کانال تلگرام

بروزرسانی های الگوریتم های گوگل که باید درباره آنها بدانید!!

تاریخ : ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : سئو

در این مقاله میخواهیم در مورد بروزرسانی هایی که در الگوریتم های گوگل به وجود آمده است، صحبت کنیم. سال گذشته در 25 اکتبر 2019 ، گوگل مهمترین به روزرسانی الگوریتم خود در پنج سال گذشته یعنی Google BERT را ارائه داد.

قبل از اینکه به رمز و راز موجود در آخرین به روزرسانی الگوریتم  گوگل بپردازیم، ابتدا نگاهی گذرا به روند تغییرات در گوگل خواهیم انداخت. امروزه گوگل به یک فرهنگ لغت برای ما تبدیل شده است، در مورد هر چیزی که بخواهیم تحقیق کنیم، گوگل به کمک ما می آید.

googleAlgoritm

اما موتور جستجوگر گوگل چگونه تکامل یافت؟

از زمانی که تجاری سازی اینترنت در دهه 1990 آغاز شد، بازاریابان اینترنتی و کارشناسان سئو فعالانه در نبردی پایان ناپذیر شرکت می کنند، همیشه رقابت میان وب سایت ها برای رسیدن به صفحه اول گوگل وجود دارد.

رشد روز افزون وب سایت گوگل به معنای تجدید نظر در تمام استراتژی های بازاریابی موجود بود و بازاریابان اینترنتی سعی کردند برای موتور جستجو گر محتوا تولید کنند. به رعایت اصول و قواعدی که این موتور جستجو گر داشت، وب سایت ها میتوانستند، به صفحه اول آمده و درآمد خوبی کسب کنند. با گذشت زمان، عملکردهای ضعیف SEO باعث افت گسترده ارائه محتوا شد به طوری که عده ای با تقلب میتوانستند صفحه خود را بالا بیاورند.

بنابراین گوگل مشکل موجود را تشخیص داد پس امور را به دست خود گرفت و تنظیمات خاصی را در الگوریتم های موتور جستجوی خود انجام داد. هدف Google کاملاً واضح بود: نشان دادن بهترین نتایج ممکن به کاربران. برای رسیدن به این هدف گوگل غول فناوری تغییراتی را در الگوریتم های خود در سال 2000 به بعد داد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم.

  • سال 2003: گوگل لینک های هرزنامه را با جدا کردن پیوندهای "خوب" از "بد" از رده خارج کرد.
  • سال 2010: گوگل از رسانه های اجتماعی استقبال کرد. در این بروزرسانی افراد تشویق میشدند برای کسب و کار خود در رسانه های اجتماعی نیز صفحه داشته باشند.
  • سال 2011: در این سال گوگل برای جریمه کردن وب سایت هایی که حاوی محتوای ضعیف و تبلیغات بیش از حد بودند، الگوریتم پاندا را منتشر کرد.
  • سال 2012: گوگل با ارائه بروزرسانی پنگوئن با وب سایت هایی که به صورت غیر طبیعی از کلمات کلیدی استفاده میکردند، مقابله کرد.
  • سال 2015: در این سال گوگل از یادگیری ماشین در الگوریتم های خود استفاده کرد.

از زمان سال 2015 به بعد گوگل یک استراتژی بلند مدت را اولویت‌بندی می‌کرد که بر جستجوی معنایی تاکید می‌کرد. این جستجو به متن و زمینه عبارت مورد جستجو نگاه میکند و جستجو را براساس آن انجام میدهد، این کار دقت جستجو را افزایش میدهد. بروزرسانی سال گذشته گوگل یعنی Google BERT پیشروی جاه‌طلبی‌های آینده این غول تکنولوژی است.

Google BERT چیست؟

به زبان ساده Google BERT به گوگل کمک می کند تا کلمات را در یک جمله درک کند. اما الگوریتم های سابق گوگل نیز همین کار را انجام میدادند، بنابراین چه تغییر قابل توجهی رخ داده است؟ خوب ، تفاوت در اینجا این است که الگوریتم BERT تمام ظرایف محتوای یک جمله را رمزگشایی می کند.

BERT محصول تلاشهای فشرده تحقیق و توسعه Google در زمینه هوش مصنوعی است. محققان Google پایه و اساس BERT را در سال 2018 پایه گذاری کردند. پیش از این، الگوریتم های جستجوی گوگل با پردازش کلمات از چپ به راست، کوئری های جستجو را محاسبه می کردند، در حالی که Google BERT پردازش دو طرفه را برای تعیین ارتباط بین عبارات اعمال می کند.

Google BERT چگونه بر سئو تاثیر گذاشته است؟

راه اندازی BERT باعث ایجاد نوسانات ناگهانی در تجزیه و تحلیل سئو شد و بر معیارهایی مانند بازدید سایت، رتبه بندی صفحه و عملکرد کلمات کلیدی تأثیر گذاشت. در اینجا نمایی از آمار وب سایتی آماده است که پس از اعمال الگوریتم BERT از بازدید بیشتری برخوردار شده است. اگر موقیعت شما دقیقا برعکس ایمن مورد باشد و ترافیک وب سایت شما به طور قابل ملاحظه ای کم شود شاید دچار مشکلات زیر شده باشید:

  • استفاده از کلمات کلیدی شما خوب بوده است، اما کیفیت محتوای شما پایین است و مورد توجه مخاطبان قرار نگرفته است.
  • رقیب شما را با استراتژی موثرتر از کلمات کلیدی بهتری استفاده کرده است.
  • ممکن است وب سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد، اما با مخاطبان شما همسو نیست.

چگونه وب سایت خود را برای Google BERT بهینه سازی کنیم؟

به گفته گوگل، بین BERT و جستجوی اطلاعاتی ارتباط زیادی وجود دارد. بنابراین، از این پس ، یک استراتژی بهتر این است که وب سایت خود را برای انسان ها بهینه کنید. اگر تاریخچه به روزرسانی الگوریتم گوگل را مرور کنید، کاملاً واضح است که گوگل قصد دارد میانبرهای سئو را که خیلی ها از آنها سو استفاده میکردند حذف کند.

در طول تمام این تغییرات، گوگل هرگز برندهایی را که روی کیفیت محتوا سرمایه گذاری کرده اند را جریمه نکرده است. درعوض، به طور مداوم سعی در تبلیغ محتوای اصلی و غنی دارد. برای اینکه بتوانید به نتیجه خوبی در مورد این الگوریتم برسید باید محتوایی منحصر به فرد، تعریف شده و قابل تشخیص برای کاربران ایجاد کنید. در یک کلام محتوای شما باید نیازهای کاربرانتان را رفع کند.

صحبت پایانی

قابل ذکر است که بسیاری از روش های قدیمی سئو منسوخ شده است و دیگر نمیتوان بدون ایجاد ارزش به جایگاه بالایی در این موتور جستجو گر دست پیدا کرد. نیازی به میانبر نیست، پذیرش تغییرات در به روزرسانی های اخیر الگوریتم Google در نهایت به شما کمک می کند تا تجربه کاربری خود را بهبود بخشیده و نرخ تبدیل خود را افزایش دهید.

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید