کانال تلگرام

یک توسعه دهنده نرم افزار دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

تاریخ : ۱۳ مهر ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

جهان بدون توسعه دهندگان نرم افزار، مکانی بسیار متفاوت خواهد بود. اما یک توسعه دهنده نرم افزار در عمل چه کاری انجام می دهد؟ بیایید این حرفه مهم را به طور فزاینده ای بررسی کنیم تا درباره فعالیت های روزمره توسعه دهندگان نرم افزار (از جمله توسعه دهندگان برنامه های تلفن همراه و توسعه دهندگان برنامه وب)، مهارت ها ، تحصیلات ، حقوق و دستمزد ، چشم انداز شغلی و موارد دیگر آن اطلاعاتی کسب کنیم.developer

توسعه نرم افزار چیست؟

پاسخ به سؤال "یک توسعه دهنده نرم افزار دقیقا چه کاری انجام میدهد؟" بسیار واضح است: یک توسعه دهنده نرم افزار برنامه های نرم افزاری را توسعه می دهد. مشکل این است که بسیاری از افراد خارج از صنعت IT نمی دانند که توسعه نرم افزار دقیقا چیست؟ بطور کلی ، توسعه نرم افزار بعضاً فرایندی است که توسط آن یک نرم افزار مستقل یا شخصی با استفاده از یک زبان برنامه نویسی خاص ایجاد می شود.

what-does-a-software-developer-do-development

این فرآیند میتواند به مراحل مختلفی شکسته شود. برای مثال طراحی، برنامه نویسی، مستند سازی و تستینگ و رفع باگ های نرم افزار همگی جز این مراحل هستند. روشهای مختلفی برای توسعه نرم افزارهای کامپیوتری وجود دارد که این مراحل را سازماندهی می کند. در گذشته نرم افزار بطور معمول با استفاده از مدل آبشاری ساخته میشد، در این مدل، توسعه نرم افزار به فازهای متوالی خطی تجزیه میشد، به طوری که که هر مرحله بستگی به تحویل مرحله قبلی داشت.

اما امروزه توسعه نرم افزار به روش چابک، رویکرد غالب برای توسعه نرم افزار است. این روش نرم افزاری تأکید بر تلاش مشترک تیم هایی دارد که خودشان را سازماندهی میکنند و ایده آنها حول توسعه تکراری نرم افزار میچرخد.

توسعه دهندگان نرم افزار با استفاده از انواع زبان های برنامه نویسی، برنامه های نرم افزاری را توسعه می دهند که هر یک برای کارهای مختلفی مناسب است. طبق آمارهای به دست آمده از سایت های معتبر در حال حاضر محبوب ترین زبان برنامه نویسی در  پایتون است و پس از آن جاوا ، جاوا اسکریپت، سی شارپ و PHP قرار دارد.

این واقعیت که پایتون برای اولین بار در سال 1991 و جاوا ، جاوا اسکریپت و PHP در سال 1995 و سی شارپ در سال 2000 منتشر شدند ، نشان می دهد که توسعه نرم افزار بطور مداوم در حال پیشرفت است و توسعه دهندگان نرم افزار به همراه آن خود را ارتقا میدهند. در حالی که اصول کلی توسعه نرم افزار نسبتاً پایدار است ، توسعه دهندگان نرم افزار باید مدام وضعیت یادگیری و رشد خود را حفظ کنند تا بتوانند در فضای رقابت حضور داشته باشند.

توسعه دهنده نرم افزار، برنامه نویس، مهندس نرم افزار و کدنویس

اگر یک توسعه دهنده نرم افزار هستید که برنامه های نرم افزاری را توسعه می دهد، نظرتان در مورد برنامه نویسان ، مهندسان نرم افزار و کدنویسان چیست؟ آیا آنها صرفا نامهای مختلفی برای این حرفه دارند یا تفاوتهای مهمی بین آنها وجود دارد؟

حقیقت این است که این چهار اصطلاح غالباً به صورت متقابل مورد استفاده قرار می گیرند ، هم توسط افرادی که بخشی از صنعت IT هستند و هم کسانی که در این حوزه کاری انجام نمیدهند. اگر می خواهید در مورد معنای این چهار اصطلاح بدانید، می توانید آنها را به این شکل تعریف کنید:

  • توسعه دهنده نرم افزار : شخصی که برنامه های نرم افزاری را از ابتدا تا انتها ایجاد می کند.
  • برنامه نویس : اصطلاح قدیمی تری برای توسعه دهنده نرم افزار است.
  • مهندس نرم افزار : کسی که از اصول مهندسی نرم افزار برای توسعه نرم افزار استفاده میکند. به گفته دفتر آمار کار ، مهندسی نرم افزار "کاربرد سیستماتیک دانش، علم ، فناوری ، در طراحی یک نرم افزار است.
  • کدنویس : کسی که کدهای کدهای نرم افزاری را می نویسد. کدنویس ها اغلب فقط قسمتهای کوچکی از برنامه های بسیار بزرگتر را می نویسند. همچنین ممکن است گاهی اوقات به کسانی که حتی از یک زبان واقعی برنامه نویسی استفاده نمیکنند (مانند html) کدنویس گفته شود.

انواع توسعه دهندگان نرم افزار

درست مانند معلمان هنر و موسیقی ، معلمان زبان یا معلمان زیست شناسی ، انواع مختلفی از توسعه دهندگان نرم افزار نیز وجود دارد و هر نوع مشکلات خاصی را حل می کند و در دامنه ای متخصص هستند.

توسعه دهندگان Front-end

در توسعه نرم افزار، front-end بخشی از برنامه نرم افزاری است که شما می بینید و با آن تعامل دارید. به عنوان مثال ، یک مدیریت کننده فایل می تواند بخش جلویی (front-end) برای فایل هایی باشد که در سیستم ذخیره سازی شده است و با استفاده از آن میتوان نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات را کنترل کرد.

جالب اینجاست، کسی که فایل ها را مدیریت میکند، درک نمی کند که چگونه داده ها را ذخیره و بازیابی میکند. او صرفاً می داند که چگونه میتوان با فایل های سیستم بر اساس ورودی دریافتی از کاربر ارتباط برقرار کرد. توسعه دهندگان front-end معمولاً درک بسیار عمیقی از نظریه های علوم رایانه ندارند. درعوض ، تخصص آنها در چارچوبهای مختلف JavaScript ، HTML ، CSS ، طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری قرار دارد.

توسعه Front-end یک زیر مجموعه بسیار پویا از توسعه نرم افزار است که به همراه آن چارچوب ها و فن آوری های جدید در همه زمان ها منتشر می شوند و انتظارات کاربر نیز به همان سرعت در حال رشد است. توسعه دهندگان Front-end خوب آنهایی هستند که حل کننده مشکل هستند و عاشق یادگیری چیزهای جدید و استفاده از آنها برای پاسخگویی به نیازهای کاربران نهایی هستند.

توسعه دهندگان Back-end

اگر مدیریت کننده فایل های سیستم بخش  front-end است ، می توان گفت سیستم فایل، خود قسمت عقبی یا همان Back-end محسوب میشود، زیرا به ذخیره سازی داده ها می پردازد و از حیطه کاربری خارج می شود.

در واقع، توسعه دهندگان back-end در ساخت و نگهداری زیرساخت های منطقی که کاپوننت های کاربری را تقویت میکنند، تخصص دارند. وقتی شما قسمت جستجوی گوگل را در مرورگر وب خود باز می کنید، تمام آنچه می بینید باکس جستجو بوده که دارای دو دکمه و چند گزینه در اطراف آن است.

با این وجود ، در پشت این نوار جستجوی ساده ، یک سیستم پیچیده ذهنی و غالب وجود دارد که توسط مهندسان و پیشگامان صنعت برنامه نویسی تهیه شده است و هدف آن خزیدن وب، نمایه سازی آن و بازیابی دقیق ترین نتایج جستجو است.

سیستم پشت صفحه جستجوی Google به زبان های Python، Java و ++C نوشته شده است ، که سه زبان برنامه نویسی بسیار محبوب back-end هستند. سایر زبانهای برنامه نویسی محبوب پشتی شامل C# ، PHP ، Ruby ، ​​Rust و Pearl هستند. علاوه بر مسلط بودن به یک یا چند زبان از این زبانها، توسعه دهندگان back-end همچنین با بانکهای اطلاعاتی ، سیستمهای ذخیره و سرورها کار می کنند.

توسعه دهندگان فول استک

وقتی یک توسعه دهنده نرم افزار هم مهارت های بخش جلویی را داشته باشد و هم مهارت های توسعه back-end، در این صورت یک توسعه دهنده تمام عیار و یا به عبارتی دیگر توسعه دهنده فول استک نامیده میشود. در گذشته، تمام توسعه دهندگان نرم افزار نوعی توسعه دهنده فول استک بودند، اما با افزایش پیچیدگی برنامه های نرم افزاری و افزایش تعداد تیم های توسعه نرم افزار ، تقاضا برای توسعه دهندگان فول استک کاهش یافته است.

بسته به پروژه ، برخی تصمیم می گیرند که تیم بزرگی از توسعه دهندگان را جمع کرده و آنها را به تیم های جداگانه (معمولاً کوچک) تقسیم کنند که در زمینه های عقبی و جلویی کار می کنند. این راه حل اشکالاتی دارد. هرچه تیم ها بزرگتر و جدا از هم باشند ، تراز کردن هر دو لایه نرم افزار با یکدیگر دشوارتر است. از طرف دیگر ، وقتی این پروژه کوچک یا متوسط باشد ، ممکن است توسعه دهندگان فول استک ایده آل باشند و محصولی منسجم ایجاد کنند.

توسعه دهندگان نرم افزار های دسکتاپ

توسعه دهندگان نرم افزار های دسکتاپ برنامه های نرم افزاری را برای سیستم عامل های رومیزی و سرور مانند Windows ، macOS و Linux توسعه می دهند. سالهاست که توسعه برنامه های رومیزی بر صنعت IT حاکم شده است ، اما تقاضا برای برنامه های دسکتاپ به دلیل رشد اینترنت و دستگاه های تلفن همراه، طی دو دهه گذشته بطور چشمگیری کاهش یافته است.

توسعه دهندگان دسکتاپ به طور معمول از سی شارپ، جاوا و پایتون استفاده می کنند که همگی از کتابخانه های مختلف برای توسعه رابط های گرافیکی کاربر (GUI) استفاده میکنند. با این حال، اکنون می توان با استفاده از فناوری های وب مانند JavaScript ، HTML و CSS برنامه های رومیزی کاملاً برجسته ای ایجاد کرد.

توسعه دهندگان وب

توسعه دهندگان وب، توسعه دهندگان نرم افزاری هستند که در توسعه وب سایت ها تخصص دارند. در اواخر دهه 90 و اوایل دهه 2000 ، وب سایت ها بسیار ساده تر از آنچه امروزه هستند، بودند. با گذشت این سال ها، وب سایت ها به حدی پیچیده شده اند که ما اکنون در مورد برنامه های وبی صحبت می کنیم که بسیار به نرم افزارهای کامپیوتری و تلفن همراه شباهت دارند.

در حالی که دانش HTML و CSS هنوز لازم است ، باید توسعه دهندگان وب در زمینه های JavaScript ، PHP ، پایگاه داده ، طراحی وب ، طراحی تجربه کاربری و بهینه سازی موتور جستجو مهارت داشته باشند. هنگام توسعه وب سایت های بزرگتر و پیچیده تر ، توسعه دهندگان وب به طور معمول نقش های خود را بین بخش جلویی و پشتی تقسیم می کنند.

توسعه دهندگان موبایل

تقاضا برای توسعه تلفن همراه با ظهور تلفن های هوشمند و تبلت ها بسیار زیاد شده است. امروز دو سیستم عامل موبایل اندروید و ios بازار را قبضه کرده اند و هر یک از این دو سیستم عامل از زبان های برنامه نویسی مختلف، چارچوب ها و محیط های توسعه پشتیبانی می کنند.

توسعه دهندگان تلفن همراه برنامه هایی تولید میکنند که بعضی اوقات به گونه ای طراحی شده اند که حتی با سیستم عامل های دسکتاپ سازگار هستند. از آنجا که توسعه موبایل بسیار جوان و پویا است ، توسعه دهندگان موبایل باید همیشه در جستجوی فناوریهای جدید و رویکردهای فناوری باشند.

توسعه دهنده نرم افزار علاوه بر نوشتن کد چه کارهایی انجام می دهد؟

علاوه بر نوشتن کد ، توسعه دهندگان نرم افزار وظایف متعدد دیگری نیز دارند که ضروری هستند :

  • مطالعه کدهای دیگران : توسعه دهندگان نرم افزاری که غالبا مطالب را خود می آموزند، از میزان زمانی که باید برای خواندن کد های دیگران صرف کنند تعجب می کنند. دلیل اینکه توسعه دهندگان نرم افزار باید وقت زیادی را صرف خواندن کدهای دیگران کنند ساده است : برنامه های نرم افزاری واقعی محصولاتی فوق العاده پیچیده از تیم های بزرگ توسعه نرم افزار هستند و غیر ممکن است کسی بدون مشاهده کدهای دیگران بتوانند کدنویسی حرفه ای انجام دهد.
  • مستند سازی کدها : اینکه یک توسعه دهنده نرم افزار بتواند کد خودش را بفهمد یک چیز است و همان کدها را در ماه های آینده بفهمد چیز دیگری است. به همین دلیل است که توسعه دهندگان نرم افزار حرفه ای وقت زیادی را صرف نوشتن نظرات و مستندات واضح می کنند.
  • تست کدها : تست بخش مهمی از توسعه نرم افزار است و کلیه توسعه دهندگان نرم افزار کد مخصوص به خود را آزمایش می کنند - درست مانند نویسندگان که مقاله های خود را میخوانند تا خطاهای دستور زبان و خطاهای سبکی را رفع کنند.
  • شرکت در جلسات : توسعه نرم افزار مدرن یک تلاش مشترک است و جلسات به کل تیم کمک می کند تا اهداف نرم افزار را تکمیل کنند. تیم های چابک جلسات روزانه بسیار کوتاهی را برگزار می کنند که بندرت بیش از 15 دقیقه طول می کشد. البته ، توسعه دهندگان نرم افزار با همکاران خود در Slack و سایر سیستم های همکاری تیمی در تماس هستند.
  • مربی گری : توسعه دهندگان ارشد نرم افزار ، به توسعه دهندگان جوان در یادگیری و رشد شغلی کمک میکنند، آنها در این راه به جوان ها مشاوره می دهند و به سوالاتشان پاسخ می دهند. این روزها بسیاری از شرکت های توسعه نرم افزار حتی برنامه های مربیگری دارند.

نتیجه

برنامه های نرم افزاری به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده اند و تقاضای افرادی که آنها را توسعه می دهند هرگز تا این حد نبوده است. در این مقاله ، ما این سؤال را مطرح کردیم که یک توسعه دهنده نرم افزار چه کاری انجام می دهد و توضیح دادیم که اکنون انواع مختلفی از توسعه دهندگان نرم افزار وجود دارد که هر یک با مجموعه ای خاص از مهارت ها و مسئولیت ها به کار خود ادامه میدهند.

#برنامه_نویس #توسعه_دهنده

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید