کانال تلگرام

چرا باید درمورد Electron.js در سال 2019 بدانید؟

تاریخ : ۸ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا

من به شما دروغ نمی گویم که باورتان شود با تمام فریمورک های Javascript موجود در بازار آشنا هستم ، من با تعداد کمی از آنها کار کرده ام و وقتی می گویم در مورد این فریمورک ها نمیدانم ، منظورم این نیست که نمی توانم از آنها استفاده کنم، بلکه گاهی اوقات از وجود برخی از آنها نیز اطلاع ندارم.

electron

این یک حقیقت است و شاید شما مرا توسعه دهنده خوبی ندانید ، اما فکر میکنم با وجود ابزارهای گوناگون و بروز شدن هر روزه آنها کار سختی است که بخواهم با همه آنها آشنا بشوم. مگر اینکه فریمورکی آنقدر مهم باشد که مرا به خود جلب کند.

بله فریمورکی که میخواهم در موردش صحبت کنم جز آن دسته فریمورک هایی است که تصادفی با آن آشنا شدم و البته آنقدر ارزشمند بود که الان کاملا راضی باشم. من این ابزار را را کاملا اتفاقی و وقتی کسی به من گفت که Visual Studio Code یک برنامه وب است، کشف کردم. من در پاسخ گفتم چی؟ مگر میشود؟!!!!

و البته گفته این شخص کاملا درست بود. Visual Studio Code یک برنامه وب است ، حتی در صورت تمایل می توانید ازعناصر آن inspect بگیرید. اما چگونه ممکن است؟ چگونه می توانیم آنچه را که تصور می کنیم یک برنامه دسک تاپ است را باز کنیم و سپس کشف کنیم که این یک محصول وب است؟ و اینجاست که به معجزه Electron.js پی میبرید.

این فریمورک ، مانند هر فناوری خوب دیگری، از یک ضرورت ناشی می شود. در دنیای مدرن و همیشه در حال تغییر امروزی، توانایی ایجاد یک برنامه کاربردی و سپس استقرار آن در بسیاری از سیستم عامل های مختلف با استفاده از یک کد پایه مجرد، به یک مشکل جدی تبدیل شده است.

با تکیه بر روش های قدیمی انجام این کار می تواند بسیار وقت گیر و گران باشد ، فقط به این فکر کنید که فرایند توسعه در ویندوز، OSX و Linux چقدر با هم تفاوت دارد؟ حالا شما لازم باشد نرم افزار خود را برای هر سیستم عاملی توسعه دهید :

 • Windows: برنامه های کاربردی برای این سیستم عامل معمولاً با استفاده از زبان های C ++ یا C # پیاده سازی میشوند. بعضی اوقات نیاز به استفاده از این برنامه ها در زیر اکوسیستم های مختلف می تواند مشکلات دیگری از جمله توسعه ad-hoc برای Windows Store ، Windows phones و غیره ایجاد کند.
 • OSX: توسعه برای OSX می تواند بسیار سخت باشد زیرا اطلاعات بسیار زیادی، برای یادگیری وجود دارد. معمولاً هنگامی که بخواهید برای این  سیستم عامل برنامه ای توسعه دهید باید با بسیاری از لایه ها ارتباط برقرار کنید.
 • Linux : در این سیستم عامل کتابخانه های موقت برای رابط کاربری برنامه استفاده می شوند. سایر کتابخانه ها مانند OpenGL می توانند رندرهای سه بعدی و دو بعدی را ارائه دهند در حالی که خود هسته، عملکردهای اصلی را ارائه می دهد.

با وجود روش های بسیار متفاوتی که برای ایجاد یک برنامه وجود دارد ، توسعه دهندگان تلاش می کنند راهی سریع برای پیاده سازی برنامه در یک کد پایه و چندین سیستم عامل پیدا کنند و اینجاست که Electron.js به میدان می آید.

Electron.js چیست؟

Electron.js یک فریمورک متن باز است که به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های دسکتاپ GUI را با استفاده از مؤلفه هایی که در ابتدا برای یک برنامه وب ایجاد شده اند ، بسازند. این کار هم برای قسمت front-end و هم برای قسمت back-end انجام میشود . یک برنامه الکترون معمولا تشکیل شده است از :

 • بخش HTML و CSS
 • بخش Node.js
 • بخشی موتور Chromium که یک مرورگر وب متن باز است.
 • یک فریمورک سمت کلاینت مانند آنگولار، ری اکت و ویو.

فریمورک Electron از تمام قسمتهای سختی که شرکت ها و توسعه دهندگان می توانند روی هسته اصلی برنامه متمرکز شوند و آن را بهتر کنند ، مراقبت خواهد کرد.

مزایای استفاده از Electron.js

بیایید ببینیم با استفاده از این فریمورک ، از چه مزایایی بهره مند میشویم:

 • قابلیت استفاده مجدد: از آنجا که ما فقط از یک کد پایه استفاده می کنیم ، این کد را می توان در برنامه های وب و برنامه های دسکتاپ به اشتراک گذاشت و آنها را دوباره قابل استفاده کرد.
 • استفاده از فریمورک های UI/UX: از آنجا که ما از یک کد پایه برنامه وب استفاده می کنیم ، از تمام مزایای استفاده از فریممورک های سمت کاربر بهره مند هستیم که باعث می شود برنامه ما هم در مرورگر و هم در دسکتاپ زیبا به نظر برسد.
 • هزینه و زمان ادراک : اکنون که می توانیم از یک کد پایه ی واحد برای سیستم عامل های خود استفاده کنیم ، تنها در زمان توسعه صرفه جویی نمی کنیم (زیرا لازم نیست برنامه را به سیستم های مختلف منتقل کنیم) ، بلکه در پول و هزینه های ما نیز بسیار صرفه جویی میشود.
 • امنیت داده ها: هنگام انتقال برنامه وب خود به دسک تاپ با استفاده از Electron ، تمام داده ها به صورت محلی ذخیره می شوند. این موضوع این اطمینان را به شما می دهد که هیچ داده ای از برنامه شما به خطر نمی افتد.
 • مدیریت پروژه: هنوز استفاده از یک کد پایه منحصر به فرد یک مزیت فوق العاده است زیرا الزامات فنی در تمام سیستم عامل ها یکسان خواهد بود و زمان زیادی که قبلا برای عیب یابی چندین نوع کد استفاده میشد اکنون وجود ندارد.

نتیجه

الکترون برای من یک کشف شگفت انگیز بود ، ابزاری که می تواند زندگی را برای هزاران نفر از توسعه دهندگان آسانتر کند. امیدوارم این مقاله نه ‌تنها چیز جدیدی را به شما نشان داده باشد ، بلکه شما را تشویق به یادگیری این فریمورک محبوب کند.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۸ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
برچسب ها :

الکترون

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید