کانال تلگرام

6 نکته مهم برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک

تاریخ : ۱۰ مهر ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

چگونه می توان به یک توسعه دهنده فول استک تبدیل شد؟ به عنوان یکی از موضوعات داغ برای توسعه دهندگان، بحث مربوط به توسعه دهنده فول استک هرگز متوقف نشده است. در لینکدین و فیس بوک ، بسیاری از افراد عنوان شغلی خود را تحت عنوان توسعه دهنده فول استک مطرح میکنند.

img15b

علاوه بر این به نظر می رسد که موضوع فول استک به یک روند شغلی جدید تبدیل شده است. برخی افراد فکر می کنند که فول استک فقط یک عنوان است و چیزی که باید روی آن تمرکز کرد ، توانایی واقعی یک شخص و تکنولوژی هایی است که به آن تسلط دارد. من فکر می کنم که بحث فول استک نیز نوعی موضوع در رابطه با متخصصین صنعت IT است و به عمق مهارت های یک توسعه دهنده اشاره دارد.

احتمالا شما کیکی که با لذت تمام در حال خوردن هستید را خودتان نپخته اید. در حالی که توسعه دهندگان فول استک این احتمال را به چالش میکشند. مهارت های یک توسعه دهنده فول استک به او این امکان را به می دهد که هم کیک را خود پخته و هم آن را نوش جان کند. در واقع توسعه دهنده فول استک قرار است به کسی متکی نباشد.

توسعه دهنده فول استک چه کسی است؟

به عبارت ساده تر توسعه دهندگان فول استک کسانی هستند که در کارهای مختلف مهارت دارند و از این مهارت ها برای تکمیل یک محصول به طور مستقل استفاده می کنند. یک توسعه دهنده فول استک یک مهندس است که می تواند کلیه کارهای مربوط به بانکهای اطلاعاتی، سرورها ، مهندسی سیستم و مشتری را انجام دهد. بسته به پروژه ممکن است مشتری به یک توسعه دهنده فول استک در زمینه موبایل، وب و یا اپلیکیشن های بومی نیاز داشته باشد.

در حقیقت فول استک به مجموعه ای از فناوری های مورد نیاز برای تکمیل یک پروژه اشاره دارد. "استک" به مجموعه ای از ماژول های فرعی اشاره دارد. این ماژول ها یا مؤلفه های نرم افزاری برای دستیابی به عملکرد تعیین شده با ماژول های دیگر ترکیب میشوند.

2. چرا در موضوع توسعه دهنده فول استک تا این حد بحث و چالش وجود داشته است؟

همانطور که در بالا هم ذکر شد، بحث در مورد توسعه دهنده فول استک در واقع بحث در مورد عمق و وسعت مهارت ها است. در کنفرانسی که چندی پیش برگذار شد، مهندسی از فیسبوک گفت که آنها فقط یک "توسعه دهنده فول استک" را استخدام می کنند. این موضوع در نتیجه بحث درباره نقاط قوت و ضعف یک توسعه دهنده فول استک مطرح شد.

مزایا: یک توسعه دهندگان فول استک دارای مجموعه ای از مهارت هاست، به طوری که او می تواند با استفاده از تکنیک های گسترده خود، خیلی سریع طراحی نمونه ای را برای یک محصول انجام دهد. توسعه دهندگان فول استک با توجه به دانش گسترده ای که دارند، دارای زاویه دید وسیع تری هستند و طرز فکر فعال تری دارند. علاوه بر این ، آنها نسبت به تکنیک ها و محصولات حساس تر خواهند بود.

بنابراین ، این نوع افراد همیشه می توانند نظرات خود را نسبت به محصول یا طرح داشته باشند. از جنبه دیگر یک توسعه دهنده فول استک می تواند به همه افراد تیم کمک کند و زمان و هزینه های فنی را که برای ارتباط مناسب میان اعضای تیم به نیاز است را کاهش دهد. بنابراین بسیاری از آنها در شرکتهای نوپا بعنوان مشاور فنی انتخاب میشوند.

معایب: دقیقاً به دلیل همان مهارت های گسترده ای که یک توسعه دهنده فول استک دارد، برخی از آنها نمیتوانند در یک رشته کاملا متخصص باشد. بیشتر آنها ادعا می کنند که یک توسعه دهنده فول استک هستند ، اما از هر مهارتی مقداری میدانند. 

چطور میتوان به یک توسعه دهنده فول استک تبدیل شد؟

یک توسعه دهنده واجد شرایط فول استک باید دارای دانش و قابلیت های کاربردی برای همه جنبه های مربوط به ساخت برنامه باشد.

۱. زبان های برنامه نویسی

باید در چندین زبان برنامه نویسی مانند جاوا، PHP ، سی شارپ ، پایتون ، روبی ، پرل و غیره مهارت داشته باشید، زیرا بیشتر فرایندهای اصلی تجارت شما باید به این زبانها نوشته شود. همچنین باید بر گرامر زبان تسلط داشته باشید و با نحوه ساختار ، طراحی ، اجرا و آزمایش پروژه بر اساس یک زبان یا چند زبان بسیار آشنا باشید.

به عنوان مثال ، اگر JAVA را انتخاب می کنید ، پس باید بر طراحی و توسعه شی گرا ، الگوهای طراحی ، مؤلفه های مبتنی بر J2EE و غیره تسلط داشته باشید.

۲. از فریمورک های توسعه و کتابخانه های ثالث استفاده کنید

زبان های برنامه نویسی که معمولا برنامه های با آنها توسعه داده میشوند از چارچوب های توسعه خوبی هم برخوردار هستند که بهتر است به عنوان توسعه دهنده فول استک با آنها آشنا باشید. برای مثال JAVA Spring، MyBatis، Hibernate، Python Django، PHP thinkphp و ....

۳. تکنولوژی های Front-end

تکنولوژی های Front-end در پروژه های امروزی و توسعه محصولات هر روزه اهمیت بیشتری پیدا مکینند. علاوه بر ویژگی های یک محصول، تجربه کاربر نیز یکی از معیارهای موفقیت یک محصول است. برای این کار لازم است با تکنولوژی هایی مانند  HTML5، CSS3، JavaScript و  کتابخانه هایی همچون  JQuery ، LESS، SASS و ... آشنا باشید.

۴. پایگاه داده

هر محصول یا پروژه ای برای ذخیره داده به پایگاه داده نیاز دارد. به عنوان یک توسعه دهنده فول استک، باید حداقل یک یا دو پایگاه داده نیز داشته باشید و بدانید که چگونه می توانید با بانک اطلاعات تعامل برقرار کنید. در حال حاضر ، پایگاه داده محبوب MySQL ، MongoDB ، Redis ، Oracle ، SQLServer و غیره است. در مورد پروژه های بزرگتر توصیه میشود از MySQL یا Oracle به عنوان پایگاه داده پشتیبان استفاده کنید.

۵. توانایی طراحی اولیه

بیشتر مقالات یا مباحث مربوط به توسعه دهنده فول استک بندرت با الزامات طراحی مرتبط است. اما من فکر می کنم مهارت طراحی بسیار مهم است ، اصل و مهارت طراحی اولیه، طراحی UI ، طراحی UX نیز بسیار اهمیت دارد.

#فول استک

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید