کانال تلگرام

7 راه برای اندازه گیری میزان UX در وب سایت های مختلف

تاریخ : ۱۷ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : تجربه کاربری

UX یا همان تجربه کاربری برای یک وب سایت، طیف گسترده ای از عوامل را در بر می گیرد. اما در اصل، UX همه چیز در مورد تجربه انسانی در یک وب سایت است. بنابراین چگونه میتوانیم بفهمیم که یک وب سایت تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهد؟

ux100

ممکن است فکر کنیم همه کارها را درست انجام داده ایم، اما چگونه می توانیم بدون هیچ گونه سنجشی این ادعا را داشته باشیم؟ بنابراین در این مقاله به 7 روش موثر برای اندازه گیری UX وب سایت ها اشاره خواهیم کرد :

1. مقدار زمانی که کاربران برای پر کردن فرم های وب سایت صرف می کنند را ردیابی کنید

فرم های یک وب سایت به شما این امکان را می دهد تا مشتریان با شما ارتباط برقرار کنند، برای کسب اطلاعات بیشتر ثبت نام کنند، و موارد دیگر. اگر پر کردن چنین فرم هایی آسان نباشند، یا اگر وقت و تلاش زیادی را نیاز داشته باشند ، احتمالا قبل از پر کردن رها میشوند.

اندازه گیری UX وب سایت شما در رابطه با فرم ها با ابزارهای بهینه سازی تبدیل (CRO) همچون Hotjar کار سختی نخواهد بود، این ابزار میتواند نحوه تعامل کاربران با فرم های موجود در سایت شما را ردیابی کند. در Hotjar دو ابزار وجود دارد که هنگام ردیابی فرمها مفید هستند :

  • فرم ها : ویژگی فرم Hotjar به شما اطلاعاتی را می دهد که می خواهید درباره نحوه عملکرد فرم های وب سایت خود بدانید. این بخش به شما کمک میکند، بفهمید کدام یک از فرم های سایت توسط کاربران تکمیل نمی شوند و معمولا کاربران از کدام فیلد ها عبور کرده و آنها را پر نمیکنند. بعضی از این فیلد ها اصلا نیازی نیست که در فرم ها  شما باشند.
  • ضبط ویدئو : ضبط های ویدیویی Hotjar همچنین به شما نشان می دهد که چگونه می توانید فرم های خود را بهبود بخشید. با ضبط از صفحات در سایت خود، در واقع می توانید کاربران ناشناس را مشاهده کنید که  چه فیلد هایی را پر می کنند و تعاملات آنها را زیر نظر بگیرید. اگر به نظر می رسد افراد با بخش تعاملی فرم های سایت شما مشکل دارند، این نشان از این است که این قابلیت به درستی کار نمیکند. اگر کاربران فرم های شما را پر نمیکنند و یا از برخی موارد عبور میکنند، حتما فیلدهای زیادی دارید که کاربران را خسته میکند. برای اطمینان از اینکه مردم روند کار را به خوبی انجام دهند ، می توانید حداقل اطلاعات را از آنها بخواهید.

2. نحوه مشاهده و تعامل کاربران با وب سایت خود را بررسی کنید

نقشه های Heatmap یکی دیگر از راه های عالی برای بررسی نحوه عملکرد کاربران در یک سایت است. این نقشه با مشخص کردن رنگ های مختلف نشان میدهد که کاربران بیشتر بر روی کجاها کلیک کرده و یا حضور داشته اند.

اگر گزینه هایی را در منوی خود دارید که به صفحات مورد نظر شما ختم میشوند، درآمد شما از همین صفحات است، بدیهی است که می خواهید بیشترین کلیک های کاربران بر روی این گزینه ها باشد. اگر رنگ های مشخص شده در این نقشه این مورد را نشان نمیدهند، پس باید دست به کار شوید و اصلاحاتی را در عناصر صفحه به وجود آورید.

3. بازخورد ها را از بخش پشتیبانی/خدمات مشتری خود جمع آوری کنید

ممکن است بخشی پشتیبانی وب سایت شما مکان مهمی برای بررسی تجربه کاربری وب سایت تان نباشد. اما اگر در سایت خود تغییراتی ایجاد می کنید، ویژگی هایی را اضافه می کنید و یا قابلیت هایی را حذف میکنید، به احتمال زیاد مشتریان شما درباره آنها نظرات محکمی دارند.

برخی از آنها حتی ممکن است با شما تماس بگیرند تا به شما اطلاع دهند که چقدر قابلیت جدید را دوست دارند و یا از چیزی که تغییر داده اید، ناراحت هستند. پس باید بخشی داشته باشید که افراد بتوانند نظرات خود را در این باره در آنجا بیان کنند. گاهی اوقات آنها پیشنهاداتی میدهند که راهگشای کار شماست، پس این قسمت را نادیده نگیرید.

4. از طریق تماس های تلفنی، رسانه های اجتماعی و یا ایمیل به سؤالات مشتری پاسخ دهید

وب سایت‌ها به نوبه خود برای پاسخ به سوالات مشتریان فعلی و بالقوه ایجاد شده اند. اما اگر چیزی که دنبالش می‌گردند، به راحتی در سایت شما پیدا نشود، راه های ارتباطی دیگر را فعال میکنند. ناوبری آسان یکی از مهمترین جنبه های خوب UX است.

این در مورد برای هر وبسایتی لازم و ضروری است. همه چیز در مورد هدف اصلی وب سایت شما باید روشن و صریح باشد. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است افراد با شما تماس بگیرند، به شما توئیت بزنند یا از طریق ایمیل به شما پیام دهند. برای صرفه جویی در وقت و بهبود در UX ، اطمینان حاصل کنید که پیشرفت منطقی یک کاربر از طریق وب سایت بسیار واضح و روشن است.

5. چند کاربر روند پرداخت یا تبدیل را کامل می کنند؟

یک وب سایت ممکن است بازدید کننده های زیادی داشته باشد، اما آنها در زمانی که در این وب سایت حضور داشته اند، چه کرده  اند؟ آیا آنها از شما خرید میکنند؟ وب سایتهای تجارت الکترونیک میتوانند تعداد خرید ها را بررسی کنید، که خود معیاری برای یک تجربه کاربری خوب است.

حتی با انجام بررسی های بیشتر می توانید تعداد کاربرانی که مراحل خرید را طی کرده ولی در انتها خرید نکرده اند را هم مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکل یا ویژگی خاصی وجود ندارد که باعث شود کاربران از خرید خود صرفنظر کنند.

6. سرعت بارگذاری سایت را بررسی کنید

همه ما می دانیم که سرعت بارگذاری یک وب سایت مهم است. این موضوع حتی روی رتبه بندی موتورهای جستجو و البته UX  نیز تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که 3 ثانیه حداکثر زمانی است که می توانید انتظار داشته باشید افراد منتظر بارگذاری سایت شما باشند.

اگر بیش از 3 ثانیه طول بکشد 53٪ افراد سایت شما را ترک خواهند کرد. سرعت صفحات وب خود را با ابزار PageSpeed Insights  از گوگل بررسی کنید. این ابزار حتی دلیل تاخیرها را هم نیز بررسی میکند. بیشتر اوقات با کوچک سازی تصاویر و فایل های دیگر میتوانید سرعت بارگذاری وب سایت خود را افزایش دهید.

7. برخی از تست های قابلیت استفاده را انجام دهید

یکی از بهترین روشهای مطمئن برای آزمایش قابلیت استفاده در یک وب سایت ، استفاده افراد از وبسایت مورد نظر است. گروه بزرگی از کارمندان، دوستان، همکاران و حتی شاید گروهی از مشتریان را برای انجام اقدامات خاص در سایت جذب کنید. فرم ها را پر کنید، خرید کنید، هر عملی را که کاربران واقعی باید انجام دهند را مورد آزمایش قرار دهید. اینجا میتوانید بسیاری از مشکلات را رفع کنید.

نتیجه

افرادی که بیشتر به جنبه های "فنی" یک سایت توجه می کنند ، اغلب از تجربه کاربران غافل می شوند.اما چیزی که در این مقاله بیان شد، چیزی فراتر از ظاهر یک سایت است. هنگام ساخت یک سایت، UX می تواند یکی از مهمترین مواردی باشد که باید در نظر بگیرید. با توجه به روش هایی که در بالا بیان شد، میتوان میزان تجربه کاربری را اندازه گرفت.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
برچسب ها :

اندازه_گیری_UX

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید