کانال تلگرام

مهمترین دستورات گیت برای توسعه دهندگان وب

تاریخ : ۱۴ شهریور ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : آموزشی

در حال حاضر گیت یکی از محبوب ترین سیستم های کنترل نسخه در بین توسعه دهندگان است. از این پلتفرم می توانید برای ردیابی تغییرات در پروژه های خود و هماهنگی کار میان چندین توسعه دهنده استفاده کنید. پروژه های منبع باز به طور مکرر از گیت در پلتفرم هایی مانند GitHub و Bitbucket استفاده می کنند.

github-tutorials-for-version-controlling

اگر می خواهید از گیت در پروژه های خود استفاده کنید، باید شماری از دستورات آن را یاد بگیرید که بعداً آنها را در ابزارهای خط فرمانی مانند CLI اجرا می کنید. گیت دارای اسنادی عالی برای یادگیری است و همچنین دارای یک منحنی یادگیری نسبتاً هموار است. در این مقاله، پر استفاده ترین دستورات گیت را برای مواردی مانند مرحله بندی و انجام تغییرات ، بررسی وضعیت مخزن خود ، ایجاد ارتباط با یک مخزن از راه دور و موارد دیگر به شما نشان خواهم داد.

ابزارهای گیت

بیشتر توسعه دهندگان از گیت در خط فرمان استفاده می کنند، زیرا این کار بسیار سریع تر است. با این وجود، این کار تنها در صورتی امکان پذیر است که فرامین گیت مورد نیاز برای استفاده را بدانید. گیت همچنین دارای رابط های گرافیکی مختلفی است که اگر کار با آنها را دوست دارید میتوانید از آنها استفاده کنید. می توانید ابزار خط فرمان گیت را برای سه سیستم عامل اصلی ویندوز ، لینوکس و مک از وب سایت رسمی گیت دانلود کنید.

پر استفاده ترین و مهمترین دستورات گیت

۱.پیکر بندی گیت

بعد از نصب گیت، بهترین کار پیکربندی گیت به صورت سراسری است، بنابراین بعدا دیگر نیازی نخواهید داشت خود را به زحمت بیندازید. برای یک پیکربندی پایه، فقط دو دستور گیت برای استفاده وجود دارد - یکی نام نویسنده و دیگری ایمیل آنها را ثبت می کند. پس از آن گیت تمام تغییراتی را که شما ایجاد میکنید با اعتبار این دو انجام میدهد.

git config --global user.name "Jane Doe"
git config --global user.email jane.doe@example.com

در نمونه مثال بالا خط اول نام را پیکربندی می کند، در حالی که خط دوم آدرس ایمیل نویسنده را تنظیم میکند.

۲. مقداردهی اولیه مخزن گیت

بعد از نصب Git CLI بر روی سیستم خود ، به پوشه مورد نظری که میخواهید از آن به عنوان پوشه پروژه گیت استفاده کنید، بروید (که به آن مخزن یا repo نیز گفته می شود). وقتی داخل پوشه هستید ، خط زیر را در خط فرمان تایپ کنید:

git init

در این صورت مخزن گیت شما تنظیم میشود و این یعنی گیت تمام تغییراتی که در این پوشه ایجاد میکنید را ردیابی میکند. اگر به File Manager خود نگاهی بیندازید، یک پوشه جدید را با نام git. خواهید یافت. این پوشه ای است که گیت تنظیمات خود را در آن ذخیره می کند.

۳. بررسی وضعیت Repo

می توانید در هر زمان و با دستور زیر وضعیت مخزن گیت خود را بررسی کنید. 

git status

فایل ها در پوشه گیت شما میتوانند در سه حالت وجود داشته باشند.

  • staged
  • committed
  • modified

در اصطلاحات گیت، فایل ها بعد از اضافه شدن به قسمت staging دارای وضعیت staged میشوند، این محیط مکانی است که در آن پرونده هایی که بعداً می خواهید، کامیت کنید را ذخیره سازی میکنید. بعد از ذخیره شدن یک اسنپ شات از آنها در پایگاه داده محلی ذخیره شده در پوشه git. وضعیت آنها به committed تغییر میکند و بعد از اینکه تغییراتی در آنها ایجاد کردید به وضعیت modified تبدیل میشوند.

directory

۴.فرایند اضافه شدن فایل ها به محیط Stage 

می توانید با وارد کردن دستور زیر در خط فرمان ، فایل ها را به محیط staging اضافه کنید :

git add index.html style.css images

نمونه کد بالا فایل های index.html و style.css و پوشه images به وضعیت Stage تبدیل میکند. می توانید بعد از دستور git add تمام فایل ها و پوشه هایی را که می خواهید ردیابی شوند اضافه کنید. اگر می خواهید همه فایل ها و پوشه های در دایرکتوری کار خود قرار دهید ، می توانید از نمونه کد زیر استفاده کنید :

git add .

اگر یک فهرست بزرگی از فایل ها و پوشه ها را در دستور کار خود دارید، میتوانید با استفاده از کد بالا همه آنها را اضافه کرده و سپس مواردی که به آنها احتیاج ندارید را بعدا حذف کنید.

۵. فرآیند حذف فایل ها و پوشه ها از محیط Stage

می توانید به راحتی فایل ها را از محیط Stage خود حذف کنید:

git rm --cached index.html style.css

اگر می خواهید پوشه ها را هم حذف کنید، باید از فلگ  r- در دستور بالا استفاده کنید :

git rm --cached -r images

دستور فوق پوشه images را از ناحیه Stage خارج می کند. نگران از دست دادن چیزی نباشید، گیت دارای پیام های خطای مفیدی است و برگرداندن هر چیزی به اول آن برای آن کاری ساده است. برای حذف همه فایل ها و پوشه ها از ناحیه Stage ، می توانید از نمونه کد زیر استفاده کنید :

git rm --cached -r .

۶. کامیت کردن فایل ها

شما می توانید در هر زمان و در فرآیند توسعه، اسنپ شاتی از منطقه Stage خود را ذخیره سازی کنید. اسنپ شاتی که ذخیره می کنید commit خوانده می شود و هر زمان که بخواهید می توانید به آن برگردید.

git commit -m "Initial commit"

دستور فوق وضعیت فعلی ناحیه staging شما را کامیت میکند. توجه داشته باشید که همیشه باید پیام commit را نیز اضافه کنید.

۷. نمایش تغییرات با جزئیات

اگر می خواهید تمام تغییراتی که در repo Git ایجاد شده است را ببینید ، می توانید با وارد کردن دستور زیر در خط فرمان ، آنها را به سرعت فهرست کنید:

git diff

این دستور نه تنها نام فایل ها را برمی گرداند بلکه تغییر در محتوای آنها را نیز نشان میدهد.

۸. نمایش تاریخچه همه کامیت ها

گیت همچنین به شما امکان می دهد تا کل مراحل کامیت های خود را در هر زمان و در طی مراحل توسعه نمایش دهید. برای این کار می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

git log

این گزارش شامل شناسه ، نویسنده ، تاریخ و پیام مربوط به هر کامیت است.

۹. کپی کردن یک مخرن خارجی

استفاده از Git به همراه GitHub و یا هر مخزن آنلاین دیگری بسیار معمول است. می توانید با کلون کردن آن در دستگاه خود ، یک نسخه محلی از مخزن از راه دور گیت خود داشته باشید :

git clone https://www.github.com/your-online-repo

قبل از انجام عملیات کلونینگ ، به پوشه ای که می خواهید Git کار ذخیره سازی را آنجا انجام دهد، بروید.

۱۰.ایجاد اتصال به یک مخرن خارجی

شما نه تنها می توانید یک repo از راه دور را در دستگاه خود کپی کنید بلکه میتوانید این روند را به صورت معکوس انجام دهید. برای کپی کردن یک repo محلی روی یک سرور آنلاین مانند GitHub ، ابتدا باید یک اتصال به repo از راه دور ایجاد کنید ، سپس repo محلی را به سمت سرور بفرستید.

git remote add origin https://www.github.com/your-online-repo

با دستور فوق می توانید repo از راه دور را به نسخه محلی خود متصل کنید. در آینده ، لازم نیست URL کامل را تایپ کنید اما می توانید با استفاده از نام origin به آن ارجاع دهید (می توانید از نام دیگری نیز استفاده کنید).

#دستورات گیت #گیت

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید