کانال تلگرام

7 راه برای بهبود مهارت های طراحی وب در سال جاری

تاریخ : ۲۷ تیر ۱۳۹۹
نویسنده : امیر حسین نصر
دسته بندی ها : طراحی وب

آیا می‌خواهید مهارت‌های طراحی وب خود را امسال به مقدار قابل ملاحظه ای بهبود بخشید؟ اگر به همه طراحان وب با استعداد نگاه کنید، اهمیتی ندارد که آنها امروز چقدر مهارت دارند، همه آن‌ها یک روز درجایی که شما در حال حاضر ایستاده اید، قرار داشته اند. آن‌ها برای رسیدن به جایگاهی که الان دارند، سختی های زیادی را تحمل کرده اند.

designweb1

در این مقاله، من برخی از این تمرینات را به شکل چند توصیه ساده برای بهبود مهارت‌های طراحی شما بیان خواهم کرد. قرار نیست به چیز هایی مانند استفاده از دو فونت در صفحه بپردازیم. در عوض میخواهم به مفاهیم سطح بالاتری بپردازم که می توانید از آنها برای ساختن پایه و اساس و عادات مورد نیاز برای بهبود مهارت های طراحی خود استفاده کنید. پس بیایید شروع کنیم.

1. محیطی آماده کنید که در آن بتوانید بدون دردسر کار طراحی را انجام دهید

هیچ کلید میانبری برای بهبود مهارت های طراحی شما وجود ندارد. شما می توانید تمام نکات مورد نیاز را در وبلاگ های مختلف پیدا کنید، اما اگر می خواهید یک طراح بهتر باشید، هنوز به تمرین نیاز دارید.

تمرین در ساخت و طراحی یک وبسایت بسیار اهمیت دارد. بنابراین باید فضایی ایمن ایجاد کنید تا بتوانید اصول جدید طراحی را بدون مشکل در آن اجرا کنید. و بهترین راه برای ایجاد این فضا استفاده از localhost است. وقتی شما از یک فضای محلی برای طراحی استفاده میکنید، هر خطایی که به وجود آید، فقط در کامپیوتر شماست و خیلی راحت میتوانید آنها را رفع کنید، پس از طراحی نهایی طرح خود را به یک هاست واقعی منتقل میکنید.

بنابراین همیشه سندباکس یا محیطی محلی برای خود داشته باشید تا بتوانید مفاهیم طراحی جدید را بدون ترس در آنجا امتحان کنید. این محیط را کس دیگری نخواهد دید، پس بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهید.

2. از دنیای اطراف خود الهام بگیرید

میدانم که این عنوان که از دنیای اطراف خود الهام بگیرید، در نگاه اول کمی پیش‌ پاافتاده به نظر می‌رسد. اما این روشی است که هنر میپسندد! به خاطر داشته باشید که هنرمندان خوب وام میگیرند و هنرمندان بزرگ دزدی می‌کنند.

مشاهده طرح ها به عنوان یک منتقد به شما کمک می کند، یاد بگیرید که کدام عناصر خاص باعث می شود، شما طراح بهتری باشید. پس از فهمیدن تکنیک های واقعی و جلوه هایی که شما را به یک حرفه ای تبدیل می کند، می توانید شروع به ترکیب آنها در کار طراحی خود کنید. به شخصه، این تکنیکی است که بیشتر به من کمک کرد تا طراح قوی تری باشم.

3. بازخوردهای طراحی خود را دریافت کنید

تبادل بازخورد با سایر طراحان شامل دو بخش است:

  • دریافت بازخورد در مورد کار خود از دیگران
  • ارائه بازخورد به دیگران در مورد کارشان

بخش اول کاملا مشخص است. دریافت بازخورد ها در مورد کارتان به شما کمک می کند تا پیشرفت کنید. اما بخش دوم جالب تر است. ارائه بازخورد به سایر طراحان در واقع می تواند به شما در بهبود مهارت های خود کمک کند.

در اصل آموزش به دیگران راهی عالی برای یادگیری و تقویت آن مهارت در خودتان است. بنابراین وقتی بازخوردی می دهید و به طراحان دیگر آموزش می دهید، در واقع مهارت طراحی خود را هم زمان بهبود می دهید.

برای ارائه و دریافت بازخورد ها میتوانید در انجمن های طراحی ثبت نام کرده و کار خود را در آنجا ارائه دهید، سپس از دیگران بخواهید نظرشان را بیان کنند. حتی ایجاد یک سایت آموزش طراحی میتواند توانایی های شما را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

4. مباحث تئوری را فراموش نکنید

در حالی که یادگیری به صورت عملی فوق العاده است، اما هنوز دلایلی برای یادگیری به مفاهیم تئوری نیز وجود دارد. هنوز بهترین آموزش ها ترکیبی از مفاهیم عملی و تئوری هستند.

بنابراین در حالی که شما در حال تمرین طراحی در کامپیوتر خود هستید و چیزهای جدید را یاد میگیرید، فراموش نکنید که از استادان مختلف مفاهیم را یاد بگیرید. در مورد نتئوری گرید، تئوری رنگ ها، تایپوگرافی جستجو کنید و اصول اولیه را یادداشت کنید. کتاب‌ها همیشه مکان خوبی برای شروع و یادگیری مفاهیم تئوری هستند.

در کنار کتاب ها وبلاگ های خوبی نیز در این زمینه وجود دارد که میتوانید مقالات آنها را دنبال کنید، البته آنها تنها وبلاگ های فوق العاده در اینترنت نیستند، اما جز بهترین ها هستند، در زیر به آنها اشاره کرده ایم :

  • Creative Bloq
  • Smashing Magazine
  • Co.Design
  • SitePoint

5. به روندها توجه کنید

با توجه به اینکه سال ها در زمینه طراحی کار کرده ام  میدانم که طراحی وب به شدت به روند ها گره خورده است. بنابراین اگر می‌خواهید مهارت‌های طراحی خود را بهبود بخشید، باید همیشه به این روند ها توجه داشته باشید.

وبلاگ های زیادی وجود دارد که هر از گاهی روندهای جدید طراحی را منتشر میکنند، لطفا به دقت آنها را مطالعه کنید. البته لازم نیست این روندها را کورکورانه انتخاب کنید، اما حداقل از آنها اطلاع کافی داشته باشید.

6. در مسابقات طراحی مشارکت داشته باشید

یکی دیگر از روش های شسته و رفته برای تمرین و بهبود مهارت های شما شرکت در مسابقات طراحی است. مسابقات طراحی عالی هستند زیرا آنها شما را مجبور میکنند از منطقه امن و راحت خود خارج شوید. در یک مسابقه طراحی، شما نمیتوانید سبک یا موضوع را انتخاب کنید. فقط باید آنچه را به شما داده میشود، پیاده سازی کنید.

اگرچه این کار قطعا سخت تر از حالتی است که در حوزه ای که میشناسید، حرکت کنید، اما شما را مجبور به یادگیری مهارت های جدید و سازگاری خواهد کرد. این چالش ها شما را به یک طراح وب بهتر و قدرتمند تر تبدیل میکند و به عنوان یک پاداش اضافی، اگر موفق شوید در یک رقابت برنده شوید، به شما جایزه ای نیز داده میشود که البته انگیزه بدی برای تمرین نیست.

7. سازگار باشید و عادات خوب خود را پرورش دهید

در آخر و شاید مهمتر از همه، شما باید در تلاش های خود برای بهبود مهارت های طراحی وب هماهنگ و سازگار باشید، و کلید سازگاری تعیین عادت ها و اهداف واقع بینانه است. به جای اینكه به خود قول دهید كه هر روز 4 ساعت را برای یادگیری طراحی وب خواهید گذراند، به چیزی واقع گرایانه متعهد شوید. هرچند چیز ساده ای مثل "من هر روز یك مفهوم طراحی جدید را امتحان خواهم كرد" می تواند واكنش زنجیره ای را شروع كند.

در کتاب چارلز دوگیگ، قدرت عادت، مفهومی به نام "عادات کیستون" مورد بحث قرار گرفته است.عادات کیستون عادتهای ساده ای است که با سایر عادات مفید ارتباط دارد. مثالی که وی می گوید این است که عادت ورزش منظم با عادات غذایی بهتر ارتباط دارد. بنابراین حتی اگر شخصی فقط روزی یک بار از نظر ذهنی متعهد به ورزش باشد، اثر برجسته آن عادت این است که شروع به بهتر خوردن میکند.

اما چگونه این امر در بهبود مهارت های طراحی وب شما اعمال می شود؟ از آنجا که با انجام کارهای کوچک مانند تلاش برای یادگیری یک تکنیک طراحی جدید در هر روز شروع میکنید، ممکن است وقت بیشتری را برای خواندن در مورد طراحی وب یا نقد کار دیگران بگذرانید، بدون اینکه حتی به آن فکر کنید. و حتی اگر این کار را نکنید ، باز هم مهارت های طراحی وب خود را حداقل هر روز کمی بهتر کنید.

جمع بندی

همانطور که گفتم، هیچ میانبری برای بهبود مهارت های طراحی شما وجود ندارد. سازگار باشید و کار خود را در معرض قضاوت دیگران قرار دهید تا بتوانید بازخوردهای آنها را دریافت کنید. محیطی محلی ایجاد کنید که بتوانید هر روز چیز جدیدی را امتحان کنید.

مطمئناً، شما گاهی اوقات چیزی زشت و ناهمگون را تولید میکنید، اما مانند هر مهارت دیگری، اشتباه کردن بخش بزرگی از پیشرفت شما است. همچنین یک یادگیرنده فعال باشید. وبلاگ ها و کتاب های طراحی وب را بخوانید. از طراحان با تجربه تر درس بگیرید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۹
نویسنده : امیر حسین نصر
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید