کانال تلگرام

تفاوت بین یک برنامه نویس و یک توسعه دهنده در چیست؟

تاریخ : ۴ مرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

شیر در مقابل ببر، سیب در مقابل پرتقال، سیاه در مقابل سفید، اینها همه چیزهایی هستند که به راحتی می توان از یکدیگر جدا کرد. اما اگر از شما بخواهم تفاوت بین یک برنامه نویس و یک توسعه دهنده را به من بگویید، آیا میتوانید این کار را انجام دهید؟

developervsprogrammer1

مطمئنا بسیاری از افراد فرق این دو را نمیدانند و در درک وظایف هرکدام دچار مشکل هستند. یک مهندس نرم افزار، یک توسعه دهنده و یک کدنویس روی یک نوار حرکت میکنند. گاهی اوقات تفاوت میان نقش ها در فناوری اطلاعات چندان روشن نیست.

هنگام تصمیم گیری در مورد استخدام یک برنامه نویس یا توسعه دهنده، ممکن است نقش ها بسیار شبیه به هم باشند اما در واقع تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد. اگر قرار است افرادی را در حوزه IT استخدام کنید ،درک تفاوت میان جایگاه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر این کار را به درستی انجام ندهید، ممکن است در نهایت شخصی را استخدام کنید که مناسب کار شما نبوده و زمان و هزینه شرکت خود را هدر دهید.

چرا باید تفاوت میان برنامه نویس و توسعه دهنده را بدانید؟

برای به دست آوردن نتایج عالی، استفاده از فردی متخصص در زمینه مربوطه که تجربه خوبی داشته باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. برای انجام این کار، شما باید تفاوت بین نقش های مختلف در IT مانند برنامه نویس و توسعه دهنده را بدانید. هر کدام از این نقش ها وظایفی دارند که بهتر است توسط خود آنها و نه دیگری انجام شود.

یک برنامه نویس کامپیوتر چه کاری انجام می دهد؟

منطق کار برنامه نویسان مانند آشپزهاست. آشپزها می توانند به طور موثری از هرگونه دستورالعملی که به آنها داده شده استفاده کنند و غالبا با اندکی تصمیم گیری و گاهی خلاقیت به یک غذای خوشمزه برسند.

دقیقاً مانند یک آشپز حرفه ای که می تواند یک دستور العمل را به یک وعده غذایی عالی تبدیل کند، برنامه نویسان هم ایده هایی را که از افراد دیگر گرفته شده ترجمه می کنند و آنها را به کد تمیز و کارآمد تبدیل میکنند. میتوان به یک برنامه نویس به عنوان تکنسین فرآیند توسعه نرم افزار نگاه کرد. برنامه نویس ها اغلب مسئول نوشتن، آزمایش، عیب یابی و نگهداری سورس کد برنامه های رایانه ای هستند. 

برنامه نویسان همچنین وظیفه انجام آزمایش های مکرر روی کدی را دارند که مینویسند. در پایان روز نوشتن کدی تمیز، واضح و بدون مشکل جز وظایف یک برنامه نویس است. اما وقتی یک برنامه نویس و توسعه دهنده را با هم مقایسه میکنیم، خواهیم فهمید که یک توسعه دهنده میتواند همه وظایف یک برنامه نویس را انجام دهد.

یک توسعه دهنده نرم افزار چه کاری انجام می دهد؟

اگر یک برنامه نویس مانند یک آشپز معقول و مطمئن باشد، یک توسعه دهنده نرم افزار بیشتر شبیه یک سرآشپز حرفه ای است. نه تنها سرآشپز ها می توانند با یک استاندارد عالی غذا را طبخ کنند، بلکه می توانند رویکردی خلاقانه تر و مفهومی تر نسبت به آنچه در حال ساخت آن هستند در پیش بگیرند.

این بدان معناست که آنها بازار هدف را در نظر میگیرند، و براساس آن محصولی را توسعه میدهند، حتی دستورالعمل هایی را هم برای دیگر برنامه نویسان تنظیم میکنند. سرآشپزها این کار را برای رستورانها انجام می دهند و توسعه دهندگان نرم افزار این کار را برای برنامه نویسان انجام می دهند.

البته بسته به شرکت، کار توسعه دهنده نرم افزار از طریق صحبت با کاربران برای تجزیه و تحلیل نیازهای آنها شروع می شود. آنها از این اطلاعات برای ایجاد و آزمایش نرم افزارهای خاص در زمینه حل مشکلات کاربران استفاده می کنند. در شرکت های کوچکتر، آنها همچنین نقش برنامه نویس را هم بر عهده می گیرند و ایده های خود را کدنویسی میکنند. در شرکت های بزرگتر، توسعه دهندگان بیشتر مانند مدیران پروژه عمل می کنند، و ایده های نرم افزار را ارائه می دهند. 

توسعه دهندگان نرم افزار مسئولیت طراحی و معماری یک کامپوننت نرم افزاری و ارتباط با ذینفعان مربوطه را بر عهده دارند. در این روش، آنها مهارت های یک برنامه نویس، تحلیلگر، معمار و آزمایشگر را ترکیب می کنند. از منظر مدیریت پروژه، آنها همچنین باید بتوانند پروژه را بسازند و دامنه آن را بفهمند و بتوانند سایر مشارکت کنندگان را راهنمایی کنند.

مقایسه برنامه نویس و توسعه دهنده به صورت خلاصه

اگر هنوز تفاوت میان برنامه نویس و توسعه دهنده برای شما واضح نیست، تفاوت اصلی آنها دامنه کار آنهاست. برنامه نویسان، ضمن اینکه در کارهایی که انجام می دهند صلاحیت دارند، در مقایسه با یک توسعه دهنده، ظرفیت کار محدود تری دارند. یک توسعه دهنده نرم افزار در محدوده بزرگتری از پروژه درگیر است در حالی که یک برنامه نویس به طور کلی محدود به برنامه نویسی است.

مقایسه برنامه نویس و توسعه دهنده به صورت جامع

توسعه دهندگان نرم افزار به عنوان مدیران پروژه میتوانند برنامه نویسی هم انجام دهند، در حالی که برنامه نویسان فقط تکنسین هستند. هنگام مقایسه یک توسعه دهنده در مقابل یک برنامه نویس ، هر دو میتوانند کدنویسی کنند، اما توسعه دهنده نرم افزار باید قادر به حل مسائل باشد.

از طرف دیگر همه کار برنامه نویسان مربوط به کدنویسی است. این کار وظیفه آنهاست که مشخصات لازم که توسط توسعه دهنده به آنها داده شده است را به یک برنامه کاربردی تبدیل کنند. برای انجام این کار، آنها ایده های توسعه دهنده را به زبانی تبدیل میکنند که رایانه قادر به درک و دنبال کردن آن است.

اما اغلب، تمایز بین یک برنامه نویس و توسعه دهنده کمی سخت میشود و به نظر می رسد آنها با هم همکاری نزدیکی دارند. توسعه دهندگان معمولاً از نزدیک با برنامه نویسان رایانه همکاری می کنند. با این حال، در برخی از شرکت ها ، توسعه دهندگان به جای دادن دستورالعمل به برنامه نویسان، خودشان کد می نویسند.

به عبارت دیگر، یک برنامه نویس باید در برنامه نویسی در یک حوزه فنی خاص مهارت داشته باشد. اما یک توسعه دهنده باید علاوه بر مهارت های برنامه نویسی خود، مدیریت پروژه و مهارت های نرم خوبی نیز داشته باشد.

اما آیا کسی هست که از یک توسعه دهنده نرم افزار قوی تر باشد؟

احتمالاً به یاد دارید که یک برنامه نویس مانند یک آشپز شایسته و یک توسعه دهنده نرم افزار مانند یک سر آشپز حرفه ای بود. اما اگر کسی بخواهد تیمی داشته باشد که روزانه یک منوی شگفت انگیز رستوران را آماده سازی و رهبری میکند، چه باید انجام دهد؟ بله در اینجا به فردی با مجموعه مهارتهای اضافی تر نیاز خواهید داشت. این شخصی کسی جز مهندس نرم افزار نیست.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۴ مرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید