کانال تلگرام

چطور به عنوان یک توسعه دهنده جوان از این شش اشتباه بپرهیزیم؟

تاریخ : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

شروع کار به عنوان یک توسعه دهنده جوان می تواند کاری ترسناک باشد، در مسیری که پیش گرفته اید چالش های ناشناخته بسیاری وجود دارد، موارد زیادی را باید یاد بگیرید و گاهی اوقات انتخاب های شما دشوار می شود.

اگر تازه شروع به کار کرده اید نباید ناامید شوید، این روند کاملاً طبیعی است، نباید خودتان را سرزنش کنید. انجام اشتباه برای هر کسی می تواند پیش بیاید، حتی امثال بنده که سال ها در زمینه توسعه وب کار کرده ایم، نیز مرتکب اشتباه میشویم.

eshtebah1

در این مقاله به شش اشتباه بزرگی که در زمان شروع برنامه نویسی مرتکب شده‌ام، اشاره خواهم کرد و البته راه های جلوگیری از این اشتباهات را نیز به شما آموزش میدهم.

قبول هر کاری که به شما پیشنهاد شود

اگر در حال یادگیری برنامه نویسی هستید و یا ترم های آخر دانشگاه خود را می‌گذرانید، یکی از اهداف اصلی شما پیدا کردن یک شغل مناسب در این زمینه است. در ناامیدی بسی امید است.

البته به دست آوردن یک شغل مناسب کار آسانی نیست، افراد زیادی در این مسیر با شما رقابت که گاهی بعضی از آنها دارای رزومه های بسیار قوی هستند، بنابراین باید توانایی های زیادی داشته باشید که به عنوان یک توسعه دهنده جوان بتوانید استخدام شوید.

اولین تجربه من در زمینه کار برنامه نویسی چندان جالب نبود، در شرکتی مشغول به کار شدم که رفتار مناسبی با من نداشتند. اغلب اوقات در زمینه‌های مختلف مورد سرزنش قرار می‌گرفتم. برای انجام کارهایی که آنها از من می‌خواستند فرصت بسیار کمی داشتم و بدتر از همه نتوانستم چیز زیادی یاد بگیرم.

در حالی که من برای به دست آوردن شغل مناسب تر می‌توانستم جستجوی بیشتری انجام دهم، اما صرفاً با پیشنهاد حقوقی که این شرکت به من داد، کار را قبول کردم. البته در آن زمان شرایط خوبی نداشتم با این حال این اشتباهی بزرگ بود.

تجربه اولین کار شما بسیار مهم است و طعم  برنامه نویس بودن را به شما می چشاند، به همین دلیل است که باید در مورد شرکتی که می‌خواهید مشغول به کار شوید کاملاً تحقیق کنید، بنابراین قبل از اینکه هر پیشنهاد شغلی را قبول کنید موارد زیر را در نظر بگیرید.

در مورد شرکت مربوطه تحقیق کنید

یکی از راه هایی که می توانید اطلاعاتی در مورد شرکت مورد نظر به دست آورید، جستجو در گوگل است. بررسی کنید که آیا آنها در فضای وب اطلاعاتی از خودشان قرار داده‌اند یا خیر بیشتر شرکت‌هایی که در زمینه آی تی کار میکنند وب سایتی برای خود دارند. با بررسی آن می توانید اطلاعات ارزشمندی را بدست آورید. اگر شرکت مورد نظر متناسب با اهداف و نیازهای شما باشد احساس خوبی را به شما خواهد داد.

از افرادی که میشناسید سوال کنید 

ممکن است شرکتی که مورد نظر شماست را یکی از دوستانتان به شما معرفی کرده است، گاهی خود این افراد نیز در آن شرکت کار کردند، پس بهتر است با آنها گپ و گفتگویی داشته باشید، ببینید فضای شرکتی که در آن کار می‌کنند به چه شکل است.

سوالاتی را برای زمان مصاحبه آماده کنید

زمان مصاحبه بهترین فرصتی است که باید در مورد شرکت مورد نظرتان اطلاعات به دست آورید، بنابراین حتماً مجموعه ای از سوالات مناسب را فراهم آورید تا در زمان مصاحبه از مصاحبه کننده بپرسید.

برای مثال در مورد فرایند های توسعه در شرکت سوال کنید آنها چه روشی را دنبال می‌کنند، آیا استراتژی خاصی دارند؟ در مورد روشهای تستینگ آنها سوال بپرسید، آیا شخصی به صورت جداگانه کار تست را انجام میدهد و خلاصه سوال های دیگری که می توانید در این زمینه از آنها داشته باشید.

انتخاب مسیرهای گوناگون در برنامه نویسی

بدون شک مسیری که برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده انتخاب کرده اید، مسیری گیج کننده است. زبانها، چهارچوب ها و ابزارهای زیادی در دسترس شما قرار دارد.

اشتباهی که من در ابتدای تبدیل شدن به یک برنامه نویس مرتکب شدم این بود که دوست داشتم همه چیز را یاد بگیرم، البته با انتخاب این مسیر وقت زیادی را از خود به هدر دادم. برای مثال مدتی سعی میکردم زبان‌ جاوا را یاد بگیرم، پس از آن به سمت جی کوئری رفتم و بعد از آن سی شارپ و سی پلاس پلاس را یاد گرفتم.

من به جای اینکه روی یک زبان متمرکز بوده و توانایی های خود را در آن گسترش دهم بسته به احساساتی که در آن موقع داشتم، به شاخه های  مختلف می پریدم، الان اعتراف میکنم که این یکی از بزرگترین اشتباهات من بود.

اگر یک مسیر یا مجموعه ای از فناوری های مرتبط باهم را انتخاب کرده بودم، می توانستم نتیجه بهتری داشته باشم و سریعتر کار خود را پیش ببرم برای مثال اگر شما بخواهید در زمینه بخش جلوی یک وب سایت کار کنید بهتراست زبان‌های مربوط به آن مانند html ،css و جاوا اسکریپت را یاد بگیرید و البته لازم ندارید، زبان های سمت سرور را یاد بگیرید.

بیش از حد فانتزی بودن در زمینه ی کدنویسی

فرض کنیم شما در حال آماده سازی یک پروژه برای قبول شدن در یک مصاحبه هستید و یا دارید اولین نمونه کاری خود را انجام می دهید، سعی می کنید به بهترین روش کد نویسی کنید. شما تمام تلاش خود را برای اعمال تاثیرگذاری بیشتر انجام می دهید.

اما بهترین روش برای انجام کار در این مواقع چیست؟ آیا یک تکنیک کاملا فانتزی در مورد کد نویسی که شاید قبلا یاد گرفته اید اینجا راهگشاست؟

خیر کاملاً اشتباه است. این یکی از اشتباهات بزرگی بود که در زمان گذشته انجام دادم و معمولاً در بین بسیاری از توسعه دهندگان جوان رایج است. آنها می‌خواهند به اصطلاح چرخ را دوباره اختراع کنند و یا از راه حل های بسیار پیچیده ای استفاده کنند.

بهترین رویکرد در کدنویسی اصل ساده سازی است، وقتی کدها را ساده بنویسید قابلیت خوانایی آن ها حفظ خواهد شد و در آینده نگهداری و ارتقاء پروژه بسیار ساده تر اتفاق خواهد افتاد، بنابراین راه های پیچیده را کنار بگذارید.

انجام کار بیش از حد و نداشتن برنامه مناسب برای تفریح

یکی از عادات  اولیه من که مدتی درگیر آن بودم، این بود که مدام کار می کردم، حتی زمانی که از شرکت برمیگشتم، لپ تاپ خود را روشن کرده و به ادامه کار می پرداختم. ساعت ها جلوی کامپیوتر می‌نشستم و تلاش میکردم که خطاهای برنامه خود را رفع کنم.

این کار بیشتر باعث شد که استرس من بیشتر شود. البته دلیلی که من این کار را انجام می دادم این بود که می خواستم همه چیز را زودتر به اتمام برسانم. در حالی که باید درک می کردم که کار روندی مداوم دارد و باید منتظر روز بعدی بمانم.

شما باید برنامه مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت خود با خانواده و دوستان داشته باشید و زمانی را برای تفریح در نظر بگیرید. در این صورت به مغز خود هم استراحت داده و باعث می شوید در زمان کار از بهره‌ وری بالاتری برخوردار باشید. زمانی که کد نویسی برای شما مشقت بار شد همان موقع کامپیوتر خود را خاموش کنید و به کار دیگری بپردازید.

نگفتن عبارت "من نمیدانم" 

وقتی یک برنامه نویس باشید، گیر کردن در یک مشکل، یکی از اتفاقات رایج است که همیشه برای شما خواهد افتاد. حتی افرادی که بسیار با تجربه هستند، دچار این مشکل خواهند بود، اگر چیزی را بلد نیستید کافی است بگویید من نمی دانم، برای مثال زمانی که رئیستان از شما سوالی می پرسد و پاسخ را نمیدانید، بهتر است صادقانه بگویید من نمیدانم.

شاید پیش خودتان فکر کنید که اگر چنین کاری انجام دهید، دیگران فکر می کنند که شما هیچ توانایی ندارید، اما واقعاً این طور نیست. هیچ کس جواب همه سوالات را نمی داند. مزایای این کار این است که شما کسی را گمراه نمی کنید پس از آن می توانید در مورد مشکل مربوط تحقیق کنید و پاسخ آن را به دست آورید.

نداشتن صبر و تحمل برای رفتن به گام بعدی

مطمئنم که شما این جمله را قبلا شنیده اید، "باید قبل از این که بتوانید بدوید، راه بروید". وقتی یک توسعه دهنده جوان باشید بی صبرانه منتظر افزایش دانش خود خواهید بود، مدام می خواهید از یک سطح به سطح دیگر پرش کنید.

البته این جاه طلبی خوب است اما واقعیت این است که بعضی از کارها برای یک توسعه دهنده جوان مناسب نیست و در طول زمان می‌توانید با تجربه با آنها برسید. در زمان شروع کار بهتر است با پروژه های کوچکتر شروع کنید و از استارت پروژه های پیچیده و بزرگ خودداری کنید. اگرچه ممکن است آنها زیاد هیجان انگیز نباشند اما برای شما به عنوان یک توسعه دهنده جوان لازم و ضروری است. 

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید