کانال تلگرام

12 کتابخانه محبوب جاوا اسکریپت که باید بدانید

تاریخ : ۷ دی ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : کتابخانه , جاوا اسکریپت

می توان ادعا كرد كه جاوا اسكریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سراسر جهان است، قطعاً این زبان در حال حاضر پراستفاده ترین زبان در میان زبان های دیگر برنامه نویسی است.

javascriptLibrary1

پیدا کردن برنامه ای که جاوااسکریپت در آن نقشی نداشته باشد کار سختی است، حتی برنامه هایی که مستقیما از این زبان محبوب استفاده نمیکنند، از کتابخانه ها و ماژول های آن بهره میبرند. حتما میدانید که تقریباً کل شبکه جهانی وب علاوه بر HTML و CSS با استفاده از زبان جاوااسکریپت طراحی شده است. دانستن زبان جاوا اسکریپت یک نیاز است و حتی اگر مستقیم از آن استفاده نکنید، یادگیری آن خالی از لطف نیست.

با این حال یادگیری یک زبان برنامه نویسی تمام عیاراز صفر تا صد کار آسانی نیست. اینجاست که کتابخانه ها و فریمورک ها به میدان می آیند و در دسترس شما قرار میگیرند. کتابخانه های جاوا اسکریپت زیادی وجود دارد که می توانند به شما در ساخت یک برنامه کمک کنند.

چرا وقت خود را برای توسعه و نوشتن کدهایی صرف کنیم که قبلا توسط برنامه نویسان دیگری نوشته شده اند؟!! چرا از کدهای آنها استفاده نکنیم و آنها را متناسب با نیازهای خود تغییر ندهیم؟!! یک شعار عالی وجود دارد که همیشه من آن را دنبال میکنم، این شعار میگوید لازم نیست همیشه سخت کار کنید، بلکه سعی کنید هوشمندانه عمل کنید. در همین راستا، کتابخانه های جاوا اسکریپت مشهوری وجود دارد که می تواند در هر کجا که لازم باشد به شما کمک کنند. در این مقاله تعدادی از آنها را بررسی میکنیم.

کتابخانه (D3(Data-Driven Documents

نمایش داده ها به لطف کتابخانه D3.js در جاوا اسکریپت بسیار ساده تر شده است. D3.js یک کتابخانه محبوب جاوا اسکریپت برای نمایش داده های پویا و تعاملی در مرورگرهای وب است و از استانداردهای  پذیرفته شده ای مانند CSS ،SVG و HTML استفاده می کند.

بهترین بخش در مورد D3 این است که به برنامه نویسان این امکان را می دهد که کنترل بیشتری بر نتیجه نهایی داشته باشند و به طور گسترده برای ایجاد گرافیک های تعاملی ، داشبورد اطلاعات ، تولید داده های نقشه GIS و ساخت داده های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر عاشق داده ها و گرافیک های بصری هستید ، این کتابخانه مفید است.

کتابخانه jQuery

کتابخانه jQuery دستکاری و ویرایش عناصر در یک صفحه وب را بسیار ساده تر کرده و جاوا اسکریپت را برای کد نویسی بسیار آسان تر کرده است. کتابخانه جی کوئری یکی از محبوب ترین کتابخانه های جاوا اسکریپت است که دارای منحنی یادگیری ساده ای است، این کتابخانه باعث می شود که قواعد و نحو جاوا اسکریپت برای توسعه دهندگان تازه کار بسیار ساده تر شود.

نحو jQuery به گونه ای طراحی شده است که پیمایش در یک سند، ایجاد انیمیشن، انجام رویدادها، انتخاب عناصر DOM و موارد دیگر را آسان تر می کند. از مزایای این کتابخانه این است که در زمان استفاده از آن لازم نیست نگران ناسازگاری در مرورگر های مختلف باشید.

کتابخانه Chart.js

اگر خواستار اضافه نمودن نمودارهای زیبا به وب سایت خود باشید، Chart.js یک کتابخانه عالی برای توسعه دهندگان و افرادی است که دارای خلاقیت هستند. این کتابخانه، طرح‌های فراوانی را برای نمودارهای مختلف ارائه میدهد که معمولا همراه با توانایی ترکیب آن‌ها در یک فضای واحد برای ایجاد یک مجموعه داده منحصر به فرد است. این کتابخانه همچنین جنبه‌های انیمیشنی مختلفی را ارائه میدهد که اطلاعات را بسیار جذاب میکند.

کتابخانه React.js

از سال 2013 ، کتابخانه React.js به یکی از محبوب ترین کتابخانه ها تبدیل شده و در حال حاضر در هزاران وب سایت در سراسر جهان استفاده می شود. این کتابخانه کاملا متن باز بوده و توسط فیس بوک پشتیبانی می شود. برنامه های که با این کتابخانه ایجاد میشوند تک صفحه ای هستند به این معنا که از ابتدا تا انتها با یک صفحه سروکار دارید که کامپوننت های مختلف در آن بارگذاری میشوند.

کتابخانه Glimmer.js

Glimmer یک کتابخانه نسبتاً جدید است و در سال 2017 توسط ذهن های خلاق در پشت Ember.js ساخته شده است. این برنامه برای کامپوننت های رابط کاربری سریع و سبک وب طراحی شده است. این کتابخانه به عنوان کتابخانه ای کوچکتر و سبکتر برای استفاده به همراه Ember.js طراحی شد. البته میتوان از این کتابخانه به صورت مستقل هم استفاده کرد. به منظور اینکه سریعتر اجرا شود، این کتابخانه تمپلیت های خود را به کدهای سطح پایین کامپایل میکند.

کتابخانه Bideo.js

Bideo.js یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که به توسعه دهندگان امکان می دهد بک گراند های تمام صفحه ویدیویی را به وب سایت ها یا برنامه های خود اضافه کنند. ای کتابخانه ن طراحی شده است تا در اندازه های مختلف صفحه نمایش خوب به نظر برسد و بسیار مقیاس پذیر باشد. همچنین هنگام بارگذاری صفحه وب، فیلم ها می توانند به طور مستقیم پخش شوند.

کتابخانه  Micron.js

Micron.js یک کتابخانه microInteraction برای جاوا اسکریپت است که به شما امکان می دهد تعاملاتی مانند لرزش، محو شدن ، حالت ژله ای و پرش را به پروژه خود اضافه کنید. این کتابخانه اضافه کردن فعل و انفعالات به کد را ساده می کند و همچنین بر رفتارهای تعاملی مانند سرعت و افکت ها کنترل بیشتری دارد.

کتابخانه Underscore.js

کتابخانه Underscore برای اولین بار در سال 2009 ایجاد شد، این کتابخانه یک کتابخانه کاربردی است که در درجه اول برای دستکاری آرایه ها، اشیاء و سایر عملکردها مفید است. Underscore.js دارای بیش از 100 تابع مختلف برای انجام کارهای گوناگون است.

یکی از مهمترین ویژگی های Underscore ، کمک کننده های برنامه نویسی تابعی آن است. برنامه نویسی تابعی در چند سال گذشته به طور فزاینده ای رایج شده است، زیرا یک الگویی است که از تغییر وضعیت و جهش داده ها جلوگیری می کند و می تواند بسیار مفید باشد.

کتابخانه Lodash

Lodash یکی دیگر از کتابخانه های جاوا اسکریپت است که بسیار مفید واقع شده است. این کتابخانه بر مبنای Underscore.js ساخته شده و سعی در بهبود آن دارد. در حال حاضر Lodash حتی محبوبیت بیشتری از Underscore پیدا کرده است. Lodash را می توان به چندین بخش مختلف، مانند برنامه های کاربردی ، توابع، رشته، آرایه، مجموعه ها و اشیاء تقسیم کرد. این کتابخانه واقعا محبوب است زیرا وظایف برنامه نویسی را ساده تر میکند.

کتابخانه JsPHP

JsPHP یک کتابخانه جاوا اسکریپت بسیار مفید و اساسی است، زیرا کد های PHP را می خواند و آنها را به کدهای جاوا اسکریپت تبدیل می کند. این بدان معنی است که شما دیگر نیازی به نوشتن دستی کدهایی که قبلاً در PHP نوشته اید، ندارید و لازم نیست مجدداً آنها را کدنویسی کنید. این کتابخانه برای توسعه دهندگان PHP واقعاً مفید است زیرا برای آنها به این معنی است که آنها می توانند به کار خود ادامه دهند و به جای اینکه جاوا اسکریپت را یاد بگیرند، از JsPHP استفاده کنند.

کتابخانه Socket.IO

Socket.IO یک کتابخانه جاوا اسکریپت دیگر است که به ایجاد ارتباط real-time و دو جهته بین سرور و مرورگر کمک می کند. این کتابخانه از تمامی سیستم عامل ها، مرورگرها و دستگاه ها پشتیبانی می کند و بر فراهم کردن سرعت و قابلیت اطمینان تمرکز دارد.

Socket.IO از Node.js برای سمت سرور و یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای سمت مشتری به منظور ایجاد ارتباطات استفاده می کند. این کتابخانه توسط شرکتهای مشهوری مانند مایکروسافت، Zendesk Trello و غیره استفاده می شود. Socket.IO از ویژگی های شگفت انگیزی از جمله پشتیبانی اتصال خودکار، تشخیص قطع اتصال، پشتیبانی باینری، پشتیبانی چند برابری و ... استفاده می کند.

کتابخانه Anime.js

انیمیشن و microinteraction ها این روزها واقعاً محبوب هستند، اگر بدانیم کتابخانه ای مانند Anime.js را داریم اوضاع کمی تغییر میکتد. این کتابخانه دارای ویژگیها و عملکردهای زیادی است که می تواند به شما در اضافه کردن حرکت و انیمیشن به پروژه ها کمک کند. Anime.js با CSS ،SVG ،DOM و اشیای جاوا اسکریپت به خوبی کار می کند.

با افزایش محبوبیت جاوا اسکریپت هر روزه افراد بیشتری تمایل به یادگیری آن دارند، فواید دانستن جاوا اسکریپت بسیار زیاد است. پس همین حالا کار با جاوا اسکریپت را شروع کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۷ دی ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید