کانال تلگرام

آیا عمر آنگولار با انتشار ری اکت رو به پایان است؟

تاریخ : ۹ مرداد ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : انگولار , react

چه اتفاق هایی قرار است در آینده توسعه وب به وقوع بپیوندد؟ با گذشت زمان و انتشار کتاب خانه ری اکت کم‌کم تمایلات برنامه نویسان به سمت این فریمورک محبوب جذب شده است. اما در این میان سوالی که ذهن برخی را به خود مشغول کرده است، این است که آینده آنگولار با وجود ری اکت چه خواهد بود؟ آیا ری اکت جایگزینی برای آنگولار است؟

angularreact

به خصوص زمانی که بخواهید از میان این دو یکی را انتخاب کنید با چالشی بزرگ روبرو هستید. اما کدام یک پیروز میدان خواهد بود؟ از آنجایی که فیس‌بوک لایسنس ری اکت را از BSD به MIT تغییر داده است، به زودی این کتابخانه در هر گوشه و کناری در دنیای توسعه وب حضور خواهد داشت.

با این حال نکته ای که  بسیاری از شرکت ها و کسب و کارهای نوپا تا انتهای کار متوجه نمی شوند، این است که روی اکت تنها یک کتابخانه است، در واقع ری اکت شامل بلوک های سازنده ای است که برای تبدیل یک برنامه کوچک به برنامه ای بزرگتر استفاده می‌شود. این کتابخانه تماماً بر اساس کامپوننتها اداره می‌شود.

مقایسه ری اکت و آنگولار

کتابخانه ری اکت یک برگ برنده در دستان فیسبوک است و می‌توان گفت فیسبوک با استفاده از آن واقعاً به موفقیت رسیده است، اما واقعیت امر این است که ری اکت قطره ای در میان انبوه تکنولوژی‌های است که غول‌های تکنولوژی از آنها استفاده می‌کنند و تنها یک کتابخانه رابط کاربری جاوا اسکریپت است. با این حال فریمورک آنگولار مجموعه ای از کتابخانه هایی است که به صورت یک واحد منسجم با همدیگر کار می‌کند.

چیزهای زیادی وجود دارد که آنگولار آنها را برای شما انجام می دهد، اما ری اکت از آنها چشم‌پوشی کرده است. البته ری اکت در به‌ روزرسانی های اخیر کمی بهتر شده است. توسعه‌دهندگان معمولا بر روی چیزهایی که آنها را خوب یاد گرفته اند متعصب هستند، در نتیجه حرکت به سمت روش‌های دیگر شاید کار آسانی نباشد، البته به نظر این نوع تفکر بیشتر مربوط به کسانی است که دارای سطح متوسطی هستند.

با وجود افزایش روز افزون محبوبیت ری‌اکت، آنگولار هنوز از پشتیبانی غول بزرگ تکنولوژی یعنی گوگل بهره می برد، کنفرانس ها و توسعه دهندگان حامی هر دو فریمورک به اندازه همدیگر قدرتمند هستند. البته در میان این دو، تکنولوژی دیگری نیز عرضه اندام کرده است که Vue نام دارد.

باید در مورد Vue صحبت کنیم

reactangular

Vue فریمورک جدیدی است که به آرامی محبوبیت پیدا کرده است و در حال تبدیل شدن به رقیبی برای فریمورک های ذکر شده در بالاست. با وجود اینکه جامعه توسعه دهندگان Vue بسیار کوچکتر از آنگولار و ری اکت است، محبوبیت بالای این فریمورک به خاطر وزن بسیار سبک آن است، این فریمورک همچون آنگولا کامپایل نمی‌شود، ولی هسته ی آن به نسبت ری اکت قابلیت بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

به نظر می‌رسد که سازنده Vue بک گراندی از آنگولا را در ذهن خود داشته است، با این حال  این فریمورک از اصول ری اکت نیز الگوبرداری کرده است.

سهولت پذیرش و توسعه دهندگان حرفه‌ای

شاید بتوان گفت انتخاب ری اکت برای توسعه برنامه‌های مورد نظر کاری آسان تر است و ممکن است دلیل محبوبیت این فریورک نیز همین باشد، با این حال برای یادگیری آنگولار نیاز به وقت و کار بیشتری دارید. این فریمورک برخی مفاهیم و ایدئولوژی های خود را از زبان جاوا اقتباس کرده است و  طور عمده بر زیرساخت‌های backend کدهای گوگل تکیه دارد.

از طرف دیگر فیس‌بوک مبتنی بر php است و در نتیجه معیار خوبی از کامپوننت های یک زبان را اعمال می کند. می توانیم یک روز کامل را به مقایسه دو فریورک ری اکت و آنگولار بپردازیم، اما نکته اصلی این است که هر دوی آنها دارای توسعه دهندگان حرفه‌ای و جامعه ای فعال هستند. با این حال اغلب توسعه دهندگان جذب ری اکت می شوند زیرا آنها می‌خواهند با اصول کمتری سر و کله بزنند.

بقای استارتاپ ها به سرعت حضور آنها در بازار بستگی دارد، آنها باید سریعاً محصولات خود را عرضه کنند. اما چیزی که اکثر این استارتاپ از دست می‌دهد کیفیت بالاتر است، همانطور که هر روز توسعه دهندگان در حال یادگیری تکنولوژی‌های جدید هستند، بسیاری از اصول مهم برنامه نویسی مانند الگوهای مختلف و کدهای تمیز در میان انبوه ابزارها مورد غفلت قرار می‌گیرد.

البته گفته های فوق به معنای بهتر بودن توسعه‌دهندگان آنگولار نیست، اما حدااقل برای آنها در آنگولار ساختار ویژه ای وجود دارد که ری اکت از آن محروم است. فریمورک Vue هم در میان دو فریمورک فوق در حال رشد است و به زودی جای خود را در میان این فریمورک ها باز خواهد کرد. عده ای ترجیح می دهند به جای استفاده از ری اکت و آنگولار به سمت این فریمورک حرکت کنند.

نتفلیکس از چه فریمورکی استفاده می کند؟

با استفاده از نتفلیکس می توانید فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی را به صورت اینترنتی مشاهده کنید، این مجموعه بزرگ از ری اکت استفاده می‌کند، اگر به تصویر بزرگتری از اکوسیستم این برنامه توجه کنیم، به خوبی خواهیم فهمید که تکنولوژی های front-end تنها بخش کوچکی از این مجموعه بزرگ هستند.

پی پال از آنگولار استفاده می کند، این موضوع را می توان از نشانه ng در سورس این سایت به خوبی مشاهده کرد. هر دوی نتفیلیکس و پی پال به یک اندازه بزرگ هستند و از تکنولوژی های ری اکت و آنگولار که توسط فیسبوک و گوگل پشتیبانی می شود، استفاده می کنند.

angular

نتفیلیکس و پی پال هر دو دارای سرمایه و پول زیادی هستند و می‌توانند به راحتی با به‌ کارگیری توسعه‌دهندگان حرفه ای برنامه خود را به تکنولوژی مورد علاقه خود منتقل کنند، نتیجه این بحث این است که هر دو فریمورک را می‌توان برای سایت های بزرگ به کار گرفت.

همه چیز در مورد راه حل مناسب است نه ابزار مناسب

همه جا در مورد انتخاب بهترین فریمورک است، متاسفانه تعداد کمی در مورد راه حل بهتر و راه رسیدن به آن سوال می‌کنند؟ باید بدانید که دعوا و جنگ اصلی در مورد راه حل برتر است نه ابزار بهتر. اگر برای شما سرعت توسعه و بودجه مهم است پس ری اکت برای شما ایده آل خواهد بود. اما اگر شما به چیزی تمیز تر نیاز دارید و دوست دارید برنامه شما در توسعه و نگهداری قدرتمند تر باشد، آنگولار برای شما مناسب است.

محبوبیت آنگولار مسلما رو به پایان نیست، بلکه توجهات بیشتری به سوی آن متمرکز شده است. اگر چه ممکن است ری اکت از محبوبیت بالاتری برخوردار باشد، اما آنگولار قدرتمندانه راه خود را ادامه می‌دهد.

angular

صحبت پایانی

اگر شما توسعه دهنده ای جدید هستید و میخواهید بدانید از کدام فریمورک استفاده کنید، نیاز به فکر کردن زیادی ندارد. همه این فریمورک ها از جاوا اسکریپت ساخته شده اند، پس بهتر است پیش زمینه ای از این زبان را قبل از حرکت به سمت فریمورک های آن داشته باشید.

قرار نیست خودتان را به یک فریمورک محدود کنید، یادگیری اولین چارچوپ برای شما حیاتی سعی کنید، به خوبی آن را یاد بگیرید، باید یاد بگیرید توسعه دهنده ای باشید که در پارادایم های برنامه نویسی خبره است.

#ری اکت #آنگولار
۰ نظر

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید