کانال تلگرام

چگونه پروژه های خود را به عنوان یک فریلنسر قیمت گذاری کنید؟

تاریخ : ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر

6 سال از که از شروع فعالیت های من در زمینه فریلنسری میگذرد. در این سال ها من فقط 30٪ از سال را برای شرکتها کار کرده ام و 70٪ وقت خود را برای پروژه های شخصی خود اختصاص دادم، با این حال هنوز درآمد مشابهی را نسبت به قبل دارم. من عاشق این سبک زندگی هستم، زیرا به جای دریات پول به صورت ساعتی ، برای پروژهایی که ایجاد میکنم، پول دریافت میکنم. 

من معمولاً با شرکت های نوپا کار می کنم. ابتدا ملاقاتی را با آنها ترتیب میدهم و کارهایی که میتوان برای آنها انجام دهم را پیشنهاد میکنم. دامنه کار من گسترده و متنوع است، و میتوانم در هر پروژه ای مانند طراحی UI ، ساخت بخش جلویی سایت ها، کار با بخش back-end ، برنامه های تلفن همراه، بانک اطلاعاتی عملیاتی ، تجزیه و تحلیل داده ها و غیره کار کنم. وقتی در حوزه کاری با مشتری به توافق رسیدم، پیشنهادات خود را ارائه میدهم.

pricing-page-square1

برای توسعه دهندگان مستقل نرخ گذاری ساعتی کار آسانی است و بیشتر آنها با این شیوه شروع میکنند. نیازی به مذاکره در این روش قیمت گذاری نیست. اما اگر یک توسعه دهنده با تجربه هستید، در مورد استراتژی های قیمت گذاری خود تجدید نظر کنید، زیرا درآمد خود را از دست می دهید.

ما مانند خدمه ای نیستیم که در یک رستوران کار میکند، بنابراین شما باید قیمت پروژه را به نتیجه نهایی مشتری مرتبط کنید، نه زمانی که روی آن متمرکز میشوید. به شخصه با استفاده از روش های جدید پروژه را بسیار سریعتر پیش میبرم و در این صورت فرصت بیشتری برای کار روی پروژه های خود دارم، از طرفی مشتری نیز بسیار راضی است، زیرا به نتیجه دلخواه رسیده است.

اما چگونه می توان یک پروژه را قیمت گذاری کرد؟ هیچ فرمول، قانون و یا روش کاملی برای انجام این کار وجود ندارد. اما معیارهای معینی وجود دارد که بتوانید، پروژه را برای مشتری قیمت گذاری کنید. در این مقاله به آنها خواهم پرداخت.

به خودتان اعتماد کنید

پس از درک درخواست های مشتری، باید وظایف خود را در نظر بگیرید و آنها را با 4 معیار ارزیابی می کنید: کارایی، فوریت، تخصص و اثربخشی. اما باید قبل از فکر کردن به این شرایط برآوردی از قیمت پروژه داشته باشید، یعنی چقدر انتظار دارید که این مشتری بپردازد.

قیمت مورد نظر از میزان اعتماد به نفس شما اثر میپذیرد. نداشتن اعتماد به نفس و پایین آوردن قیمت به این معناست که شما خودتان را چندان در برابر پروژه مسئول نمیدانید و شاید هم میترسید به آن چیزی که مشتری میخواهید نرسید.

شما با داشتن تجربیات موفق فراوان میتوانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید، در این صورت میتوانید قیمت مناسبی برای پروژه های خود مشخص کنید، شاید هیچگاه نتوانید مشتری را کاملا راضی نگه دارید، اما این موضوع طبیعی است، پس به خودتان اعتماد کنید.

از قیمت بازار خود اطلاع داشته باشید

خوب، شما یک قیمت مطلوب به عنوان یک دیدگاه شخصی دارید، و بهتر است که قیمت بازار را به عنوان یک دیدگاه عینی بدانید. اما زمانی که در یک شرکت کار می‌کنید به حقوق خود ارجاع ندهید، چون حقوق شما شامل هرگونه هزینه اضافی شامل خرید لپ تاب و ساعت های غیر کاری نمیشود.

اینها باید توسط کسانی که پروژه میخواهند پرداخت شود. با مراجعه به دوستانتان که به عنوان یک فریلنسر کار می‌کنند، راهی خوب برای شناخت قیمت بازار است. اطلاع از قیمت ها بسیار مهم است، زیرا میتوانید با دیگران هوشمندانه رقابت کنید.

تعیین قیمت

وقتی دیدگاه ذهنی و عینی از قیمت پروژه را دارید ، پس میتوانید بر اساس 4 معیار قیمت پروژه خود را تعیین کنید :

معیار اول : کارایی و بهره وری

منطقی نیست که اگر بتوانید کار را سه بار سریعتر از دیگران انجام دهید، برای زمانی که کار کرده اید، پول بگیرید. برای توسعه دهندگان تمام عیار این موضوع بسیار مهم است زیرا، به عنوان مثال، آنها می توانند UI ها را به طور مستقیم با کد طراحی کنند و نیازی به ساختن نمونه ها ندارند. این کاهش هزینه ها باید به عنوان یک ارزش در نظر گرفته شود.

معیار دوم : ضرورت و فوریت

اگر از شما خواسته شد کار خود را خیلی سریع تمام کنید، می توانید پول آن را دریافت کنید. من تا به حال چنین موردی برای ساخت یک برنامه اندرویدی داشته ام که باید در یک هفته انجام میشد. پذیرش چنین درخواستی با این فوریت کار سختی است زیرا ممکن است نتوانید آن را تمام کنید. بنابراین یا باید اعتماد به نفس کافی داشته باشید و یا از پذیرش آن صرف نظر کنید. پس این مورد نیز در قیمت گذاری موثر است.

معیار سوم : تخصص

افرادی وجود دارند که می‌توانند وب سایت‌های وردپرسی را ایجاد کنند، بنابراین این نوع کارها به تخصص پایین تری نیاز دارد. از سوی دیگر، سیستم تشخیص تصویر یا سیستم recommendation، نیازمند مهارت تخصصی زیاد است.

یعنی شما می‌توانید قیمت را برای مهارت‌هایی مانند آن‌ها افزایش دهید. مهم نیست که این مهارت ها چقدر برای شما آسان است، چیزی که اهمیت دارد تعداد افراد کمی است که این کار را میتوانند انجام دهند. باید بدانید که زمان صرف‌شده برای یادگیری مهارت‌های تخصصی ارزشمند است.

معیار چهارم : اثر بخشی و رسیدن به نتیجه مورد نظر

توجه به اثربخشی محصول تولید شده، معیار بعدی شما خواهد بود، زیرا توسعه دهندگان نتایج کاملاً متفاوتی را با همان الزامات حاصل می کنند. کیفیت تولید برنامه به شما بستگی دارد. بنابراین حداقل کیفیت در نتیجه این خواهد بود که فقط " برنامه کار کند".

اگر برنامه تولید شده بتواند کاربران را راضی نگه دارد، این یک ارزش افزوده برای شما خواهد بود. اما برای اثبات این امر به موفقیتهایی نیاز دارید که افراد بتوانند به کار شما اعتماد کنند. به عنوان مثال، من در آسان ساختن برنامه ها برای کاربران مهارت دارم. شاهد این امر نیز برنامه هایی است که نوشته ام و با استقبال بالای کاربران مواجهه شده است.

خودتان را ارزان نفروشید

همانطور که مشاهده می کنید، این چهار معیار هیچ فرمول یا روش کاملی برای محاسبه قیمت گذاری ارائه نمی دهند. در عوض ، آنها معیارهای غیر بصری هستند تا قیمت گذاری خود را بر اساس آنها تنظیم کنند. خودتان را بیش از حد ارزان نفروشید و یا سعی کنید با بودجه مشتری هماهنگ شوید.

هزینه‌های پایین باعث می‌شود شما انگیزه کمتری داشته باشید و کیفیت کمتری ایجاد کنید. هیچ‌کس نمی‌تواند با کارهای ضعیف خوشحال باشد. اگر مشتری به اندازه کافی بودجه نداشته باشد، می‌توانید پیشنهاد کنید که برخی از الزامات را حذف کنید تا در همان قابلیت های باقی مانده کیفیت وجود داشته باشد. با این حال باید مصائل را کاملا برای مشتری روشن کنید. درک مشتری از روش قیمت گذاری شما اهمیت دارد.

معیارها به شما راه درست را نشان میدهند

شما می خواهید در زمان کمتر، درآمد بیشتری کسب کنید. این عالی است. معیارهایی که در این مقاله بررسی کردیم به شما می گویند، برای رسیدن به این هدف چه راهی را باید پیش بگیرید. شما باید کارآمدتر و انعطاف پذیر تر باشید، تخصصی کار کنید و دستاوردهای بیشتری را بدست آورید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۲۲ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
برچسب ها :

قیمت_گذاری_پروژه

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید