کانال تلگرام

همه آن چیزی که باید درمورد پایتون بدانید

تاریخ : ۱۱ مرداد ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی , پایتون

پایتون همانند زبان جاوا یکی از شناخته شده ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است، این زبان در میان توسعه‌دهندگان طرفداران زیادی به دست آورده است. زیرا ادغام این زبان با تکنولوژی های دیگر آسان بوده و ثبات ، پایداری، بهره‌وری و مقیاس پذیری بالاتری را ارائه می دهد. این زبان به خصوص در مورد پروژه‌های بزرگ با حجم انبوهی از نیازمندی ها بسیار خوب عمل می کند.

phyton

اگر برای یادگیری، یک زبان شی گرا را مد نظر دارید، پایتون انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

مختصری در مورد زبان پایتون

زبان پایتون در سال ۱۹۹۱ توسط Guido Van Rossum ایجاد شد. مبدع این زبان همیشه دوست داشت زبان پایتون به زبان انگلیسی بسیار نزدیک بوده و درک و فهم آن ساده باشد. این زبان متن باز بوده، بنابراین هر کسی در توسعه آن میتواند مشارکت داشته باشد و از آن چیز های زیادی یاد بگیرد. پایتون در کنار شی گرایی از برنامه نویسی تابعی و imperative  نیز پشتیبانی میکند.

ویژگی‌های دیگر زبان پایتون

phyton

 • در زبان پایتون قابلیت خوانایی یک ویژگی کلیدی است، محدود کردن بلوک های کد با استفاده از فضاهای خالی در این زبان برای به وجود آمدن محیطی کمتر شلوغ بسیار مناسب است.
 • پایتون از فضاهای خالی برای مشخص کردن شروع و پایان بلوکی از کد استفاده می‌کند. این زبان همچنین از قابلیت duck typing و strong typing نیز بهره می برد.
 • برنامه‌های زبان پایتون نسبت به زبان های دیگر کوچکتر هستند.
 • برنامه های پایتون به کدهای کمتری احتیاج دارند اما سرعت اجرای آنها کندتر است.
 • زبان پایتون به نسبت زبان جاوا بهتر خوانده و درک می‌شود، این زبان همچنین کاربر پسندتر بوده و استایل کدهای آن جذاب تر است.

زبان پایتون توسط چه کسانی و برای چه منظوری استفاده می شود؟

phyton

جای تعجب ندارد که زبان‌ پایتون در حال حاضر یکی از پنج زبان برنامه نویسی برتر جهان است، این زبان به برنامه نویسان کمک می کند تا مجموعه ای از مشکلات فنی و مشکلات مربوط به کسب و کارهای مختلف را حل کنند، به عنوان مثال هر روز در ایالات متحده آمریکا بیش از ۳۶ هزار پیش بینی آب و هوا برای بیش از ۸۰۰ منطقه و شهر منتشر می‌شود،

این پیش‌بینی‌ها در یک دیتابیس نگهداری می‌شوند و سپس از این نتایج در طی روزهای آتی برای پیش بینی های بهتر استفاده میشود. اما کدام زبان برنامه نویسی می تواند این داده ها را جمع آوری، تحلیل و سپس منتشر کند؟ بله پاسخ زبان پایتون است.

 • 40 درصد از دانشمندان علوم داده بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، از زبان پایتون برای انجام کارهای روزانه خود استفاده می‌کنند. سازمان‌های مانند ناسا و CERN از زبان پایتون برای اهداف برنامه نویسی خود مانند تحلیل داده ها استفاده می کنند.
 • ویکی پدیا، گوگل و یاهو هم از این زبان استفاده می کنند.
 • یوتیوب، اینستاگرام، Quora و Dropbox هم اپلیکیشن هایی هستند که هر روز از آنها استفاده می کنید، این برنامه ها از زبان پایتون بهره می برند.
 • همچنین در خانه‌های جلوه های ویژه که در جنگ ستارگان به کار رفته است از زبان پایتون استفاده شده است.

از زبان پایتون گاهی اوقات به عنوان زبان اسکریپتی در اپلیکیشن های وب نیز استفاده می شود، این زبان می تواند مجموعه ای از وظایف مشخص را خودکار سازی کرده و کارهای شما را بهبود ببخشند. به همین دلیل است که از پایتون در توسعه نرم‌افزارهای کاربردی صفحات وب و بازی ها استفاده می شود. از این زبان در محاسبات علمی و ریاضی و پروژه های هوش مصنوعی هم استفاده می شود.

آیا پایتون برای شما ساخته شده است؟

دانش‌آموزانی که برنامه نویسی را فرا می‌گیرند به راحتی می‌توانم پایتون را انتخاب کنند، لیست برنامه هایی که به این زبان نوشته می شود هر روز در حال گسترش است. این زبان یکی از پرطرفدار ترین زبان های برنامه نویسی روز جهان است، توابع این زبان با دستورات و کدهای کمتری نسبت به دیگر زبان های برنامه نویسی اجرا می شوند. هیمن مورد می تواند دلیل محبوبیت گسترده آن را برای شما مشخص کند.

اگر شما یک فرد حرفه‌ای هستید و یا دانش‌آموزی هستید که می خواهید در آینده حرفه برنامه نویسی را انتخاب کنید، حتما از یک دوره آموزش زبان پایتون استفاده کنید. حتی اگر از قبل دانشی در زمینه مفاهیم برنامه نویسی شی گرا هم داشته باشید، کار یادگیری این زبان برای شما بسیار ساده تر خواهد بود. برای اینکه رویکرد های پایتون را بهتر درک کنید، بگذارید فرایند یادگیری را به سه بخش تقسیم بندی کنیم :

 • پایتون مقدماتی : در این بخش باید قواعد نوشتاری، کلمات کلیدی، حلقه ها، انواع داده، کلاس ها و مدیریت استثنا ها و توابع را یاد بگیرید.
 • پایتون پیشرفته : در این بخش مباحث برنامه نویسی دیتابیس، تکنیک‌های همزمانی و سوکت پروگرمینگ را یاد خواهید گرفت.
 • پایتون حرفه‌ای : در این بخش شما باید مفاهیمی مانند پردازش تصویر، آنالیز داده ها و غیره را یاد بگیرید، که مفاهیم پیچیده و با ارزشی هستند.

نکاتی که باید در زمان یادگیری پایتون در ذهن خود بسپاریم

بر اصول و مفاهیم اصلی همچون شی گرایی، متغیرها و ساختار جریان داده ها تمرکز کنید، نحوه تست برنامه های پایتون را یاد بگیرید و قابلیت های پردازش متن و یکپارچه سازی آن را امتحان کنید. استفاده از طراحی شی گرا و پشتیبانی گسترده از کتابخانه‌ها و جوامع را برای تحویل پروژه‌ها تمرین کنید. با استفاده از پایتون می توانید کارهای بزرگ انجام دهید پس از همین امروز شروع کنید. 

#پایتون #برنامه نویسی
۰ نظر

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید