کانال تلگرام

12 تکنیک مدیریت زمان برای استفاده حداکثری از 24 ساعت روز

تاریخ : ۱۰ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : فریلنسر

همه ما تلاش کرده ایم در نقاط مختلف زندگی، زمان خود را بهتر مدیریت کنیم. بنابراین اگر هنوز هم احساس سردرگمی دارید، بهتر است بدانید که تنها نیستید. خبر خوب این است که تکنیک های مدیریت زمان را می توان آموخت. تا زمانی که شما بدانید در حال انجام چه کاری هستید، باید آنقدرتمرین کنید تا آن ایده خوب به یک عادت تبدیل شود.

time management

برای اینکه بدانیم چه رویکردهایی ارزش دنبال کردن را دارند ، ما از اعضای شورای کارآفرینان جوان خواسته ایم تا تکنیک های مدیریت زمان مورد استفاده خود را به اشتراک بگذارند. آنها با استفاده از این تاکتیک ها توانسته اند از حداکثر ساعت های خود در یک روز استفاده کنند. خود شما از کدام یک از رویکرد های زیر استفاده میکرده اید.

۱. کارها و پروژه های خود را تقسیم بندی کنید

جابجایی بین انواع کارها از نظر ذهنی انرژی شما را تخلیه می کند. در عوض بهتر است ، پروژه های مرتبط را با هم جمع کرده و همه را به یکباره حل کنید. به عنوان مثال ، روز خود را با پرداختن به چالش های مربوط به خدمات مشتری شروع کنید. سپس ، به کمپین های بازاریابی سری بزنید. در انتها هم فرصت های محصولات جدید را مرور کنید. این کار باعث می شود که لازم نباشد هر روز بین کارهای مختلف مدام جابه جا شوید و از نظر ذهنی انرژی شما را ذخیره میکند.

۲. زمان خود را دنبال کنید

پیگیری زمان مانند بودجه ای برای پول است. این کار باعث می شود که آنچه را غیر ذهنی انجام داده ام، مشاهده کنم و بدانم در کجا می توانم پیشرفت های فوری داشته باشم. من از یک برنامه ردیاب زمان استفاده می کنم که به من کمک می کند تا هر دقیقه از روز کاری خود را مدیریت کنم.

۳. کدی را برای زمانی که مشغول به کار هستید، توسعه دهید

همه ما در شرایطی قرار گرفته ایم که میخواستیم به سرکار خود برگردیم اما صحبت های مدیرمان تمام نمیشده است. بنابراین ما در ذهن خود کدی را توسعه داده ایم که معنای این است "لطفاً ناراحت نشوید، اما من واقعاً باید این کار را به اتمام برسانم." این تاکتیک، روش مدیریت زمان من را تغییر داده است زیرا باعث شده است بدون وقفه روی پروژه های بزرگ کار کنم.

۴. آن قورباغه را بخور

جمله "آن قورباغه را بخور" توسط برایان تریسی نویسنده محبوب شد. این جمله اساساً یک تکنیک مدیریت زمان است که می گوید شما باید اولین، سخت ترین و مهمترین کارهای خود را در صبح انجام دهید. عبور از سخت ترین و بالاترین اولویت های کاری در صبح ها ، باعث شده است که در طول روز بهره وری بالاتری داشته باشم.

۵. برای مواقع غیر قابل پیش بینی برنامه ریزی کنید

مردم به طور کلی می‌توانند حواس خود را پرت کنند. اگر کسی بگوید که میخواهد دو دقیقه از وقت شما را بگیرد ، بدانید این دو دقیقه به این زودی ها تمام نمیشود ! اگر برای ملاقات با کسی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت نداشته باشم ، معمولا ً وقت دیگری را برای این مورد برنامه ریزی میکنم . بهتر است روز خود را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید کارهای اضافه ای که پیش می آید را انجام دهید.

۶. روی یک چیز متمرکز شوید

زمانی که شروع به تمرکز بر روی یک چیز مشخص کردم، مدیریت زمان من تغییر کرد. معمولا در ابتدای روز، روی مهم‌ترین کار حاضر تمرکز می‌کنم. من اجازه نمی‌دهم موضوعات دیگر تا زمانی که این کار تکمیل شود به برنامه من وارد شوند. زمانی که کار فعلی تکمیل شود به سراغ کار بعدی که اولیت دارد میروم. این کار باعث می‌شود از انجام کارهای مختلف جلوگیری کنم و با دقت جلو بروم.

۷. به ایمیل ها دو بار در روز پاسخ دهید

همه قادر به انجام این کار نیستند , اما من دیده ام که این موضوع برای کسانی که بیش از حد، ایمیل خود را چک میکنند، بسیار مفید است. البته امروزه ایمیل کمی قدیمی شده است و میتوان به شبکه های اجتماعی نیز اشاره کرد. با این حال موضوع خیلی ساده است، شما دو زمان مختلف را در طول روز برای پاسخ به ایمیل و یا چک کردن شبکه های اجتماعی کنار گذاشته‌اید. از انجام هر کاری در این مورد خارج از این دو زمان باید اجتناب شود ،مگر اینکه وضعیت اضطراری باشد.

۸. کارهای خود را واگذار کنید

از تجربه خود آموختم که فهرست کاری یک کارآفرین هرگز به پایان نمی‌رسد . شما می‌توانید کارهایتان را اولویت‌بندی بکنید، بر روی چیزهای مهم‌تر تمرکز کنید و یا زمان را برای چیز خاصی تنظیم کنید، اما در پایان روز، کارها باید انجام شده باشند. مگر اینکه راهی برای کپی کردن خودتان پیدا کنید، در غیر این صورت باید به افراد دیگری که می‌توانند این کارها را بهتر، سریع‌تر و ارزان‌تر از شما انجام دهند اعتماد کنید.

۹. از برنامه‌های بهره‌وری استفاده کنید .

با بسیاری از برنامه‌های بهره‌وری فوق العاده ای که در بازار وجود دارد ،مدیریت زمان بسیار آسان تر شده است. شما دیگر نیازی ندارید که بنشینید و تقویم تان را برای یک هفته برنامه‌ریزی کنید، زیرا برنامه‌های بهره‌وری ، تنظیم یادآوری کننده ها را ساده میکنند، با آنها میتوانید کارهای خود را به موقع انجام دهید. به علاوه با بسیاری از آن‌ها می‌توانید به عقب برگردید و ببینید چه کار هایی را انجام داده‌اید، این کار انگیزه شما را افزایش میدهد.

۱۰. وقفه ها را کاهش دهید

هر چه تعداد وقفه های حین انجام کار کمتر شود ، بهره وری شما بالاتر خواهد بود. به چیزهایی که در کار شما اختلال ایجاد می‌کنند توجه کنید - شاید  نیاز داشته باشید که گوشی هوشمند خود را کنار بگذارید یا ایمیل تان را به هنگام کار بر روی وظایف مهم کنار بگذارید . همه اینها باعث میشوند رشته افکار شما پاره شود و تمرکز خود را از دست دهید. با پیدا کردن چیز هایی که میتوانند در کار شما وقفه ایجاد کنند، میتوانید، بهره وری خود را افزایش دهید.

۱۱. از تکنیک Pomodoro استفاده کنید

زمانی که درباره راه‌حل مشکل خود در مدیریت زمان تحقیق میکردم ، تکنیک Pomodoro را یافتم و از نتایج این تکنیک شدیدا تحت تاثیر قرار گرفتم . ایده پشت این راه حل این است که تکه‌های ۲۵ دقیقه‌ای را به شما اختصاص میدهد که در آن‌ها تنها بر روی یک وظیفه تمرکز دارید. بعد از هر تکه زمان و از سر گرفتن تکه ای دیگر میتوانید استراحت کوتاهی داشته باشید. در چند روزی که از این تکنیک استفاده کرده ام کارهای خود را بیشتر پیش برده ام.

۱۲. برای تمرکز بر روی اولویت‌ها برنامه‌ریزی کنید

من همیشه روز خود را با برنامه ریزی برای روز بعد به پایان میرسانم، به همین ترتیب همیشه این هفته را با برنامه‌ریزی هفته بعد تمام می‌کنم. این کار به من این اجازه را می‌دهد که به محض اینکه روز خود را شروع می‌کنم ، بر روی اولویت‌های برتر تمرکز کنم ، بدون اینکه به یاد بیاورم چه چیزی مهم است یا نگران باشم که چیزی مرا از این کار منحرف کند.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید