کانال تلگرام

چطور می توانیم مهارت های برنامه نویسی خود را بهبود ببخشیم؟

تاریخ : ۱۳ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

برنامه نویسی جز آن دسته از حرفه هایی است که هیچگاه نمی توانید همه چیز را در آن بدانید. دانستن همه چیز در مورد تمام مباحث موجود در این رشته به معنای واقعی کلمه امکان پذیر نیست. زیرا اطلاعات وسیعی در در این زمینه وجود دارد.

skillprogramming

البته می‌توانید در برنامه‌نویسی به روز باشید، از مسائل و اتفاقاتی که در آن می‌افتد آگاهی داشته باشید، اگرچه می توانید هر روز توانایی های خود را ارتقا دهید، اما یادگیری همه چیز غیر ممکن است. در این مقاله می توانید راه های افزایش مهارت در رشته برنامه نویسی را دنبال کنید.

هر روز کد نویسی کنید

کد نویسی مهارتی مانند هر مهارت دیگر است، این کار نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارد. هیچ کس شبی نخوابیده که فردای آن بتواند به یک برنامه نویس موفق تبدیل شود. همه مهندسین خوب روزها و شب های بی شماری را کار کردند، تا مهارت های برنامه نویسی خود را ارتقا دهند.

با کدنویسی مداوم این کار را برای خود به یک عادت تبدیل کنید. مهم این است که هر روز این کار را انجام دهید، البته منظور من این نیست که فقط کد نویسی کنید. بهتر است کد های دیگر برنامه نویسان را نیز مطالعه کنید و از راه هایی که دیگران برای حل مسائل استفاده کرده‌اند نیز یاد بگیرید.

برنامه نویسی یک مهارت است و فقط با یادگیری قوانین آن نمی توانید موفق شوید، برای اینکه بتوانید در این مسیر حرفه‌ای شوید، نیاز به تمرین بسیار و تعامل با دیگر برنامه نویسان دارید.

زبان های برنامه نویسی مختلفی را بیاموزید

دلایل مختلفی وجود دارد که مدارس و دانشگاه ها از زبانهای برنامه نویسی مختلف در برنامه های درسی خود استفاده می کنند. وقتی یک زبان برنامه نویسی را یاد می گیرید، یادگیری زبان دیگر برای شما ساده تر خواهد بود، چون بیشتر این مفاهیم یکسان است.

برای مثال آشنایی با کلاس های جاوا و برنامه نویسی شی گرا در این زبان به شما کمک می کند همین مفاهیم را در زبان برنامه نویسی سوئیفت به راحتی دنبال کنید. وقتی مفاهیم مختلفی را در زبانهای گوناگون یاد گرفتم، برنامه نویسی برای من به یک تفریح تبدیل شد، با مفاهیمی که در زبان های مختلفی همچون سوئیفت، جاوا اسکریپت و php وجود دارد، میتوانید ایده های زیادی را برای خود ایجاد کنید. یادگیری همه این اصول به من کمک کرد که برنامه نویس بهتری باشم.

به سایر برنامه نویسان آموزش داده و آنها را راهنمایی کنید 

آیا دقت کرده اید که کسانی که مطالبی را به دیگران آموزش می دهند، این مطلب را به خوبی یاد می‌گیرند. یکی از راههای افزایش مهارت های برنامه نویسی این است که دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. وقتی مطلبی را تدریس می کنید باید از جنبه های مختلف به آن نگاه کنید، این فرصت خوبی است تا آن را کاملاً یاد بگیرید.

اکثر دانش آموزان چیز زیادی نمی دانند، پس باید همه چیز را توضیح دهید. تنها راهی که می توانید اصول را آموزش دهید این است که خودتان از آن‌ها با جزئیات اطلاعات داشته باشید. شاید از خود بپرسید ممکن است کسی نباشد که بخواهید آموزشها را برای او توضیح دهید، یک تکنیک دیگر این است که آموزش ها را برای خود ضبط کنید، در این صورت نیاز به شخص دیگری نخواهید داشت. برخی دیگر آموزش های خود را برای یک شی بی جان ارائه می دهند، چیزی که در شکل زیر آمده است :

obj

حتی می توانید از مسائل کوچک شروع کنید، یک مسئله را از گیت هاب انتخاب کرده و سعی کنید هر روز به یک نفر کمک کنید. برای مثال حتی می توانید هر روز به یک سوال در stackoverflow را پاسخ دهید، در این صورت می توانید مهارت های خود را ارتقا دهید.

نتیجه

اگر چه برنامه نویسی می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد، اما به نوبه خود سخت و دشوار نیز هست، از خودتان بپرسید که اگر واقعاً می خواهید به برنامه نویسی تسلط پیدا کنید، آیا حاضرید، تلاش بیشتری انجام دهید. اگر پاسخ شما مثبت است پس شما یک برنامه نویس موفق خواهید شد.
 

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات

دیدگاه های شما

A H

A H

۶ فروردین ۱۳۹۹

خیلی خوب و عالی :) بی صبرانه منتظر مقالات بعدیتون هستیم....

ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید