عناصر HTML5 در حال حاضر بلوک های سازنده صفحات وب در اینترنت هستند. شاید خیلی ساده به نظر برسد اما اینترنت در حال حاضر بسیار جالب تر از گذشته است.

با توجه به گسترش صفحات وب به نظر میرسید که زبان HTML باید بهبود یابد که این اتفاق با عناصری جدید در زبان HTML5 محقق شده است. در این مقاله به تفاوت های میان زبان های HTML و HTML5 خواهیم پرداخت. اما ابتدا با توصیف زبان HTML شروع میکنیم.

What-is-the-difference-between-HTML-and-HTML5

HTML چیست؟

در ابتدا باید ببینیم که HTML چیست و پس از آن میتوانیم در مورد تفاوت های میان دو زبان صحبت کنیم. زبان نشانه گذاری HTML مخفف عبارت HyperText Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری فرامتن است. اما این تعریف در صورتی که قبلا با این زبان کار نکرده باشید، چیز زیادی دستگیر شما نخواهد کرد.

اول از همه، بزرگترین اشتباهی که مردم مرتکب می شوند این است که HTML را به عنوان یک زبان برنامه نویسی در نظر میگیرند. اما در واقعیت اینطور نیست، با استفاده از این زبان میتوان عناصر اصلی یک وب سایت را طراحی کرد.

اگر یک ساختمان را در نظر بگیریم، اسکلت و مصالحی که برای ساخت این ساختمان در نظر گرفته میشود، همان عناصر زبان HTML است. تفاوت میان زبان های HTML و HTML5 در مقایسه با یک زبان برنامه نویسی در این است که زبان های نشانه گذاری(HTML) نمیتوانند منطقی را پیاده سازی کنند. در واقع از زبان HTML نمیتوان برای نوشتن یک برنامه مانند یک زبان برنامه نویسی واقعی استفاده کرد.

پس زبان HTML چگونه کار می کند؟

درک این موضوع که زبان HTML چگونه کار میکند، میتواند به درک تفاوت میان زبان های HTML و HTML5 کمک کند. می بینید، در واقع HTML5 پنجمین نسخه از زبان HTML در طول سال های توسعه وب است و به یک چشم انداز فناوری بسیار متفاوت میپردازد.

هر آنچه که شما با استفاده از HTML می نویسید در واقع به مرورگر می گوید که چطور باید محتویات را به کاربران نشان دهد. اگر صفحه ای از وب را با استفاده از زبان HTML ایجاد کنید، بسیار ساده به نظر می رسد زیرا این زبان نشانه گذاری فقط برای طراحی اسکلت سایت شما استفاده میشود نه برای طراحی ظاهری (برای استایل دهی به عناصر باید از زبانی به نام CSS استفاده کنید).

با استفاده از HTML تنها ساختار یک وب سایت را طراحی میکنید، به همین دلیل شناخت آن برای توسعه وب بسیار مهم است. به زبانی ساده تر زبان HTML با تعریف عناصر مختلف در برچسبهای <> (تگ آغازین) و </> (تگ خاتمه) کار می کند. این تگ ها به مرورگر وب می گویند که عناصر باید در کجا قرار بگیرند.

چند مثال ساده :

  • تگ <p> به مرورگر میگوید که در حال استفاده از یک عنصر پاراگراف هستیم. محتویات پاراگراف را میان تگ آغازین و خاتمه قرار میدهیم.
  • تگ <h2> اشاره به عناصر هیدینگ دارد، غالبا از این عناصر برای تیتر مطالب استفاده میشود.
  • برای خاتمه به دو تگی که در بالا به آنها اشاره شد باید از تگ های خاتمه </p> و </h2> استفاده کرد.

البته تگ هایی که در بالا به آنها اشاره شد، عناصر اساسی و ساده هستند و می تواند کار پیچیده تر از این باشد، اما در کل یادگیری زبان HTML بسیار آسان است. اینکه چگونه و کجا آن عناصر را قرار دهید تا وب سایتی بهتر داشته باشید، سوال مهمی است که با تجربه و تلاش شما، به آن پاسخ داده میشود.

یکی از تفاوت های قابل توجه میان زبان های HTML و  HTML5 در نحو و قاعده نوشتاری آنهاست. با تکامل HTML و مفاهیم و قابلیت های توسعه وب، زبان HTML روز به روز بهتر شده و قابلیت های پیچیده تری را در اختیار ما قرار میدهد.

HTML5 چیست؟

افرادی که HTML را در سال 1995 ایجاد کردند هیچ ذهنیتی از تغییرات بزرگی که قرار بود در اینترنت رخ دهد، نداشتند. طبیعتاً، زبان نشانه گذاری وب نیز باید همراه با وب تکامل یابد. HTML5 جدیدترین نسخه تکامل یافته از HTML است. هدف این زبان این است که وب سایت های مختلف تا جای ممکن با مرورگر ها سازگار باشند.

اگرچه شما از لحاظ فنی همچنان میتوانید قالب یک وب سایت را با استفاده از نسخه های قبلی HTML طراحی کنید، اما این کار از لحاظ فنی دقیق نیست. احتمالاً بدیهی ترین تفاوت HTML و HTML5 در نحوه برخورد آنها با برخی از ویژگی های وب سایت های مدرن است، یکی از این ویژگی ها سازگاری با تلفن های همراه است. اگر در سال 2020 میخواهید وب سایتی را طراحی کنید، قطعا باید از HTML5 به جای HTML استفاده کنید.

تفاوت های میان HTML و HTML5

اکنون که در مورد HTML و HTML5 اطلاعاتی بدست آوردیم، میتوانیم ببینیم که نسخه جدید این زبان چطور از نسخه های قبلی برای تکامل استفاده کرده است. آیا صفحات وبی که به شکل زیر بودند را به یاد می آورید؟
difference-between-html-and-html5-google
اولین نسخه HTML در سال 1993 ساخته شد، در حالی که HTML2.0 در سال 1995 منتشر شد. سعی کنید اولین وب سایتی که دیدید را به خاطر بیاورید(اگر چیزی به خاطر نمی آورید، مثال بالا به شما کمک می کند). اکنون صفحه را در اینترنت باز کنید و به وب سایت های واکنش گرا بروید. آیا تفاوت وب سایت های جدید با وب سایت های قدیمی را مشاهده میکنید؟

ایجاد چیزی مدرن با استفاده از نسخه های اولیه HTML بسیار سخت و حیرت انگیز است. این فناوری مدرن به سادگی در قدیم وجود نداشت، بنابراین وب سایت های طراحی شده از جذابیتی برخوردار نبودند. با افزایش توانایی های رایانه ها و اینترنت، توسعه دهندگان در سراسر جهان بطور مداوم HTML را با یک هدف واحد باز طراحی کردند.

آنها میخواستند قابلیت های وب را با این کار بهبود ببخشند. بعد از اینکه HTML2.0 در ژانویه 1997 به HTML3.0 منتشر شد، اما این نسخه عمری حدود 11 ماه داشت، سپس HTML4 متولد شد.

HTML4 در سال 1997 با توصیه W3C (کنسرسیوم جهانی وب) ایجاد شد و به عنوان پایه و اساس اینترنت بیش از 17 سال ماندگار باقی ماند. در سال 2014 ، زبان HTML5 ایجاد شد و توسعه دهندگان بلافاصله پس از آن شروع به توسعه وب سایتهایی با استفاده از آن کردند.

تفاوت دیگر بین HTML و HTML5 در این است که تصمیم گرفته که این زبان نسخه های دیگری نداشته باشد. HTML5 برای ماندن ایجاد شده است و فقط برخی از ویژگیهای آن در طول زمان بهبود میابد، اما HTML6 وجود نخواهد داشت(حداقل در حال حاضر هیچ برنامه ای برای آن وجود ندارد). اما اجازه دهید جزئیات را بررسی کنیم: چگونه HTML5 برای مقابله با تغییرات موجود در وب سازگار شده است؟

مدیریت بهتر خطاها

یكی از تفاوتهای مهم بین HTML و HTML5 مدیریت بهتر خطاهاست. اما این قابلیت چرا مورد نیاز بود؟ خوب، متأسفانه کسی نمیتواند ادعا کند، کدی مینویسید که با خطا رو به رو  نمیشود. یكی از بزرگترین اهداف در توسعه HTML5 ، آسانتر كردن پارسرهای مرورگر برای توسعه دهندگان آنها بود.

HTML5 به منظور دستیابی به یک مدیریت کننده سازگار خطا ساخته شده است و این روند را یکنواخت تر کرده و تلاش و هزینه ساخت یک مرورگر وب  را بطور چشمگیری کاهش می دهد. HTML5 به مرورگر کمک کند تا یک صفحه وب را به شکل مناسبی به شما نشان دهد، حتی اگر برنامه نویس مرتکب اشتباه شود.

پشتبانی از اپلیکیشن های مدرن وب

پشتیبانی از برنامه های کاربردی وب در نسخه HTML5 بهبود یافته است. اما چرا این قابلیت مورد نیاز بود؟ به یک وب سایت 90 پوندی فکر کنید و همین طور بوتیوب یا نت فلیکس را هم در نظر بگیرید. وب سایت های مدرن بیشتر شبیه برنامه های مستقل هستند که در مرورگر وب شما کار می کنند.

HTML5 یکی از دلایلی است که توسعه دهندگان می توانند محصولاتی مانند این را برای ما طراحی کنند. هنگامی که HTML4 استاندارد مورد نظر برای طراحی بود، توسعه دهندگان برای رفع محدودیت های آن مجبور بودند از فلش و جاوا اسکریپت، برنامه های افزودنی مرورگر و راه های دیگر بهره ببرند. با معرفی HTML5 ، بسیاری از این راه حلها به بخشی از HTML تبدیل شدند و در وقت توسعه دهندگان صرفه جویی شد.

بهبود معناشناختی

تفاوت دیگر بین HTML و HTML5 معنی شناسی بهبود یافته یا به عبارتی نحو ساده شده است. طراحی یک وب سایت پیچیده می تواند ترسناک باشد. عناصر مختلفی در همه جا حضور دارند، شاید محبور باشید از صدها و یا هزارن عنصر به دنبال هم استفاده کنید.

HTML5 برای رساندن HTML به استانداردهای قرن بیست و یکم ساخته شده است. نحو زبان HTML5 ساده تر شده است. به عنوان مثال، اکنون برچسب هایی مانند <nav> وجود دارد که نشان دهنده بخش ناوبری سایت است. یا برچسب <footer> که به شما کمک می کند که بخش انتهایی صفحه خود را طراحی کنید. اینها همگی عناصر معنایی HTML5 هستند که در این نسخه اضافه شده اند.

پیشرفت در پشتبانی از دستگاه های تلفن همراه

در سال 1997، هنگامی که HTML4 منتشر شد، تلفن همراه چیز جدیدی بود. و بیشتر برای تماس گرفتن و ارسال پیامک مورد استفاده قرار میگرفت. در سال 2014، وقتی HTML5 معرفی شد، در دنیای متفاوتی زندگی میکردیم. اکنون تلفن های همراه هوشمند با استفاده از اینترنت 4G به یک نیروی قدرتمند در جیب همه تبدیل شده است. در نتیجه پشتیبانی برای تلفن های همراه در HTML5 مورد توجه قرار گرفته است.

صفحه نمایش تلفن های همراه معمولاً عریض تر از پهنای آنها است، در حالی که مانیتور رایانه برعکس است. آنچه در رایانه عالی به نظر می رسد، به طور طبیعی در تلفن هوشمند جلوه خوبی ندارد ، مگر اینکه وب سایت برای سازگاری با دستگاهی که در آن بارگذاری شده ساخته شده باشد. اینجاست که HTML5 ایجاد وب سایتهای سازگار با تلفن را برای توسعه دهندگان در سراسر جهان آسان تر کرده است.

پشتیبانی از فیلم و صدا

نحوه برخورد با صدا و فیلم تفاوت دیگری میان HTML و HTML5 است. در سال 1997 زبان HTML4 به دلیل سرعت پایین اتصال و قدرت پایین کامپیوتر ها، به صورت یکپارچه از فیلم و صدا پشتیبانی نمیکرد.

اما در سال 2014 و حتی 2020 اوضاع کاملا متفاوت است، اینترنت بسیار سریعتر است، محتوای صوتی و تصویری فوق العاده مهم است. کاملاً مشهود است که پادکست ها و اشکال مختلف محتوای ویدیویی در اکثر موارد عملکرد بهتری نسبت به کلمه نوشتاری دارند. در این صورت لازم بود که HTML5 از این رسانه ها نیز پشتبانی کند.

نتیجه گیری

زبان نشانه گذاری فرامتن (یا HTML) برای توسعه وب بسیار مهم است. در سال 2014 با منتشر شدن HTML5 وب تغییرات مهمی را در خود مشاهده کرده است. این زبان قابلیت های جدید را معرفی کرده است که میتوان به مدیریت بهتر خطاها، نحو ساده تر، پیشتیبانی از موبایل ، فیلم و تصویر اشاره کرد.

پیشرفت های پشتیبانی از تلفن همراه و رسانه ها برای کاربران مهم ترین قابلیت ها هستند، اما همچنین طیف گسترده ای از ترفندها اتفاق افتاده است تا کار توسعه وب ساده تر شود.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام لرن سورس عضو شوید.