کانال تلگرام

توسعه کراس پلتفرم موبایل چیست و چگونه میتوان به آن وارد شد؟

تاریخ : ۱۶ دی ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : موبایل

با وجود اینکه روندهای اصلی بازار از زمان اختراع تجارت مدام تغییر کرده است، یک چیز همیشه صحیح بوده است: برای محبوب بودن ، باید در دسترس باشید. هرچه تعداد کاربران بیشتری بتوانند به محصولات شما دسترسی داشته باشند و آنها را امتحان کنند، در پایان از آنها بیشتر استفاده میکنند.

corss-platform

برای توسعه دهندگان ، مهمترین نکته این است که محصول برای سیستم های عملیاتی مختلف در دسترس باشد. به همین دلیل است که همیشه توصیه میکنیم، مشاغل مختلف و برنامه نویسان باید توسعه کراس پلتفرم(مستقل از پلتفرم) را جدی بگیرند. 

چرا باید به حوزه توسعه کراس پلتفرم موبایل وارد شویم؟

از پاییز سال 2019، تقریباً شصت درصد از جمعیت مردم جهان به طور فعال از اینترنت در دستگاه های تلفن همراه خود استفاده می کنند. البته این امر تعجب ندارد زیرا نه تنها تلفن های همراه همیشه در کنار ما هستند بلکه ارائه دهندگان اینترنت مرتباً پوشش های منطقه ای و سرعت آن را افزایش می دهند. این برای کسب و کارها به چه معناست؟ در گذشته شاید داشتن یک برنامه دسکتاپ برای کسب و کار ها کافی بود، ولی در دنیای امروز اصلا نمیتوان به این موارد بسنده کرد.

طبق آمار Statista ، بیش از 98 درصد از تلفن های هوشمند در جهان از اندروید یا iOS به عنوان اصلی ترین سیستم عامل خود استفاده می کنند. بنابراین ، بنابراین بسیاری از شرکت ها به دنبال راضی کردن مشتریان این دو غول بزرگ هستند.

این یک میدان پر سود است: طبق پیش بینی ها، درآمد برنامه های کاربردی موبایل تا سال 2020 از 500 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. با این وجود طراحی برنامه موبایل برای هر دو سیستم عامل کاری سخت و دشوار است. زیرا نیاز به دو برنامه مجزا دارید، اما امروزه میتوان برنامه های واحدی را ایجاد کرد که اصلاحا مستقل از پلتفرم هستند و کار و تلاش شما را نصف میکنند.

توسعه برنامه های تلفن همراه کراس پلتفرم دارای چندین مزیت برای یک توسعه دهنده است. اول از همه، این امکان را به شما می دهد تا به میزان قابل توجهی از کدها استفاده مجدد کنید، یعنی زمان و تلاش کمتری برای توسعه برنامه ها صرف کنید.

این امر حتی به تولید ارزان تر و سریع تر برنامه نیز منجر میشود. برای یک کسب و کار زمان کمتر برای توسعه به معنای صرف هزینه کمتر و سود بیشتر است. علاوه بر همه مزیت ها، منتشر کردن یک برنامه کراس پلتفرم به جای چندین برنامه بومی به شما در بازاریابی نیز کمک میکند.

با این وجود توسعه کراس پلتفرم داری معایبی نیز هست. پلتفرم هایی که برای آنها برنامه خود را توسعه می دهید، ممکن است در بعضی مواقع دارای سطوح مختلف پشتیبانی از یک ویژگی باشند که محدودیت های خاصی را برای تجربه کاربری به همراه خواهد داشت.

اگر تصمیم به استفاده از یک فریمورک توسعه تلفن همراه کراس پلتفرم را دارید، ممکن است متوجه شوید که از همه ابزارهای موجود در آنها نمی توان در یک پلتفرم خاص استفاده کرد. این مشکلات سازگاری حتی ممکن است شما را به سمت ابزارهای بومی توسعه اندروید یا iOS سوق دهد.

توسعه بومی و کراس پلتفرم : تفاوت ها

در مورد توسعه برنامه های Windows Mobile ، iOS و Android ، هر پلتفرم دارای چیزی به نام کیت توسعه نرم افزار (SDK) است. معمولا این کیت حاوی کامپایلر، دیباگر و سایر ابزارهای توسعه است. این کیت در بیشتر موارد ، برخی از زبان های برنامه نویسی را نیز بر سایر موارد ترجیح می دهد.

به عنوان مثال ، اندروید عمدتا از جاوا پشتیبانی می کند و بیشتر ابزارهای توسعه iOS از سوئیفت یا Objective-C استفاده می کنند. با استفاده از SDK ، می توانید برنامه ای بسازید که بومی یک سیستم عامل خاص باشد.

اکنون چگونه می توانیم از طریق توسعه کراس پلتفرم برنامه ای را ایجاد کنیم؟

راه اول استفاده از یک رابط برنامه نویسی اپلیکیشن (API) است که به عنوان واسط بین کد و سیستم عامل عمل می کند. این امر می تواند با یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) حاصل شود. راه دوم نیز به عنوان یک رویکرد ترکیبی(هیبریدی) شناخته می شود. چرا؟ زیرا شامل تکنیک های توسعه وب و موبایل است.

در اصل شما از HTML5 و CSS برای کدنویسی رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده می کنید و آن را درون یک WebView که در SDK یافت می شود، قرار میدهید. WebView به شما امکان می دهد تا تجربه کاربری را دستکاری کرده و به آنها امکان می دهد تا از ویژگی های سخت افزاری (به عنوان مثال ، دوربین تلفن هوشمند) تا حد معینی استفاده کنند.

با این حال برخی ادعا می کنند که برنامه نویسی ترکیبی(هیبریدی) را نمیتوان نوعی توسعه تلفن همراه کراس پلتفرم دانست و تنها چیزی که هر دوی آنها دارند ،اشتراک گذاری کدهاست. بخش طراحی برنامه های ترکیبی دارای مزایای استفاده از کراس پلتفرم است، اما عناصر کنترلی معمولاً هنوز بومی هستند. 

بهترین فریمورک های توسعه کراس پلتفرم موبایل

مزایای اصلی توسعه کراس پلتفرم تلفن همراه نه تنها افزایش دسترسی به برنامه شما است، بلکه فرآیندهای آزمایش و نگهداری را نیز بهینه می کند. به عنوان اولین قدم، به شما توصیه می کنیم از فریمورک های تخصصی استفاده کنید. داشتن یک ابزار خاص برای راهنمایی، منحنی یادگیری را هموارتر می کند. اکنون بیایید، بهترین گزینه ها را بررسی کنیم:

زامارین (Xamarin)

Xamarin یک فریمورک توسعه کراس پلت فرم مایکروسافت است که اجازه می دهد 75 تا 90 درصد کدها را بین سیستم های مختلف به اشتراک بگذارید. زبان برنامه نویسی که Xamarin از آن استفاده می کند سی شارپ است. این فریمورک همچنین رایگان و متن باز است و از هم اکنون بیش از شصت هزار مشارکت کننده فعال دارد. با این حال، این فریمورک فقط به برای توسعه کراس پلتفرم برنامه های موبایل نیست و برای برنامه های دسکتاپ نیز کاربرد دارد.

این فریمورک با تهیه ابزارهای مورد نیاز برای توسعه برنامه های تلفن همراه ، پلتفرم توسعه دات نت را گسترش می دهد. اما این فریمورک دقیقاً چه چیزی را شامل می شود؟ خوب، اول از همه، شما با چارچوبی سروکار دارید که امکان دسترسی به ویژگی های بومی را برایتان فراهم میکند.

همچنین می توانید از پکیج های موجود برای کاربران دات نت استفاده کنید. فریمورک زامارین با استفاده از کامپایلر پیش از موعد ، به شما امکان می دهد، از برخی مشکلات عملکردی نیز جلوگیری کنید، زیرا برنامه ای که طراحی می کنید مستقیماً در سخت افزار دستگاه تلفن همراه اجرا خواهد شد.

ری اکت نیتیو(React Native)

یکی دیگر از گزینه های خوب برای یک فریمورک توسعه تلفن همراه کراس پلتفرم ری اکت نیتیو است که در سال 2015 توسط فیس بوک ارائه شده است. این فریمورک تقریباً به همان اندازه React کار می کند، اما محوریت آن موبایل است.

استفاده از این فریمورک به این معنی است که شما باید بدون نیاز به یادگیری زبانهای خاص میتوانید کدهای خود را در جاوا اسکریپت بنویسید. طبق بررسی های سالانه زبان جاوا اسکریپت در StackOverflow به مدت شش سال متوالی محبوب ترین زبان برنامه نویسی بوده است.

می توانید برای توسعه برنامه های iOS و اندروید از ری اکت نیتیو استفاده کنید. ری اکت نیتیو همچنین جهت ایجاد بهترین رابط کاربری (UI) برای دستگاه های تلفن همراه استفاده میشود. بنابراین وقتی نیاز به پاسخگویی بالا و استفاده بصری دارید، یک انتخاب عالی است.

فلاتر(Flutter)

فلاتر در ابتدا توسط گوگل در سال 2017 منتشر شد، این فریمورک جوانترین چارچوبی است که در اینجا ارائه شده است. با این حال دقیقاً مانند Xamarin، تنها یک فریمورک کراس پلتفرم توسعه تلفن همراه نیست.

همچنین می توانید از آن برای توسعه Google Fuchsia ، Mac ، Windows ،Linux و حتی سیستم های تعبیه شده استفاده کنید. آنچه برای Flutter منحصر به فرد است زبان برنامه نویسی آن است. در این فریمورک باید از زبان Dart استفاده کنید ، که دقیقاً مانند فلاتر توسط Google ساخته شده است. از جمله مشتری های معروف این چارچوب می توان به Realtor.com و New York Times اشاره کرد.

فلاتر به دلیل ویژگی بارگذاری مجدد به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا فوراً تغییرات ایجاد شده توسط جدیدترین نسخه ها را بررسی کنند. بهتر است بدانید نیازی به راه اندازی مجدد برنامه پس از ویرایش کد منبع آن نیست: این اثر بلافاصله در چارچوب فلاتر نشان داده می شود. این امر باعث می شود آزمایش، اضافه کردن ویژگی های جدید و رفع اشکالات کوچک در برنامه شما ساده تر شود.

سخن پایانی

نکته آخر این است که قطعاً توسعه برنامه ها به روش کراس پلتفرم ارزشمند است. اگرچه این روش دارای معایبی نیز هست اما در هر حال برای صاحبان کسب و کار و برنامه نویسان مزایای قابل توجهی دارد. امیدوارم با استفاده از فریمورک های معرفی شده در این مقاله بتوانید برنامه کراس پلتفرم خود را سریعا راه اندازی کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۶ دی ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید