کانال تلگرام

PHP و جاوا اسکریپت ، مقایسه ای جامع میان دو زبان

تاریخ : ۲ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی

در بحث مقایسه زبان های PHP و جاوا اسکریپت باید بدانید که از زبان جاوا اسکریپت غالبا برای بخش front-end استفاده میشود، در حالی که PHP یک زبان سمت سرور بوده و برای بخش back-end کاربرد دارد. مقایسه یک زبان سمت سرور با زبان سمت کلاینت شاید عاقلانه به نظر نرسد.

با این حال، از زمان انتشار Node.js ، جاوا اسکریپت توانست برای هر دو منظور استفاده شود. بنابراین اکنون میتوانیم به مقایسه این دو زبان بپردازیم. در این مقاله به مقایسه ای جامع میان دو زبان خواهیم پرداخت.

php-vs-javascript

زبان PHP

در ابتدای این مقاله میخواهیم به زبان سمت سرور PHP بپردازیم. هر دو زبان PHP و جاوا اسکریپت زبان های اسکریپتی هستند، به این معنی که آنها اسکریپتی حاوی دستورالعمل هایی را برای تفسیر در زمان اجرا ارائه می دهند.

به عنوان مثال، PHP یک زبان سمت back-end است و اسکریپت های آن در سمت سرور تفسیر میشوند. از طرف دیگر، اسکریپت های جاوا اسکریپت را هم در مرورگر و هم بر روی سرور می توان تفسیر کرد. PHP برای چه مواردی استفاده می شود؟ توسعه وب با PHP شامل مواردی مانند مدیریت کوکی ها، جمع آوری اطلاعات از صفحات وب و تبدیل وب سایت های ایستا به پویا است.

ایجاد وب سایت های پویای PHP یکی از کاربردهای این زبان اسکریپتی است. بعضی اوقات ممکن است ترکیب HTML و CSS برای ایجاد وب سایتهای استاتیک که به ندرت تغییر می کنند، کافی باشد. با این حال، PHP می تواند یک اثر پویای فوق العاده را به بار آورد.

از طرفی دیگر عناصر پویا را می توان با Node.js جاوا اسکریپت نیز بدست آورد. بنابراین شاید این سوال همیشه در ذهن ما باشد، که کدام زبان را برای طراحی یک وب سایت پویا باید انتخاب کنیم؟

یکی دیگر از جنبه های مهم استفاده از PHP یکپارچگی و هماهنگی آن با سیستم پایگاه داده ای MySQL است. PHP با تعدادی پایگاه داده کار می کند، اما محبوب ترین آنها MySQL است. اما چطور کار میکند؟ خوب می توانید از PHP برای اتصال به یک پایگاه داده و ارائه مطالب در صفحات HTML استفاده کنید.

معمولا در یادگیری PHP دو مرحله وجود دارد :

 • یادگیری مفاهیم برنامه نویسی این زبان، نحو، قاعده نوشتاری و سایر ویژگی های آن.
 • یادگیری کار با فریمورکی که شانس شما در ساخت پروژه های موفق را به شدت افزایش می دهد. به عنوان مثال ، فریم ورک لاراول یکی از بهترین و محبوب ترین فریمورک ها برای توسعه وب در PHP است.

زبان جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که در توسعه وب بسیار کاربرد دارد. این زبان وب سایت های ایستا را به وب سایت های پویا تبدیل می کند. می توانید کدهای جاوا اسکریپت را مستقیماً درون تگ های <script> نوشته و به اسناد HTML خود اضافه کنید. گزینه ای دیگر برای افزودن کدهای جاوا اسکریپت، ایجاد فایل های جداگانه با پسوند js. و سپس قرار دادن ارجاعی از آنها در صفحه است.

از زبان جاوا اسکریپت برای چه مواردی استفاده میشود؟ قابلیت های توسعه وب در جاوا اسکریپت به وب سایت ها امکان می دهد اقداماتی مانند به روزرسانی قسمت های خاصی از صفحه را بدون بارگیری مجدد کل وب سایت انجام دهند.

از طرفی از این زبان میتوان برای  نمایش پیام های پاپ آپ و یا انیمیشن های دو بعدی و سه بعدی استفاده کرد. به طور کلی در وهله اول این زبان برای سمت مشتری ایجاد شده است، اما در حال حاضر قادر به انجام اقداماتی در سمت سرور نیز هست.

Node.js محیطی برای اجرای کد های جاوا اسکریپت در سمت سرور است. وقتی صحبت از مقایسه میان دو زبان PHP و جاوا اسکریپت میشود، اصلی ترین مورد به بخش سمت سرور باز میگردد. مرورگرها نتایجی که از سمت سرور دریافت میکنند را دانلود کرده و به کاربر خود نشان میدهند. توسعه وب جاوا اسکریپت در سمت سرور (Node.js) شامل موتور جاوا اسکریپت 8V گوگل است.

از طرفی Node.js درخواست ها را کارامد تر مدیریت میکند. به عنوان مثال، در حالی که سیستم فایلینگ، فایلی را می خواند، Node.js روی سایر درخواست ها کار می کند. پس از خواندن، فایل مورد نظر برای مرورگر ارسال میشود. به عبارت دیگر، در حالی که Node.js منتظر اتمام یک کار است، کار دیگری را انجام میدهد.

توسعه وب : مقایسه PHP و جاوا اسکریپت

مقایسه میان دو زبان PHP و جاوا اسکریپت میتواند در بخش های سمت سرور و سمت کلاینت انجام شود. از منظر سمت کلاینت، زبان جاوا اسکریپت بلافاصله پس از نمایش HTML و CSS در یک وب سایت بر روی مرورگر اجرا می شود.

این تکنیک از این جهت دارای اهمیت است که برای اجرای کدهای جاوا اسکریپت ساختار صفحه باید بارگذاری شده باشد. از طرفی PHP گزینه ای برای توسعه بخش front-end نیست. بنابراین این قسمت با جاوا اسکریپت خاتمه میابد.

بزرگترین تفاوت بین جاوا اسکریپت و PHP در این واقعیت است که PHP کاملاً یک زبان سمت سرور است، در حالی که می توان از جاوا اسکریپت برای توسعه در مقیاس کاملتری استفاده کرد. با این حال وقتی این دو زبان را مقایسه میکنیم، تفاوت های دیگری نیز وجود دارد :

 • یکی از مزایای استفاده از PHP به جای جاوا اسکریپت این است که PHP می تواند با بانکهای اطلاعاتی مانند Oracle یا MySQL ارتباط برقرار کند.
 • اگرچه جاوا اسکریپت و PHP هر دو زبان های مفسری هستند، اما روش تفسیر در آنها متفاوت است. همه مرورگرهای مدرن دارای تفسیر کننده های توکار جاوا اسکریپت هستند. از طرف دیگر اگر بخواهیم PHP را در سمت سرور استفاده کنیم، باید آن را نصب کنیم.
 • حتی اگر در استفاده از جاوا اسکریپت برای بخش front-end از تجربه کافی برخوردار هستید، به این معنا نیست که شما بلافاصله آماده استفاده از Node.js هستید. شما باید در مورد عملکردهای مختلف Node.js اطلاعاتی را کسب کنید.
 • توسعه دهندگان معمولا به این واقعیت اشاره دارند که استفاده از PHP راحت تر از Node.js است. معمولا در استفاده از Node.js نیاز به نوشتن کدهای بیشتری دارید.
 • تفاوت دیگر ما بین PHP و جاوا اسکریپت در این است که PHP دستورات را در یک زمان انجام می دهد، به این معنی که منتظر می ماند تا یک دستور برای شروع دستوری دیگر تمام شود، اما جاوا اسکریپت از قابلیت غیر همزمانی برخوردار است.

مقایسه محبوبیت و قواعد نوشتاری دو زبان PHP و جاوا اسکریپت

آیا PHP ساده تر از جاوا اسکریپت است؟ این موضوع بستگی سطح برنامه نویسی شما و عوامل دیگر دارد :

 • ممکن است بخواهید از جاوا اسکریپت برای توسعه هر دو بخش front-end و back-end استفاده کنید. در این صورت نیازی نیست زبان جداگانه ای یاد بگیرید.
 • اگر در گذشته با جاوا کار کرده باشید، تسلط بر PHP برای شما آسان تر خواهد بود.
 • متخصصان PHP معمولا بالغ تر نشان می دهند، با توجه به سابقه بیشتر زبان PHP، منابع یادگیری برای این زبان گسترده تر هستند.
 • PHP یک زبان قدرتمند است و مفاهیم برنامه نویسی آن برای مبتدیان آسان تر است.
 • Node.js برای مبتدیان بسیار دشوار نیست، اما قطعاً دارای ویژگی های منحصر به فردی است که افراد تازه کار باید آن را دنبال کنند. از این گذشته جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان، پیچیده تر از PHP است. بنابراین ، یادگیری Node.js نیز مشکل تر می شود.
 • فریمورک های PHP مانند لاراول علیرغم محبوبیت Node.js در طول این سال ها، هنوز هم در توسعه وب سایت ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. PHP زبان اصلی برای توسعه وب در سمت سرور است.

مقایسه عملکرد Node.js و PHP

قبل از انتشار نسخه 7 از زبان PHP، به راحتی می توانستیم بگوییم كه Node.js به مراتب از عملکرد و کارایی بالاتری برخوردار است. با این وجود در نسخه 7 از زبان PHP عملکرد و کارایی به شکل قابل توجهی بهتر شده اند.

Node.js هنگامی که نیازی به پردازش داده ها در real-time نباشد، سریعتر از PHP است. بنابراین ، هنگامی که شما نیاز به ایجاد چت ها، بازی ها، فیلم ها یا جریان داده های بزرگ دارید، زبان PHP انتخاب بهتری است.

جاوا اسکریپت و PHP با یکدیگر

شاید اگر بخواهیم بگوییم، زبان جاوا اسکریپت از PHP بهتر است و یا بالعکس عادلانه به نظر نرسد. اما میتوان به جای تعصب نا بجا بر هر دوی آنها تسلط داشت تا در صورت لزوم از مورد مناسب استفاده کنیم. PHP و JavaScript با هم به این ایده اشاره دارند که شما از Node.js به عنوان مکملی برای PHP استفاده کنید.

به عنوان مثال، PHP می تواند منطقی پیچیده ایجاد کند که با بانکهای داده یا سایر کارهایی که دارای بار زیاد هستند، سروکار دارد، در همان پروژه، ممکن است از Node.js را برای مدیریت جریان بزرگ داده و ایجاد یک رابط کاربری بهتر استفاده کنید. برای پویا کردن این پروژه می توانید از ترکیبی از زبان ها برای پروژه خود استفاده کنید.

استفاده از AJAX برای به روزرسانی قسمتهای خاصی از صفحات مطابق با ورودی کاربران بدون بارگذاری مجدد کامل آنها، یک روش معمول است. در واقع بهترین تصمیم استفاده از هر دو برای یک پروژه است.

نتیجه گیری

در این مقاله مقایسه کاملی از PHP و جاوا اسکریپت را برای شما فراهم کردیم. حتی اگر یادگیری PHP راحت تر هم باشد، اما قادر به ایجاد وب سایتهای تمام عیار است. در طرف دیگر جاوا اسکریپت را داریم که پیچیده تر است اما یکی از محبوب ترین زبانهای حال حاضر است.

برای توسعه سمت front-end، قطعاً جاوا اسکریپت را انتخاب خواهید کرد زیرا PHP فقط برای توسعه سمت سرور است. با این حال وقتی نوبت به انتخاب این دو زبان برای سمت سرور میرسد، کمی متفاوت تر میشود. با تمام این اوصاف برای اینکه بتوان نتیجه ای بهتر گرفت باید از هر دو زبان با یکدیگر استفاده کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۲ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید