کانال تلگرام

چند نکته مهم برای یادگیری زبان پایتون

تاریخ : ۴ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : پایتون , برنامه نویسی

ممکن است برخی از مردم در مورد نحوه یادگیری زبان پایتون سوالاتی داشته باشند و ندانند که چطور میتوان این کار را به روشی مدیریت شده انجام داد. با این حال، فرایند یادگیری این زبان، بسته به مهارت های فعلی شما ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال، اگر دانش خوبی در مورد سایر زبان های برنامه نویسی دارید، یادگیری پایتون برای شما دشوار نخواهد بود. البته همیشه مردم به دنبال بهترین راهها برای یادگیری زبان پایتون هستند، در واقع آنها نمی خواهند در این مسیر سرگردان باشند و به کارهای بی ربط بپردازند. در حالی که برخی از توصیه ها برای یادگیری این زبان ممکن است فردی باشند، اما نکاتی عمومی نیز وجود دارد که می توانید برای تسریع در یادگیری پایتون دنبال کنید.

Best-Python-tip

بررسی اجمالی پایتون : چرا و چگونه باید پایتون را یاد بگیرم؟

هیچ کس نمیتواند این واقعیت را رد کند که محبوبیت پایتون در این سال ها به شدت افزایش پیدا کرده است. به دلیل افزایش علاقه به حوزه هایی مانند یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و علم داده، پایتون به زبان مورد علاقه و روز دنیا تبدیل شده است. قواعد نوشتاری این زبان تا حدی ساده است که شوق یادگیری آن را دو چندان کرده است. اما تازه کارها هنگام یادگیری و کار با هر زبان برنامه نویسی، باید از روش های مشخصی استفاده کنند.

طبق تعریف، پایتون یک زبان همه منظوره است که به لطف قاعده نوشتاری ظریف و صریح خود، به شما اجازه میدهد، کدی خوانا تولید کنید. متخصصان، زبان پایتون را به عنوان یک زبان سطح بالا طبقه بندی می کنند، زیرا این زبان به زبان انسان بسیار نزدیک است. بنابراین، پایتون نسبت به زبان های سطح پایین مانند ++C دارای منحنی یادگیری ساده تری است.

از آنجا که پایتون یک زبان همه منظوره است، از آن میتوان برای تولید پروژه های مختلف استفاده کرد: برنامه های وب، بازی ها، ابزارهای مدیریت سیستم، تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشین و غیره.

این سؤال که چقدر سریع می توانید زبان پایتون را یاد بگیرید به اهداف شما هم بستگی دارد. به عنوان مثال، استفاده از پایتون برای نوشتن برنامه های ساده مدت زیادی طول نمی کشد. با این حال، یکی از قوی ترین ویژگی های پایتون، تعداد همراهانی است که دارد. منظورم از همراهان، كتابخانه هایی است كه برای گسترش امكان كدنویسی استاندارد پایتون وجود دارد.

كتابخانه ها برای پروژه های مختلف پایتون بسیار مفید هستند، آنها باعث میشوند برای بسیاری از کارها نیاز به کدنویسی نداشته باشید. بنابراین، پروژه های پایتون ممکن است از کدی که شما نوشتید تشکیل شده باشد، اما اکثر خطوط می توانند از کتابخانه ها تهیه شده باشند. قاعده کلی در مورد یادگیری پایتون این است که شما باید مقدمات این زبان را قبل از عمیق تر شدن در کتابخانه ها بیاموزید.

از اصول اولیه شروع کنید

اولین قدم برای یادگیری یک زبان، مهمترین چیز است. اگر مسیری بیش از حد چالش برانگیز را انتخاب کنید، از ادامه راه دلسرد می شوید. بنابراین، تسلط بر مقدمات و اصول اولیه از بهترین راهها برای یادگیری زبان پایتون است.

برنامه نویسی شی گرا (OOP) در بالای لیست شما قرار دارد. این مفهوم به یک سبک خاص برنامه نویسی اشاره دارد. به عبارت دیگر، این امر به شدت بر ساخت یک نرم افزار تأثیر می گذارد.

در OOP ، همه چیز مبتنی بر اشیاء است و توسعه دهندگان اطلاعات و رفتارها را در آنها محصور می کنند. یک رویکرد مخالف با این مفهوم، برنامه نویسی رویه ای (PP) است، به این معنی که برنامه نویسان لیست اقداماتی را برای رایانه ها تولید می کنند تا گام به گام اجرا شوند.

پایتون از OOP پشتیبانی می کند، یعنی شما قادر خواهید بود از مواردی مانند کلاس ها و اشیاء استفاده کنید. شاید مهترین کاری که باید انجام دهید یادگیری این مفاهیم است. با تمرین و تلاش کافی به راحتی میتوانید برنامه نویسی شی گرا را درک کنید.

یک محیط کدنویسی دوست داشتنی را پیدا کنید

شما باید خیلی زود در این مسیر یک محیط کدنویسی را انتخاب کنید. با استفاده از یک محیط توسعه یکپارچه، بسیار ساده تر میتوانید کدهای خود را تولید و اشکال زدایی کنید. محیط های بسیاری برای این کار وجود دارد، برای مثال میتوانید از ویژوال استادیو کد، اتم و یا sublime text3 استفاده کنید.

منابعی را برای دنبال کردن پیدا کنید

برای یادگیری پایتون علاوه بر پیدا کردن یک محیط خوب چه چیز دیگری لازم دارید؟ خوب، شما باید منابع مفیدی برای مطالعه این زبان پیدا کنید. در اینجا برخی از منابع معتبر آمده است :

  • اسناد رسمی پایتون : بیشتر زبانهای برنامه نویسی مستندات خود را دارند و نحوه استفاده از اصول زبان ها توضیح می دهند. پایتون همین روند را دنبال می کند و توضیحات مفصلی در مورد نصب ماژول های پایتون و کاربردهای اساسی ارائه می دهد. با مراجعه به این صفحه میتوانید از این موارد بهره مند شوید.
  • ثبت نام در یک آموزشگاه برنامه نویسی : امروزه، در بین افرادی که مایل به یادگیری برنامه نویسی هستند، اما به برخی از راهنمایی های حرفه ای نیاز دارند، این شیوع رایج است. چنین آموزشگاه هایی از شما درخواست می کنند که یک برنامه را دنبال کنید و در کلاس ها حضور پیدا کنید، این روش برای افرادی که دارای شغل و حرفه هستند، بسیار وقت گیر است. با این حال اگر وقت اضافه دارید از این روش استفاده کنید.
  • استفاده از آموزش های آنلاین : امروزه در فضای اینترنت، وب سایت های بسیاری به وجود آمده اند که به آموزش با کیفیت برنامه نویسی میپردازند، میتوانید با دنبال کردن آنها دانش خود را در این زمینه گسترش دهید.

اهداف خود را تعیین کنید

از خودتان بپرسید که چرا باید زبان پایتون را یاد بگیرم؟ البته پایتون یک زبان عمومی و همه منظوره است، به این معنا که از جهات مختلف در خدمت شما خواهد بود. با این حال توصیه می کنم که قبل از یادگیری بررسی کنید که آیا پایتون ابزاری برای تحقق اهداف شما دارد یا خیر. در زیر به محبوب ترین موارد استفاده از پایتون اشاره کره ام :

پایتون برای تجزیه و تحلیل داده ها

علم داده یک اصطلاح گسترده است و می تواند به اقدامات مختلفی از قبیل تجزیه و تحلیل مجموعه داده ها، تجسم اطلاعات، استخراج بینش های ارزشمند در مورد صنعت و سازماندهی کلی داده ها اشاره داشته باشد.

به دلیل نحو ساده پایتون، این زبان برای همه یک زبان فوق العاده است. بنابراین، اکثر افرادی که به دنبال یادگیری سریع پایتون هستند، حتی ممکن است برنامه نویس نباشند، برای مثال تحلیلگر داده، صاحبان مشاغل، متخصصان بازاریابی و غیره نیز از این زبان استفاده میکنند، زیرا هرکسی می تواند از تجزیه و تحلیل مناسب داده ها بهره ببرد. 

پایتون برای توسعه وب

در حالی که PHP محبوب ترین زبان برای توسعه بخش back-end وب سایت ها است، از پایتون نیز برای همین منظور میتوان استفاده کرد. در واقع می توانید از این زبان برنامه نویسی برای نوشتن منطق سمت سرور برنامه وب استفاده کنید. طبق گفته جت برینز، 46٪ افرادی که از پایتون استفاده می کنند، آن را برای اهداف توسعه وب به کار میبرند. در حقیقت، 49٪ از پایتون برای تجزیه و تحلیل داده ها استفاده می کنند.

پایتون برای یادگیری ماشین

یادگیری ماشین زمینه ای است که از نزدیک با هوش مصنوعی ارتباط دارد. در حال حاضر، این دو زمینه در حال جذب بسیاری از افراد به خود هستند. البته هوش مصنوعی زمینه امیدوار کننده ای است و اگر شما مایل به کار در آن هستید، ارزش دارد که پایتون را یاد بگیرید. پایتون به دلایل مختلف زبان یادگیری ماشین است. این زبان برنامه نویسی دارای یک ترکیب ساده و لیست گسترده ای از کتابخانه ها در این زمینه است.

اهداف دیگر

پایتون همچنین می تواند برای پروژه های مرتبط با مدیریت سیستم، اتوماسیون اسکریپت ها، پیکربندی زیرساخت ها، تست نرم افزار، نمونه سازی نرم افزار، توسعه بازی و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد! بنابراین، می توانید از بین گزینه های زیادی انتخاب کنید و یادگیری را شروع کنید!

به صورت روزانه کدنویسی کنید

چگونه پایتون را یاد بگیریم و برنامه های کاربردی تولید کنیم؟ خب شما نباید تمرین روزانه را فراموش کنید. این کار بسیار مهم است و راه را برای دریافت حقوق بالاتر و فرصت های شغلی بیشتر باز میکند. اگر می خواهید بهترین برنامه نویس ممکن شوید، باید روزانه تمرین کنید.

روی پروژه ها کار کنید

یادگیری و پیشرفت در هر زبانی به این بستگی دارد که فقط در بخش تئوری باقی نمانید. آسانترین راه برای یادگیری هر چیزی استفاده از آن است. به عنوان مثال، می توانید قواعد دستوری و اصول یک زبان گفتاری را بیاموزید، اما تا زمانی که سعی در صحبت کردن یا نوشتن در آن نداشته باشید، نمی توانید به آن تسلط پیدا کنید. بنابراین بهترین راه کار بر روی یک پروژه است.

کتابخانه های پایتون را بررسی کنید

سرعت شما در یادگیری زبان پایتون به مهارت ها و نحوه درک شما بستگی دارد. برای برخی ممکن است استفاده از کتابخانه استاندارد پایتون کافی باشد. با این حال، در بیشتر موارد، مردم هنگامی که استانداردهای موجود نیاز آنها را رفع نکند، به سرعت کاوش در کتابخانه های پایتون را آغاز می کنند. پس استفاده از این کتابخانه ها را نیز فراموش نکنید

از متخصصان بیاموزید

افراد حرفه ای کسانی هستند که در یادگیری پایتون برای شما میتوانند بسیار موثر باشند. علاوه بر اصول اساسی، متخصصان پایتون می توانند نکات و ترفندهایی را که افراد کمتری میدانند به شما آموزش دهند. بنابراین اگر کسی را که در این زمینه ماهر باشد، سراغ دارید، حتما از او استفاده کنید. امروزه با استفاده از اینترنت میتوان به متخصصان زیادی دسترسی داشت.

جامعه پشتیبانی کننده را فراموش نکنید

پایتون در تمام نقاط جهان دارای جامعه پشتیبانی کننده است. پلتفرم های وجود دارند که برای برنامه نویسان بسیار محبوب هستند.تالارهای گفتگو معمولاً برای مبتدیان مفید است، به خصوص اگر در مورد کد ها سوالی داشته باشند. بنابراین برای یادگیری پایتون نمیتوانید در یک حباب زندگی کنید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و بخشی از جامعه پایتون باشید. آنها به شما در پیشرفت و برنامه نویسی بهتر کمک می کنند!

با انگیزه بمانید!

یادگیری یک فرایند طولانی است و گاهی اوقات مردم فکر می کنند که تلاش های آنها بی ثمر است. اجازه ندهید که این افکار شما را از ادامه این راه منصرف کنند. دانستن پایتون رزومه کاری شما را بهبود می بخشد و شما را به عنوان کاندیدایی قوی برای موقعیتهای مختلف آماده میکند.

از آنجا که پایتون یک زبان همه منظوره است، میتوانید با یادگیری آن در زمینه های مختلف مشغول کار شوید. برای اینکه با انگیزه بمانید، به پروژه هایی فکر کنید که پس از یادگیری پایتون، قادر به انجام آنها خواهید بود.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۴ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید