کانال تلگرام

Django چیست و چرا خیلی محبوب شده است؟

تاریخ : ۱۸ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : پایتون , کتابخانه , طراحی وب

Django درست هنگامی که اولین موج بزرگ Rails در حال سروصدا بود، به صحنه آمد، بنابراین بلافاصله به عنوان پاسخ پایتون به Rails مورد بررسی قرار گرفت. امروزه یکی از مهمترین مزایای یادگیری پایتون، امکاناتی است که در استفاده از Django به شما ارائه میدهد.

django

با توجه به اینکه امروزه راه اندازی استارتاپ ها بسیار رایج شده است ، ساختن یک سایت شخصی هرگز تا این اندازه ساده و دلپذیر نبوده است. Django در اینجا برای شما میتواند یک راه حل قدرتمند باشد. این فریمورک به دلیل طراحی عملی و سهولت در استفاده ، بسیار رواج پیدا کرده است.

Django یک فریمورک سطح بالای پایتون است که توسعه ی سریع و طراحی عملی و تمیز را تشویق می کند. یک فریمورک برنامه وب شامل ابزاری از کامپوننت هاست که برنامه های وب به آن نیاز دارند. هدف در اینجا این است که به توسعه دهندگان اجازه دهیم به جای پیاده سازی تکراری مدام راه حل ها، فقط بر روی بخش هایی از برنامه کاربردی خود تمرکز کنند که برای پروژه آنها جدید و بی نظیر هستند.

در حقیقت ، Django در این زمینه بسیار کاملتر از بسیاری از چارچوب های دیگر است. این فریمورک به بسیاری از دردسرهای توسعه وب  خاتمه می دهد و به شما امکان می دهد، بدون نیاز به اختراع مجدد چیز های تکراری، روی نوشتن برنامه خود تمرکز کنید. این فریمورک رایگان و منبع باز است.

علاوه بر این، فریمورک Django شما را قادر می سازد که از کلاسهای دامنه و کد های خود مدل سازی کنید و یک ORM داشته باشید. بیایید نگاه دقیق تری  به این فریمورک داشته باشیم تا از مزایای آن آگاه تر شویم.

فریمورک Django مدام بررسی میشود

توجه داشته باشید که Django یکی از اولین چارچوب هایی است که به یک آسیب پذیری جدید پاسخ داده است. تیم اصلی این فریمورک معمولاً چارچوبهای دیگر را از patch هایی که باید بسازند، آگاه میکند. در مورد پایداری Django چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد.

در حالی که کسی نمیتواند ادعا کند همه باگ های این فریمورک رفع شده است، اما میتوان به جرات گفت که در این زمینه کارهای بسیاری انجام شده است. امروزه بسیاری از نسخه های Django روی نگرانی های موردی و ویژگی های جدید متمرکز شده اند. شاید نرم افزار ها با افزایش سنشان عاقل تر نشوند، اما اغلب میتوانند تصمیمات بهتری بگیرند.

شما به پکیج های Django دسترسی کافی دارید

جامعه Django ، مانند جامعه پایتون، بسته ها و ابزارهای مفیدی را برای استفاده در اختیار شما قرار میدهد. کافی است که واژه Django را در PyPI تایپ کنید، خواهید دید که بیش از 4000 بسته را برای استفاده در اختیارتان قرار میگیرد. این فریمورک شامل همه چیزهایی هست که شما از آن انتظار خواهید داشت.

Django  توسط افراد زیادی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است

پایتون و جنگو در مقایسه با Rails و Node کمی ساکت تر به نظر میرسند، با این حال این دو طرفداران متعصب زیادی دارند و افراد بزرگی از آنها استفاده میکنند. Django  در بسیاری از سایتهای پرکاربرد وب مانند اینستاگرام، پینترست و حتی فیس بوک استفاده شده است.

بسیاری از این برنامه ها از این فریمورک برای بخش پشت صحنه خود استفاده می کند. جنگو کار خود را از انتشارات آغاز کرده است، بنابراین جای تعجب ندارد که سایتهایی مانند واشنگتن پست و مجله اسمیتسونیان از جنگو استفاده می کنند.

Django اسناد فوق العاده ای دارد

Django با اسناد و مستندات با کیفیت تر از حد معمول برای پروژه های منبع باز قدم به عرصه جهان گذاشت و با گذشت زمان این مورد در آن پیشرفت بهتری نیز داشته است. این فریورک هنگامی که در همان ابتدا منتشر شد، مستندات عالی اش یکی از ویژگی هایی بود که آن را از دیگر فریمورک ها جدا میساخت.

بیشتر فریمورک های دیگر در آن زمان صرفاً از لیست الفبا برای ارائه ماژول ها، متد و مشخصه ها استفاده می کردند. این روش به عنوان مرجع سریع مفید اما وقتی برای اولین از این فریمورک استفاده میکنید، کمکی به شما نمی کند. اگرچه کیفیت مستند سازی درجنگو بی نظیر نیست ، اما قطعاً یکی از بهترین نمونه های اسناد متن باز در جهان است و حفظ کیفیت اسناد همیشه برای توسعه دهندگان آن یک نگرانی بوده است.

جامعه Django همیشه حامی و پشتیبانی کننده از شما خواهد بود

اغلب گفته می شود که جامعه یکی از بهترین جنبه های دنیای پایتون است، این موضوع حتی در مورد دنیای Django نیز صادق است. Django توسط بنیاد نرم افزار Django یا DSF اداره می شود. هر رویدادی که مربوط به جنگو باشد ، یک کد رفتاری دارد. در بسیاری از جوامع برنامه نویسی، چیز هایی IRC و لیست های ایمیلی خطرناک هستند.

اما در اینجا آنها را بسیار خوشایند خواهید یافت. البته ، گاهاً مشکلاتی وجود دارد اما سریعا مدیریت میشود و به لطف این سیاست ها ، گروه های زیادی مانند Django Girls شکوفا می شوند.

Django از بهترین شیوه های سئو بهره میبرد

توسعه دهندگان وب و سئوکاران همیشه با یکدیگر نمیتوانند خوب کار کنند. کار یک توسعه دهنده و بهینه ساز موتورهای جستجوگر ، اغلب به نظر می رسد که در تضاد باشد. در Django با این مسئله کمتر رو به رو میشوید. فریمورک Django استفاده از URL هایی را توصیه میکند که برای انسان خوانا باشد، که به موتورهای جستجو نیز در زمینه بهینه سازی کمک میکند. تیم SEO شما وقتی به این شکل کار میکنید از شما بسیار سپاس گذار هم خواهد بود.

مقیاس پذیری

مطمئناً جنگو برای شروع بسیار عالی است و در کمال تعجب در مقیاس پذیری نیز عالی عمل میکند. Django در قلب خود دارای مجموعه ای از مؤلفه ها است که بصورت آماده به کار طراحی شده اند. اکنون، از آنجا که این کامپوننت ها از هم جدا طراحی شده اند و به یکدیگر وابسته نیستند ، می توانند به راحتی توسط برنامه نویس حذف شده و یا تغییر داده شوند.

امنیت

Django به طور پیش فرض  از اشتباهات امنیتی زیادی که گاها در PHP وجود دارد، جلوگیری می کند. برای مثال ، Django کدهای اصلی شما را با ساخت پویای صفحات وب پنهان میکند و اطلاعات را از طریق تمپلیت ها ارسال میکند.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
برچسب ها :

Django جنگو

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید