کانال تلگرام

چرا باید از بسته MEAN برای توسعه برنامه های وب خود استفاده کنید؟

تاریخ : ۱۰ خرداد ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : طراحی وب , جاوا اسکریپت

با گذشت هر سال، تعداد برنامه‌های دانلود شده به سرعت در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۸ ، حدود ۲۰۵ میلیارد برنامه دانلود شد. به همین دلیل است که توسعه نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی در حال تبدیل شدن به گزینه‌های شغلی پرسود هستند. با این حال توسعه برنامه دقیقا ً همانند یک تکه کیک یکپارچه نیست.

در عوض ، با انواع تصمیمات پیچیده همراه میشود. به عنوان یک توسعه دهنده برنامه توانایی شما برای تصمیم‌گیری درست ، کیفیت برنامه شما را تعیین خواهد کرد.

Mean

هر روزه تکنولوژی در حال تغییر است. هنگام انتخاب چارچوب‌ها ممکن است یکی از آن‌ها که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد را انتخاب کنید. این جایی است بسته MEAN یعنی Angular ، Express.js ، MongoDB و Node.js وارد میدان میشوند.

در حال حاضر اغلب توسعه دهندگان برنامه به جای استفاده از بسته های LAMP و WAMP از بسته MEAN برای توسعه برنامه های خود استفاده میکنند .زیرا ساختار این چارچوب ها آنها را برای ساخت استارتاپ های کوچک و بزرگ بسیار ایده آل کرد است.

نکته : LAMP به MySQL ، Apache ، MySQL و PHP اشاره دارد، این در حالی است که WAMP نشان از MySQL ، Apache ، Windows و PHP دارد.

در این مقاله به صورت خلاصه به بسته MEAN و مزایای استفاده از آن اشاره خواهیم داشت.

منظور از MEAN چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم بگوییم چرا استفاده از MEAN بهترین گزینه برای شما خواهد بود باید ببینیم اصلا این بسته شامل چه فریمورک هایی است.

MEAN-stack

MEAN بسته ای از فریمورک های متن باز جاوااسکریپت است. هر یک از حروف در این کلمه مخففی برای یک تکنولوژی است. با ترکیب این چند تکنولوژی‌ توسعه دهندگان برنامه کاربردی می‌توانند پاسخگوی نیازهای پیچیده کاربران و برنامه‌های کاربردی خود باشند.

تکنولوژی هایی که MEAN را شکل میدهند عبارت اند از :

MongoDB

MongoDB یک پایگاه‌داده NoSQL است که از یک مدل داده استفاده می‌کند. این پایگاه داده به جای استفاده از جداول و ردیف‌ها (که قبلا در پایگاه های داده ای رابطه ای دیده بودیم) از مجموعه ها و اسناد استفاده میکند.  و همین امر آن را برای کنترل بسیاری از داده‌ها ایده‌آل کرد است. MongoDB به عنوان پایگاه داده ای مقیاس پذیر شناخته میشود.

Express

Express یک فریمورک جاوا اسکریپتی است که دارای یک سرور بسیار سبک است. این فریمورک به ساخت فرآیند های توسعه با استفاده از Node.js کمک می‌کند. Express به توسعه دهندگان برای نوشتن ماژولار و ایجاد برنامه‌های سریع و امن کمک می‌کند.

AngularJS

شما ممکن است این تکنولوژی را بیشتر به عنوان Angular بشناسید. این فریمورک به عنوان انتخابی پیش‌فرض برای قسمت های جلویی برنامه شما استفاده میشود. این تکنولوژی توسط گوگل ساخته شده‌ و توسط خود این شرکت نگهداری و پشتیبانی میشود. می‌توانید از این فریمورک برای توسعه سریع برنامه‌های وب استفاده کنید. مقیاس پذیری این فریمورک با ساختار پیمانه‌ای آن تضمین می‌شود.

Node.js

تکنولوژی Node.js پایه و اساسش به موتور  V8 توسعه داده شده به وسیله کروم باز میگردد. این تکنولوژی کد های منبع جاوا اسکریپت را به همراه کد های بومی ماشین کامپایل می‌کند. نتیجه این ترکیب برنامه‌های وبی را ارایه می‌کند که به شدت مقیاس پذیر و بی‌عیب و نقص هستند.

دلایلی که نشان میدهد شما باید از بسته MEAN استفاده کنید

اکنون که فهمیده اید این بسته شامل چه تکنولوژی هایی است، بیایید در مورد برخی از مزایای استفاده از MEAN  صحبت کنیم که به توسعه دهندگان کمک می‌کند بدانند چرا باید از این فناوری ها برای برای پروژه های بعدی خود استفاده کنند. دلایلی که نشان میدهد این تکنولوژی ها برای استفاده در برنامه های شما بسیار مفید هستند را در زیر آورده ایم :

آنها متن باز هستند

تمام تکنولوژی های موجود در بسته MEAN متن باز هستند. به عبارت دیگر ، هزینه استفاده از آنها کاملا رایگان است. و این یعنی به عنوان یک توسعه دهنده  می‌توانید همه آنها را بدون هیچ هزینه ای دانلود کنید. نداشتن هزینه ای برای لایسنس های این چارچوب ها، آنها را به راه حل هایی مناسب برای توسعه برنامه های کاربریی تبدیل کرده است.

همه آنها از جاوا اسکریپت استفاده میکنند

هر یک از فن‌آوری‌هایی که در این بسته قرار دارند از یک زبان واحد یعنی جاوا اسکریپت استفاده میکنند. وقتی از بسته های دیگر برای توسعه برنامه های وب استفاده میکنید باید از زبان ها و تکنولوژی کاملا متفاوتی برای ایجاد یک برنامه کامل استفاده کنید که هرکدام مستلزم تسلط بر روی یک زبان جداگانه است.

اما در مورد MEAN هر چیزی در آن از پیکر بندی پایگاه داده تا مدیریت قسمت front-end همگی به وسیله جاوا اسکریپت انجام میشود. بنابراین به تیمی از توسعه دهندگان با مهارت‌های تخصصی مختلف نیازی ندارید. در عوض تمام آن چیزی که احتیاج دارید تیمی است که به خوبی به زبان جاوا اسکریپت مسلط باشد.

کارایی و انعطاف‌پذیری بالا

از آنجا که بسته MEAN به طور کامل مبتنی بر جاوا اسکریپت است، هر قابلیتی که جاوا اسکریپت برای توسعه برنامه‌های وب در چنته دارد را برای شما به ارمغان می آورد. فرض کنید میخواهید یک برنامه تک صفحه ای بسیار خلاقانه ایجاد کنید. بسته MEAN به شما در انجام این کار بسیار کمک میکند.

به عبارت دیگر فریمورک های این بسته برای ساخت برنامه های پیچیده میتوانند استفاده شوند. چون این بسته مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های مبتنی بر جاوا اسکریپت هاست، می‌تواند برای توسعه برنامه ها برای هر کسب و کاری با هر اندازه ای استفاده شود.

پیاده‌سازی آسان

توسعه یک برنامه تقریبا فرآیندی پیچیده است .هرچقدر بخواهید برنامه شما از قابلیت های بیشتری برخوردار باشد با پیچیدگی بیشتری سروکار دارید. با این حال با وجود بسته MEAN و اینکه شما با یک زبان سروکار دارید تا حدودی از این پیچیدگی کاسته است.

تکنولوژی های این بسته به شما اجازه میدهد که پیاده سازی قسمت های مختلف برای شما آسان تر باشد. از آنجایی که تنها یک زبان وجود دارد که تیم توسعه دهندگان وب باید به آن مسلط شوند، کسب و حفظ مزیت رقابتی در این مورد آسان‌تر است.

جابه جایی آسان کد

آیا قبلا کد خود را در چارچوبی نوشته‌اید و اکنون می‌خواهید از آن در یک ساختاری دیگر استفاده کنید؟ عموما این کار غیر ممکن است. اما با استفاده از تلکنولوژی های موجود در بسته MEAN این کار بسیار ساده و آسان است. وقتی کدها را منتقل می‌کنید، آن‌ها درست به همان شکل قبل کار خواهند کرد  و این برای شما فوق العاده خواهد بود. بنابراین استفاده از این بسته به شما در صرفه جویی در وقت بسیار کمک خواهد کرد.

MEAN یک راه‌حل انعطاف‌پذیر

بسته به نیازهای شما ، این بسته می‌تواند راه‌حل مناسبی برای پروژه های توسعه وب شما باشد. از این بسته برای تولید برنامه های پیچیده و کاربردی استفاده کنید. در کل مزایای متعددی برای استفاده از تکنولوژی های موجود در MEAN وجود دارد که به شما در توسعه برنامه های کاربردی کمک میکند. استفاده از تکنولوژی ذکر شده میتواند انتخابی بسیار هوشمندانه برای شما باشد.
 

#فریمورک های جاوا اسکریپت
۰ نظر

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید