کانال تلگرام

توسعه وب با پایتون : چرا پایتون انتخاب مناسبی است

تاریخ : ۱۳ دی ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : پایتون

توسعه وب با استفاده از زبان پایتون همیشه گزینه اصلی برای ساخت بخش سمت سرور وب سایت ها نبوده است. این زبان کاملاً همه منظوره است به این معنا که در اکثر زمینه های برنامه نویسی قابل استفاده است.

phyton1

به عنوان مثال متخصصان، زبان پایتون را زبانی ایده آل برای یادگیری ماشین و ایجاد شبکه های عصبی می دانند. علاوه بر این زبان پایتون یک انتخاب استاندارد برای تجزیه و تحلیل داده ها در مقیاس بزرگ و پیش بینی الگوهای آینده است. با این حال توسعه پایتون برای توسعه وب نیز گزینه قابل اعتماد است و افراد را با نحو ساده فریمورک های متنوع و اکوسیستم قوی ترغیب می‌کند.

اینستاگرام یکی از سایت های مطرح در شبکه های اجتماعی از پایتون برای پلتفرم خود استفاده می‌کنند. این پلتفرم روزانه میلیون ها بازدید کننده را به خود اختصاص داده است. اجازه دهید نگاهی به دلایلی داشته باشیم که انتخاب پایتون را برای ایجاد یک وب سایت به تصمیمی منطقی تبدیل کرده است.

مزایای استفاده از پایتون

ساخت یک وب سایت در پایتون به این معناست که کدی را تولید می‌کنیم که مسئول اجرا در سرور به جای مرورگر است. ساخت بخش سمت سرور یا همان backend برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران بسیار مهم و ضروری است. بخش backend هم چنین روشی را که اطلاعات بین سرور و کاربر رد و بدل می‌شود را مدیریت می‌کند.

علاوه بر این پایتون در زمان توسعه وب هویت کاربران را کنترل می‌کند. ساخت بخش سمت سرور وظیفه پیچیده‌ای نیست، اما اطمینان از پایداری و امنیت می‌تواند کاری زمان بر باشد، بنابراین در این گونه موارد استفاده از فریمورک ها بسیار مفید و کاربردی است.

قواعد نوشتاری آسان یادگیری آسان تر

پایتون در مقایسه با زبان های برنامه نویسی مانند ++C و جاوااسکریپت یکی از بهترین زبان ها برای یادگیری است. یکی از نشانه‌های بارز این زبان قواعد نوشتاری ساده و شبیه به زبان انگلیسی آن است. در حقیقت پایتون زبان فوق العاده برای کسانی که هنوز برنامه نویسی نکردند. اما برنامه نویسان حرفه ای تر با پایتون همچون زبان مهدکودکی رفتار می کنند.

جدا از تعصبات رایج، پایتون برای کار با برنامه های وبی که افراد مختلفی در طراحی آن مشارکت دارند عالیست. کد های این زبان واقعاً ساده هستند و کسانی که قرار است وارد طراحی پروژه شما شوند، لازم نیست مدت زیادی برای فهمیدن آن ها صرف کنند. قاعده نوشتاری ساده پایتون نیز مزیتی برای ساخت سیستم های دقیق و پیچیده است. در این زبان فهم ساختار و روابط بین عناصر برای توسعه دهندگان آسانتر است.

تنوع در فریمورک ها

یکی از بدنام ترین ویژگی های زبان پایتون اکوسیستم آن است، به خصوص تعداد فریمورک هایی که در این زبان وجود دارد. از آنجایی که استفاده از زبان پایتون در توسعه وب به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، ماژول های بسیاری برای کمک به افراد در تولید وب سایت ها ایجاد شده اند.

وقتی نوبت به فریمورک های وب می شود، هیچ فریمورک فوق‌العاده‌ای برای پایتون به منظور توسعه وجود ندارد، شما می توانید از میان ماژول های موجود انتخاب کرده و سمت سرور را به صورت جداگانه بسازید. با این حال فریمورک ها به دلیل تسریع در فرایند توسعه بسیار مفید هستند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که حتی بهترین فریمورک نیز ممکن است برای هر کسی مناسب نباشد، اگر فریمورک ها را به با توجه به محبوبیت و جوامع کاربری آن انتخاب می کنید، ممکن است در یادگیری ماژول هایی که حتی ویژگی مورد نیاز شما را هم ندارد وقت خود را هدر دهید. در حوزه توسعه وب به زبان پایتون چارچوب های مختلفی وجود دارد که به طور خلاصه برخی از آنها را بررسی می کنیم.

فریمورک Django

ساخت یک وبسایت اغلب با کمک فریمورک Django انجام می‌شود. این فریمورک مبتنی بر وب و برخی از کامپوننت های اصلی برنامه های پیچیده را ارائه می‌دهد. تایید هویت (ثبت نام، ورود به سیستم)، پنل مدیریت، ساختار مورد نیاز برای بارگذاری فایل ها و مسیریابی URL ها در Django همه این قابلیت ها برای استفاده فوری بعد از راه اندازی فریمورک در دسترس شما هستند.

اما بدون این ماژول ها باید همه چیز را به صورت دستی از صفر بنویسید. Django انعطاف پذیرترین فریمورک پایتون نیست، اما روش های  آن ایمن و آزمایش شده است. این فریمورک عناص اصلی وب سایت را در اختیار شما قرار میدهد و به شما کمک می کند بر جنبه های منحصر به فرد وب سایت ها تمرکز کنید.

فریمورک Flask

Flask نیز یکی دیگر از حامیان توسعه وب در پایتون است، کلیه ماژول ها در این فریمورک برای اجرا در سمت سرور در نظر گرفته شده اند. علاوه بر این Flask یک میکرو فریمورک هم محسوب می‌شود و تا حد امکان نسبت به فریمورک های دیگر مستقل است. Flask سبک‌تر از Django است اما قابلیت‌های محدودی نسبت به Django دارد.

بنابراین توسعه دهندگان در زمان استفاده از این فریم ورک با معضل جدی روبرو هستند : برای سبک بودن یا باید از Flask به تنهایی استفاده کنید و یا سعی کنید با اضافه کردن پلاگین های مرتبط قابلیت های آن را افزایش دهید. برای مثال در Flask اعتبار سنجی برای فرم ها را ندارید به این معنا که خودتان باید کدنویسی کنید و یا آن را با پلاگین های مربوطه اضافه کنید.

فریمورک Pyramid

Pyramid جز فریم ورک های محبوب بعدی است. این فریمورک قابلیت‌های بیشتری نسبت به Flaskارائه می دهد اما باز قابلیت‌های آن به پای Django نمی‌رسد. با این حال Pyramid یکی از انعطاف پذیرترین فریمورک هاست زیرا شما را مجبور به پیروی از یک رویکرد خاص نمی‌کند. ماژول های مربوطه به شما در احراز هویت و مسیریابی Url کمک می‌کند. اما برای اتصال به یک بانک اطلاعاتی باید از کتابخانه های خارجی استفاده کنید.

فریمورک TurboGears

TurboGears یک فریمورک مقیاس پذیر برای ساخت پروژه های وب در مقیاس های کوچک و بزرگ است. این موجود ویژگی‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. از شناسایی و تایید اعتبار، دسترسی پذیری، کشینگ تا مدیریت سشن ها. TurboGears همچنین از مدل MVC که شامل سه بخش مجزاست، پیروی میکند.

فریمورک Bottle

Bottle یک فریمورک توسعه وب بسیار سبک و انعطاف پذیر پایتون است. این فریمورک برای پروژه های با مقیاس کوچک که نیاز به ویژگی های منحصر به فرد ندارند، بسیار مناسب است. تمام کدهای این فریمورک داخل یک فایل با پسوند py. قرار دارد. درک و یادگیری فریمورک Bottle برای مبتدیان ساده است. این فریمورک برای کار و آزمایش عالی است، زیرا بسیار متفاوت است.

رویکرد برنامه نویسی

یکی از مزایای استفاده از پایتون برای توسعه وب رویکرد آن به سبک برنامه نویسی است. به عنوان مثال برخی از زبان ها کاملاً شی گرا هستند، به این معنا که نمی توانید به صورت تصادفی به رویکرد دیگری تغییر رویه دهید. در پایتون می توانید طبق رویکردهای تابعی، دستوری، رویه ای و یا شی گرا عمل کنید. بنابراین زبان پایتون انعطاف پذیری خوبی برای شما به ارمغان می آورد، زیرا می‌توانید الگویی مناسب با نیازهای خود را دنبال کنید.

چرا گاهی اوقات بهتر است زبانی متفاوت از پایتون را انتخاب کنید؟

پایتون یک زبان مفسری است، به این معنا که کند تر از زبان‌های کامپایلری است. بنابراین برای برنامه‌هایی که کارایی در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، بهتر از زبان های های کامپایلری استفاده شود. به عنوان مثال جاوا زبانی قابل اطمینان است که می‌توان از آن در پروژه‌های مختلف استفاده کرد. با این حال زبان‌های دیگر برای توسعه وب بسیار کند هستند.

پایتون یک زبان dynamically-typed است، به این معنا که خطاها و مشکلات در زمان اجرا مشخص می‌شوند. این زبان با زبان‌های کامپایلری که خطاها را در زبان کامپایل نشان می‌دهند، متفاوت است. بنابراین همیشه نگرانی‌هایی در مورد خطاها در زمان اجرا وجود دارد، زیرا برنامه اگر دارای باگ هم باشد باز اجرا می شود.

نتیجه

توسعه وب به زبان پایتون همیشه یکی از موارد اصلی استفاده از پایتون بوده است. از این زبان برای سمت سرور استفاده می شود، وقتی صحبت از فریمورک های پایتون می‌شود، بهترین فریمورک همانی است که متناسب با نیازها و مهارت های شما باشد. بنابراین پایتون گزینه برای سمت جلویی سایت نیست، در واقع این زبان مسئول ظاهر و شکل وب سایت شما نیست. پایتون ساختارهایی را برای بارگذاری فایل ها در وبسایت شما ایجاد می کند و با احراز هویت کاربران سروکار دارد.
 

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
برچسب ها :

زبان_پایتون

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید