کانال تلگرام

مشکلات مهم مشتریان در زمان توسعه برنامه و روش ها حل آن

تاریخ : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

توسعه برنامه موبایل کار دشواری است، حتی اگر یک محصول به ظاهر ساده باشد. اکثر مشتریان با مشکلات مشابهی سروکار دارند که اگر از قبل برای آن‌ها آماده باشید، اجتناب از آن‌ها آسان است. شایان‌ذکر است که اغلب مسایل ناشی از تمایل مشتریان برای کمتر هزینه کردن در یکی از مراحل توسعه است و این رویکرد در نهایت بر کیفیت محصول نهایی تاثیر خواهد گذاشت.

customer-mistakes

در این مقاله لیستی از مسائل معمولی که اغلب مشتریان براساس تجربه ما با آن مواجه هستند را کنار هم قرار داده‌ایم و سعی خواهیم کرد تا به شما در حل آن‌ها کمک کنیم. اگر در حال برنامه‌ریزی برای توسعه برنامه موبایل خود هستید ، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا از اشتباهات معمول اجتناب کنید. 

مشکل اول : انتخاب نادرست توسعه دهندگان

شرکت‌های بسیار کمی می‌توانند برای توسعه محصول خود تیمی قدرتمند را در کنار یکدیگر جمع کنند. استخدام متخصصان خبره کاری بسیار زمان بر و پرهزینه است. با این حال عدم وجود متخصص در زمینه مورد نیاز میتواند منجر به تولید برنامه ای ضعیف شود. اغلب شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند که توسعه برنامه کاربردی تلفن همراه را برون سپاری کنند. در این مرحله، انتخاب یکی از چند گزینه زیر لازم است :

  • استخدام فریلنسر ها
  • رفتن به شرکت های فناوری اطلاعات در کشورتان
  • پیدا کردن یک شرکت فناوری اطلاعات در خارج مرز های کشورتان

به دلایلی روشن، استخدام فریلنسر ها را به شما توصیه نمی‌کنیم، زیرا ریسک بسیار بالایی دارد. همکاری با یک شرکت میتواند گزینه ای قابل اعتمادتر باشد. در اتنخاب یک پیمانکار به هیچ وجه نباید براساس اصل "هرچه ارزانتر، بهتر" عمل کنید.

انتخاب شریکی با این اصل میتواند دردسر های بزرگی را برای شما فراهم آورد. زمانی که یک لیست کوتاهی از پیمانکاران موجود را تهیه میکنید ، به طور متوسط قیمت‌های بازار و زمان توسعه را مد نظر داشته باشید.

مشکل دوم :  برآورد ناردست هزینه ها

در این مساله دو حد افراطی وجود دارد : هزینه‌های بیش از حد و ارزیابی ناکافی از بودجه ضروری. در نتیجه، تکمیل پروژه شما به دلایل مالی غیر ممکن می‌شود. برای تعیین هزینه‌ای که تا جای ممکن به واقعیت نزدیک باشد، لازم است، طراحی فنی مشخصی داشته باشیم. بدون این اطلاعات ، دامنه هزینه های تخمین زده شده گسترده خواهد بود و نمیتوان مطمئن شد برنامه در مسیر راه دچار مشکل خواهد شد یا خیر.

هزینه توسعه برنامه موبایلبه طور خاص به عوامل زیادی بستگی دارد :

  • مکان توسعه دهندگان ( ایالات‌متحده ، اتحادیه اروپا ، اوکراین ، هند و غیره )
  • قابلیت مورد نیاز برای برنامه کاربردی
  • برنامه بومی است و یا مستقل از پلت فرم
  • منابع مورد نیاز برای توسعه .

مشکل سوم : ارتباط با توسعه دهندگان

اگر مشتری تلاش می‌کند تمام مراحل توسعه را به طور کامل کنترل کند، این مقدار از بروکراسی ممکن است مشکل ساز شود. هیچ‌کس دوست ندارد زمان را صرف موانع اداری و بحث‌های بیهوده برای هر گام از توسعه کند. پیدا کردن پیمان‌کاری که فعالانه به این مسائل اهیمت دهد، دشوار است.

communication

دلیل خوبی برای این کار وجود دارد ، زیرا متخصصان واقعی بهتر از دیگران می‌دانند که چگونه کار خود را انجام دهند. طرف دیگر این مساله داشتن مدل غیر شفاف کاری است. وقتی مشتری این طور تصور میکند که چون من به شما پول دادم، همه کارها را خودتان انجام میدهید. این تصور اغلب منجر به نتیجه ای منفی می‌شود. فرمول مناسب برای تعامل بهتر با پیمان‌کار چیست؟

یک پروژه خوب بدون داشتن ایده ای روشن از آنچه که می‌خواهید در نهایت به دست آورید ، امکان پذیر نیست . بنابراین ، تعیین اهداف صحیح بسیار مهم است. شناسایی اهداف پروژه و نیازهای اولیه آن بسیار اهمیت دارد. ارتباطات منظم از طریق کانال‌های صوتی و تصویری ، و در صورت امکان برگذاری جلسات شخصی میان مشتری و توسعه دهنده میتواند در تولید برنامه ای بهتر موثر باشند.

مشکل چهارم : آزمایش ناکافی برنامه

اگر مشتریان واکنش های منفی کاربرانی که با برنامه آینده آنها کار خواهند کرد را از قبل درک کنند ، هیچگاه از آزمایش و تست برنامه رویگردان نخواهند بود. نادیده گرفتن مرحله تضمین کیفیت یا اجرای نامناسب آن ممکن است منجر به وضعیتی شود که از مرحله تست صرف نظر شود. اگر کار پیمان‌کار از این مرحله صرف نظر کند، کاربران نهایی برنامه، یعنی کسانی که قرار است از برنامه استفاده کنند، خطاهایی را تجربه خواهند کرد که به صورت نمایی رشد می‌کند.

testing

حتی گاهی بهتر است کد  های پروژه را کاملا ً بازنویسی کنید تا همه خطاها را اصلاح کنید. تست باید به صورت دستی ، نیمه خودکار و اتوماتیک انجام شود - اینها سه کلاس از تست هستند ، که هر کدام از آن‌ها نوبه خود از اهیمت بالایی برخوردار هستند .

 مشکل پنجم : شکست در مهلت های زمانی

ه احتمال زیاد این مشکل به وقتی اتفاق می‌افتد که مشتریان تصمیم می‌گیرند با فریلنسر ها و یا شرکتی کار کنند که متخصصان آن فاقد صلاحیت کافی برای توسعه برنامه آنها هستند. پیمانکاران بی‌تجربه ای که نمی‌توانند به اندازه کافی کار را ارزیابی کنند ممکن است قیمت پایین‌تر و بازه زمانی کوتاه‌تری را پیشنهاد دهند.

این اتفاق به سادگی روی میدهد زیرا آن‌ها تمام پیچیدگی‌های پروژه را درک نمی‌کنند و فرآیندهای اضافی مانند طراحی، تست و پشتیبانی فنی را در نظر نمی‌گیرند.این امر به دلیل فقدان دانش کافی در زمینه طراحی نرم‌افزار و تجربه ناکافی در توسعه معماری سیستم، اتفاق می‌افتد و شاید بازه زمانی شش ماهه به یکسال تبدیل شود.

مشکل ششم : محصول بد یا بی‌فایده

این مشکل میتواند جدی‌ترین مساله باشد زیرا تمام تلاش های انجام شده بر روی یک پروژه را تحت تاثیر قرار میدهد. هر دو طرف معمولا ً مقصر هستند، اما دلیل اصلی این وضعیت یک سوتفاهم متقابل است. وقتی هر طرف فقط به منافع خود فکر میکند و حاضر نیست به طرف مقابل کمک کند، این اتفاق رخ میدهد. همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم مشتریان میخواهند با کمترین هزینه به برنامه مورد نظرشان دسترسی پیدا کنند.

useless

در نتیجه ، هیچ‌کس نیازهای مخاطبین یا اهداف کسب‌وکار را تحلیل نمی‌کند و مرحله تضمین کیفیت به طور کامل نادیده گرفته می‌شود. حاصل کار این است که مشتری محصولی را دریافت می‌کند که درست کار نمی‌کند  و عملکرد آن برای کاربران ارزش ندارد و هیمنطور نیازهای مشتری را برآورده نمی‌کند.

#مشکلات مشتری

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید