کانال تلگرام

مهارت های وب خود را با ابزارهای توسعه مناسب ارتقا دهید

تاریخ : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : آموزشی , ابزار طراحی

تبدیل شدن به یک برنامه نویس وب کار ساده ای نیست، حتی اگر شما در برنامه نویسی تازه کار باشید و یا از قبل برنامه نویسی را بدانید، اما تازه با دنیای اپلیکیشن های مبتنی بر مرورگر آشنا شده باشید، کارهای زیادی برای انجام دادن، دارید. خوشبختانه برای کسانی که میخواهند تازه وارد این دنیای بزرگ شوند، ابزارهای فوق العاده ای وجود دارد که می تواند به آنها کمک کند. در این مقاله ده مورد از ابزار های فوق العاده را برای طراحی وب بررسی خواهیم کرد.

Visual Studio Code 

vscode

داشتن یک ویرایشگر خوب برای توسعه اپلیکیشن های وب ضروری است. در گذشته از Sublime Text به عنوان ویرایشگری قدرتمند و سبک استفاده می‌شد، اما آهسته آهسته توسعه‌دهندگان به سمت ویرایشگر متن باز مایکروسافت یعنی Visual Studio Code جذب شدند. دلیل این موضوع هم کاملاً روشن است، این ویرایشگر دارای گستره وسیعی از افزونه ها است که می تواند در توسعه وب به شما کمک می کند.

همچنین دارای قابلیت اشتراک گذاری زنده کدها به منظور همکاری میان برنامه نویس هاست. قابلیت تکمیل کد، linting و ترمینال تو کار این ویرایشگر باعث شده است که اکثر برنامه نویسان از این محیط برای توسعه وب سایت های خود استفاده کنند. 

Chrome Developer Tools

tools

اگر در حال یادگیری توسعه وب هستید، می توانید از ابزار توسعه دهنده مرورگر کروم استفاده کنید، این ابزار از طریق مرورگر گوگل کروم به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است و به شما اجازه می دهد که به صورت قدرتمند وب سایت های خود را بازرسی و خطایابی کنید، هایلایت کردن عناصر صفحه و بلعکس به شما اجازه می دهد تا در مورد کار کردن عناصر با یکدیگر اطلاعات خوبی به دست آورید.

همچنین یک شبیه ساز داخلی نیز وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که نحوه کار وب سایت خود را بر روی دستگاه های مختلف تست کنید، قابلیت های اندازه گیری وبسایت ها و بررسی امنیت از جمله ویژگی‌هایی هست که استفاده از این ابزار را برای هر توسعه دهنده ای واجب کرده است. 

GridGuide

grid

یک روش ساده و موثر برای کار با اندازه های گرید، استفاده از ابزار GridGuide است. این ابزار یک رابط کاربری بسیار ساده بوده که به شما اجازه می دهد width ،columns و outer gutter ratio را مشخص کنید. در مراحل بعدی گرید ها می توانند به صورت فایل های png در اختیار شما قرار گیرند.

CodePen

vscode

CodePen یک محیط توسعه آنلاین برای طراحی و به اشتراک گذاری کد های سمت front است. با استفاده از این محیط آنلاین می توانید کدهای html ،css و جاوا اسکریپت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. CodePen برای به اشتراک گذاری ایده های شما بسیار عالی عمل می کند. چالش ها و کدهای شما در هر سطحی در اختیار دیگر برنامه نویسان قرار می گیرد. تقریباً هر چیزی که می خواهید در توسعه وب ایجاد کنید، در این محیط از قبل موجود بوده و می توانید به رایگان از آن استفاده کنید. 

ObjGen

obj

جاوا اسکریپت زبان اینترنت است و JSON اولین راه برای دستکاری داده های آنلاین است. اگرچه با استفاده از ابزارهای دیگر هم می‌توانید از کدهای خود JSON تولید کنید، با این حال توانایی تبدیل سریع کدها به JSON برای اهداف تستینگ و توسعه بسیار حیاتی است. ObjGen در پنجره سمت چپ کدهای شما را دریافت کرده و سپس آن ها را در پنجره سمت راست به JSON تبدیل می کند.

در انتها مقادیر تبدیل شده در یک فایل برای استفاده های بعدی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این ابزار برای هر کسی که در حال یادگیری data visualization و توسعه full stack است، بسیار مفید و حیاتی است.

Coolors

coolors

به دست آوردن الگوی رنگ درست، برای وب سایت تان بخش مهمی از فرایند توسعه خواهد بود. برنامه های زیادی را در اینترنت خواهید یافت که به شما اجازه ساخت پالت های رنگی را به صورت رایگان می دهد، اما Coolers نمونه ای از یک برنامه کاربردی ساده است که به شما کمک می کند این کار را بسادگی انجام دهید. 

این ابزار ستون هایی از رنگ را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید رنگ هر ستون را به صورت جداگانه انتخاب کنید، سپس با تغییر آن ها می توانید به حالت رنگی مورد نظر خود نزدیک شوید. بعد از اینکه از رنگ مورد نظر خود مطمئن شدید، می توانید با استفاده از ابزارهایی که در اختیار شما قرار دارد، آن را قفل کنید. Coolers به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته است و یک ابزار فوق العاده برای توسعه دهندگان front-end محسوب می شود.

ReactJS

react

فریمورک های وب هر روز در حال انتشار هستند و سپس روز بعد محو میشوند، اما در حال حاضر ReactJS در حال گسترش تسلط خود بر دنیای توسعه وب سایت هاست. این فریمورک توسط فیس بوک طراحی شده و دارای جامعه ای بزرگ از توسعه دهندگان است. تقریبا محبوب ترین ابزار برای ساخت اپلیکیشن های تک صفحه ای فریمورک ReactJS بوده که می تواند در توسعه هر وب اپلیکیشنی استفاده شود.

دیتا بایدینگ قدرتمند، DOM و هوک ها به شما اجازه می دهد که کنترل کامل تری بر اجرا و کارایی برنامه داشته باشید. ReactJS از XML در جاوا اسکریپت(JSX) استفاده می‌کند که به توسعه دهندگان اجازه داده که html و جاوا اسکریپت را بسادگی با همدیگر ترکیب کنند. ‏فریمورک ReactJS برای همه اهداف توسعه شما بسیار مناسب است، آگهی های استخدامی برای توسعه دهندگان ReactJS نشان از رشد روز افزون استفاده از این فریمورک دارد.

داشتن ابزارهای مناسب

داشتن ابزارهای مناسب برای هر شغل و کسب و کاری می تواند بسیار مفید باشد، اما وقتی این شغل توسعه وب باشد، این ابزارها می توانند به طور کلی تجربه شما را بهبود ببخشند، با این حال حتی همه این ابزارها هم نمی‌توانند جایگزین تجربه و تمرین شما شوند. بهترین روش برای بهبود توانایی های شما شروع یک پروژه جدید است. امیدوارم این کار را با جدیت ادامه دهید.

#ابزار های توسعه وب
۰ نظر

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید