کانال تلگرام

پرکاربرد ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2020

تاریخ : ۶ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

افراد یا سازمانهای مختلف هنگامی که از آنها سؤال شود که کدام یک از زبان های برنامه نویسی در دنیا جز محبوب ترین یا پرکاربردترین زبان ها هستند، پاسخ های متفاوتی می دهند.

دلیل این امر این است که بیشتر آنها از زبان هایی که در حال حاضر استفاده میکنند، مطلع هستند و از طرفی برای رسیدن به زبان های پرکاربرد باید پارامترهای مختلفی را در نظر بگیریم. نکته دیگر این است که منابع مختلفی برای رسیدن به پرکاربردترین زبان ها در دنیا وجود دارد که میتوان به هرکدام استناد کرد.

most-used-programming-languages

می توانیم متداول ترین زبان های برنامه نویسی را طبق هر یک از هزاران منبعی که وجود دارد، بررسی کنیم. برای این مقاله، تصمیم گرفته ایم از شرکت Tiobe که ماهانه محبوبیت زبان های برنامه نویسی را منتشر میکند، استفاده کنیم.

چه چیزی باعث میشود که یک زبان برنامه نویسی محبوب شود؟

طیف گسترده ای از موارد وجود دارد که می تواند در تبدیل شدن یک زبان به یک زبان برنامه نویسی محبوب موثر باشند. برخی از زبان ها به دلیل گسترده بودن و همه منظوره بودن، جزء محبوب ترین زبانهای برنامه نویسی هستند.

با این حساب بیایید به برخی از مهمترین عواملی که به نظر می رسد در میان زبان های برنامه نویسی محبوب در سال 2020 وجود دارد، نگاهی بیندازیم :

  • همه منظوره بودن: چهار زبان برنامه نویسی محبوبی که در بالاترین جایگاه لیست ما وجود دارند یعنی، جاوا ، C++، C و پایتون همه زبان های کاملاً همه منظوره ای هستند که می توانند برای طیف وسیعی از موارد استفاده شوند. این امر منطقی است، زیرا به احتمال زیاد پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی زبانهایی هستند که برای موارد مختلف استفاده میشوند.
  • سهولت در استفاده: بسیاری از زبانهای محبوب برنامه نویسی را میتوان به سادگی استفاده کرد. آنها معمولاً دارای یک ترکیب نسبتاً ساده و اجتماعات بزرگ آنلاین هستند. از طرفی به راحتی میتوان برنامه خود را اشکال زدایی کرد.
  • سرعت: وقتی صحبت از ایجاد مواردی مانند وب سایت یا بازی می شود، سرعت بالا ضروری است. بنابراین منطقی است که زبان های برنامه نویسی محبوب در دنیا جز سریع ترین زبان ها هستند.

وقتی به پرکاربرد ترین زبان ها در دنیا نگاه میکنیم، بسیار نادر است که زبانی با استفاده های محدود در این لیست حضور داشته باشد. زیرا اینگونه زبان ها دارای کاربران محدودی هستند.

پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی در سال 2020 کدامند؟

اکنون بر اساس شاخص های رایج Tiobe هفت مورد از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در دنیا را بررسی میکنیم و سپس خلاصه ای از هر یک از آنها ارائه میدهیم، در ادامه به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که باعث شده است، این زبان ها در لیست مربوطه قرار بگیرند. به دنبال آن، سناریوهایی را ارائه می دهیم که ممکن است به شما درباره انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی کمک کند.

commonLanguage
1. زبان برنامه نویسی جاوا

در صدر لیست پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی در جهان، زبان محبوب قدیمی جاوا قرار دارد. از زمان شروع قرن بیست و یکم، جاوا به ندرت موقعیت خود را به عنوان یکی از دو زبان محبوب و پرکاربرد برنامه نویسی در دنیا از دست داده است. در حال حاضر، این زبان دارای امتیاز 15.932٪ است که آن را کمی بالاتر از زبان C قرار میدهد. اما همانطور که مشاهده میکنید، این زبان فاصله زیادی با جایگاه های سوم و چهارم دارد.

جاوا یکی از وسیع ترین و انعطاف پذیرترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. شرکت های مختلف در سراسر جهان از جاوا برای ایجاد برنامه های دسکتاپ و توسعه بخش سمت سرور وب سایت ها استفاده میکنند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد جاوا این است که می تواند تقریباً در هر سیستم عاملی کار کند. این زبان در هنگام توسعه برنامه اندرویدی محبوب ترین زبان است و به دلیل مقیاس پذیری بالا در میان وب سایت ها بزرگ طرفداران زیادی دارد.

تقاضا برای توسعه دهندگان جاوا در زمان کنونی هم مانند گذشته زیاد است. بهتر است بگوییم که اگر به زبان جاوا مسلط باشید، هرگز بیکار نخواهید شد. این زبان دارای جامعه عظیمی از کاربران است، در نتیجه یادگیری و رفع اشکال در آن ساده است.

2. زبان برنامه نویسی C

زبان C یکی از قدیمی ترین زبانهای برنامه نویسی در جهان است. اگرچه ده ها سال پیش در سال 1972 منتشر شده است، اما به دلیل همه منظور بودن و تطبیق پذیری باورنکردنی در صدر لیست رایج ترین زبان های برنامه نویسی ما قرار دارد. C دارای ویژگی های مختلفی است که آن را در صدر این لیست قرار می دهد، از جمله:

  • زبان C واقعا برای هرکاری استفاده میشود. برای همه چیز از توسعه بازی های موبایل گرفته تا برنامه نویسی ماشین استفاده می شود.
  • زبان C سریع است، به این معنی که هنگام توسعه بازی یکی از پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی است.
  • زبان C پایه و اساس چندین زبان دیگر، از جمله #C و ++C بوده است. اگر C را یاد بگیرید، یادگیری زبان های دیگری که از براساس آن ایجاد شده اند، بسیار ساده خواهد شد.

زبان C از ابتدای شروع کار شاخص Tiobe در سال 1987 تا ظهور جاوا در اوایل دهه 2000 در صدر لیست زبانهای محبوب برنامه نویسی قرار داشت. از آن زمان به بعد، جایگاه دوم را پیدا کرد و عنوان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی را بطور در حدود سال 2013 بدست آورد.اگرچه زبان C برای یادگیری بسیار دشوار است، اما بدیهی است که یکی از بهترین هاست. اگر می خواهید این زبان را یاد بگیرید، تحقیق کنید و یک دوره معتبر را بیابید که اصول آن را با جزئیات یاد میدهد.

3. زبان برنامه نویسی پایتون

پایتون یکی از محبوب ترین زبان ها برای افرادی است که در سراسر جهان میخواهند، برنامه نویسی را یاد بگیرن. این زبان بطور قاطع در صدر لیست پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان قرار دارد. پایتون در مدارس تدریس می شود و در بسیاری از دوره های مقدماتی برنامه نویسی به دلیل سادگی از آن استفاده میکنند.

اگرچه پایتون در دهه 1990 توسعه یافته است، اما این زبان، سالهاست که به آرامی پله های شاخص تیوب را بالا رفته است. چند سال پیش برای نخستین بار جایگاه پنجم را به خود اختصاص داد و در حال حاضر دقیقاً پشت زبان ++C قرار دارد.

پایتون یکی دیگر از زبانهای برنامه نویسی همه منظوره است که برای موارد مختلفی استفاده میشود. از این زبان در کنار کاربردهای سنتی مانند توسعه وب و تجزیه و تحلیل داده ها، به طور فزاینده ای در زمینه های یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و روباتیک استفاده میشود.

4. زبان برنامه نویسی ++C

زبان ++C در رتبه چهارم شاخص تیوب با رتبه 7.562٪ قرار دارد. اگرچه این میزان بسیار پایین تر از رتبه های جاوا و C است، اما در مقایسه با سایر زبان های موجود در لیست، هنوز هم قابل توجه است. به عنوان یک زبان قدیمی دیگر، تقریباً به اندازه زبان های C و جاوا در همیشه در لیست شاخص تیوب بوده است.

زبان ++C برای برخی موارد از جمله برنامه نویسی تابعی، رویه ای و شی گرا استفاده می شود. این زبان بسیار انعطاف پذیر است و می توان برای نوشتن انواع برنامه ها از آن استفاده کرد.

یکی از رایج ترین موارد استفاده در ++C ایجاد برنامه های کاربردی برای استفاده در طیف وسیعی از دستگاه ها یا سیستم عامل های مختلف است. زبان ++C از آنجا که توسط اکثر سیستم عامل ها و مرورگرها به رسمیت شناخته شده است، زبان مناسبی برای این کار است.

دو مورد از محبوب ترین کاربردهای زبان ++C ، توسعه بازی و ویرایش ویدیو است، که این باعث می شود برای افرادی که به دنبال ورود به این صنایع هستند، یک انتخاب محبوب باشد. این زبان در میان پرکاربرد ترین زبانهای برنامه نویسی مورد علاقه غول های فناوری مانند لینکدین ، فیسبوک، ناسا و مایکروسافت قرار دارد، بنابراین همیشه برای توسعه دهندگان با تجربه این زبان شغل هایی وجود خواهد داشت.

با وجود مزایای بسیاری که این زبان دارد، بهتر است بدانید که زبان آسانی برای یادگیری نیست. ++C زبانی پیچیده است و پس از قبل از یادگیری در مورد آن تحقیق کنید.

5. زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک دات نت

زبان ویژوال بیسیک یا VB.NET ، یک زبان برنامه نویسی چند پارادایمی و شی گرا است که توسط مایکروسافت در سال 2001 ایجاد شده است. اگرچه این زبان مانند گذشته رایج نیست، اما هنوز یک زبان عالی به شمار میرود و برای افرادی که به دنبال ورود به توسعه وب سرویس های وب هستند مناسب است.

یادگیری این زبان کاملاً ساده است، همانطور که از نام آن نیز پیداست و به همین دلیل در بین مبتدیان محبوب است. با این حال، این واقعیت که ویژوال بیسیک ساده است به معنای ضعیف بودن آن نیست. VB.NET یکی از قدرتمندترین و پرکاربردترین زبانهای برنامه نویسی در جهان است. این زبان جز زبان های سطح بالا با قاعده نوشتاری ساده است.

VB.NET یکی از دو زبان اصلی مایکروسافت است معمولا در کنار این زبان از سی شارپ هم استفاده میشود. البته در بیشتر موارد، اکنون به جای VB.NET از سی شارپ استفاده می شود، بنابراین قبل از یادگیری حتماً تحقیق خود را انجام دهید.

6. زبان برنامه نویسی #C(سی شارپ)

زبان سی شارپ در سال 2012 در رتبه سوم شاخص Tiobe قرار داشت. البته محبوبیت آن بعد ازمدتی افت پیدا کرد. با این وجود، به دلیل امنیت و ماهیت قوی، یکی از پر کاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان است.

از سی شارپ برای ایجاد برنامه های کاربردی ویندوز، سرویس های وب، برنامه های پایگاه داده، برنامه های سمت سرور و موارد دیگر استفاده می شود. این زبان نیز مانند ویژوال بیسیک در قالب فریمورک دات نت ارائه میشود، از مزایای این زبان استفاده از آن در ویرایشگر ویژوال استادیو است که کدنویسی در آن را بسیار لذت بخش کرده است.

یادگیری سی شارپ به عنوان یک زبان شی گرا، میتواند بسیار دشوار باشد، به خصوص اگر هیچ تجربه برنامه نویسی قبلی نداشته باشید. با این حال اگر اصول اولیه جاوا را درک کرده باشید، می توانید خیلی راحت تر این زبان را یاد بگیرید، زیرا اشتراکات بسیاری میان این دو زبان وجود دارد.

7. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

بسیاری از مردم استدلال می کنند که جاوا اسکریپت باید در این لیست در جایگاهی بالاتر باشد و ممکن است این استدلال درست باشد. محبوبیت جاوا اسکریپت به عنوان زبانی که به طور سنتی برای توسعه بخش جلویی وب سایت ها استفاده میشد، JavaScript اخیراً به حد انفجار رسیده است، زیرا توسعه دهندگان بیشتری شروع به استفاده از آن برای توسعه بخش back-end کرده اند.

این بدان معنی است که در حداقل تئوری، از جاوا اسکریپت می توان برای ساخت اکثریت یک وب سایت استفاده کرد. با این حال، برخی از مردم ادعا می کنند که کدهای گیج کننده جاوا اسکریپت باعث می شود محبوبیت زیادی را در سال های آینده از دست بدهد.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۶ فروردین ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات

دیدگاه های شما

Arian Hosseini

Arian Hosseini

۷ فروردین ۱۳۹۹

خیلی عالی بی صبرانه منتظر مقالات بعدی شما هستیم !

ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید