کانال تلگرام

مقایسه زبان GO و زبان پایتون

تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی , پایتون

بحث و گفتگو در مورد مقایسه زبان های GO و پایتون بسیار داغ است، به خصوص که افراد مختلفی از بهتر بودن هر کدام از آنها صحبت می‌کنند، هر دوی آنها زبان های برنامه نویسی همه منظوره بوده که می توان از آنها برای اهداف مختلفی استفاده کرد.

go1

به عنوان مثال یادگیری ماشین برای هر دو زبان امکان پذیر است، اما این کار با پایتون به علت پیچیده‌تر بودن فریمورک هایش کمی دشوارتر است. توسعه وب  یکی از گزینه‌های دیگر است که نباید از آن غافل شویم.

در حالی که برنامه نویسی وب با استفاده از زبان GO به کدهای بیشتری نسبت به پایتون نیاز دارد، اما از قوانین ساده‌ای پیروی می کند که تولید کد های خوانا را آسان تر می کند، تفاوت دیگر این است که زبان پایتون یک زبان مفسری است، در حالی که زبان GO کامپایل می شود این قابلیت یکی از عوامل تعیین کننده در سرعت یک زبان است.

تعریف و موارد استفاده از زبان پایتون

زبان پایتون یکی از سریع ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است، پایتون از سادگی و خوانایی بالای کدها برخوردار است و از همین ویژگی ها برای جذب افرادی استفاده می‌کند که از یادگیری زبان های پیچیده فراری هستند. بسیاری از توسعه دهندگان، زبان پایتون را به خاطر سادگی تحسین می کنند، زیرا می توانند به راحتی ایده هایی که در ذهن خود دارند را به کد تبدیل کنند.

مقایسه زبان های GO و زبان پایتون

یکی از ویژگی های زبان پایتون مفسری بودن این زبان است، بنابراین این زبان قبل از اجرا نیازی به کامپایل شدن به زبان ماشین ندارد. با این حال تفسیر کدها کمی به زمان بیشتری نیاز دارد و این یعنی زبان پایتون نسبت به زبان‌های کامپایلری کندتر است. اگرچه زبان پایتون نحو ساده ای را ارائه می‌دهد و در آن نیازی به قرار دادن سمیکالن ها و براکت ها ندارید، اما قادر به انجام وظایف مختلف است.

یادگیری ماشین با استفاده از زبان پایتون به ترندی محبوب تبدیل شده است. پایتون با فریمورک های زیادی کار می‌کند که منابع مورد نیاز برای ایجاد پروژه های آنها را فراهم می‌کنند. بنابراین زمینه‌هایی مانند بیمه و بانکداری به لطف زبان پایتون پیشرفت بسیار خوبی داشته اند.

افراد دیگری که زبان پایتون را ترجیح می دهند تحلیلگر های داده هستند، در اینجا هم فریمورک های زیادی وجود دارد که آنها می‌توانند در تحقیقات داده ها و بهبود مصورسازی داده ها استفاده کنند. پایتون به دلیل وجود فریمورک های پیچیده و قدرتمندی همانند Django در زمینه توسعه وب هم بسیار اقتدارمندانه ظاهر شده است.

معرفی زبان Go

در مقابل پایتون زبان Go یک زبان برنامه نویسی با انواع استاتیک است که توسط گوگل در سال ۲۰۰۹ طراحی شده است. نحوه این زبان شبیه زبان C است، اما  امن تر و و کاربرپسندانه تر است. علاوه براین زبان Go دارای قابلیت حذف زباله ها به صورت خودکار است، با این حال برای سادگی از ارث بری و چندریختی پشتیبانی نمی کند. زبان برنامه نویسی Go یک زبان کامپایلری است و این یعنی سریع‌تر از زبان پایتون اجرا می شود.

چرا با وجود زبان های برنامه نویسی قدیمی تر هنوز از زبان Go استفاده می کنیم؟

متخصصان معتقدند که زبان Go به دلیل سادگی برای برنامه نویسان مبتدی بسیار مناسب است. این افراد می توانند قبل از ورود به زبان‌های پیچیده‌تر مفاهیم اساسی برنامه نویسی را در Go تجربه کنند. علاوه بر این کتابخانه  استاندارد زبان Go بدون نیاز به کتابخانه های دیگر قابلیت های زیادی را برای عرضه دارد. 

وقتی صحبت از مقایسه میان زبان های Go و پایتون به میان می آید، هر دو زبان از قاعده نوشتاری ساده برخوردار هستند، بنابراین انتخاب از میان این دو کمی دشوار می شود. علاوه بر این متخصصان از زبان Go به عنوان زبان چند پارادایمی یاد می کنند، زیرا تا حدودی از برنامه نویسی رویه ای و شی گرا پشتیبانی می کند. با این حال برنامه نویسی شی گرا در Go فاقد برخی قابلیت هایی همچون وراثت و چند ریختی است.

اما چرا از زبان Go برای پروژه های خود استفاده کنیم؟

زبان Go از همزمانی (پیشبرد چند کار به طور همزمان) که در زمینه محاسبات خوشه‌ای و ابری مورد نیاز است پشتیبانی می کند، بنابراین زبان Go زبانی برای برنامه های همزمان همچون سرورهای وب است. برنامه نویسی وب با استفاده از Go نیز یک گزینه است. در حال حاضر Go دارای پکیج هایی برای ساخت API‌ها و راه اندازی آسان است. بنابراین از این زبان به عنوان گزینه ای برای توسعه سمت سرور استفاده می شود.

کدام زبان برای توسعه وب مناسب تر است؟

وقتی صحبت از جامعه کاربران در مقایسه میان زبان پایتون و Go به میان می‌آید، قطعاً زبان‌پایتون برنده این رقابت است. پایتون بالغ تر است، به این معنا که دارای فریمورک های مجهز بیشتری برای توسعه وب است. اجازه دهید برخی از تفاوت های این دو زبان را در هنگام استفاده برای توسعه وب بیان کنیم.

زبان Go و پایتون هر دو از سادگی خود برای شما تعریف می‌کنند، در حالی که واقعا کدنویسی در هر دو ساده است، اما زبان Go به کدهای بیشتری نسبت به زبان پایتون برای پیاده سازی عملکردی یکسان احتیاج دارد.

فرایند اشکال زدایی در زبان Go ساده تر است، از آنجایی که این زبان دارای انواع استاتیک است، در زمان کامپایل برنامه، خطاها مشخص می‌شود و این خطاها به زمان اجرا ورود نمی کنند. زبان پایتون دارای انواع پویا است و اشکالات و خطاهای آن در زمان اجرا مشخص می‌شود.

فریمورک های توسعه وب برای پایتون بسیار پیشرفته تر و قدرتمندتر از زبان Go هستند، به عنوان مثال  Flask و Django به شما اجازه می دهند وب سایت هایی با منابع بیشتر تولید کنید.

زبان Go دارای پشتیبانی توکار برای توسعه وب است، بنابراین علاقه‌مندان به این زبان نیاز به فریمورک جداگانه ای ندارند، با این حال باید کدهای دستی بیشتری برای پیاده سازی قابلیت های مد نظر خود بنویسند، در حالی که زبان پایتون کدهای پایه را برای انجام توسعه وب در اختیار شما قرار می دهد.

مقیاس پذیری و کارایی 

در مقایسه میان زبان های Go و پایتون برای توسعه سمت سرور وب، توجه به معیارهای مقیاس پذیری و کارایی بسیار اهمیت دارد. مقایسه این زبان در بعد مقیاس پذیری به این معناست که ببینیم کدام یک می‌توانند در تقسیم وظایف به چندین جریان جداگانه، کارهای همزمان بیشتری انجام دهند.

زبان Go دارای ویژگی های همزمانی تو کار است، به این معنا که می‌تواند به طور همزمان درخواست های بیشتری را انجام دهد. اما همزمانی ضعیف تر در زبان پایتون مقیاس‌پذیری این زبان را کاهش داده است.

مقایسه این دو زبان در حوزه کارایی نیاز به دقت بیشتری دارد، زبان Go زبانی کامپایلری و ریشه در زبان C دارد، بنابراین این زبان برای توسعه برنامه هایی که باید از کارایی خوبی برخوردار باشند، مناسب است. از طرف دیگر ما پایتون را داریم، این زبان مفسری است، به این معنا که کند تر از زبان Go است. با این حال تولید کد ها در پایتون سریع‌تر است، در حالی که از عملکرد پایین تری برخوردار است.

کدام زبان برای یادگیری ماشین مناسب تر است؟

می‌تواند ایجاد هوش مصنوعی را با هر زبانی آغاز کنید، اما اگر زبانی در مدیریت وظایف در یادگیری ماشین قوی تر باشد، کار شما خیلی آسان‌تر می‌شود. پایتون زبانی پیشرو در هوش مصنوعی است. از زبان Go نیز به عنوان زبانی دیگر برای استفاده در حوزه هوش مصنوعی یاد می‌شود. با این حال در مقایسه این دو در یادگیری ماشین به نتایج پایین می رسیم :

با وجود اینکه زبان Go سریعتر از زبان پایتون است، اما  سیستمی ایمن را ارائه نمی دهد، در مقابل پایتون دارای فریمورک های متعددی است که برای یادگیری ماشین طراحی شده اند. معمولا متخصصین یکی از دلایل جذب افراد به زبان Go را کارایی عنوان می‌کنند، با این حال در زمینه یادگیری ماشین پشتیبانی زیادی را در زبان Go نخواهید داشت. البته پروژه هایی در این زمینه در Go وجود دارد، اما به اندازه فریممورک های پایتون پیشرفته نیستند.

اما نتیجه نهایی نشان می دهد که برنده این رقابت در حوزه یادگیری ماشین پایتون است، برای اینکه روزی زبان Go در این مورد بر پایتون غلبه کند، باید فریمورک های مشخصی در این زمینه طراحی شود، زیرا استفاده از کدهای خام بسیار وقت گیر و هزینه‌بر است.

نتیجه گیری

تصمیم در مورد انتخاب میان زبان های پایتون و Go کار دشواری است، زیرا مقایسه یک زبان بالغ با زبانی دیگر که تا حدودی جوان است، کار عاقلانه ای به نظر نمی آید، پایتون نه تنها در یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل داده ها بلکه در توسعه وب نیز حرف اول را می زند. زبان Go زبانی جوان است و کار خود را یک دهه است که شروع کرده و هنوز دارای یک اکوسیستم قدرتمند نیست، اما یک مزیت بارز آن سرعت است.

با اینکه زبان پایتون در مقایسه با سرعت اجرای کد، نسبت به زبان Go عقب‌تر قرار دارد، اما در سرعت تولید کد از پایتون شکست می خورد. با این حال انتخاب زبان Go به این معناست که نگاه شما به آینده است، این زبان به عنوان سیزدهمین زبان محبوب برنامه نویسی در سال ۲۰۱۹ شناخته شده است. جایگاه پایتون در این لیست سوم است، اما پایتون برای رسیدن به این جایگاه ۲۵ سال صبر کرده است. در آخر تصمیم به عهده شماست می توانید هر کدام از این زبان ها را انتخاب کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید