کانال تلگرام

فعالیت های هر روزه ای که به شما کمک میکند، توسعه دهنده بهتری باشید

تاریخ : ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

هر روز بهتر شدن یکی از اهداف مهم توسعه دهندگان است. برای رسیدن به این هدف انجام آموزش ها و خواندن مستندات باید بخشی از کارهای روزمره شما باشد. شاید شما فکر کنید این موارد کافی نیست و به ایده های بیشتری نیاز دارید.

در این مقاله لیستی از فعالیت های جانبی آورده شده است که میتواند در راه تبدیل شدن به یک توسعه دهنده بهتر به شما کمک کند. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

Activirty

فعالیت هایی که میتوانید از همین امروز شروع کنید

میخواهیم از این نکته شروع کنیم که بهتر است به طور موازی روی چندین فعالیت کار کنیم. انجام یک فعالیت یکسان برای مدت طولانی می تواند خسته کننده باشد، که به نظر من خود این باعث میشود بهره وری شما پایین بیاید. جابه جایی میان فعالیت ها و پروژه های مختلف به شما امکان می دهد که هنگام خسته شدن، کاری دیگری انجام دهید.

1. چالش های کدنویسی الگوریتم ها

انجام یک چالش کدنویسی الگوریتم ها یکی از کارهای مهمی است که میتوانید انجام دهید. مهم نیست که در چه سطحی هستید، همیشه چالش‌هایی برای مقابله با مهارت‌های شما وجود دارد. توصیه من این است که با همکاران خود مشورت کنید.

من این کار را با همکارانم در شرکت قبلی ام انجام دادم. صبح ها، ما یک چالش را انتخاب میکردیم و برای حل آن  15 دقیقه فکر میکردیم. پس از آن کدهای همدیگر را بررسی میکردیم و کد بهینه تر را انتخاب میکردیم. این چالش ها همیشه بحث های جذابی را برای ما به وجود می آورد.

شما می‌توانید به طور متناوب بین چالش‌های ساده و پروژه‌های پیچیده ‌تری قرار بگیرید. هدف از این چالش‌ها، رسیدن به راه‌حل بهینه است. برای آنهایی که دشوار هستند، اگر به جواب نرسید، حداقل تلاش خود را انجام داده اید.

2. در پروژه‌های منبع باز مشارکت کنید

من مطمئنم که همیشه یک پروژه منبع باز وجود دارد که شما آن را دوست داشته باشید. شما میتوانید برای بالابردن توانایی های خود در آنها مشارکت کنید و از کدهای دیگران مطلع شده و ویژگی های پروژه را ارتقا دهید.

فواید بسیاری برای این کار وجود دارد، از جمله اینکه با پروژه های واقعی آشنا میشوید. علاوه بر این ، شما با توسعه دهندگانی کار خواهید کرد که آنها را نمیشناسید، ولی میتوانید با آنها ارتباط داشته و تجربه های ارزشمندی را بدست آورید. اگر مشارکت در پروژه های منبع باز ترسناک به نظر می‌رسد، نگران نباشید - راه‌حل هایی در این زمینه وجود دارد :

  • پروژه First Contributions با هدف ارائه راهنمایی به مبتدیانی که می خواهند اولین مشارکت خود را انجام دهند، ایجاد شده است.
  • GitHub Help Wanted برنامه ای است که به شما امکان می دهد تا پروژه ها را براساس میزان دشواری فیلتر کنید تا به پروژه مورد نظر دست پیدا کنید. معمولا پروژه هایی که برای افراد مبتدی آسان تر است با برچسب های easy نشان گذاری میشوند.
     

3. یک پکیج ایجاد کنید

ایجاد یک پکیج، یک روش دیگر برای مشارکت در پروژه های منبع باز است. توسعه دهندگان بسیاری پکیج هایی را در اختیار عموم قرار میدهند که میتواند بسیار مفید باشد. پس چرا شما این کار را انجام ندهید. من چندی پیش اولین پروژه منبع باز خود را در گیت هاب به اشتراک گذاشتم، این پروژه مربوط به محصولی بود که در شرکت در حال کار روی آن بودیم.

در حالی که سرکار نهایت تلاش خود را انجام داده ام که پروژه بدون باگ باشد، قرار دادن آن در میان بسته های npm باعث شد که وارسی بیشتری در کدهای انجام دهم.. زیرا در هر حال این کدها قرار است که در پروژه های دیگران نیز استفاده شود.

کار دیگری که انجام دادم تهیه مستندات برای هر خط کدی بود که نوشته بودم. این کار مشارکت دیگران در بهینه کردن کدهای مرا آسان تر کرد. من از میزان دانلودی که این بسته داشته ام بسیار راضی ام و امیدوارم بتوانم پروژهای بیشتری را به اشتراک بگذارم.

4. محصول خود را راه‌اندازی کنید

این کار یک فعالیت مهم و خوب برای توسعه دهندگان و افراد کارآفرین است. ما توسعه دهندگان می‌توانیم تقریبا ً هرچیزی را که می‌خواهیم بسازیم. من شخصا ً دوست دارم یک روز یک محصول موفق را راه‌اندازی کنم. احتمالا این مهترین کاری است که میتوانید انجام دهید، کار بر روی یک پروژه واقعی همه چیز را به شما آموزش خواهد داد. در زمان تولید یک محصول باید موارد زیر را در نظر بگیرید :

  • محصول شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد و شما باید چطور آنها را توسعه دهید؟
  • چطور باید محصول خود را بازاریابی کنید و برای آن مشتری پیدا کنید؟

این کار تجربه بسیار ارزشمندی را در اختیار شما قرار میدهد که می‌توانید بدون هیچ ریسکی از آن بهره‌مند شوید. من عاشق کار روی محصولات در زمان های فراغت خود هستم . اگرچه همه آن‌ها تا الان شکست‌خورده اند، اما به واسطه آنها چیزهای زیادی یادگرفته ام. هر وقت که روی یک محصول کار می‌کنم، انقدر هیجان‌زده هستم که می‌توانم ۲۴ ساعت روز را روی آن کار کنم.

5. سعی کنید دانش خود را با نوشتن مقالات در اختیار دیگران قرار دهد

این کار بیشترین زمان را از من میگیرد. نمی‌دانید چقدر سخت است که دانش خود را به اشتراک بگذارید. زمان زیادی طول می‌کشد تا یک چیز را به شیوه‌ای جالب بنویسید و دوباره آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات نادرست را به اشتراک نگذارید. باید مطمئن شوید که خوانندگان از چیزی که نوشته اید راضی هستند. نوشتن مقالات و یاددادن به دیگران میتواند مطالب را در ذهن شما ثبیت کند.

6. سعی کنید یکی از مطالبی را که یادگرفته اید به صورت ویدویی آموزش دهید

توانایی توضیح آنچه ما هنگام انجام برنامه نویسی انجام می دهیم یک مهارت فوق العاده است. به عنوان یک توسعه دهنده، همه ما در مصاحبه های فنی بوده ایم و از ما خواسته شده است كه مشكلی را در تخته سفید یا روی یک کاغذ حل کنیم.
باهوش بودن بسیار جالب است اما اگر بتوانید در مورد آنچه انجام میدهید توضیح دهید حتی بهتر است! توانایی توصیف نحوه حل مسئله می تواند رزومه شما را در بالای دیگران قرار دهد. یکی از کارهای مهم در این زمینه ضبط ویدئوهای آموزشی است که بسیار ارزشمند است..

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید