کانال تلگرام

۴ اشتباه بزرگی که مهندسان نرم‌افزار مرتکب می شوند!!

تاریخ : ۱۵ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی

ایجاد برنامه‌های نرم‌افزاری نوعی هنر است، نوشتن کد ها به ما اجازه می‌دهد نشان دهیم که جهان اطراف خود را به چه شکلی مشاهده می کنیم، هر مهندس نرم افزاری ممکن است سوال های خاص مربوط به خود را داشته باشد، البته فردگرایی همیشه هزینه های خود را خواهد داشت.

sofware enginner

در این مقاله به برخی از رایج ترین اشتباهاتی که مهندسان نرم‌افزار مرتکب می‌شوند، اشاره کرده‌ام. پس تا انتها همراه من باشید.

تلاش برای بیش از حد هوشمندانه بودن

نوشتن کدهایی که بسیار پیچیده هستند، به نظر من خیلی خوب است. با آنها می توانید میزان حساسیت و توانمندی خود را نشان دهید. البته من کسی را مقصر نمیدانم، همه می خواهند به عنوان مهندسی باهوش شناخته شوند.

یکی از اشتباهات بزرگی که مهندسان نرم‌افزار مرتکب می شوند، نوشتن کدهای بسیار پیچیده و یا به عبارتی هوشمند است. برای مثال من کد جاوا اسکریپت زیر را در در لینکدین خود پیدا کردم ، فکر می‌کنید نتیجه این کد چه چیزی باشد؟
codearticle
با کمی تلاش و کنکاش کردن در مثال بالا به نتیجه [2, 1, 2] خواهید رسید. با این حال اگر بیش از حد تنبل بوده و کد را هنوز نفهمیده اید، شما را مقصر نمی دانم، من هم طرف شما هستم. کدی که در بالا آورده شده است بسیار پیچیده و یا به عبارتی هوشمند است.

نوشتن کدهایی همچون مثال بالا باعث سردرگمی تیم های برنامه نویسی می شود. با حل مسائل مختلف به این روش هم تیمی های خود را شکنجه نکنید. کدهای شما باید بسیار ساده ، واضح و مختصر باشند. درک آنها برای دیگران باید آسان باشد.

گاهی اوقات کدهای خود را طوری می نویسیم که گویی شخصی که قرار است پروژه شما را نگهداری کند، یک قاتل سریالی است. مراقب نوشتن کدهای خود باشید از نوشتن کدهای پیچیده صرفنظر کنید. همه چیز را ساده نگه دارید.

ورزش نکردن 

موارد زیر را در نظر بگیرید، فرض کنید تا آخر عمرتان تنها می توانید یک اتومبیل داشته باشید، با این فرض چه خودرویی را انتخاب می کنید؟ مسلماً تلاش زیادی برای حفظ و نگهداری اتومبیل خود انجام خواهید داد. زیرا باید برای یک عمر از آن استفاده کنید. مثلا روغن موتور اتومبیل خود را به صورت منظم تعویض کرده و باد تایر ها را تنظیم می کنید.
خوب ما برای ادامه زندگی فقط یک بدن داریم، پس چرا نباید از آن مراقبت کنیم؟

توجه نداشتن به ورزش، سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. با این حال این تصمیم شماست که با بدن و سلامتی خود به چه شکل رفتار کنید. اما تصمیم عاقلانه این است که ورزش را در برنامه کاری خود بگنجانید. نوشتن کد و توسعه برنامه های نرم افزاری یک کار ثابت است.

اگر خوش شانس باشید ممکن است بر روی یک میز ایستاده کار کنید، اما اکثر مردم در حال نشستن کار می کنند. بدن ما برای نشستن تکامل نیافته است. ما باید به طور مداوم حرکت کنیم تا بتوانیم از نظر روحی و جسمی سالم بمانیم، سعی کنید در هر هفته یک یا دو بار پیاده روی کنید. بعد از یک مدت شروع به دویدن آهسته کنید و از سالن‌های ورزشی دیدن کنید.

مستند سازی نکردن

یونانیان قدیم فکر می‌کردند که اختراع نوشتن بر روی سنگ ها بزرگ ترین اشتباه بشر بوده است، اما اکنون می دانیم که آنها چقدر اشتباه کرده اند؟ انسان به لطف توانایی انتقال دانش توانسته است به صورت مداوم پیشرفت کند، یک انسان تنها در طبیعت مرده است، اما گروهی از انسان ها با همدیگر بسیار قدرتمند هستند. وقتی بخشی از یک قبیله باشیم شانس زنده ماندن ما بسیار زیاد است. 

برای پروژه خود یک صفحه ویکی ایجاد کنید و همه چیز را یادداشت کنید. هر پروژه خصوصیات مرتبط با خود را دارد اگر پروژه شما به دسترسی  پایگاه داده نیاز دارد، نحوه تنظیم این ارتباط را در صفحاتی که مستند می کنید، بیاورید. با این کار به راحتی می توانید افراد مختلفی را به تیم خود اضافه کنید، زیرا آنها با مطالعه این اسناد به راحتی می توانند در ادامه با شما همراه شوند.

به راحتی تسلیم شدن 

همه ما قربانی زود تسلیم شدن هستیم، وقتی برای انجام کاری تلاش می کنید می توانید به مقصود خود دست پیدا کنید، حتی ممکن است این کار برای برخی غیر ممکن به نظر برسد. آیا می توانید فرض کنید که در دوران قرون وسطی زندگی می‌کنید و کسی در حال تلاش است تا مفهوم برق را برای شما توضیح دهد.

شاید این مفهوم در آن موقع کاملاً غیر ممکن است به نظر می‌رسد، اما با تلاش به واقعیتی خواهیم رسید که اکنون در آن قرار داریم. اگر قرار بود به سادگی تسلیم شویم، الان پیشرفت نکرده بودیم. استیو جابز می‌گوید : من اطمینان دارم که حدود نیمی از آنچه کارآفرینان موفق را از افراد غیر موفق جدا می‌کند استقامت آنها در انجام کار است.

مهندسی نرم افزار کار سختی است. گاهی اوقات به خود میگویم که نمی خواهم دیگر ادامه دهم. گاهی اوقات آرزو کردم که کاش این پروژه به زودی تمام شود با این حال همیشه در این راه استقامت کردم. ایستگاه های فضایی بین المللی یکی از پیچیده‌ترین اختراعاتی است که بشر تاکنون انجام داده است، این کار در یکی یا دو روز انجام نشده است. سال ها و روزها تلاش انجام شده است تا ما به اینجا برسیم. پس به راحتی نسلیم نشوید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید