کانال تلگرام

جاوا اسکریپت برای چه چیزی استفاده میشود و چرا باید آن را یادگرفت؟

تاریخ : ۲۹ اسفند ۱۳۹۸
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : طراحی وب , جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. با این حال هنوز با این سوال مواجه هستم که جاوا اسکریپت برای چه چیزی استفاده میشود؟ جاوا اسکریپت به همراه زبان های HTML و CSS اساس توسعه بخش front-end را تشکیل میدهند و از آن برای ایجاد عناصر تعاملی وب استفاده میشود.

تعریفی که بیان شد بسیار ساده است، اما در این مقاله به شما نشان میدهم که از جاوا اسکریپت دقیقا برای چه چیزی استفاده میشود. دوره های آنلاین جاوا اسکریپت نیز میتواند به شما در شناخت جاوااسکریپت کمک کند، پس امتحان کردن آنها ضرری نخواهد داشت.

What-Is-JavaScript-Used-For

جاوا اسکریپت چیست؟

به بیان ساده تر جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که برای آسانتر و جذاب تر کردن توسعه وب طراحی شده است. در بیشتر موارد از JavaScript برای ایجاد عناصر واکنش پذیر و تعاملی برای صفحات وب استفاده می شود که باعث افزایش تجربه کاربری می شود.

مواردی مانند منوها، انیمیشن ها، پخش کننده های ویدیو، نقشه های تعاملی و حتی بازی های ساده در مرورگر با استفاده از جاوا اسکریپت ایجاد میشوند. سه زبان مختلفی که با هم کار می کنند تا بتوانند صفحات مدرن وب را ایجاد کنند. اینها هستند:

  • HTML یا زبان نشانه گذاری فرا متن  که برای قرار دادن محتوا در صفحه استفاده می شود. این زبان اجازه می دهد تا مواردی مانند متن، تصاویر، پیوندها و حتی فیلم ها را به صفحه خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، HTML به شما امکان می دهد، دکمه ورود به سیستم را در یک موقعیت خاص در صفحه وب خود قرار دهید.
  • CSS که برای استایل دهی به عناصری که با استفاده از HTML اضافه شده است، استفاده می شود. اگر همان مثال قسمت قبل را در نظر بگیریم، زبان CSS به شما امکان می دهد شکل، اندازه، رنگ و سبک دکمه ورود به سیستم را که با HTML اضافه کرده اید، تغییر دهید.
  • JavaScript که محور این مقاله است، به شما امکان می دهد عناصر عادی وب را تعاملی کنید. می توان از این زبان در کنار HTML و CSS استفاده کرد، از طرفی این زبان ابزاری بسیار مهم برای هر توسعه دهنده وب است. در ادامه مثال بالا، از کد های جاوا اسکریپت استفاده می شود تا دکمه ورود به سیستم اقدامات لازم را برای ورود کاربر در زمان کلیک کردن انجام دهد.

اگر می خواهید یک توسعه دهنده وب front-end باشید، باید به هر سه زبانی که در بالا به آنها اشاره شد، تسلط کافی داشته باشید. اگر چه این مقاله بیشتر بر روی زبان جاوا اسکریپت تمرکز دارد، اما در صورتی که با دو زبان HTML و CSS آشنایی ندارید، بهتر است حتما آنها را دنبال کنید.

JavaScript برای چه مواردی استفاده می شود؟

اگرچه معمولاً از جاوا اسکریپت به عنوان زبانی یاد می شود كه در درجه اول برای توسعه front-end طراحی شده است، پاسخ به سؤال "جاوا اسكریپت برای چه مواردی استفاده می شود؟" چندان ساده هم نیست. در کنار عناصر تعاملی وب، تسلط کافی بر جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد موارد زیر را ایجاد کنید:

بازی ها 

اگر به بازی های اینترنتی و به طور کلی به توسعه بازی ها علاقه دارید، ممکن است برای ایجاد بازی های مبتنی بر مرورگر، از دانش خود در جاوا اسکریپت استفاده کنید. اگرچه محدودیت هایی در زمینه ایجاد بازی در مرورگر وجود دارد، اما جاوا اسکریپت به هنگام ایجاد این بازی ها، به اندازه هر زبان دیگری محبوب است.

ساخت بازی های ساده، همچنین راهی عالی برای تمرین دانش جاوا اسکریپت است. یافتن پاسخ به سؤالاتی مانند "جاوااسکریپت برای چه مواردی استفاده می شود؟" همیشه آسان نیست، اما فکر می کنم بهترین راه برای پیدا کردن پاسخ این سوال تمرین کردن و استفاده از قابلیت های این زبان است. پس ویرایشگر کدی را دانلود کنید و برای یک بازی ساده ایده بگیرید و مدتی را برای ساختن آن بگذارید.

اپلیکیشن های موبایل

اگرچه بیشتر عملیات توسعه برنامه های تلفن همراه با زبان های خاصی مانند سوئیفت در IOS یا جاوا در اندروید انجام می شود، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید این کار را با جاوا اسکریپت انجام دهید.

استفاده از فریمورک هایی مانند Phonegap و React Native باعث شده است که با استفاده از کدی یکسان، بتوانید برنامه های موبایل را برای چندین سیستم عامل ایجاد کنید. به نظر می رسد که زبان جاوا اسکریپت یک انتخاب عالی برای توسعه برنامه های تلفن همراه در آینده است.

برنامه های وب و سرور

باز هم متداول ترین پاسخ به سؤال "جاوا اسکریپت برای چه مواردی استفاده می شود؟" چیزی شبیه به " برای ایجاد عناصر تعاملی وب" است. اما این همه داستان نیست. ایجاد کتابخانه ها و چارچوب های جدید به توسعه دهندگان وب این امکان را می دهد تا برنامه های سمت سرور زیادی را با جاوا اسکریپت بسازند که مواردی مانند برنامه های وب و برنامه های سرور را شامل می شود.

جاوا اسکریپت به همان اندازه برای توسعه دهندگان سمت سرور اهمیت دارد که برای توسعه دهندگان سمت کلاینت مهم است.

چرا باید  جاوا اسکریپت را یاد بگیریم؟

اکنون که تا حدودی با جاوا اسکریپت آشنا شده اید، بهتر است بدانید که می توانید کارهای دیگری بیش از ایجاد عناصرتعاملی وب انجام دهید. وقت آن است که به دلایل دیگر یادگیری جاوا اسکریپت اشاره کنیم. مطمئناً  ساخت عناصر وب سایت و برنامه های تلفن همراه بسیار جذاب خواهد بود، اما این کار چه فایده ای برای شما دارد؟

خوب، خبر خوب این است وقتی زمان خود را برای فهمیدن این موضوع که "با جاوا اسکریپت چه کارهایی را میتوانم انجام دهم؟" صرف میکنید، نشان می دهد که حداقل علاقه ای به برنامه نویسی دارید. اگر کمی باهوش و پرتلاش باشید، استفاده از این علاقه و تبدیل آن به یک حرفه بسیار ساده است.

مزایای یادگیری جاوا اسکریپت چیست؟

من به سؤالاتی از قبیل "جاوا اسکریپت برای چه مواردی استفاده می شود؟" و "جاوا اسکریپت چه کاری انجام می دهد؟" پاسخ داده ام، اما اکنون زمان آن رسیده است که به برخی از مزایای یادگیری جاوا اسکریپت اشاره کنیم.  یادگیری جاوا اسکریپت دارای مزایای گسترده ای است از جمله :

1. شما میتوانید ارتقا کاری بدست آورید

اگر در حال حاضر برای یک شرکت فن‌آوری در یک نقش غیر تکنیکی کار می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که دانش کاری جاوا اسکریپت به شما کمک می‌کند، ترفیع بگیرید. حتی اگر لازم نباشد به طور فعال به عنوان یک " توسعه دهنده " کار کنید ، دانش فنی می‌تواند در طول زمان برای شما بسیار مفید باشد.

2.نحوه یادگیری را می آموزید

اگرچه اکثر برنامه نویسان این موضوع را قبول ندارند، اما اکثریت قریب به اتفاق زبان های برنامه نویسی کاملاً مشابه هستند. سخت ترین زبان برای یادگیری همیشه اولین زبان شما است. پس از گذراندن مدتی برای یادگیری جاوا اسکریپت، با انتخاب زبان های جدید و گسترش مهارت های خود میتوانید به طور بالقوه فرصت های شغلی بیشتری را برای خود فراهم کنید.

3. می توانید پول بیشتری بدست آورید

مهارت هایی مانند جاوا اسکریپت تقاضای زیادی دارند. اگرچه یادگیری برنامه نویسی در مقایسه با برخی حرفه های دیگر زحمت بیشتری دارد، اما در صورت ادامه شما میتوانید یکی از پر درآمد ترین شغل ها را داشته باشید.

چه کاری می‌توانید با جاوااسکریپت انجام دهید؟

پاسخ این سؤال "چه کاری می‌توانید با جاوااسکریپت انجام دهید؟" همانند دیگر سوالات مطرح شده در این مقاله ساده نیست. با این حال ، یادگیری نحوه برنامه نویسی با زبانی مانند جاوا اسکریپت می تواند دنیایی از فرصت ها را برای روی شما بگشاید. برخی از کارهایی که می توانید با دانش جدید خود انجام دهید شامل موارد زیر است:

به یک توسعه دهنده فریلنسر تبدیل شوید

آیا شما دوست دارید برای دیگری کار کنید و او را پولدار کنید؟ آیا بهتر نیست برای خودتان کار کنید؟ پس اگر اینطور است، یادگیری کدنویسی می تواند بهترین کاری باشد که تا به حال انجام داده اید. دانش کار با جاوا اسکریپت، همراه با درک چیزهایی مانند چارچوب ها و کتابخانه ها به شما امکان می دهد که به طور مستقل کار کنید. پس از آن راحتی میتوانید کسب درآمد کنید.

بر روی وب سایت خود کار کنید

شاید تنها دلیل شما برای یادگیری جاوا اسکریپت این است که نمیخواهید برای توسعه وب سایت خود از دیگران کمک بگیرید. دانش کار با جاوا اسکریپت به شما امکان می دهد، عناصر تعاملی وب را خود را ایجاد کرده و تغییرات مورد نظر را در سایت خود ایجاد کنید. این کار می تواند باعث صرفه جویی در وقت، پول شما شود.

شغل جدید پیدا کنید

توسعه دهندگان با تجربه جاوا اسکریپت در سراسر جهان تقاضای زیادی دارند. این بدان معنی است که فرصت های شغلی زیادی برای این نوع توسعه دهندگان وجود دارد، حتی اگر تجربه زیادی نداشته باشند. درآمد خوب باعث شده است تبدیل شدن به یک توسعه دهنده جاوا اسکریپت به امری جذاب تبدیل شود.

چطور میتوانیم جاوا اسکریپت را یاد بگیریم؟

روش های زیادی برای یادگیری زبان محبوب جاوا اسکریپت وجود دارد دارد که دروس آنلاین یکی از آن راه هاست. همیشه یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای یادگیری زبان های برنامه نویسی استفاده از دوره های آنلاین است.

شما در این نوع آموزش ها هم هزینه کمتری پرداخت میکنید و هم از آموزش با کیفیت تری برخوردار میشوید. فقط کافی کمی وقت بگذارید و به صورت منظم ویدئو ها را دنبال کنید. در کنار این روش ، وب سایت های آموزشی بسیاری در اینترنت وجود دارند که نقش یک مرجع را دارند، استفاده از آنها نیز میتواند بسیار مفید باشد.

نتیجه گیری

جاوا اسکریپت یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. اگرچه این زبان برای کمک به توسعه دهندگان front-end و ایجاد عناصر تعاملی وب طراحی شده است اما موارد استفاده از این زبان به سرعت گسترش یافته است، به طوری که تا مواردی مانند توسعه سمت back-end، ایجاد بازی و حتی توسعه برنامه های تلفن همراه را شامل شود.

اگر هر یک از این موارد مورد علاقه شما است، پس باید یادگیری جاوا اسکریپت را در دستور کار خود قرار دهید. با استفاده از این زبان میتوانید شغل مناسبی پیدا کرده و درآمد خود را افزایش میدهید.

اطلاعات مقاله


مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید