کانال تلگرام

زبان سی شارپ یا جاوا کدامیک برای شما مناسب تر است؟

تاریخ : ۳ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها :

براساس شاخص Tiobe ، هم زبان سی شارپ (#C) و هم زبان جاوا (Java) برای سال های متوالی در بین پنج زبان مشهور برنامه نویسی در جهان بوده اند. جای تعجب نیست که بسیاری از مبتدیان برنامه نویسی می خواهند حداقل یکی از آنها را یاد بگیرند، اما از کجا باید شروع کنید و کدام زبان برای شما مناسب تر است؟

این انتخاب ممکن است برای کمی دشوار باشد، زیرا این زبان ها بسیار شبیه به هم هستند، اما در عین حال تفاوت های قابل توجهی نیز دارند. در اینجا مقاله خوبی را برای شما آماده کرده ایم تا با همه شباهت ها و تفاوت های هر دو زبان آشنا شوید. بعد از مطالعه این مقاله میتوانید آگاهانه زبان مناسب خود را انتخاب کنید.

charpjava

از کجا شروع شد؟

از آنجایی که میخواهیم دو زبان سی شارپ و جاوا را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید داستان های شروع آنها را بدانیم. اما چرا؟ خوب عمدتا از این طریق میتوانیم شباهت ها و تفاوت هایی را که دارند، درک کنیم.

تیم جاوا کار خود را از سال 1991 در سان میکروسیستمز آغاز کردند. هدف این بود که یک زبان قابل حمل و با کارایی خوب ایجاد شود که امنیت و استحکام برنامه ها را تضمین کند. برای ساده تر شدن مهاجرت توسعه دهندگان به این زبان جدید، آنها نحو و قاعده نوشتاری زبان  جاوا را را بر اساس زبان های C و ++C که قبلا وجود داشتند، در نظر گرفتند.

اصل اساسی در جاوا WORA است(یعنی یک بار بنویسید و هر جایی اجرا کنید). این بدان معنی است که به محض نوشتن یک برنامه در این زبان، باید بتوان آن را بر روی هر پلتفرم نر افزاری اجرا کرد.

اما در سال 2000 شرکت مایکروسافت این ایده را داشت که جاوا را متناسب با نیازهای خود تغییر دهد. طبیعتاً شرکت میکروسیستمز چنین  چنین اجازه ای را نداد. برای جلوگیری از دردسرهای قانونی پیش رو، مایکروسافت تصمیم گرفت زبان خود را بنویسد، چیزی که شبیه به زبان جاوا باشد اما از مزایای مورد نیاز این شرکت برخوردار باشد. مایکروسافت این زبان را سی شارپ نامگذاری کرد.

سازندگان زبان جاوا و بنیانگذاران شرکت میکروسیستمز عموماً این زبان جدید را تقلیدی از جاوا خواندند. با این حال، نبرد سی شارپ در برابر جاوا باعث شد این زبان ها در جهت های جداگانه رشد کنند. امروزه میتوانیم تفاوت های بسیاری را میان این دو زبان مشاهده کنیم.

چه موقع باید از هرکدام از زبان های جاوا و سی شارپ استفاده کرد؟

اولین چیزی که باید هنگام انتخاب بین دو زبان برنامه نویسی بدانید، هدف نهایی شماست. اگرچه نمی توان گفت کدام زبان بهتر است، اما سی شارپ یا جاوا در اکثر موارد براساس نیازمندی های خاصی انتخاب میشوند. هر دو زبان برای اهداف عمومی ساخته شده اند و این بدان معنی است که می توان آنها را به روش های گوناگونی مورد استفاده قرار داد.

با استفاده از زبان جاوا می توانید برنامه هایی را برای استفاده در دسکتاپ، وب و موبایل بنویسید، همچنین میتوان با استفاده از آن، سیستم های تعبیه شده ایجاد کرد. اکثر ما حداقل دستگاهی داریم که بدون جاوا کار نمی کند: دستگاه های اندرویدی (طبق آمار، بیش از 85 درصد تلفن های هوشمند در جهان با اندروید اجرا می شوند)، پخش کننده های Blu-ray و حتی سیم کارت هایی که در موبایل ما هستند، نیاز به زبان جاوا دارند.

اگر کمی در زمینه جاوا از مهارت بالاتری برخوردار باشید، حتی می توانید از جاوا برای توسعه برنامه های مالی و علمی نیز استفاده کنید. نکته جاوا این است که در مواجهه با مقادیر عظیم اطلاعات بسیار خوب عمل میکند.

این امر، زبان جاوا را به گزینه مناسبی را برای موتورهای جستجو، تجارت الکترونیکی و شبکه های اجتماعی تبدیل میکند. جای تعجب نیست که گوگل، آمازون، ای بای، فیسبوک ، اینستاگرام و لینکدین همگی از جاوا به صورت گسترده استفاده می کنند.

وقتی سی شارپ را با جاوا مقایسه میکنیم، باید توجه داشته باشیم زبان سی شارپ نیز یک زبان جهانی است. با این حال، دو زمینه وجود دارد که این زبان در آنها میدرخشد. اول از همه مایکروسافت همه چیز را برای شما آماده کرده است.

می توانید انواع برنامه های دسکتاپ را برای ویندوز ایجاد کنید. ممکن است از قبل با ویژوال استادیو آشنا باشید. ویژوال استادیو یک بهترین محیط توسعه برای برنامه نویسان در سراسر جهان است که میتوانید برای ساخت برنامه های تجاری از آن استفاده کنید.

باید بدانید که از هر 5 رایانه در جهان 4 تا از آنها از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند. از طرفی با استفاده از ویژوال استادیو و زبان سی شارپ تنها قادر به تهیه برنامه های ویندوزی نیستید، در واقع شما میتوانید برنامه های وب و موبایل هم ایجاد کنید.

دومین و احتمالاً مهمترین دلیلی که مردم از سی شارپ استفاده میکنند برای توسعه بازی است. با استفاده از زبان سی شارپ بدون هیچ مشکلی میتوانید با نرم افزار ایجاد بازی یونیتی کار کنید. به عنوان یک سیستم توسعه بازی، یونیتی بسیار محبوب است: در واقع این سیستم در مقایسه با سیستم های دیگر بسیار سبک است و در بیش از 30 پلتفرم پشتیبانی میشود. همچنین از سی شارپ برای ایجاد تجربیات واقعیت مجازی استفاده می شود.

محیطهای در حال اجرای سی شارپ و جاوا

هر دو زبان سی شارپ و جاوا معمولاً کامپایل می شوند، به این معنا که ابتدا کدهای ما به زبان ماشین تبدیل شده و سپس اجرا می شوند، این روش برخلاف برخی زبان های دیگر است که در زبان اجرا تفسیر میشوند. وقتی زبانی کامپایلری باشد از سرعت و عملکرد بهتری برخوردار است. از طرفی برای اجرای کدهای های کامپایل شده نیاز به نرم افزارهای اضافه تری دارید.

برای اینکه بتوانید از جاوا استفاده کنید ، باید JVM یا همان ماشین مجازی جاوا را دانلود کنید. JVM در واقع یک موتور است که به عنوان یک محیط زمان اجرا برای کدهای جاوا کار می کند. نحوه کار آن هم ساده است: کد های جاوا به bytecode تبدیل میشود که ماشین ها می توانند آن را تفسیر کنند. Bytecode توسط انسان قابل خواندن نیست، فقط واسطه ای بین سورس کدهای جاوا و سیستم میزبان است.

در سی شارپ همه چیز کاملاً متفاوت است. برای اینکه بتوانید در آن کدنویسی کنید، باید از فریمورک دات نت استفاده کنید. اگر کاربر ویندوز هستید، احتمال دارد که این فریمورک به طور پیش فرض در رایانه شما نصب شده باشد (از ویندوز 8 به بعد این فریمورک را نمیتوان از سیستم عامل حذف کرد).

با این حال اگر اینگونه نیست، می توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید. فریمورک دات نت از دو بخش اصلی تشکیل شده است: زمان اجرای زبان مشترک(CLR) و یک کتابخانه از کلاس ها. CLR برنامه های در حال اجرا را مدیریت میکند: در واقع کد ها را کامپایل و اجرا کرده و ایمنی آنها را تضمین می کند. مدیریت حافظه هم بر عهده آن است.

بخش دوم یعنی کتابخانه ها نیز، کدهایی هستند که توسط برنامه نویسان مایکروسافت نوشته شده اند و کار برنامه نویسی را برای ما بسیار ساده میکنند. در واقع بسیاری از قابلیت ها از قبل نوشته شده اند و نیازی به پیاده سازی آنها توسط خود برنامه نویس نیست.

مقایسه قاعده نوشتاری دو زبان سی شارپ و جاوا

از آنجا که سازندگان زبان های سی شارپ و جاوا تحت تاثیر زبان های سبک C بوده اند، جای تعجب نیست که نحو و قاعده نوشتاری آنها نیز به هم شبیه باشد. درست مانند زبان های C و ++C که از بلوک های بریس ({}) استفاده میکنند: در دو زبان سی شارپ و جاوا نیز برای مشخص کردن بلوک های کد از بریس ها استفاده میشود.

در واقع، در سطح دستورات و عبارات، سی شارپ و جاوا به طور مشابه کار می کنند. با این حال، وقتی به سمت تعریف انواع حرکت می کنیم، برخی تفاوت های جزئی ظاهر می شود.

همانطور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، هدف اصلی سازندگان سی شارپ ساختن یک جاوای بهتر بود. بنابراین جای تعجب نیست که از ویژگی های بیشتری نسبت به جاوا برخوردار باشد و این نیز به معنای کلمات کلیدی بیشتری است. امروزه سی شارپ از قابلیت های بسیار فوق العاده ای بهره میبرد که هر برنامه نویسی را به خود جذب میکند.

سی شارپ همچنین از انواع داده ای بیشتری نسبت به جاوا برخوردار است. جاوا دارای هفت نوع داده اولیه و غیر ابتدایی است. از طرفی سی شارپ دارای گروه از انواع داده ای است: 9 نوع value type و 6  نوع reference type. احتمالاً بزرگترین تفاوت بین سی شارپ و جاوا از نظر نحو و قاعده نوشتاری این است که سی شارپ از ساختارها(struct) پشتیبانی می کند.

یکی دیگر از قابلیت های قابل توجه سی شارپ پشتیبانی از LINQ است که با استفاده از آن میتوانید بدون دانش SQL با هر پایگاه داده ای ارتباط برقرار کنید.

صحبت پایانی

نکته جالب در انتخاب برنده در نبرد میان سی شارپ جاوا این است که آنها بسیار شبیه به هم هستند، برخی از برنامه نویسان می گویند که دانستن یکی از آنها به معنای شناخت دو سوم دیگری است.

بنابراین، ما هرگز نمی توانیم بگوییک که کدامیک بهتر یا آسان تر است. بنابراین در انتخاب میان آنها با توجه به اهداف خود آزاد هستید. اگر از قبل با فریمورک دات نت آشنایی داشته باشید، ممکن است سی شارپ انتخاب مناسبی باشد و اگر قصد توسعه اندورید را دارید، جاوا می تواند بهترین گزینه باشد.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۳ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید