کانال تلگرام

3 نکته مهم برای بهبود قابلیت دسترسی در وب سایت شما

تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : طراحی وب

مرور وب و حرکت در آن باید روندی بدون مشکل باشد. شما به یک وب سایت دسترسی پیدا می کنید، از یک صفحه به صفحه دیگر می روید، آنچه را می خواهید پیدا کنید و باز به سمت نتایج مشابه حرکت میکنید. مشکل این است که همه افراد نمی توانند در وب سایت های مورد نظر با همان سطح سهولت حرکت کنند.

برای اینکه به آنها کمک کنید تجربه خوبی داشته باشند، باید وب سایت خود را با یک قابلیت دسترسی عالی طراحی کنید. افزایش قابلیت دسترسی به این معنی است که افرادی با چالش‌های ذهنی و یا فیزیکی باید همچنان بتوانند در وب سایت شما حرکت کنند و از ویژگی‌های مختلف آن استفاده کنند. این کار مستلزم کمی کار اضافی است، اما در عوض، مخاطبین بیشتری را به دست خواهید آورد.

accessibility1

باید در نظر داشته باشید که بازدیدکنندگان شما ممکن است شراط ویژه ای داشته باشند، پس باید به آنها اهمیت دهید. در این مقاله در مورد چیستی قابلیت دسترسی صحبت میکنیم و اهمیت آن را بررسی میکنیم. سپس برای اطمینان از اینکه وب سایت شما تا حد ممکن در دسترس است به سه نکته خواهیم پرداخت.

قابلیت دسترسی به وب سایت چیست و چرا مهم است؟

هرچه وب سایت شما در دسترس تر باشد، استفاده از آن برای افراد بیشتری آسان تر می شود. این موضوع حتی برای کاربران دارای معلولیت هم صادق است،این افراد ممکن است نتوانند به همان روشی که سایر افراد دنبال میکنند با وب سایت شما تعامل داشته باشند.

برای مثال، اختلالات بینایی را در نظر بگیرید. اگر اندازه متون وب سایت شما بیش از اندازه کوچک باشد، پیمایش برای مطالعه یک متن طولانی میتواند یک چالش بزرگ باشد. این یکی از دلایلی است که بیشتر مرورگرها قابلیت بزرگنمایی را ارائه میدهند.

chrome-zoom
این ویژگی بزرگنمایی شما را قادر می سازد که متون موجود در وب سایت ها را بزرگتر کنید، بنابراین همچنان می توانید از خواندن محتوا لذت ببرید. این موضوع باعث میشود قابلیت بزرگنمایی نمونه ای برجسته از دسترسی پذیری باشد. برای صاحبان وب سایت، میزان دسترسی زیاد به این معنی است که آنها مخاطبان بالقوه خود را از دست نمیدهند.

با افزایش قابلیت دسترسی، وب سایت خود را برای استفاده راحت تر همگان آماده کرده اید، که هم برای کاربران و هم برای شما دارای نتایج مثبتی است. علاوه بر این، در بعضی از کشورها، طبق قانون موظف هستید که از دسترسی وب سایت خود برای کاربران دارای معلولیت اطمینان حاصل کنید. در سالهای گذشته تلاش های گسترده ای برای افزایش قابلیت دسترسی وب سایت ها انجام شده است.

اگر می خواهید سطح دسترسی فعلی وب سایت خود را اندازه گیری کنید، دو ابزار برای این کار وجود دارد که توصیه می کنیم از آنها استفاده کنید. پروژه A11Y که چندین ویژگی کلیدی قابلیت دسترسی را مورد بررسی قرار میدهد و DYNO Mapper گزارشی از چگونگی کاربر پسند بودن وب سایت شما ارائه می دهد. اگر وب سایت شما در زمان انجام این آزمایشات امتیاز خوبی کسب نمی کند، نگران نباشید. با انجام چند تغییر ساده میتوانید به نتیجه مطلوب برسید.

3 نکته کوتاه برای بهبود قابلیت دسترسی پذیری وب سایت

دو مؤلفه مهم هنگام صحبت در مورد دسترسی پذیری، قابل خواندن و ناوبری است. در بخش های بعدی، ما به سه نکته خواهیم پرداخت که هر دو جنبه را هدف قرار می دهند.

تست های تغییر اندازه را برای متون وب سایت خود انجام دهید

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، بیشتر مرورگرهای مدرن شامل قابلیت بزرگنمایی داخلی و قابلیت تغییر اندازه متون هستند. این بدان معنی است که کاربران بدون انجام هیچ کار اضافی، می توانند اندازه متون وب سایت شما را تغییر دهند. با این حال، هنوز نیاز دارید وب سایت خود را آزمایش کنید، در واقع باید اطمینان حاصل شود که وب سایت شما در زمان تغییر اندازه متون دچار مشکلی نمیشود.

به عنوان مثال، اندازه بزرگتر فونت ها ممکن است باعث همپوشانی عناصر شوند، بنابراین امکان حرکت در صفحات شما غیر ممکن میشود. بخش هایی از محتوای شما حتی در اندازه های بزرگتر ممکن است ناپدید شده و از دسترس کاربر خارج شود.

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنید، می توانید متون وب سایت خود را با نوشتن دستور زیر در نوار آدرس مرورگر مورد آزمایش قرار دهید :

chrome://settings/fonts

در این صورت صفحه ای به شما نشان داده میشود که با تغییر نوارهای لغزنده میتوانید با کوچک و یا بزرگتر کردن متون در هر مرحله وب سایت خود را مورد آزمایش قرار دهید.

font-size
اگر وب سایت شما در اندازه های بزرگتر متون دچار ناسازگاری شود، پس باید به افزایش قابلیت واکنش گرا بودن سایت خود توجه کنید. یک سایت واکنش گرا باید به درستی کار کند و در کلیه رزولوشن ها و اندازه های مختلف صفحه نمایش قابل خواندن باشد. هرچه سایت شما واکنش گراتر باشد، هم از نظر قابلیت دسترسی و هم از نظر کاربران تلفن همراه بهتر است.

مطمئن شوید که دکمه های سایت شما برای فشار دادن آسان هستند

یکی از اصلی ترین راه های حرکت ما در وب سایت ها، دکمه ها است. شما یک دکمه را فشار می دهید و به صفحه دیگری منتقل می شوید، این کار بسیار ساده است. با این حال، برخی از کاربران زمان سختی را با استفاده از ماوس یا ضربه زدن به یک صفحه(لمس کردن) برای کار با این دکمه ها سپری میکنند.

ساده ترین راه برای حل این مسئله، پرهیز استفاده از دکمه ها یا سایر عناصر تعاملی است که بسیار کوچک هستند. معمولا دستورالعملی برای این موضوع وجود دارد که میگوید حداقل اندازه برای دکمه های شما باید چیزی در حدود 44*44 پیکسل باشد.

این اندازه خیلی بزرگ نیست، اما به اندازه کافی بزرگ است که کسی در استفاده از آنها دچار مشکل نشود. بنابراین یک راه حل ساده این است که وب سایت خود مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که هیچکدام از عناصر شما از اندازه پیشنهادی کوچکتر نیستند.

سعی کنید تنها با استفاده از صفحه کلید در صفحات سایت خود حرکت کنید

اگر تاکنون ماوس تان دچار مشکلی شده باشد، پس می دانید که امکان حرکت در اکثر وب سایت ها فقط با یک صفحه کلید وجود دارد، یا بهتر است این طور بگوییم، اگر وب سایتی خوب ساخته شده باشد، این امکان وجود دارد. با استفاده از صفحه کلید می توانید با بهره گیری از کلید Tab از یک عنصر به عنصر دیگر در هر صفحه معین پرش کنید. در گوگل کروم، مرورگر هر عنصری را که هنگام استفاده از کلید Tab برای جابجایی استفاده می کنید، برجسته می کند:
chrome-highlight
جستجوی وب سایت ها با استفاده از کلید Tab و فلش های صفحه کلید ممکن است سریعترین روش نباشد، اما برای کاربرانی با مشکلات جسمی مختلف به خوبی کار می کند.

نتیجه گیری

در زمان ساخت یک وب سایت ممکن است قابلیت های دسترسی پذیری در اولویت شما نباشد. تمرکز روی طراحی صفحات زیبا با قابلیت های بسیار، کاری آسان است. با این حال، تجربه کاربری برای هر سایتی نیز اهمیت دارد. پس بهتر است این موضوع را نیز در اولویت های خود قرار دهید. روش های زیادی وجود دارد که می توانید از قابلیت دسترسی پذیری وب سایت خود اطمینان حاصل کنید، برخی از آنها عبارت اند از :

  • تست های تغییر اندازه را برای متون وب سایت خود انجام دهید.
  • مطمئن شوید که دکمه های سایت شما برای فشار دادن آسان هستند.
  • سعی کنید تنها با استفاده از صفحه کلید در صفحات سایت خود حرکت کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : آروین سعادت نیا
برچسب ها :

قابلیت_دسترسی

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید