کانال تلگرام

چگونه بدون هیچ تجربه ای اولین شغل برنامه نویسی خود را به دست آوریم؟

تاریخ : ۸ مرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

هر روز افراد بیشتری برنامه نویسی را به عنوان حرفه ی مورد علاقه خود انتخاب میکنند، بخشی از این افراد از شغل قبلی خود خسته شده و به سمت برنامه نویسی مهاجرت کرده‌اند.

بخش دیگری از آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که میخواهند تازه وارد بازار کار شوند. با این حال صرف نظر از اینکه قبلاً چه کاری انجام میدادید، تغییر شغل و یا انتخاب یک شغل جدید می تواند دشوار باشد، حتی گاهی دشوارتر از خود برنامه نویسی.

JobExpreince

پس چگونه می توان بدون هیچ تجربه‌ای اولین شغل خود را به عنوان یک توسعه دهنده شروع کنید؟ به عنوان کسی که سالها در فرایند استخدام افراد مختلف در حوزه IT مشارکت داشته‌ام، نکاتی را به شما ارائه می دهم که می تواند برای شما ارزشمند باشد.

پول و ارزشتان را به کارفرمان نشان دهید

اشتباه نکنید قرار نیست که پول هایتان را به کارفرما نشان دهید، قرار نیست از کارفرما از شما رشوه بگیرید تا استخدامتان کند. در واقع چقدر ارزش دارد که یک کارفرما وقت و پول خود را در شما سرمایه گذاری کند. به یاد داشته باشید که شما هنوز تازه کار هستید و چیزهای زیادی را برای یادگیری باید دنبال کنید.

مسائلی که ممکن است یک هفته روی آن وقت بگذارید را یک برنامه نویس حرفه ای میتواند در کمتر از یک ساعت انجام دهد، بنابراین نشان دهید که چند مرده حلاجید. آیا از دانشی که به دست آورده اید می توانید به خوبی استفاده کنید، آیا فردی کوشا هستید و هر روز به دنبال یادگیری مسائل جدید هستید.

یک مدرک دانشگاهی تنها می تواند نشان دهد که شما میتوانید به صورت بالقوه دانش خاصی را به دست آورید. با این حال این مدارک همیشه همه چیز را به ما نمیگویند، چیزی که شما برای استخدام شدن نیاز دارید شاید بیش از یک مدرک دانشگاهی باشد.

بله نمونه کار بسیار مهم است هر چند کوچک و ناچیز باشد در واقع با استفاده از پروژه های انجام شده می توانید خودتان را اثبات کنید. پروفایل گیت هاب شما می تواند جایی باشد که برای کارفرمایان جذاب است. آنها می‌توانند از طریق آن پروژه هایی که شما در طول زمان انجام داده اید را مشاهده کنند. پس نمونه کارهای قوی خود را ارائه دهید.

البته من می دانم که شما تجربه ای ندارید، اما به هر حال باید مزیتی داشته باشید که بتوان شما را استخدام کرد. اگر شما بخشی از هزاران نفری هستید که بسیار خودشیفته و تنبل هستند. قطعاً برنامه نویسی برای شما مناسب نیست اینطور نیست که ما نمی‌خواهیم کسی را استخدام کنیم اما در هر حال باید چیزی وجود داشته باشد که نشان دهد شما توانایی انجام کار را دارید.

رفتار همه چیز را مشخص میکند

شما باید یک برنامه نویس خودآموز باشید. شما تازه در اول راه هستید، در نتیجه موانع زیادی در پیش روی شماست. شما با فریمورک ها، کتابخانه ها، آپدیت ها و حتی ایده های جدیدی که وجود دارند چندان آشنا نیستید، پس باید سعی کنید آنها را فرا بگیرید.

سرعتی که ممکن است یک برنامه نویس این مسیر را طی بکند، بستگی به خودش دارد هر چقدر با انگیزه تر باشید و البته تلاش کنید می توانید به این هدف نزدیک تر شوید.یکی از راه هایی که می توانید در این مسیر رشد بکنید، شرکت در انجمن های برنامه نویسی است. سایت های بسیاری وجود دارند که برای این منظور توسعه داده شده اند. کافیست در آنها ثبت نام کنید و از تجارب دیگر برنامه‌نویسان بهره ببرید.

حتی می توانید سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ آن را دریافت کنید. همانطور که دیگران به سوالات شما پاسخ میدهند، سعی کنید شما هم به سوالات آنها پاسخ دهید، این کار توانایی شما را نیز افزایش میدهد.

مبانی را همیشه در نظر بگیرید

مبانی مشخصی در برنامه‌نویسی وجود دارد که باید یاد بگیرید، اما شاید بعضی اوقات کمتر از آنها صحبت می‌شود. مسائل مربوط به اصول solid را به همراه پارادایم های شی گرایی و همینطور برنامه‌نویسی رویه‌ای و عملکردی بیاموزید.

دانستن این متدها در برنامه نویسی بسیار مفید است. هیچ کس از یادگیری اصول ضرر نکرده است. اگر از همان ابتدا پی ریزی را محکم انجام دهید، بعدها در یادگیری مسائل پیچیده تر دچار مشکل نخواهید شد. تا حد امکان از مبانی شی گرایی در کدهای خود استفاده کنید، استفاده از گیت را یاد بگیرید. بدانید که چطور از پایگاه های داده می توان استفاده کرد.

برای بهتر شدن باید کد نویسی کنید 

اگر مدتی جستجو کرده اید و هنوز اولین کار خود را پیدا نکرده اید، همچنان به برنامه‌نویسی ادامه دهید. هر چه بیشتر کد نویسی کنید تجربه بیشتری به دست خواهید آورد و در نهایت خواهید توانست به کاری که مد نظرتان هست دسترسی پیدا کنید.

وقتی در این حوزه تازه کار هستید تمرینی که انجام می دهید بسیار مهم است، در حقیقت هر چه بیشتر کد نویسی کنید رشد شما بیشتر است و در این زمینه می توانید تجربه بیشتری به دست آورید.

وقتی دست به کار می شوید و پروژه می نویسید با خطاها و اشتباهات رایج آشنا می شوید، در نتیجه توانایی شما برای حل اینگونه مسائل در آینده افزایش پیدا میکند، همیشه کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که با کمترین آموزش بتوانند بیشترین بهره وری را از آنها داشته باشند.

همیشه فکر خواهید کرد که چیزی که ایجاد میکنید، بی‌نقص است اما در واقعیت این طور نیست با گذشت زمان کدها پوسیده می‌شوند و دانش شما هم گسترش می یابد.
ممکن است است خیلی زود به این نتیجه برسید که شاید کمتر از یک ماه و گاهی اوقات به کدهایی که نوشته اید، بخندید اما انسان همین است همیشه جایی روش برای شما وجود دارد.

سخن آخر

شاید اگر کم تجربه باشید راحت تر بتوانید در شرکت های کوچکتر مشغول به کار شوید. با این حال سعی کنید همیشه خودتان را اثبات کنید. درست مانند هر کار دیگری در برنامه نویسی نیز تجربه و تلاش حرف اول را میزند.

خودتان را جای کارفرما قرار دهید، ببینید آیا با وجود شرایطی که دارید او می‌تواند شما را استخدام کند. سعی کنید خلأهایی که در شما وجود دارد را پیدا کنید و آنها را با تمرین و تلاش از بین ببرید. همیشه امید داشته باشید و افقهای دید خود را گسترش دهید.

اطلاعات مقاله


تاریخ انتشار : ۸ مرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
اشتراک گذاری در :

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید