کانال تلگرام

زامارین یا ری اکت نیتیو، کدام را برای توسعه کراس پلتفرم انتخاب میکنید؟

تاریخ : ۱۱ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : react , کتابخانه , جاوا اسکریپت

ری اکت نیتیو و زامارین دو فریمورک کراس پلت فرم برتر برای توسعه برنامه های تلفن همراه هستند. توسعه برنامه های کراس پلتفرم ( یعنی مستقل از پلتفرم) به خودی خود به دلیل اینکه به کسب و کار ها اجازه می دهد ، یک برنامه واحد را برای سیستم عامل های مختلف  بطور همزمان ایجاد کنند، در صنعت دارای اهمیت بالایی است.

reactxamarin

برای اینکه در این راه به شما کمک کنیم، دو فریمورک زامارین و ری اکت نیتیو را مقایسه کرده ایم. هر دوی این فریمورک ها کراس پلتفرم هستند. کسب و کارها غالباً در انتخاب ابزارهای کراس پلتفرم دچار سردرگرمی میشوند، زیرا بعضی از این ابزارها برای توسعه دهندگان برنامه های اندرویدی بهتر هستند، در حالی که برخی دیگر توسط توسعه دهندگان برنامه های  iOS ترجیح داده می شوند. با این حال ، React Native و Xamarin هر دو از جمله بهترین فریمورک های کراس پلتفرم هستند.

چرا به مقایسه زامارین یا ری اکت نیتیو نیاز داریم؟

ما باید زامارین و ری اکت نیتیو را با یکدیگر مقایسه کنیم، زیرا با انتخاب یکی از آنها ، چگونگی توسعه و استقرار برنامه های تلفن همراه کاملا تغییر خواهد کرد. پروژه شما ممکن است الزامات خاصی داشته باشد که در این صورت تنها یکی از این فریمورک ها میتواند برای شما مناسب باشد و یا شاید برنامه تلفن همراه مورد نظر شما به ویژگی های خاصی نیاز داشته باشد که فقط توسط هردوی آنها قابل وصول است.

در مورد ری اکت نیتیو

ری اکت نیتیو یا React Native یک فریمورک توسعه برنامه تلفن همراه است که بر مبنای کتابخانه React  پایه گذاری شده است، این فریمورک توسط Facebook پشتیبانی می شود. ری اکت نیتیو از همان بلوک های اصلی رابط کاربری استفاده شده در برنامه های Android و iOS استفاده می کند. 

بنابراین برنامه ساخته شده با React Native بهتر از یک برنامه هیبریدی یا یک برنامه وب موبایل است. برنامه های ساخته شده با استفاده از این فریمورک از یک پایگاه داده کد JavaScript استفاده می کنند ، اما از نزدیک شبیه برنامه های بومی هستند که با Swift(برای iOS) و Java / Kotlin (برای Android) ساخته شده اند.

در مورد زامارین

زامارین یا Xamarin یک فریمورک توسعه برنامه تلفن همراه کراس پلتفرم است که در سال 2011 توسط شرکت Xamarin راه اندازی شد. این فریمورک بعداً توسط مایکروسافت در سال 2013 خریداری شد. از آن زمان به بعد ، مایکروسافت Xamarin را در ویژوال استودیوی خود ادغام کرد. Xamarin از زبان #C به عنوان یک زبان پایه برای توسعه برنامه ها استفاده می کند و شامل بسترهای نرم افزاری SDK برای Android و iOS است.

مقایسه بین ری اکت نیتیو و زامارین

مقایسه این دو فریمورک دقیقا چیزی است که شما این مقاله را برایش دنبال کرده اید. درست است؟ پس بیایید به مقایسه بین React Native و Xamarin بپردازیم. در انتهای این مقاله، میتوانید فریمورک مناسب برای کار خود را انتخاب کنید.

مقایسه دو فریمورک در قابلیت دسترسی

ری اکت نیتیو : فریمورک React Native بدون شک در اینجا برنده است زیرا این فریمورک یک چارچوب متن باز مبتی بر جاوا اسکریپت است و برای سیستم عامل های iOS و Android کاملا در دسترس است.

زامارین : زامارین نیز همانند ری اکت نیتیو یک چارچوب متن باز است ، اما همیشه هم اینطور نیست. علاوه بر این ، جامعه توسعه دهندگان React در مقایسه با زامارین بسیار بزرگتر است.

در این مقایسه ری اکت نیتیو برنده است.

مقایسه دو فریمورک در تکنولوژی استفاده شده

ری اکت نیتیو یک فریمورک مبتنی بر جاوا اسکریپت است، بنابراین یکی از محبوب ترین و رایج ترین زبانها در توسعه وب را به کار می برد. این موضوع همچنین بدان معنی است که توسعه دهندگان با تجربه در جاوا اسکریپت می توانند به راحتی با استفاده از React Native برنامه های تلفن همراه را توسعه دهند. برای کسب و کار ها نیز این یک مزیت است زیرا شما جامعه ی بزرگی از توسعه دهندگان را در اختیاردارید، و هیچگاه کمبودی در نیروی ماهر ندارید.

فریمورک Xamarin از زبان برنامه نویسی #C به همراه چارچوب دات نت استفاده می کند. پشتیبانی از جانب مایکروسافت همچنین به معنای استفاده از این فریمورک در محیط ویژوال استودیو است. این محیط قدرتمند دارای برخی از ابزارهای مفید مانند ویرایشگری قدرتمند و مجموعه ای مناسب از ابزارهای اشکال زدایی است که کاملا در اختیار برنامه نویس است.

در این مقایسه به نظر هر دو برنده هستند

مقایسه دو فریمورک در میزان محبوبیت

از آنجا که ما در دنیای دیجیتال زندگی میکنیم، بهترین معیار برای اندازه گیری میزان محبوبیت، روند جستجوی آنلاین است. چیزی که من در مورد این دو فریمورک پیدا کردم در تصویر زیر کاملا قابل مشاهده است.

react nativeشکل فوق به ما نشان میدهد که توسعه دهندگان تا چه حد به این دو فریمورک علاقه دارند. کاملا مشخص است که میزان محبوبیت ری اکت نیتیو از زامارین بیشتر است.

در این مقایسه ری اکت نیتیو برنده است.

مقایسه دو فریمورک در پشتیبانی از بازار

ری اکت نیتیو : در نظرسنجی از بیش از 90،000 توسعه دهنده که توسط سایت StackOverflow انجام شده است، فریمورک ری اکت نیتیو با مقدار 10.5 درصد آرا ششمین فریمورک محبوب شناخته شد. این فریمورک همچنین با سهمی به اندازه 62.5 درصد آرا به عنوان هشتمین فریمورک کراس پلتفرم تعیین شد و با کمال تعجب فریمورک ری اکت نیتیو با 37.5 درصد از آرا به عنوان سیزدهین فریمورک وحشتناک شناخته شد.

زامارین : در نظرسنجی بیان شده در بالا فریمورک زامارین به تنیجه بدتری نسبت به ری اکت دست یافته است. این فریمورک به عنوان دهمین فریمورک محبوب شناخته شده است. با کمال تعجب ، Xamarin توسط 51.7٪ برنامه نویسان پنجمین زبان برنامه نویسی مخوف محسوب می شد.

بدون شک در این مقایسه ری اکت نیتیو برنده است.

مقایسه دو فریمورک در تلفیق کد

ری اکت نیتیو : فریمورک ری اکت نیتیو از JIT برای کامپایل برنامه های اندرویدی استفاده میکند،اما برای اپلیکیشن های iOS ، مجبور است کد JS را مستقیماً تفسیر کند زیرا اپل اجرای کدهای تولید شده پویا را در دستگاه های خود محدود می کند.

زامارین : در مورد زامارین چیزها کمی متفاوت است. پایگاه کد سی شارپ از این چهارچوب باعث می شود از JIT برای برنامه های اندرویدی استفاده شود و یک جایگزین حتی بهتر برای توسعه برنامه iOS به شکل کامپایلر AOT برای کامپایل کدهای مدیریت شده دارد. از آنجایی که کامپایلر AOT به طور قابل توجهی بهتر از JIT است ، توسعه با استفاده از Xamarin برای توسعه دهندگان برنامه iOS از مزیت های بهتری برخوردار است.

برنده در اینجا زامارین است.

مقایسه دو فریمورک در کامپوننت های در دسترس

ری اکت نیتیو : این فریمورک مجموعه متنوعی از کامپوننت های موجود را با اسناد کافی ارائه می دهد تا به توسعه دهندگان در استفاده از آنها کمک کند. این ابزارها شامل مواردی هستند که برای آزمایش ، رابط کاربری ، بررسی نوع ، شبکه و... مفید هستند.

زامارین : Xamarin نیز طیف گسترده ای از کامپوننت های موجود در فروشگاه خود را در اختیار شما قرار می دهد. از نظر من این فروشگاه بهتر از آن چیزی است که React Native ارائه می دهد. البته هنوز برای مستندات جای کار وجود دارد.

برنده در این مقایسه هر دو هستند

مقایسه دو فریمورک در محیط توسعه

ری اکت نیتیو : فریمورک ری اکت نیتیو این نظر بسیار انعطاف پذیر است و به توسعه دهندگان این را امکان می دهد که از ویرایشگر متنی و IDE مورد نظر خود استفاده کنند. بهترین ویژگی تاکنون ویژگی Live Reload است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا در زمان واقعی اثرات ایجاد شده در کد را مشاهده کنند.

زامارین : Xamarin دارای محیط توسعه دوستانه تری است زیرا به برنامه نویسان اجازه می دهد تا کد هایی را روی ویندوز و حتی در یک برنامه آیفون بنویسند. سرانجام ، این کد را می توان در Mac کامپایل کرد زیرا اپل اجازه نمی دهد توسعه دهندگان این کار را به روش دیگری انجام دهند. Xamarin همچنین از ویژوال استودیوی مایکروسافت و XCode اپل برای توسعه برنامه ها استفاده می کند.
برنده در اینجا زامارین است

مقایسه دو فریمورک در هزینه ها

ری اکت نیتیو : از آنجا که React Native یک پروژه متن باز است ، توسعه دهندگان و کسب و کارها می توانند از این چارچوب و کتابخانه های آن بدون هیچ هزینه ای استفاده کنند.

زامارین : اگرچه پلتفرم Xamarin خود متن باز و به صورت رایگان در دسترس است ، اما استفاده از ویژوال استودیو در نسخه های سازمانی برای شما هزینه خواهد داشت.

در این مقایسه ری اکت نیتیو برنده است

با توجه به مقایسه های انجام شده در این مقاله میتوان نتیجه گرفت به صورت کلی فریمورک ری اکت نیتیو فریمورکی بهتری برای توسعه برنامه مورد نظر شماست، اگر چه زامارین هم در جای خود دارای مزایای بیشماری است. با این حال در ادامه مزایای هر کدام را بررسی میکنیم.

مزایای فریمورک ری اکت نیتیو برای توسعه برنامه های کراس پلتفرم

قابلیت استفاده مجدد از کد

React Native به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا تقریباً از یک کد یکسان برای ساخت هر دو برنامه Android و iOS استفاده کنند. یک مطالعه تخمین می زند که بیش از 80٪ کد ها هم برای Android و هم برای iOS قابل استفاده هستند. برای یک کسب و کار ، قابلیت استفاده مجدد از کد ها به معنی زمان کمتر برای توسعه برنامه و کاهش هزینه هاست.

قابلیت Live Reload

React Native یک ویژگی متمایز به نام "Live Reload" دارد. این ویژگی در اصل به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که تغییرات ایجاد شده در کد ها را سریعا مشاهده کنند به عنوان مثال ، اگر یک توسعه دهنده از دو مانیتور در زمان کد نویسی با ری اکت نیتیو استفاده کند، می تواند تغییراتی که در کد یک صفحه ایجاد میکند را فورا در صفحه دیگر مشاهده کند.

این قابلیت ساخت برنامه را بسیار سریعتر و جذاب تر کرده و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با سرعت کم نظیری ، اشکالات را برطرف کنند.

انجمن توسعه دهندگان پشتیبانی کننده

ری اکت نیتیو به عنوان یک فریمورک متن باز JavaScript که برای پاسخگویی به یک نیاز خاص ساخته شده است، از پشتیبانی فوق العاده ای از جامعه توسعه دهندگان برخوردار است. به علاوه این فریمورک از پشتیبانی فیسبوک نیز برخوردار است.

مزایای استفاده از زامارین برای توسعه برنامه های کراس پلتفرم

اعمال نفوذ زبان سی شارپ

سی شارپ یک زبان برنامه نویسی امروزی ، ساده و شی گرا  است که بسیار قدرتمند است.زمانی که این زبان با چارچوب دات نت همراه میشود، محیط توسعه ناهمگونی را در ویژوال استادیو فراهم می آورد.

فروشگاه کامپوننت های زامارین

فروشگاه کامپوننت زامارین میزبان تعداد زیادی کامپوننت است ، از کنترل های رابط کاربری گرفته تا خدمات شخص ثالث و کتابخانه ها.

ری اکت نیتیو بهترین انتخاب برای توسعه برنامه کراس پلت فرم است

با وجود تمام مطالبی که اینجا بیان کردیم، در دسترس بودن ، محبوبیت و مقرون به صرفه بودن فریمورک ری اکت نیتیو بدون شک انتخاب بهتری برای توسعه برنامه cross-platform است.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید