کانال تلگرام

چرا توسعه دهندگان ویژوال استادیو را دوست دارند؟

تاریخ : ۱۱ مهر ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : ابزار طراحی , برنامه نویسی

حدود یک ماه پیش از یک توسعه دهنده پرسیدم که چرا برنامه نویس ها عاشق ویژوال استودیو هستند و حتی با وجود قدرتمند بودن ویرایشگر هایی مانند ویژوال استودیو کد، WebStorm و Rider همچنان تمایل به استفاده از ویژوال استودیو دارند. او در پاسخ سوال من این چنین خاطر نشان کرد که امروزه ویژوال استودیو کد می تواند نیازهای بسیاری از توسعه دهندگان را رفع کند اما محبوبیتی که ویژوال استودیو در در این سالها به دست آورده است قابل چشم پوشی نیست.

visualstudio

با این حال خود من با وجود این که نسخه های مختلفی از این محیط ها را در اختیار دارم، باز به نوعی به سمت ویژوال استودیو که در حال حاضر نسخه ۲۰۱۹ آن در بازار موجود است باز می گردم. امروز در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا توسعه دهندگان که خود من یکی از آنها هستم، همچنان به ویژوال استودیو تمایل داریم و از محیط های دیگر کمتر استفاده می کنیم.

قابلیت اینتلیسنس

این قابلیت احتمالاً قدرتمند ترین ویژگی ویژوال استودیو است، که در ابتدا در سال  ۱۹۹۶ به همراه ویژوال بیسیک معرفی شد. این قابلیت به برنامه نویس ها کمک می کند که کد های خود را هر چه سریعتر بنویسند. با وجود این قابلیت لازم نیست همه چیز را به خاطر بسپارید. شما فقط چند حرف اول دستور مورد نظر خود را تایپ می کنید و از پنجره باز شده دستور پیشنهادی را انتخاب می کنید.

با گذشت زمان در نسخه های جدیدتر ویژوال استودیو این قابلیت کاملاً تقویت شده است به صورتی که امروزه کد نویسی با ویژوال استودیو به همراه این قابلیت بسیار لذت بخش و آسان تر از قبل انجام میشود. با وجود این که محیط های زیادی در حال کپی کردن این قابلیت هستند، هنوز راه زیادی دارند تا بتوانند به قدرت این قابلیت در ویژوال استودیو دست پیدا کنند. 

سرعت 

سرعت پارامتری بود که در مورد قرار دادن آن در این لیست بسیار تردید داشتم، اما با وجود منتشر شدن ویژوال استودیو ۲۰۱۹ ثابت شد که سرعت ویژوال استودیو  به راحتی میتواند با ویژوال استودیو کد رقابت کند، این فاکتور یکی از بحث برانگیز ترین مشکلاتی بود که به خصوص توسعه دهندگان در زمان استفاده از ویژوال استودیو ۲۰۱۷ با آن دست و پنجه نرم می کردند.

به همین منظور تیم توسعه دهنده ویژوال استودیو به دنبال راههایی بود که بتواند اجرای این نرم‌افزار را سریع تر کند. با منتشر شدن نسخه ۲۰۱۹ از این نرم‌افزار می توان گفت این هدف برآورده شده است.

ویژگی های خارج از باکس

با وجود اینکه من محیط های برنامه نویسی خود را بسیار دوست دارم و هر کدام از آنها در چیزی عالی به نظر می رسند یکی از مواردی که هیچگاه دوست نداشته‌ام  افزودن پلاگین های مختلف به منظور شبیه سازی آنها به ویژوال استودیو است. اشتباه نکنید افزونه‌های سبک در دیگر محیط ها بسیار عالی هستند و تعداد آنها بی شمار است اما برای رسیدن به همان کارکردی که در ویژوال استودیو ۲۰۱۹ موجود است باید افزونه های مشخصی را به این محیط ها اضافه کرد.

خوشبختانه ویژوال استودیو از قبل خود دارای این قابلیت ها است.

قابلیت اشکال زدایی تمام عیار 

با وجود اینکه اکثر محیط ها و ویرایشگر های برنامه نویسی نوعی اشکال زدایی را در خود گنجانده اند اما باز تجربه من نشان می دهد که ویژوال استودیو در این موضوع بسیار قدرتمند تر از محیط های دیگر عمل کرده است، جالب است که در زمان اشکال زدایی در ویژوال استودیو حتی می توان مشاهده کرد که چه مقدار از حافظه در حال استفاده است.

تست های Live Unit

استفاده از تستهای Live Unit به این معناست که می‌توانید از آزمایش تست های خود در زمانی که کد خود را تغییر می دهید، برخوردار باشید. این کار به سادگی روشن و خاموش کردن یک سوئیچ ساده است. در حالی که می توانید هنوز هم مانند قبل آزمایش های واحد را انجام دهید، اما وقتی کد را در زمان اجرا تغییر می دهید می توانید از اجرای تست های خود به صورت خودکار آگاه باشید.

ساختار مندی بیشتر و پروژه های ساختار بندی شده 

آیا Solution یا فایلهای پروژه تا این حد بد هستند؟ من بر روی پروژه ای کار میکردم که قبلا توسط شخصی که از محیط ویژوال استودیو کد به عنوان ویرایشگر استفاده می کرد، ایجاد شده بود. همه چیز از طریق دستورات خط فرمان ساخته شده بود و هیچ فایل سلوشنی وجود نداشت.

پروژه ساختار درست و حسابی نداشت فایل های کانفیگ در یک فولدر جداگانه و خارج از همه کدها نگهداری می‌شد، این چیز زیبایی نبود Solution و فایل های پروژه روشی ساده را برای شما فراهم می آورد. وقتی شما از ویژوال استودیو برای ساخت پروژه های خود استفاده می کنید از یک ساختار مندی بی نظیری برخوردار هستید.

افزونه ها به عنوان یک پکیج

اگر برای مدت زیادی از ویژوال استودیو استفاده کرده باشید بدون شک در مورد افزونه های مانند Resharper از JetBrains شنیده اید. این یکی از افزونه های ویژوال استودیو است که قابلیت های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. در دیگر محیط های برنامه نویسی باید افزونه های مختلفی را برای رسیدن به قابلیتی نزدیک به Resharper  در ویژوال استودیو  ۲۰۱۹ نصب کنیم. 

نتیجه

با وجود اینکه پیشرفت های قابل توجهی در محیط ها و ویرایشگر های جدید برنامه نویسی به وجود آمده است، اما هنوز به ویژوال استودیو باز می گردیم. مایکروسافت هر روزه به پیشرفت و بهبود ویژوال استودیو ادامه می دهد. ویژوال استودیو محیطی بی نظیر برای برنامه نویسی در تکنولوژی های مختلف است. هنوز که هنوز است ویژوال استادیو بهترین محیط برنامه نویسی جهان است.
 

#ویژوال_استادیو #محیط_برنامه_نویسی

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید