آموزش SQL

معرفی دوره

آموزش SQL

مدرس دوره:

این دوره توسط حمید رضا ملکی تالیف شده است.


سطح دوره:

سطح این دوره مقدماتی و پیشرفته است.


پیش نیازها:

این دوره هیچ پیشنیازی ندارد.


مشخصات دوره:

تاریخ انتشار دوره: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳
تعداد آموزش ها: در حال تألیف ...


شروع آموزش

SQL (تلفظ کنید "اس کی یو ال") مخفف عبارت "Structured Query Language" به معنای زبان پرسوجوی ساختاریافته است. از SQL برای ارتباط با پایگاه داده استفاده میشود. بر اساس ANSI(موسسه استاندارد های ملی آمریکا)، SQL زبانی استاندارد برای سیستم های مدیریت پایگاه های داده ای رابطه ای است.

از عبارت های SQL برای انجام وظایفی همچون بروزرسانی داده ها در دیتابیس(پایگاه داده)، یا بازیابی داده ها از دیتابیس استفاده میشود. بعضی از سیستم های مدیریت پایگاه های داده ای رابطه ای که از زبان ساختار یافته SQL استفاده میکنند عبارت اند از : Oracle ، Microsoft SQL Server ، Sybase و Access.

اگر چه  بیشتر سیستم های پایگاه داده از SQL استفاده میکنند، اغلب آنها دارای افزونه های اختصاصی مربوط به خود هستند که فقط در همان سیستم ها استفاده میشود. با این حال دستورات استاندارد SQL همچون "Select" (واکشی)، "Insert" (افزودن)، "Delete" (حذف) و "Create" و "Drop" میتوانند برای انجام هر چیزی که کسی برای کار با دیتابیس نیاز دارد، استفاده شود.

نمونه مثالی از SQL :

SELECT * FROM Customers;

با دستور بالا تمام داده های جدول Customers از دیتابیس واکشی میشود.

مدرس دوره

حمید رضا ملکی

208 مقاله

حمید رضا ملکی هستم فارغ التحصیل رشته ی مهندسی نرم افزار و موسس سایت لرن سورس. از زمان ورود به دانشگاه یادگیری حرفه ای برنامه نویسی را شروع کردم و الان چندین سال است در این زمینه فعالم. همیشه ایده ی داشتن یک سایت دوره محور رو در ذهن داشتم که الان با لرن سورس فکر میکنم تا حدودی به اون ایده نزدیک شده ام.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید