کانال تلگرام

نکات طلایی برای یادگیری سریع زبان های برنامه نویسی

تاریخ : ۷ مهر ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید هیچ وقت کار آسانی نبوده است. برای تسلط بر یک زبان باید بسیاری از مفاهیم، منابع و ابزارهای جدید را پشت سر بگذارید و برای اولین بار روی آنها کار کنید. در این مقاله نکات مهمی را بیان خواهم کرد که هر برنامه نویسی باید آنها را به خاطر داشته باشد.

tipprogramming

نکاتی برای یادگیری سریع زبان های برنامه نویسی

۱.هدف خود را سازماندهی کنید

زبانهای برنامه نویسی رایانه شامل Javascript ، SQL ، Python ، C++ ، Java ، PHP ، Ruby و موارد دیگر می باشند. هر یک از این زبانها کاربردهای خاص خود را دارند. بنابراین تلاش کنید که در همان ابتدای کار هدف خود را مشخص کنید، در این صورت گامی بزرگ به جلو بر می دارید و میتوانید زبانی که مناسب نیاز های شما هست را یاد بگیرید. برعکس اگر در تنظیم هدف خود به درستی عمل نکنید، فقط وقت خود را هدر خواهید داد.

۲. به برنامه نویسی که خودش یاد میگیرد، تبدیل شوید

خود آموزی مسئله مهمی است، قبل از هر چیز باید بتوانید زبان های برنامه نویسی را خودتان یاد بگیرید. اکثر برنامه نویسانی که موفق شده اند، خود برنامه نویسی را یادگرفته اند، یعنی آنها یک زبان برنامه نویسی مانند پایتون یا جاوا را انتخاب کرده اند، سپس برای یادگیری به مستندات آن مراجعه کرده و یا از کتاب های الکترونیکی برای این کار استفاده کرده اند. مطابق بررسی های به عمل آمده توسط سایت stack overflow، بیش از 86٪ برنامه نویسان خودشان برنامه نویسی را یاد گرفته اند.

۳. روی اصول و موارد پایه تمرکز کنید

یکی از شایع ترین اشتباهاتی که افراد انجام می دهند این است که سعی می کنند اصول را در سریع ترین زمان ممکن به پایان برسانند و بخش کدنویسی را شروع کنند. برای این کار از بخش هایی که برای یک برنامه نویس ضروری هستند گذر کرده و به مباحث بعدی میپردازند.

در ابتدا باید بدانید که عمل کردن به این روش برای یادگیری زبان های برنامه نویسی بسیار مخرب است. ممکن است آموزش را تمام کنید یا سریع به بخش کد نویسی واقعی برسید اما در آینده مشکلات زیادی برای شما به وجود می آید. افرادی که این راه را دنبال میکنند معمولاً در سطوح بالاتر گیر می کنند و به راحتی دچار مشکل میشوند و در نهایت مجبور می شوند برای یادگیری اصول اولیه به عقب برگردند.

۴. از ابزارهای مناسب استفاده کنید

ابزار اصلی برای شما یک رایانه با پیکربندی مورد نیاز برای اجرای نرم افزار های برنامه نویسی است. این نرم افزارها شامل بانک های اطلاعاتی، برنامه های اشکال زدایی ، ابزار های ساخت ، ++Notepad و موارد دیگر است. با این وجود ابزارهای مورد نیاز شما به نوع زبان برنامه نویسی که می خواهید یاد بگیرید نیز بستگی دارد.

۵. مسئله را قبل از کدنویسی روی کاغذ برای خود حل کنید

بهتر است قبل از اینکه کد خود را در رایانه بنویسید آن روی کاغذ بیاورید. این عادت به منظور بهبود تفکر منطقی شناخته میشود و سطوح بعدی یادگیری را آسانتر و سریعتر می کند. این کار بهترین روش برای یادگیری نحوه برنامه نویسی است. اگر قصد دارید در برنامه نویسی به سطوح بالایی برسید، سعی کنید این عادت را در مراحل اولیه یادگیری به کار بگیرید.

۶. همانطور که می آموزید، کدنویسی کنید

فرایند یادگیری خود را به جای منفعل بودن، فعال کنید. همانطور که می آموزید شروع به کد نویسی کنید. فقط  ننشینید و آموزشها را تماشا کنید یا یادداشت هایی خود را بخوانید، در این صورت نمیتوانید پیشرفتی داشته باشید. زمانی که شروع به کد نویسی میکنید با با موانع بسیاری روبرو خواهید شد که شما را مجبور می کند به عقب برگردید و دوباره آموزش ها را مرور کنید.

هرچه زودتر شروع به امتحان کردن چیزهایی که یادگرفته اید کنید ، سریعتر خواهید آموخت. در واقع، محیط برنامه نویسی شما باید همزمان با یادگیری شما در حال اجرا باشد. توصیه شده ترین روش یادگیری ، ساختن پروژه ای است که از طریق مطالب آموزشی می آموزید. به این ترتیب شما قادر خواهید بود سریعتر و به روشی منظم برنامه نویسی را یاد بگیرید.

۷. با صبوری تمرین کنید

تمرین بهترین روش برای بهبود مهارت های برنامه نویسی است. اما اگر اصول را نادیده بگیرید ، مراحل پیشرفته به شما هشدار می دهد که برخی از قسمت ها را از دست داده اید و در دراز مدت ممکن است دچار مشکل شوید. از این رو ، با یادگیری اصول اولیه، قبل از شروع مراحل پیشرفته تر، شروع کنید.

۸. با انگیره باشید

بدون شک برنامه نویسی یک کار هیجان انگیز است ، اما در عین حال خسته کننده هم هست. بسیاری از اوقات برنامه نویسان ساعت ها زمان را صرف یک اشکال واحد و بدون راه حل می کنند. برنامه نویسی میتواند نظم شما را در انجام کار های روزانه دچار تغییر کند. شما باید در این روزها آرام باشید. مغز ما نیز هر از گاهی نیاز به نوشیدنی دارد.

این نوشیدنی می تواند ملاقات با دوستان ، رفتن به مسافرت، نوعی ورزش یا فقط بازی کردن در تلفن هوشمند شما باشد. همیشه بر حفظ تعادل بین همه چیز متمرکز شوید و هرگز تفریح خود را فراموش نکنید. این کارها در نهایت به شما در بهبود تمرکز و یادگیری سریع چیزها کمک می کند.

#برنامه نویسی #یادگیری برنامه نویسی

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید