کانال تلگرام

نکاتی اساسی برای ایجاد یک رابط کاربری زیبا و جذاب

تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : طراحی وب , رابط کاربری

رابط کاربری یا UI در طراحی هر چیزی که قرار است مورد استفاده ما قرار بگیرد، اهمیت دارد. اگرچه طراحان گرافیک و طراحان صنعتی همچنان از اصول طراحی رابط کاربری در کارهای خود استفاده می کنند، باید بدانید که این موضوع به طور فزاینده ای در محیط های دیجیتال اهمیت دارد. طراحی زیبای رابط کاربری با فراهم آوردن تجربه های مثبت و جذاب برای کاربران، موفقیت برنامه ها و وب سایت های مختلف را تضمین می کند.

با رقابت شدیدی که در جذب کاربران وجود دارد، می توان گفت که رابط کاربری یکی از بهترین ابزارها برای راضی نگه داشتن کاربران است. برای طراحان وب، طراحی موفق یک واسط کاربری از پیاده سازی عناصر پایه همچون رنگ ها و فونت ها شروع شده و با طراحی هر کامپوننت پیچیده دیگری ادامه میبابد.

در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد که به شما در طراحی جذاب و موثر یک رابط کاربری کمک می کند، این در حالی است که کاربران همچنان از یک تجربه کاربری عالی لذت خواهند برد. 

ui

فرایند طراحی رابط کاربری 

در طراحی یک رابط کاربری بخش‌های زیادی وجود دارد، یکی از مهمترین و بدیهی ترین بخش ها در طراحی یک رابط کاربری خود کاربران هستند. در واقع یکی از اولویت های طراحان این است که آنچه را که یک کاربر از یک رابط کاربری انتظار دارد، برآورده سازند و چگونگی استفاده از آن را درک کنند.

بنابراین فرایند طراحی، با تحلیل دقیق کاربران بالقوه آغاز می شود. ممکن است این فرایند شامل تحقیقات رسمی و یا غیر رسمی باشد. تعریف واضح اهداف رابط کاربری در این مرحله بسیار اهمیت دارد. سوالاتی که ممکن است طراحان در این مرحله با آنها رو به رو باشند، عبارت اند از :

  • با استفاده از این رابط کاربری، کاربران چه کاری می‌خواهند انجام دهند؟
  • کاربران تا چه اندازه با تکنولوژی راحت هستند؟
  • چگونه یک کاربر در مسیر عادی فعالیت ها با این رابط کاربری درگیر می شود؟

زمانی که یک رابط کاربری متناسب با نیازهای یک کاربر و انجام کارهای مورد نظر او طراحی شده باشد، بر آزمایشات واقعی متکی است. در این صورت می توان تعیین کرد که رابط طراحی شده مناسب است یا خیر.

اولویت با شفافیت باشد

شفاف بودن قابلیت های یک رابط کاربری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از اساسی ترین گرایشات بشر نادیده گرفتن چیزهایی است که درک نمی کند. این گرایش به ما امکان می‌دهد تا اطلاعات ضروری را در اولویت خود قرار دهیم و وقت خود را برای چیزهایی که به طور مستقیم با بقای ما در ارتباط نیستند، هدر ندهیم. در زمینه رابط کاربری بقا را می توان به معنای نیازی دانست که در رابطه با یک وب سایت میتوانیم برطرف کنیم.

کاربران نوعا آیکون ها و عناصری که فوراً درک نمیکنند را نادیده می‌گیرند، اگر یک ویژگی دارای اهدافی مبهم باشد، احتمالاً کاربران شما فرض می کنند که به آن نیاز ندارند و به راه خود ادامه می دهند.

یک مثال واضح و روشن در رابطه با طراحی شفاف رابط کاربری، تصمیم گوگل در قرار دادن گزینه های منوی جیمیل تحت یک آیکون واحد شبکه ای ایست. اگرچه این نوع طراحی ممکن است تمیز و جذاب به نظر برسد، اما مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد کرد، زیرا آنها نتوانستند به راحتی ویژگی های مورد نیاز خود را پیدا کنند.
gmail

چیدمان بصری و قابل درک طراحی کنید

کاربران باید بتوانند بدون فکر کردن به چیزی که می خواهند دست پیدا کنند، طراحی بصری به این معناست که کاربران به سادگی میان بخش های مختلف وب سایت شما حرکت کرده و به قابلیت های آن دسترسی داشته باشد. یک رابط خوب کاربران را قادر می سازد تا بدون فکر کردن بر روی انجام کاری که مد نظرشان است، تمرکز کنند.

در مقابل این حالت، طراحی غیر بصری است، که به کاربران توجهی ندارد، وقتی یک طراحی غیر بصری انجام میشود که شما کاربر نهایی را در طراحی لحاظ نکنید. یک نمونه مثال ساده در این رابطه برای حالتی است که در یک اسلاید شو دکمه های جلو و عقب را جابجا کنید، در این صورت کاربران دچار مشکل می‌شوند و وقت خود را صرف فهمیدن چیزی می کنند که به آنها ارتباطی ندارد.

ابزارهای ناوبری در سایت مانند سایدبارها و منو ها باید ساده طراحی شده و استفاده از آنها آسان باشد. سازگار بودن صفحات مختلف بخش مهمی از طراحی بصری است. وقتی کاربران با ویژگی‌های تکراری در صفحات مختلف روبه‌رو می‌شوند، در استفاده های بعدی می دانند که چطور با قابلیت مد نظر تعامل داشته باشند، پس سازگاری باید در تمام صفحات یک وب سایت رعایت شود.

بازخورد های فوری را فراهم آورید 

از آنجا که هر رابط کاربری برای استفاده کاربران تهیه میشود، دریافت بازخوردهای فوری می‌تواند در حفظ کاربران وب سایت شما و جلوگیری از سردرگمی آنها تاثیر زیادی داشته باشد. این بازخورد ها می توانند شامل مواردی مانند وضعیت رابط کاربری، پیغام های خطا و به روزرسانی های فوری در مورد پیشرفت‌های جدید باشند.

وقتی کاربران بازخوردهای فوری را دریافت می‌کنند، لازم نیست که در مورد اتفاقی که در حال رخ دادن است، از حدسیات خود استفاده کنند. همانطور که قبلا هم گفته شد، مردم تمایل دارند چیزهایی که نمیفهمند را نادیده بگیرند، اگر کاربران سعی در انجام کاری داشته باشند و در یک صفحه خالی رها شوند، احتمالاً به جای دیگری می روند.

پیش فرض های دلپذیر و سازنده را ایجاد کنید

بسیاری از کاربران زحمت تغییر تنظیمات و ویژگی های پیش فرض رابط های کاربری را به خود نمیدهند. نمونه بارز این امر همه گیر بودن آهنگ زنگ پیش فرض گوشی های آیفون است. وقتی یک گوشی آیفون زنگ میخورد، بسیاری از افرادی به گوشی های خود نگاه میکنند.

این نمونه نشان میدهد، که حتی کاربران آهنگ زنگ گوشی خود را هم تغییر نمیدهند و به پیشفرض ها اکتفا میکنند. با این حال اگر پیشفرض ها دلپذیر و مناسب نباشند، بر روی کاربران شما اثر منفی میگذارد. نمونه ای از تنظیمات پیش فرض مناسب برای یک رابط های کاربری را می توان در پر کردن فرم ها به صورت خودکار مشاهده کرد، در اینگونه موارد با پر کردن اطلاعات اولیه، در زمان کاربران صرفه جویی میشود.

اقدامات راهنمایی کننده را ارائه دهید

به جای اینکه کاربران خود را در استفاده از یک ویژگی، تنها رها کنید، با نشان دادن راه درست، میتوانید آنها را در تکمیل موفقیت آمیز عملیات مورد نظر کمک کنید. اقدامات راهنمایی کننده می توانند آشکار باشند، مانند ویژگی تأیید در لینکدین. طراحان همچنین می توانند اقدامات راهنمایی کننده خود را در قابل تصمیمات طراحی، از طریق رنگ و اندازه عناصر دنبال کنند. به عنوان مثال، صفحه اصلی Spotify کاربران را به شکل زیر به سمت گزینه "Premium" راهنمایی می کند.
spotify-homepage-screenshot

از عناصر طراحی پایه غفلت نکنید

در نهایت، طراحان رابط کاربری ممکن است، جنبه های اساسی طراحی را فراموش کنند، این عناصر تاثیرات بزرگی بر چگونگی تجربه کاربران از یک رابط کاربری دارند. اجزای اصلی زیر اساس قابلیت استفاده رابط کاربری شما را تشکیل می‌دهند:

  • کنتراست : کنتراست عناصر باید به گونه ای باشد که خواندن مطالب آسان باشد. این امر به خصوص برای کسانی که کار طراحی میکنند، بسیار مهم است، زیرا آنها باید رابط کاربری را طوری طراحی کنند که بیشتر در دسترس مردم باشد. کسانی که از مشکلات بینایی رنج میبرند، اغلب با تصاویر با کنتراست پایین مشکل دارند.
  • اعواج : هرگونه اعوجاج یا اختلال برای رابط کاربری، یک نقطه منفی است. اعوجاج نه تنها مانع از توانایی کاربران در تعامل با یک رابط کاربری می شود، بلکه بسیار ناامید کننده است و ممکن است باعث شود آنها به طور کلی از آن دلسرد شوند.
  • اندازه متون : اندازه متون ، به خاطر اینکه مردم اغلب اطلاعات وب را مطالعه میکنند، بسیار مهم است. افراد اغلب به دنبال چیزی آنلاین هستند، چه اطلاعاتی که مد نظر آنهاست و چه یک کالا برای خرید، پس اندازه متون در این حالت یک نکته مهم در رابط کاربری است. صفحات شما باید در اندازه های مختلف صفحه نمایش، اندازه فونت مناسبی را به کاربران نشان دهد.
  • رزولوشن صفحه : برای رسیدن به رابط کاربری بهینه، بسیاری از برنامه ها و رابط ها باید روی صفحه نمایش هایی با وضوح متفاوت کار کنند. وضوح ضعیف بر خوانایی و قابلیت استفاده تأثیر می گذارد و اثر منفی روی رابط کاربری میگذارد.

صحبت پایانی 

از آنجایی که بیشتر زندگی ما با تجربیات آنلاین گره خورده است، رابط کاربری برای فعالیت های روزانه بسیاری از افراد اهمیت بیشتری پیدا می کند. تمرکز بر روی طراحی UI به طراحان این فرصت را می دهد تا بر روی افراد مختلف تاثیر گذار باشند.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده : امیر حسین نصر
برچسب ها :

نکات_رابط_کاربری

اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید