کانال تلگرام

۵ جایگزین برای مدیریت سورس کد ها به جای گیت هاب

تاریخ : ۱۵ شهریور ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : آموزشی

گیت هاب در حال حاضر مشهورترین پلتفرم وب برای مدیریت و میزبانی سورس کد ها است، این پلتفرم با استفاده از سیستم مدیریت نسخه یعنی گیت به شما اجازه می دهد مخازن خود را به صورت آنلاین مدیریت کنید. در گیت هاب می توان مخازنی را ایجاد و ویرایش کرد، سپس میتوانید کارهایی که در طول زمان بر روی پروژه انجام داده‌ اید را رهگیری کنید.

github-alternatives-featured

در نهایت با استفاده از این بستر می توانید با تیم تان همکاری داشته باشید. در حال حاضر میلیون ها پروژه متن‌باز که به زبان‌های مختلف برنامه نویسی نوشته شده‌اند در گیت هاب نگهداری می‌شود، اگرچه گیت هاب یک پلت‌فرم عالی به نظر می‌رسد اما همچنان تنها گزینه موجود برای مدیریت سورس کد و کنترل نسخه نخواهد بود. جایگزین های مختلفی برای گیت هاب وجود دارد که به صورت مشابه دارای قابلیت های مفید و مناسبی هستند.

در این مقاله به ۵ پلتفرم جایگزین برای گیت هاب پرداخته ایم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

۱.BitBucket

bitbucket

BitBucket یک اپلیکیشن کنترل نسخه و مدیریت کد هاست که توسط شرکت اطلس توسعه داده شده است. در حال حاضر یکی از بهترین جایگزین های گیت هاب در بازار  همین پلتفرم BitBucket است. دوست داشتنی ترین ویژگی این پلتفرم داشتن مخازن خصوصی رایگان است که تا حداکثر ۵ نفر می توانند از آن استفاده کنند. این قابلیت به خصوص برای آزادکاران و تیم های کوچک بسیار مناسب است.

با استفاده از BitBucket به رابط کاربر پسند و خوش ساختی دسترسی خواهید داشت که با استفاده از آن میتوانید جنبه های مختلف پروژه خود را مدیریت کنید. با استفاده از این پلتفرم می توانید مخازن، branch ها و درخواست هایی را ایجاد کنید و در نهایت با تیم خود در پروژه همکاری داشته باشید.

می توانید پروژه خود را در ابر Bitbucket بر روی سرور خود و یا بر روی دیتا سنتر های خارجی میزبانی کنید. Bitbucket به صورت یکپارچه با دیگر محصولات شرکت اطلس مانند Jira، Confluence و Bamboo ادغام می‌شود. از نقاط مثبت این پلتفرم داشتن اسناد و داکیومنت های عالی برای آموزش است که با استفاده از آنها می توانید هر چیزی را در مورد مدیریت کنترل نسخه با گیت یاد بگیرید.

آخرین قابلیت جایگزین پایپ لاین های آن است که می تواند پایپ لاین های CI/CD را به روش های مختلف اتومات سازی کند.

ویژگی های کلیدی

 • مخازن رایگان خصوصی تا ۵ عضو
 • مخازن عمومی نامحدود
 • گزینه‌های استقرار چندگانه
 • جستجوی معنایی کدها
 • ذخیره سازی فایل های بزرگ

۲. GitLab

gitlab

GitLab یکی دیگر از ابزارهای عالی برای مدیریت سورس کد است و اگر به دنبال جایگزینی برای گیت‌هاب می گردید این پلتفرم انتخاب مناسبی محسوب می شود پلتفرم GitLab توسط شرکت ها و سازمان های بزرگ همچون ناسا، سونی و غیره استفاده می شود و به شما اجازه می دهد کل فرایند توسعه را از طرح ریزی اولیه پروژه تا رهگیری خطاها و مانیتورینگ کدها مدیریت کنید.

بنابراین اگر به ابزاری جامع نیاز دارید GitLab حتی از گیت هاب برای شما مناسب تر است، با استفاده از سرویس مدیریت سورس کد GitLab می توانید با تیم خود به روش‌های مختلف همکاری داشته باشید. برای مثال می توانید کدهای خود را بازبینی کرده و برای همدیگر کامنت بگذارید و یا ایده های مختلفی را به اشتراک گذاشته و با استفاده از قابلیت قفل فایل ها از تزاحم در کار یکدیگر جلوگیری کنید.

در کنار این موارد حتی می توانید به درخواست ها و مشکلات لیستی از وظایف را الصاق کرده تا بتوانید ارتباط با دیگر همکاران خود را آسان تر کنید. GitLab دارای یک پلن رایگان بوده که برای شروع کار بسیار مناسب است، پلن رایگان به همراه مخازن خصوصی رایگان ارائه می شود که خود مزیت بزرگی است با این حال می توانید از قابلیت های بیشتری همچون پشتیبانی حرفه‌ای، اسکن کیفیتی کدها و داشبورد امنیتی در پنل‌های پولی این پلتفرم بهرمند شوید.

ویژگی های کلیدی

 • همکاری ها و پروژه های خصوصی نامحدود
 • ابزارهای گزارشگیری و تحلیل کدها
 • ادغام با JIRA 
 • اعلان های سفارشی به وسیله ایمیل و Slack یا ToDos

۳. SourceForge

sourceforge

SourceForge پلتفرم مدیریت سورس کد مورد علاقه جوامع لینوکسی است. این پلتفرم نخستین ابزاری بود که میزبانی رایگان پروژه های متن را ارائه داد و در حال حاضر این پلتفرم  میزبان بیش از ۵۰۰ هزار پروژه متن باز است. SourceForge روزانه بیش از ۴ میلیون بار دانلود را تجربه می کند.

با استفاده از SourceForge میتوانید همچون بسیاری از پلتفرم های مشابه، پروژه های متن باز ایجاد کنید. در کنار گیت میتوانید از سیستم های کنترل نسخه دیگری همچون Subversion و Mercurial بهره مند شوید. هر مخزن ارائه شده در این پلتفرم به همراه ابزارهای تحلیلی به شما ارائه می شود. SourceForge دارای قابلیت مفید تو کاری است که با استفاده از آن می توانید اطلاعاتی در مورد سیستم عامل و مکانی که افراد، پروژه شما را دانلود کرده اند به دست آورید.

SourceForge یک راه‌حل فوق العاده عالی برای توسعه دهندگان فراهم می‌آورد که به دنبال جایگزینی برای گیت هاب هستند، برای مهاجرت راحت از گیت هاب، SourceForge دارای ابزاری به نام GitHub Importer است که به شما اجازه می دهد کل مخزن گیت هاب خود را به این پلتفرم منتقل کنید.

ویژگی های کلیدی

 • پروژه های متن باز نامحدود
 • ابزارهای آماری و تحلیل رایگان
 • قابلیت‌های جستجوی پیشرفته

۴. GitKraken

GitKraken

GitKraken یکی دیگر از جایگزین های گیت هاب محسوب می شود که در سال های اخیر در بازار پدیدار شده است. این پلتفرم بیشتر به خاطر رابط کاربری زیبا و بصری اش شناخته می شود. این رابط کاربری توانسته کار با GitKraken را بسیار لذت بخش کند. این پلتفرم دارای قابلیت های بصری جذابی مانند visual commit history ، fuzzy finder و درگ و دراپ کردن و غیره است.

همچنین دارای دکمه Undo بوده که اجازه میدهد با یک کلیک به نسخه قبلی مخزن خود بازگردید. این ابزار دارای پلنی رایگان برای پروژه‌های متن باز بوده و پلن های پولی آن نیز از قیمت پایینی برخوردار هستند. GitKraken به راحتی با دیگر مدیریت کننده های کد مانند گیت هاب ،Bitbucket و غیره ادغام می‌شود، بنابراین می توانید به راحتی مخازن خود را از دیگر پلتفرم ها به GitKraken منتقل کنید.

GitKraken همچنین دارای یک ویرایشگر کد داخلی است بنابراین زمانی که می خواهید تغییرات را اعمال کنید نیاز به جابجا شدن بین ویرایشگر و خط فرمان ندارید و بسیاری از کارها همچون حذف فایل‌ها، انجام کامیت ها و وظایف دیگر به صورت مستقیم از طریق ویرایشگر GitKraken امکان پذیر است.

 • ویژگی های کلیدی
 • ویرایشگر کد توکار همراه قابلیت هایلایت کد ها
 • ابزار ادغام توکار که مشکلات ادغام را حل می‌کند
 • دکمه undo و redo 
 • ارتباط بدون مشکل با دیگر ابزارهای مدیریت سورس کد

۵. AWS CodeCommit

aws

AWS CodeCommit راه حل آمازون برای میزبانی مخازن خصوصی مقیاس پذیر گیت است، از آنجایی که جایگزین بر اساس معماری آمازون ساخته شده است،لازم نیست نگران امنیت، مقیاس پذیری و دسترسی پذیری آن باشید. مخازن کد شما در ابر AWS ذخیره سازی می شوند، در این صورت می توانید به صورت دائم تغییرات افزایشی خود را اعمال کنید.

AWS CodeCommit همچنین از AWS Identity استفاده می‌کند، بنابراین همیشه می دانید چه کسانی و چرا به مخزن شما دسترسی پیدا می‌کنند. این پلتفرم همکاری تیمی را برای شما ساده می کند. در این AWS CodeCommit از تمام قابلیت های پیشرفته ای که از یک سیستم مدیریت سورس کد انتظار دارید، بهره مند می شوید. مانند بسیاری دیگر از نرم افزارها می توانید پروژه ای را ایجاد کرده و درخواست هایی را برای آن بدهید، در این سیستم می توانید مخازن محدودی به صورت رایگان برای ۵ نفر ایجاد کنید.

ویژگی های کلیدی

 • مخازن در سرور های توزیع شده AWS میزبانی می شوند
 • مخازن رایگان نامحدود تا ۵ کاربر
 • رمز گذاری خودکار داده ها
 • ابزارهای مانیتورینگ پیشرفته 
#گیت هاب #مدیریت سورس کد

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید