آموزش ASP.NET

معرفی دوره

آموزش ASP.NET MVC

مدرس دوره:

این دوره توسط حمید رضا ملکی تالیف شده است.


سطح دوره:

سطح این دوره مقدماتی و پیشرفته است.


پیش نیازها:

پیش نیاز دوره ی آموزش تکنولوژی ASP.NET MVC ، آشنایی مقدماتی با HTML و CSS می باشد :

دوره ی آموزش HTML5 

دوره ی آموزش CSS


مشخصات دوره:

تاریخ انتشار دوره: ۱۳۹۶/۰۷/۰۳
تعداد آموزش ها: در حال تألیف ...


شروع آموزش

ASP.NET نسل بعدی Active Server Pages یا ASP است که توسط شرکت میکروسافت ارائه شده است. این محصول توسط میکروسافت بعنوان شاخص اصلی فناوری در ساخت سایتهای وب در نظر گرفته شده است.

ASP.NET MVC بخشی از چارچوب کاری برنامه های وب (ASP.NET (ASP.NET Web application framework است، MVC یکی از دو نوع مدل برنامه سازی ASP.NET است و مدل دیگر را با نام ASP.NET Web Forms می شناسند .

در واقع ASP.NET MVC پیاده سازی مدل MVC به کمک ابزارهای توسعه نرم افزاری مایکروسافت در بستر وب (ASP.NET) است.  این تصور که ASP.NET MVC جایگزینی برای ASP.NET است کاملا اشتباه است ، در حقیقت اگر ASP.NET وجود نداشت هرگز ASP.NET MVC در بستر آن شکل نمی گرفت.

معماری (MVC (Model-View-Controller

MVC معماری نرم افزاریی است که در حال حاضر به عنوان یکی از الگو های نرم افزاری در مهندسی نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد . این الگو منطق برنامه را از رابط کاربری به طور کامل جدا می سازد ، تا به توسعه دهندگان این امکان را بدهد تا توسعه ، تست و نگهداری نرم افزار را در واحد های مستقل انجام دهند.

MVC مخفف سه کلمه Model (مدل) و View (نمایشگر) و Controller (کنترلگر) است. معماری MVC اغلب در برنامه های وبی (Web Application) مورد استفاده قرار می گیرد جایی که view با کد HTML به کاربر نمایش داده می شود.

mvc

Model

مدل در اصل حاوی اطلاعات مرکزی برای برنامه کاربردی است که شامل دسترسی به داده ها (اطلاعات پایگاه داده) ، قوانین اعتبار سنجی (validation rules) و منطق مجتمع سازی است.

View

ویو در واقع وظیفه نمایش به کاربر را بر عهده دارد و در واقع رابط کاربری (User Interface) است که مبتنی بر کد های HTML است. معمولاً رابط کاربری از داده های Model ساخته می شود. در واقع نقطه پایان برنامه کاربردی است و به کاربر نتایج عملیات ، بازیابی و نمایش داده از طریق برقراری ارتباط با دو بخش دیگر ؛ یعنی Model و Controller را نشان می دهد.

Controller

کنترلگر کنترل کننده جریان منطقی برنامه کاربردی است ، این بخش با تعامل با Model و View  می تواند اجرا و جریان اطلاعاتی برنامه کاربردی را کنترل کند . می توان گفت که کنترلگر واسط بین Model و View  می باشند ؛ یعنی با Model کار می کند و در انتها نمایشگری را برای نشان دادن واسط کاربری انتخاب می کند . ورودی کاربر را مدیریت کرده و به آنها پاسخ می دهد و با کاربر تعامل می کند . برای مثال ، Controller عبارت های پرس و جوی بانک اطلاعاتی را مدیریت کرده و آن ها را به Model ارسال می کند ، وظیفه اجرای پرس و جوها با Model است.

مدرس دوره

حمید رضا ملکی

208 مقاله

حمید رضا ملکی هستم فارغ التحصیل رشته ی مهندسی نرم افزار و موسس سایت لرن سورس. از زمان ورود به دانشگاه یادگیری حرفه ای برنامه نویسی را شروع کردم و الان چندین سال است در این زمینه فعالم. همیشه ایده ی داشتن یک سایت دوره محور رو در ذهن داشتم که الان با لرن سورس فکر میکنم تا حدودی به اون ایده نزدیک شده ام.

دیدگاه ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید