کانال تلگرام

توسعه دهنده فول استک کیست و چرا باید به سمت آن حرکت کنیم؟

تاریخ : ۱ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : طراحی وب

توسعه وب مانند همه صنعت های موجود در دنیا دارای مزایای مربوط به خود است. اصطلاح توسعه دهنده فول استک بیشتر به طراحی سایت مربوط میشود. در این مقاله خواهیم دید که توسعه دهنده فول استک کیست و چطور میتوان به یکی از آنها تبدیل شد. اگر چه تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک میتواند، دشوار باشد، اما ارزشش را دارد.

What-Is-A-Full-Stack-Developer-and-Everything

توسعه دهنده فول استک کیست؟

برای اینکه بخواهیم درباره توسعه دهنده فول استک به شما بگوییم، ابتدا باید شما را با چرخه توسعه وب آشنا کنیم. هر وب سایتی با ایده ای شروع می شود، در واقع هر وب سایتی با تصویری از آنچه میخواهد انجام دهد، شروع میکند. مهندسان سیستم و توسعه دهندگان مشاغل، عملکردی که نیاز دارند را مشخص میکنند.

سپس متخصصان تکنولوژی و کسانی که با CSS، HTML و جاوا اسکریپت آشنایی دارند، عملکرد مشخص شده را به وب سایتی واقعی با ظاهری زیبا تبدیل میکنند. در ادامه توسعه دهندگان سمت سرور چیزهای دیگری که یک وب سایت نیاز دارند را توسعه میدهند.

در انتها به نتیجه ای که میخواهیم میرسیم. بنابراین، یک توسعه دهنده فول استک کیست؟ کسی که از همه موارد طراحی چه سمت کلاینت و چه سمت سرور چیزی میداند والبته نمیتوان گفت در همه این فیلد ها به صورت کامل متخصص است.

اجازه دهید در ابتدا در مورد مسئولیت هایی که در زمینه طراحی سایت وجود دارد مفصلا صحبت کنیم تا درک وظایفی که یک توسعه دهنده فول استک دارد، ساده تر شود.

توسعه دهنده front-end چه مسئولیتی بر عهده دارد؟

در حالی که این بخش به طور کامل مسئولیت یک توسعه دهنده فول استک را بیان نمیکند، اما به شما کمک می کند تا بفهمید که بخشی از وظایف یک توسعه دهنده فول استک شامل چه مواردی است. همانطور که میدانید، همه چیزهایی که یک کاربر نهایی در زمان بازدید وب سایت شما میبیند، توسط توسعه دهنده front-end طراحی شده است.

تصاویر، دکمه ها، متن ها و حتی ویدئویی که در وب سایت مشاهده می کنید، همه توسط طراح وب و توسعه دهنده front-end آماده سازی شده اند. توسعه دهنده front-end وظیفه ساخت اسکلت وب سایت را بر عهده دارد.

سپس سعی میکند که آنها از نظر ظاهری خوب به نظر برسند و در ارتباط با عناصر دیگر از تناسب برخوردار باشند. برای مثال در یک وب سایت فروشگاهی وظیفه تعیین مکان تصاویر محصولات و نمایش قیمت ها و ... همه برعهده توسعه دهنده front-end است.

توسعه دهندگان front-end معمولا از چه ابزارهایی استفاده میکنند؟

توسعه دهندگان حرفه ای سمت کلاینت باید حداقل به زبان های HTML، CSS و JavaScript مسلط باشند، اگرچه فنآوری های بیشتری برای استفاده توسط آنها وجود دارد اما استفاده از آنها بستگی به بازار و اولویت های مورد نظر آنها دارد.

با استفاده از این سه زبان، یک توسعه دهنده front-end می تواند یک وب سایت بسیار زیبا را ایجاد کند، اما این کار به زمان زیادی نیاز دارد، زیرا او مجبور است همه چیز را از ابتدا بنویسد. اینجاست که کتابخانه ها و چارچوب های زبان جاوا اسکریپت وارد میدان میشوند.

شاید واقعیتی بزرگتر از این نباشید که برنامه نویسان افرادی تنبل هستند و میخواهند کارها سریعتر پیش برود. چرا وقتی خودمان چیزی را از صفر بنویسیم در حالی که کتابخانه هایی به وجود آمده اند که بسیاری از این موارد را از قبل پیاده سازی کرده اند، از طرفی آنها توسط گروه بزرگی توسعه داده شده و قابل اعتماد هستند.

اینجاست که کتابخانه ها و چارچوب های جاوا اسکریپت مورد استفاده قرار میگیرند. فریمورک های  jQuery ، React.js ، Angular.js و Vue.js محبوب ترین آنها هستند. در حالی که شاید لازم باشد که در همه آنها کمی مهارت داشته باشید، اما انتخاب افرادی که به آنها تسلط دارند نیز میتواند گزینه ای مناسبی باشد.

برخی از این فریمورک ها مانند jQuery قدیمی هستند و مدت زیادی است که با آنها آشنا هستیم. یادگیری اصول این نوع فریمورک ها میتواند مفید باشد، زیرا ممکن است در آینده به آن نیاز پیدا کنید.

به خصوص اگر بر روی ویرایش وب سایتی کار میکنید که قبلا نوشته شده است، حتما کدهای jquery را درآن خواهید دید. React.js هم یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که توسط فیسبوک ایجاد شده است.

ری اکت از نوعی قاعده نوشتاری شبیه به HTML برای کدهای خود استفاده میکند. از طرفی دیگر Angular.js توسط گوگل ساخته شده است و از TypeScript برای کدنویسی استفاده میکند، این زبان برای کار با جاوا اسکریپت طراحی شده است. Vue.js فریمورک دیگری از جنس جاوا اسکریپت است که توسط Evan You، کارمند سابق شرکت گوگل ساخته شده است، این فریمورک سبک تر از آنگولار است.

بنابراین نسبت یک توسعه دهنده فول استک با کسی که در زمینه های بالا تسلط کافی دارد، چیست؟ یک توسعه دهنده فول استک کسی است که با همه فناوری های بالا آشنایی دارد. او راه خود را در اطراف آنها می داند، او می تواند اکثر کارهایی را که از او در این زمینه درخواست می شود را انجام دهد، اما توسعه دهندگان front-end در این زمینه ها از تخصص بیشتری برخوردار هستند.

توسعه دهندگان back-end چه مسئولیتی بر عهده دارند؟

باز در این بخش اشاره ای به بخشی از مسئولیت های یک توسعه دهنده فول استک خواهیم داشت، که اگر چه تمام مسئولیت های یک توسعه دهنده فول استک را نشان نمیدهد، اما حداقل شما با بخشی از آنها آشنا میشوید. کسانی که در بخش back-end یک وب سایت کار میکنند، به کدنویسی در سمت سرور میپردازند، یک وب سایت بدون بخش سمت سرور، همچون جسمی بدون روح است.

یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید، شما قصد خرید یک مودم همراه را دارید، وارد صفحه محصول میشوید، متوجه میشوید که در انبار فروشگاه هنوز 2 عدد از این مودم ها موجود است، پس سعی میکنید قبل از اتمام خرید خود را انجام دهید. اما واقعا این اطلاعات از کجا آمده است؟

یک پایگاه داده در سمت سرور وجود دارد که مدام بروزرسانی میشود، شما از این طریق متوجه موجودی خواهید شد. پس کسانی هستند که سمت سرور یک وب سایت را برای ما راه اندازی میکنند که به آنها توسعه دهندگان back-end گفته میشود.

توسعه دهندگان back-end چه چیزهایی را باید بدانند؟

درست ماننده توسعه دهنده سمت کلاینت، کسی که در بخش back-end مشغول کار است باید به مواردی تسلط داشته باشد. بسته به شرکتی که برای آن کار می کنید و چگونگی انجام کارها، باید اقدامات مربوط به سمت سرور را با استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند نود جی اس، پی اچ پی، ای اس پی و حتی پایتون انجام دهید. همچنین در این راه میتوانید با فریمورک های Express.js ، لاراول یا Ruby on Rails  هم آشنا شوید.

بانک اطلاعاتی یکی دیگر از مواردی است که به عنوان یک توسعه دهنده back-end با آن سروکار دارد. اما چرا به پایگاه داده نیاز دارید؟ چگونه این اطلاعات نگهداری میشود؟ اگر یک سیستم فروشگاهی را در نظر بگیرید، همه چیز با بانک داده در ارتباط است، محصولات، سفارشات، قیمت ها، رمز عبور کاربران همه و همه باید در یک بانک اطلاعاتی ذخیره سازی شود.

وقتی به عنوان یک توسعه دهنده back-end کار میکنید، نیاز دارید به بخشی از فرآیند سمت کلاینت و پیکربندی سمت سرور نیز آشنایی داشته باشید. البته قرار نیست این آشنایی به صورت گسترده باشد. برای برنامه نویسی سمت سرور باید یک زبان برنامه نویسی مناسب مانند Node.js ،PHP یا احتمالاً Python را بدانید. برای پایگاه داده ها ، سه گزینه محبوب MongoDB ، MySQL و Oracle است.

بنابراین نسبت یک توسعه دهنده فول استک با یک توسعه دهنده back-end در چیست؟ یک توسعه دهنده فول استک کسی است که می تواند به بخش back-end رجوع کرده و تمام کارهای مورد نیاز را انجام دهد و حتی وقتی مشکلی هم در سمت front-end به وجود می آید، میتواند آن را حل کند. اگر چه یک توسعه دهنده فول استک به ندرت به اندازه یک توسعه دهنده back-end اطلاعات دارد، اما پس بسیاری از کارها بر می آید.

اما واقعا یک توسعه دهنده فول استک چه کسی است؟

کسی که به همه زمینه های طراحی یک وب سایت آشنایی دارد، میتواند برای رفع مشکل به هر قسمت رجوع کند. اما در هیچکدام از این بخش های یک متخصص تمام عیار نیست. البته تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک بسیار دشوار است.

برنامه نویسی موضوعی پیچده است که با سالها تمرین میتوان در آن مهارت پیدا کرد. اگر شخصیتی دارید که میتوانید همه جوانب را در نظر بگیرید میتوانید به یک توسعه دهنده فول استک تبدیل شوید، در غیر این صورت بهتر است یکی از زمینه ها را انتخاب و برای تسلط بر آن تلاش کنید.

در حال حاضر بسیاری از شرکت ها به سمت توسعه دهندگان فول استک حرکت کرده اند، زیرا وقتی شخصی را داشته باشی که به همه جوانب مسلط باشد، هزینه کمتری پرداخت خواهی کرد. به همین دلیل تقاضا برای این نوع توسعه دهندگان بسیار بالاست.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید