کانال تلگرام

6 عادت خوب برنامه نویسی برای توسعه دهندگان

تاریخ : ۶ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

وقتی صحبت از یک برنامه نویسان خوب میشود، عادات خاصی وجود دارد که بلافاصله در ذهن شما ایجاد میشود. عادت های خوبی در این باره وجود دارد که که اکثر برنامه نویسان با آن موافق هستند، اما در واقعیت اکثر آنها خود از این عادت ها استفاده نمیکنند.

همانطور که همه ما می دانیم، افراد با عادات خود شناخته میشوند. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس بهتر، باید سعی کنیم عادات خوب را در خود تقویت کنیم. در این مقاله به 6 عادت مهم برنامه نویسان اشاره کرده ایم، که رعایت آنها به شما در مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب کمک میکند.

habit1

1. کدهای خود را تمیر کنید

یک عادت عالی برای برنامه نویسان این است که هر وقت قطعه کدی را تغییر می دهید، سعی کنید تا جای ممکن آن را بهبود ببخشید، فرقی نمیکند که میخواهید یک خط از کدهای خود را تغییر کنید و یا قابلیت جدیدی را به برنامه خود اضافه کنید.

گاهی اوقات این کار با تغییرات بسیار جزئی اتفاق می افتد، برای مثال ممکن است نام یک متغیر و یا تابع را تغییر دهید. فقط در نظر داشته باشید که حداقل یک بار کدهای خود را برای انجام این تغییرات وارسی کنید.

دلیل خوب بودن این عادت این است که ما مدام در حال یادگیری هستیم، چیزهایی که تا دیروز برای ما بسیار خوب به نظر میرسیدند، امروز میتوانند به روشی کارآمد تر نوشته شوند، به همین دلیل است که باید هرچند وقت یکبار کدهای خود را مورد بررسی قرار دهید. کدهای به مرور زمان پوسیده میشوند، پس باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشید.

2. کد خود را برای دیگران بنویسید

وقتی در حال نوشتن یک قطعه از کدها هستید، باید یه این موضوع فکر کنید که برنامه نویس بعدی که احتمالا کد شما را خواهد دید به دنبال چه خواهد گشت. آیا به راحتی کد شما را درک میکند. کدهای خود را به شکلی بنویسید که به آسانی قابل فهم بوده و از خوانایی بالایی برخوردار باشد.

نسبت زمان صرف شده برای خواندن و درک کد ها در مقابل نوشتن آنها بیش از 10 به 1 است. بنابراین اگر کدهای خود را قابل فهم بنویسید، به خود و دیگران کمک بزرگی کرده اید. هنگام کدنویسی خیلی فانتزی و یا پیچیده کدنویسی نکنید، کد ساده ای بنویسید که همه بتوانند آن را درک کنند. واقعاً نیازی کدی را که سایت Stack Overflow کپی کرده اید و حتی خودتان هم نمیفهمید را در پروژه به کار ببرید.

3. آنچه لازم است را انجام دهید و نه بیشتر از آن

برخی از توسعه دهندگان تمایل دارند، کاری بیش از آنچه لازم است را انجام دهند. هنگامی که از شما قابلیتی خواسته میشود، فقط روی همان کار تمرکز کنید و پرداختن به چیزهای اضافه پرهیز کنید. بیشتر اوقات، دلیل اینکه بیشتر از آنچه که لازم است چیزی ساخته میشود، داشتن حدس و گمان است.

توسعه دهنده فکر میکند که چیزی که اضافه میکند در آینده حتما لازم میشود. شما وقت زیادی روی این گونه کارها صرف میکنید، اما احتمالا در آینده استفاده ای هم از آن نخواهد شد. بنابراین همیشه قابلیت های لازم را پیاده سازی کنید و نه بیشتر از آنها.

4. برای کدهای خود برنامه داشته باشید

برنامه نویسان معمولا دوست دارند فقط یک کار را انجام دهند و آن هم برنامه نویسی است. بنابراین نکته واضحی که اتفاق می افتد این است که اکثر برنامه نویسان از بخش های مهم کار عبور کرده و بدون مقدمه وارد کدنویسی میشوند. عجله در کدنویسی ممکن است در ابتدا جالب به نظر برسد.

با این حال، این هیجان ممکن است در نهایت هزینه زیادی روی دست شما بگذارد. همه چیز کدنویسی نیست و قبل از آن باید برای ساخت اپلیکیشنی که در نظر دارید، طرح داشته باشید. قبل از شروع برنامه نویسی، باید طرح داشته باشید.

به مشکلاتی که ممکن است در طول مسیر پیدا کنید و چگونگی مقابله به آن فکر کنید. چگونه می توانید کد های خود را ساختاربندی کنید؟ دلیل اجرای قابلیت های مثلا فلان قابلیت چیست؟ اینها سوالات بزرگی است که باید قبل از شروع کد نویسی از خود بپرسید. این سؤالات می توانند شما را از این واقعیت آگاه سازند که قبل از نوشتن کدها باید در مورد آنها فکر کنید.

5. مستند سازی کنید

بله ، می دانم ... مطمئناً این عادت جالب ترین عادت در این لیست نیست، اما یکی از بهترین هاست. مستندسازی در کار شما بسیار مهم است. آیا تا به حال مجبور شده اید کدهای برنامه نویسی را بررسی کنید که هیچ مستنداتی در مورد کدهای نوشته شده ارائه نکرده است، واقعا کار طاقت فرسایی است، پس همیشه مستند سازی را در نظر بگیرید.

وقتی کدی مستنداتی نداشته باشد، ممکن است ساعت ها وقت بگذارید و هنوز هم ندانید که آنها چگونه کار میکنند. توصیه میکنم در سورس کد پروژه های خود از کامنت ها  برای این کار کمک بگیرید. گاهی اوقات میتوانید از یک فایل متنی با نام readme که یک سری توضیحات را داخل آن قرار داده اید هم استفاده کنید.

معمولا نحوه نصب و راه اندازی در این فایل ها مشخص میشود. در کنار مستند سازی استفاده از اسامی واضح و خوب برای متغیرها و توابع نیز بسیاری اهمیت دارد. بهتر است نام توابع تشریح کننده عمکرد آنها باشند.

6. هرگز یادگیری را متوقف نکنید

روزی که یادگیری را متوقف کنید روز شکست شما خواهد بود، این امر به خصوص در دنیای فن آوری بسیار صادق است، دنیایی به سرعت در حال تغییر است. البته تغییر با این سرعت کار سختی است و شاید نتوانید با این سرعت جلو بروید ولی بهتر است هر از چند گاهی یک فریمورک و یا چارچوب جدید را امتحان کنید.

این کار بدان معنی نیست که شما باید در همه این زبان های برنامه نویسی یا چارچوب ها متخصص شوید. اما بهتر است از روند کاری آنها مطلع باشید. با توجه با اینکه هرکدام از این فریمورک ها راه حل جدید ارائه میدهند، بینش شما در حل مسائل بهبود میابد.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۶ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید