کانال تلگرام

چرا زبان پایتون از php بهتر است؟

تاریخ : ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : پی اچ پی , پایتون

وقتی صحبت از backend می شود، می توانید از زبان های برنامه نویسی متعددی استفاده کنید. این امر می تواند تصمیم گیری در مورد انتخاب یک فریمورک را دشوار کند، زیرا ویژگی ها، کارکردها و کتابخانه های مختلفی را هر کدام از زبان های برنامه نویسی ارائه میدهند.

python_PHP

این انتخاب به خصوص برای توسعه دهندگان جدید تا حدودی دشوار است. با این حال ، پایتون و پی اچ پی به دلایل مختلف در میان این زبان های برنامه نویسی همچنان قد علم کرده اند. پایتون یک زبان همه منظوره است که دارای نحوی استثنایی و ساده است. این زبان دارای کتابخانه های بسیاری است، همچنین از یک جامعه قدرتمند برنامه نویس برخوردار است.

PHP ، اگرچه ساده  و قدیمی است، اما هنوز هم بسیار گسترده است، تقریباً 80٪ وب سایت ها در سراسر جهان با PHP ساخته شده اند. بنابراین کدام یک از این دو زبان برنامه نویسی بهتر است؟ خوب عنوان این مقاله جواب را به شما میدهد. با این حال اجازه دهید، نشان دهیم که چرا پایتون برای ما از اولویت بیشتری برخوردار است.

1. پایتون برای یادگیری آسان است

از آنجا که کدنویسی در پایتون آسان است، با نحو ساده و کدهای قابل خواندنش، برای برنامه نویسان مبتدی یک زبان فوق العاده محسوب میشود. منحنی یادگیری کوتاه این زبان، پایتون را به گزینه پیشنهادی برای تازه کارها تبدیل کرده است و بیشتر دوره های برنامه نویسی از پایتون برای آموزش اصول اولیه استفاده می کنند.

به عبارت دیگر ، یادگیری این زبان نسبت به یادگیری سایر زبانها به طور قابل توجهی زمان کمتری می برد، به این معنی که هزینه کم تر است، در حالی که عملیات توسعه در آن سریع تر است. از طرف دیگر، در نتیجه قوانین پیچیده و نحو نه چندان ساده زبان پی اچ پی، این زبان برای یادگیری ساده به نظر نمیرسد. بنابراین روشن است که پایتون در سهولت برای یادگیری از رقیب خود جلوتر است.

2. پایتون دارای یک پشتیبانی عالی و انعطاف پذیر از کتاب خانه های خود است

پایتون دارای تعدادی کتابخانه از پیش ساخته شده است، به این معنی که پشتیبانی عالی برای همه نوع برنامه ای دارد. این امر هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب پایتون یا PHP مهم است. نیاز به برنامه های تحت وب با پشتیبانی از یادگیری ماشینی رو به افزایش است و پایتون برخی از بهترین کتابخانه های یادگیری ماشین مانند Scikit-Learn ، Theano ، TensorFlow و Keras را برای توسعه دهندگان فراهم می کند.

اگرچه Packagist از زبان پی اچ پی كتابخانه های مختلفی را ارائه می دهد، اما همچنان پایتون از این لحاظ برتر است، زیرا كتابخانه های آن بصری و برای استفاده آسان هستند و به خوبی با فریمورک های وب یکپارچه میشوند. هنگامی که ما در مورد انعطاف پذیری صحبت می کنیم، این نکته قابل توجه است که زبان پی اچ پی تنها برای وب به کار میرود، در حالی که استفاده های بیشتری از زبان پایتون به عمل می آید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که پایتون در این بخش نیز بر زبان پی اچ پی برتری دارد.

3. فریمورک های سریع وب

افرادی که از پی اچ پی استفاده میکنند، غالبا می گویند که وقتی صحبت از تعداد فریمورک های قدرتمند وب میرسد، این زبان قدرت واقعی خود را نشان میدهد. اگرچه پایتون در این بخش از تعداد فریمورک های کمتری برخوردار است، اما همان فریمورک ها هم از استحکام و طراحی بسیار خوبی برخوردار هستند.

فریمورک های Django ، Flask ،Pylons و Pyramid از محبوب ترین آنها هستند. درمورد پی اچ پی، نمی توان انکار کرد که Codeigniter و Laravel، متداول ترین و قدرتمند ترین فریمورک های وب هستند. با این حال، با توجه به اینکه از فریمور جنگو در پایتون بخاطر سرعت، مقیاس پذیری، امنیت و سهولت استفاده به خوبی یاد میشود، بسیاری از توسعه دهندگان جدید علاقه بسیاری به آن دارند، بنابراین اشتباه نیست که بگوییم پایتون در این مورد نیز هم پیروز میدان است (هرچند یک پیروزی محدود).

4. پایتون توسط یک جامعه بزرگ برنامه نویس پشتیبانی میشود

چه بخواهید و چه نخواهید، نوشتن برنامه برنامه هایی که هیچ عیبی در آنها نباشد تقریبا غیرممکن است، به همین دلیل شما همیشه باید زبانی را انتخاب کنید که دارای جامعه بزرگ برنامه نویس باشد. اول از همه، داشتن چنین جامعه ای بدان معناست که برنامه مورد نظر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و محبوب است، ثانیاً ، اگر در موردی به مشکلی برخورد کنید، به افراد بسیاری دسترسی دارید و از این بابت نگرانی ندارید.

هر دو زبان پی اچ پی و پایتون دارای جوامع توسعه دهنده بزرگی هستند که مایل هستند تخصص خود را به اشتراک بگذارند و به دیگران کمک کنند. با این وجود ، جامعه پایتون در اینجا بیش از زبان پی اچ پی است، زیرا طبق نظرسنجی از Stack Overflow ، 41.7٪ از توسعه دهندگان، پایتون را به عنوان گزینه برتر خود معرفی می کنند.

با این حال PHP هنوز هم در بین گسترده ترین زبانها قرار دارد با این وجود پایتون به سرعت محبوبیت و رشد را تجربه میکند. یادگیری این زبان ساده و آسان است و با توجه به اینکه دارای جامعه بزرگی از برنامه نویسان است، مشکلی برای شما وجود نخواهد داشت.

برنده این میدان کیست؟

با توجه به اینکه پایتون یک زبان همه منظوره است، اغلب برای ساختن برنامه ها و ابزارهای ساده و مستقل استفاده می شود. همچنین در علوم داده و اسکریپت نویسی نیز استفاده می شود، که می تواند از ابزارهایی برای خودکارسازی کارهای ساده و تکراری بهره مند شود.

با توجه به همه این قابلیت ها، این زبان هر روز محبوب تر میشود، کسی که به این زبان تسلط داشته باشد، میتواند به سادگی برنامه بنویسد. تعدادی از غول های فناوری از جمله Google ، Instagram ، Pinterest و Reddit از پایتون به جای PHP برای برنامه های وب خود استفاده می کنند.

اگرچه PHP هنوز هم در بین محبوب ترین زبان ها قرار دارد، پایتون به دلیل قابلیت ها و مزایای بارز آن مانند سهولت در استفاده، انعطاف پذیری و تطبیق پذیری و همچنین یک شبکه پشتیبانی بزرگ ، به سرعت در حال همه گیر شدن است.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
برچسب ها :

پایتون پی اچ پی

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید