کانال تلگرام

8 چیزی که طراحان رابط کاربری میتوانند از استیو جابز یاد بگیرند!!

تاریخ : ۹ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : طراحی وب , متفرقه

اصل "متفاوت فکر کنید" تنها یکی از اصولی بود که استیو جابز از آن پیروی می کرد. شخصیتی که میراث فوق العاده ای را به جای گذاشته است و در دوران زندگی خود یکی از موفق ترین بوده است.

محصولات اپل با استفاده از اصل ساده بودن یکی از بهترین محصولات در سطح بازار هستند. در طول سال هایی که این برند در بازار پیشرو بوده است، دستگاه های اپل همیشه مینیمالیستی (از سادگی فوق العاده ای بهره مند) بوده اند، هیچ دکمه ای بدون یک نقش مهم در این دستگاه ها وجود ندارد.

stevejobs1

گفته می شود، استیو جابز به جزئیات توجه زیادی داشته و همواره زیبایی شناسی را در قلب یک محصول قرار داده است، حتی برای قرار دادن ریزترین تراشه در قلب یک مدار هم از این اصول پیروی میکرده است. در زیر چیزهایی که به عنوان طراحی میتوانید از استیو جابز یاد بگیرید را لیست کرده ایم.

1. سادگی یک اصل کلیدی است

استیو جابز حامی سرسخت سادگی کارها بود.این اصل موفق در تمام محصولات اپل منعکس شده است. سیستم عامل های مورد استفاده در دستگاه های اپل همیشه بسیار جذاب، ساده و سر راست بوده اند.

یک اصل طراحی که طراحان رابط کاربری میتوانند از آن یاد بگیرند این است که : بازدید کننده وب سایت باید منطق صفحه را با یک نگاه درک کند و دقیقاً بداند که در مرحله بعد باید چه کاری انجام دهد. رابط کاربری که از اصل مینیمالیستی بهره می برد میتواند تعادل را در وب سایت شما ایجاد کند.

عناصر ناوبری ساده اما واضح که منطق یک صفحه را پشتیبانی می کنند، همراه با مقداری فضای خالی، اساس یک صفحه موفق و ساده را پی ریزی میکنند. استیو جابز میگفت: سادگی یکی از اصل های بود که همیشه در نظر داشتم، ایجاد و خلق سادگی بسیار سخت تر از پیچیدگی است. برای ساخت یک چیز ساده باید بسیار تلاش کنید، اما این کار ارزش دارد، زیرا پس از آن میتوانید روی قله حرکت کنید.

2. فراتر از یک محدوده خاص فکر کنید

یک وب سایت خوب از کلیه دستورالعمل های پایه، قوانین طراحی و استانداردهای تایپوگرافی پیروی می کند. یک وب سایت عالی محدوده ها را میشکند و در نوع خود بی نظیر و متمایز است. این ویژگی ها چیزهایی هستند که وب سایت ما را به یادماندنی خواهد کرد.

قوانین را بشکنید، خلاق باشید و متفاوت فکر کنید. استو جابز میگفت  بهترین راه برای خلاقیت این است که خود را با فرهنگ ها، هنر و تاریخ احاطه کنید. ارتباط با چیز ها مهمترین چیزی است که باید انجام دهید. مرتبط شدن با همه چیز همان خلاقیت است.

3. اگر میخواهید چیزی را بفروشید، خودتان را جای دیگران بگذارید

دقیقاً مانند سیستم عامل های macOS ، OS X و iOS ، وب سایت شما نیاز دارد بصری بوده، و کسی که وارد آن میشود از همه چیز مطلع شود. سلسله مراتب و ساختار از طریق فضای منفی بسیار مهم هستند و محتوای صفحه باید واضح و مختصر باشد.

چه شما صفحه ای را برای خود طراحی میکنید و چه برای مشتری، طراح وب باید کاربر نهایی را بشناسد و آنچه را که کاربر به دنبال آن است، ارائه دهد. توجه داشته باشید که صرف نظر از اینکه آیا صفحه ای چیزی را به فروش می رساند یا نه، صفحه باید طوری طراحی شود که همه چیز به خوبی به دیگران ارائه شود.

یکی از راه هایی که میتوانید محصول خود را به فروش برسانید، این است که خودتان را جای دیگران قرار دهید و انتظارت مورد نیاز برای یک محصول را بررسی کنید.

4. شما در بازی دیگران برنده نخواهید بود، خودتان باید تعریف بازی را انجام دهید

البته وب سایت های شگفت انگیز بسیاری در سراسر جهان وجود دارد و مطمئناً نمی توانید با همه آنها رقابت کنید. به رقبا در صنعت و جایی که زندگی میکنید، نگاهی بیندازید و سعی نکنید کارهای آنها را بهتر انجام دهید، بهتر است همان کارها را به گونه ای دیگر انجام دهید.

نگاه به وب سایت های دیگر نباید شما را در تلاش بی انگیزه کند، بلکه باید برای شما انگیزه ای ایجاد کند که با استایل ها و ایده های جدید کارهای خود را پیش ببرید. اگر از مرورگر کروم استفاده میکنید، میتوانید با ابزارهای توسعه آن از رنگ ها، عناصر و فونت هایی که یک وب سایت استفاده میکند، آگاه شوید، کپی نکنید، سعی کنید از آنها الهام بگیرید.

گفته می شود اصل اساسی اپل یعنی "متفاوت فکر کنید" واکنشی به شعار "فکر کنید" شرکت IBM، قوی ترین رقیب اپل در روزهای اولیه بوده است. "متفاوت فکر کنید" شعاری بود که از سال 1997 استفاده شد و هنوز هم، تا سال 2020، در پشت باکس های Apple iMac و احتمالاً در جاهای دیگر چاپ شده است.

5. هرگز روی افتخارات خود حساب باز نکنید

اگرچه واقعاً باید به سمت هدف مشخصی کار کنیم، و هرچند طراح خوبی باشید، یک طراح وب باید به نتایج منتخب این طرح بطور انتقادی نگاه کند. وب سایت ها باید آزمایش شوند و مرحله آزمایش و خطا را پشت سر بگذارند.

علاوه بر این، پارامترهای صفحه که منجر به SEO بهتر می شوند باید به طور مداوم بهینه شوند. علیرغم اینکه بیشترین تلاش در ابتدا و در طی مراحل طراحی انجام می شود، بهینه سازی برای موتور جستجو کاری بی پایان و بسیار مهم است.

با افزایش رقابت در سطح وب، یافتن یک صفحات وب شما توسط خزندگان و به طور قطع توسط کاربران شما چالش برانگیزتر می شود. ممکن است برای ایجاد مطالب جدید به طور منظم، بهینه سازی مطالب موجود و پیگیری پیشرفت ها و روندهای جدید باید کارهایی زیادی انجام دهید، اما حتما نتیجه آن را خواهید دید.

به عنوان مثال استیو جابز می دانست که با توسعه آیفون، iPod را منسوخ میکند. اما این شرکت مجبور به حرکت و انجام نوآوری بود و جابز در این راه اصلا نترسید. وقتی از یک نتیجه راضی هستید، نباید از کار بایستید، باید باز تلاش کنید و روش های جدید را امتحان کنید.

6. توجه به جزئیات

جابز هنگامی که در جایگاه اجرایی اپل قرار گرفت، اصرار داشت که هر عنصر رایانه میکنتاش باید از نظر زیبایی، خوشایند باشد. این اصل به همان اندازه در طراحی وب نیز کاربرد دارد. مهم نیست که یک نقص طراحی چقدر کوچک باشد.

این احتمال وجود دارد که بازدید کنندگان وب سایت توسط همین نقض کوچک تصمیمات اشتباه بگیرند. باور کنید یا نه، عناصر طراحی بد، هر چقدر هم کوچک باشند ، می توانند تأثیر بسزایی در نرخ تبدیل داشته باشند. به منظور مشاهده این موارد، انجام آزمایشات کاملا ضروری است. با سوال در مورد تجربه کاربری سایت خود از دیگران نیز میتوانید این نقایص را پیدا کنید.

7. توجه با یک ارائه خوب

اعلامیه های محصول اپل قبلاً اتفاق افتاده و هنوز هم جالب توجه هستند. جابز نه تنها به خاطر تفکر ابتکاری و طراحی خود بلکه به دلیل مهارتهای باورنکردنی در ارائه اش مشهور شد. استیو جابز هرگز در واقع چیزی را رمزنگاری نکرد. او در بازاریابی نابغه بود.

او از قبل اهمیت بازاریابی را در سال 1985 می دانست و به آن توجه داشت. تبلیغات باید برای پیشبرد اهداف شما وجود داشته باشد. باید وب سایت خود را در هرجای ممکن تبلیغ کنید، راه های زیادی برای افزایش تعداد بازدید کنندگان وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

8. عاشق کاری که انجام میدهید باشید و اشتیاق خود را حفظ کنید

استیو جابز به سادگی عاشق کارهایی بود که انجام داد و او همه کارهای خود را با اشتیاق انجام میداد. اگر میخواهید در کاری در زندگی موفق باشید باید دو چیز را فراموش نکنید، یکی تلاش بی وقفه و دیگری علاقه. به عنوان یک طراح نیز باید عاشق کاری باشید که انجام میدهید تا بتوانید هر روز پیشرفت کنید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید