کانال تلگرام

حقایقی که باید در مورد Node.js بدانید!!

تاریخ : ۲۰ تیر ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : طراحی وب , نود جی اس

در حالی که استفاده از زبان جاوا اسکریپت هر روز در حال افزایش است، اغلب تقاضای زیادی از طرف توسعه دهندگان برای برنامه نویسی سمت سرور با استفاده از این زبان وجود دارد. Node.js با دارا بودن مفاهیم callback و event-driven در این راستا گام های قابل توجهی را برداشته است و به همین دلیل است که Node.js را دوست داشته و از آن به همراه دیگر فریم ورک های جاوا اسکریپت به منظور ساخت تجربه کاربری در هر سیستم عاملی استفاده می کنیم.

nodejs

سرویس‌های مانند PayPal با بیش از ۲۱۸ میلیون کاربر، Uber و نت فیلیکس سیستم‌های واقعاً کارهایی هستند. در  این سرویس ها از Node.js استفاده شده است و به همین دلیل است که دوست داریم در مورد Node.js بیشتر بدانیم.

Node.js یک محیط زمان اجرای سمت سرور است که برای ساخت برنامه های سریع و مقیاس پذیر استفاده می‌شود. این محیط اجرا بسیار سبک بوده و به شما اجازه می دهد وب سرور را در عرض چند دقیقه ایجاد کنید.

هدف اصلی رایان دال، مخترع Node.js ساخت وب سایت هایی با قابلیت real-time بوده است. بنابراین قابلیت real-time قلب و هسته Node.js را تشکیل می‌دهد. برخلاف روش قبلی یعنی “request/response” توسعه دهندگان این امکان را دارند که یک ارتباط دو طرفه برای تبادل داده ها در وبسایت ایجاد کنند.

افسانه ها و حقایقی که در مورد Node.js وجود دارد

از نظر هسته Node.js یک موتور سرور است که قابلیت تنظیم کردن و ویرایش را دارد و تنها بعد از راه اندازی کار خواهد کرد. درخواست ها به Node.js به عنوان چرخه ای از رویدادها پردازش می‌شود و به همین دلیل است که نود یک محیط زمان اجراست.

Node.js بخشی از اکوسیستم جاوا اسکریپت است که برای توسعه برنامه های کاربردی عالی است و به راحتی می توانید رابط های کاربری آن را با ابزارهای دیگر جاوا اسکریپت دستکاری کنید. به عبارتی دیگر جاوا اسکریپت و Node.js به شما اجازه می دهند وب سروری ساده را ایجاد کرده که تنها با چند خط کد نوشته شده است.

اما اغلب مردم تصورات غلطی در مورد توسعه Node.js دارند. در زیر رایج‌ترین تصورات غلط آورده شده است :

  • Node.js یک فریمورک است
  • Node.js تنها به موتور کروم V8 وابسته است
  • Node.js از قابلیت چند نخی پشتیبانی نمی کند
  • توسعه‌دهندگان تازه کار نمی توانند با Node.js کار کنند

تصورات صحیح  :

  • Node.js اساساً سروری است که قابلیت اجرای کدهای جاوا اسکریپت را دارد
  • Node.js سیستمی متن باز و cross-platform  است که برای ساخت اپلیکیشن های وب استفاده میشود
  • Node.js برای شما APIs های مبتنی بر رویداد و غیر همزمان را فراهم می آورد.
  • هر برنامه نویسی که با جاوا اسکریپت آشنایی داشته باشد به سادگی می تواند Node.js را یاد بگیرد

حقایقی در مورد توسعه Node.js

Node.js از جهات مختلفی برجسته و متفاوت است. احتمالا مهمترین نکته در مورد آن این است که یک پلتفرم سمت سرور است. با استفاده از Node.js، جاوا اسکریپت فقط مختص به قسمت جلوی سایت نیست و می توانید جاوا اسکریپت را در محیط خارج از مرورگر ها هم به کار ببرید.

اجرای کد ها از این طریق بر روی سرور نتیجه‌ای جز توانایی پردازش سریعتر ندارد. واقعیت های دیگری نیز در مورد Node.js وجود دارد که به آنها در زیر اشاره خواهیم کرد :

جاوا اسکریپت از همه لحاظ توانا است

استفاده از جاوا اسکریپت ساده ترین و رایج ترین راه برای توسعه برنامه ها در مرورگرهای وب است. می توانید این کار را با زبان های برنامه نویسی دیگر انجام دهید. البته این کار آنقدرها هم ساده نیست. این کار نیاز به transpilation و سر و کار داشتن با یک جامعه کوچک تر (TypeScript،CoffeeScript و ..) دارد.

علاوه بر این جاوا اسکریپت محبوبترین زبان در گیت هاب است. قابلیتی که Node.js به جاوا اسکریپت اضافه کرده است این است که می توانید جاوا اسکریپت را بر روی سرور توسعه دهید. جاوا اسکریپت همچنین بر روی سیستم عامل های مختلف اجرا می شود.

در مقایسه با دیگر زبان ها و سیستم های event-loop آنها، برای مثال پایتون و رابی، جاوا اسکریپت اثبات کرده است که کارایی بالاتری دارد. علاوه بر این مجال کمتری برای خطاهای انسانی وجود دارد، زیرا برنامه نویسان می توانند از جابجایی ذهنی میان سرور و مرورگر اجتناب کنند.

Node.js از گوگل کروم قدرت گرفته است

Node.js بر روی back-end عمل می‌کند که از Google V8 engine قدرت گرفته است. چنین محیط  اجرایی در گوگل کروم هم وجود دارد که برای اجرای جاوا اسکریپت در بخش جلویی سایت استفاده می شود. اما خبر خوب چی هست؟ تیم های توسعه دهنده ای که برای پیشبرد جاوا اسکریپت با هم رقابت می‌کنند، Node.js را به یکی از سریعترین و پویاترین محیط‌های اجرا تبدیل کردند.

گوگل خودش با افتخار Node.js را در میان موتورهای اجرای قدرتمند خود قرار داده است. علاوه بر این با ابزارهای توسعه دهنده گوگل می‌توانید برنامه های خود را اشکال زدایی کنید. در گوگل کروم نسخه 57 به بعد به صورت پیشفرض قابلیت عیب یابی Node.js اضافه شده است که می‌توانید از آن برای حذف خطاها در بخش های front-end و back-end استفاده کنید.

Node.js توسط Json تقویت شده است

چرا وقتی صحبت از تبادل داده می رسد می توانید فرمت XML را به راحتی در مقابل JSON کنار بگذارید؟ به دلیل اینکه JSON بسیار به اشیای جاوا اسکریپت شبیه هست. JSON یکی از ستون‌های اصلی Node.js استکه قابلیت بسیار مهمی محسوب میشود.

به اشتراک گذاری

جامعه Node.js بسیار باز و دوستانه است و آماده به اشتراک گذاری هرگونه بسته از کدهاست. Node.js این رویکرد را دوست داشته و از آن استقبال می‌کند و حتی این کار را ساده‌تر می‌کند. هر توسعه‌دهنده ای می تواند کدهای خود را در مخازن عمومی منتشر کند. تقریباً در npm چیزی حدود ۴۷۵ هزار بسته کد وجود دارد که هر روز بر تعداد آن ها اضافه می شود. بنابراین برای هر مشکلی راه حلی خواهید داشت.

NPM یا مدیریت کننده پکیج های Node.js

NPM جایی است که می توانید کد ها و پکیج های مورد نظر خود را برای برنامه دانلود و نصب کنید. این قابلیت نشان می دهد که برنامه های کاربردی شامل ماژول های کوچک تری هستند که می توانید به اشتراک بگذارید.

سخن پایانی

اگرچه Node.js کامل نیست اما ابزار بسیار خوبی برای ساخت اپلیکیشن های وب سمت سرور در جاوا اسکریپت است. Node.js همیشه در حال تحول و گسترش است. این محیط اجرا بسیار مقرون به صرفه و کارا است و می توانید از آن برای توسعه برنامه های خود استفاده کنید. 

#Node.js #نود جی اس
۰ نظر

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید