کانال تلگرام

مزایا و معایب توسعه نرم افزار به صورت یک نفره

تاریخ : ۲ مهر ۱۳۹۹
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

وقتی صحبت از توسعه نرم افزار می شود، ما معمولاً شرکت های بزرگی را تصور می کنیم که تیم های بی شماری از مهندسان نرم افزار در پروژه های بزرگ در آن مشغول به کار هستند. همکاری مداوم، طوفان فکری و رویدادهای مربوط به تیم ها همه ویژگی های روزمره توسعه نرم افزار هستند. با این حال، چنین سبکی کاری به صورت جهانی مشترک نیست. حداقل سه سناریو وجود دارد که در آنها مهندسان نرم افزار به تنهایی کار می کنند:

 • توسعه دهندگان نرم افزاری که به عنوان مشاوران فناوری به صورت مستقل کار می کنند.
 • توسعه دهندگان نرم افزاری که در بخشهای یک نفره فناوری اطلاعات کار می کنند.
 • توسعه دهندگان نرم افزاری که بدون تیم در پروژه ها مشارکت می کنند یا تخصص منحصر به فردی دارند.

singeDevelop

اما چرا متخصصان نرم افزار گاهی به صورت تنهایی کار میکنند؟ برای برخی از افراد حرفه ای، کار انفرادی تصمیمی شخصی است که ناشی از قصد آنها برای مدیریت مستقل فعالیت های کاری و انتخاب آزادانه پروژه ها، فناوری ها و مشتریان است.

از نظر برخی کار انفرادی دارای مزایای مخصوص به خود است. وقتی به صورت تیمی کار میکنید، هم تیمی های شما می توانند شرکت را ترک کنند یا ممکن است از کار خود اخراج شوند، گاهی اوقات پروژه هایی که در آنها شرکت می کنید ممکن است فقط به یک متخصص با دانش خاصی نیاز داشته باشد.

بنابراین، خواه در فکر شروع کار توسعه نرم افزار به صورت انفرادی باشید یا قبلاً به این سبک کدنویسی میکردید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد. ما سناریوهای کار یک نفره را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد تا مزایا و چالش های مشخص هر یک از آنها را کشف کنیم و همچنین مهارت های مورد نیاز برای یک توسعه دهنده نرم افزار مستقل را پیدا کنیم.

رئیس خودتان باشید

برخی مسیر کارکردن برای خود را دقیقاً از دانشگاه شروع می کنند، برخی دیگر نیز پس از کسب تجربه در یک شرکت، به حوزه فریلنسینگ ورود پیدا میکنند. بسیاری از اوقات، از زندگی شرکتی خسته شده اید یا از پروژه ها و حقوق و دستمزد راضی نیستید، برای همین تصمیم میگیرید برای خودتان کار کنید. طبق نظرسنجی های انجام شده، تقریباً 10٪ از توسعه دهندگان نرم افزار به طور دائم به عنوان فریلنسر کار می کنند.

اما چه چیزی به توسعه دهندگان انگیزه میدهد تا به سمت فریلنسینگ حرکت کنند؟

 • آزادی و انعطاف پذیری بیشتر در سبک کار، از جمله جدول زمانی، بار کاری و انواع پروژه ها.
 • تمرکز بیشتر بر روی دسته فناوری مورد نظر خود. به عنوان یک فریلنسر، همیشه در رد پروژه هایی که از نظر فناوری برای شما جالب نیستند آزاد هستید.
 • جغرافیای گسترده کار، خیلی راحت میتوانید از سراسر جهان پروژه قبول کنید.
 • شما می توانید درآمد خود را کنترل کنید و به طور قابل توجهی متوسط حقوق خود را افزایش دهید.

وقتی برای خودتان کار میکنید، مجبور نیستید مدام به دستورات دیگری تن دهید، از طرفی میتوانید به درآمد بیشتری دست پیدا کنید، وقتی در یک شرکت کار میکنید، گاهی اوقات برای یک حقوق ثابت باید کاری به حجم به مراتب بالاتر انجام دهید. وقتی برای خود به صورت آزاد کار میکنید، ملزم هستید که مهارت های خود را به صورت دوره ای افزایش دهید، زیرا برای رسیدن به درآمد و انجام کارهای بزرگتر نیاز به این کار دارید.

در فریلنسینگ درآمد شما می تواند ناپایدار باشد. از نظر منطقی ، اگر مشتری پیدا نکنید، مبلغی دریافت نمی کنید. علاوه بر این، حتی اگر پروژه ها و مشتریانی ثابت داشته باشید، آنها می توانند پرداخت ها را به تأخیر بیندازند یا به تعویق بیندازند، بنابراین بهتر است همیشه مقداری پول به عنوان پس انداز داشته باشید.

وقتی برای خودتان کار میکنید، میتواند سرتان بسیار شلوغ شود. در حالی که ممکن است برخی از فریلنسرها وقت بیکاری داشته باشند، برخی دیگر به سختی می توانند یک دقیقه وقت اضافی پیدا کنند. وقتی به صورت همزمان باید روی چندین پروژه کار کنید، آن موقع کارتان واقعا سخت میشود. در نتیجه بسیاری از فریلنسرها با کار شبانه روزی و بدون تعطیلی اوقات را میگذارنند.

مسائل دیگری که فریلنسرها اغلب با آن روبرو هستند عبارتند از: تنهایی ، کمبود وقت برای یادگیری، و مسئولیت بزرگ برای هر جنبه از فعالیتهای شغلی مرتبط به آنها. برخی از متخصصان معایب فریلنسینگ را بسیار با اهمیت می دانند و این باعث می شود که آنها به کارهای معمول دفتری خود برگردند.

اگر از چالش ها نمی ترسید و آماده هستید مدیر کسب و کار خود باشید به "فریلنسینگ" بله بگویید. همچنین این یک انتخاب خوب برای متخصصانی است که مهارت های نرم افزاری خوبی برخوردار هستند.

اگر به ثبات کار در دفتر و حقوق منظم ماهانه عادت کرده اید و دوست ندارید مجبور باشید فعالیت های مربوطه مانند حسابداری، ارتباط با مشتری و ... را خودتان انجام دهید، پس بهتر است به فریلنسینگ نه بگوییم.

کار کردن در بخش فناوری اطلاعات به صورت یک نفره

هر روز تعداد توسعه دهندگان فول استک در سرتاسر جهان رو به رشد است. این بدان معناست که شرکتهای بیشتری به مجموعه گسترده تری از مهارتهای توسعه دهندگان نرم افزار علاقه مند هستند و متخصصانی را ترجیح می دهند که بتوانند از پس فناوری های مختلف به خوبی برآیند.

از طرف دیگر، مشاغل کوچکتر اغلب نمی خواهند در بخش فناوری اطلاعات خود به صورت گسترده ای سرمایه گذاری کنند، بلکه ترجیح می دهند برنامه نویسی را استخدام کنند که بتواند مجموعه گسترده ای از چالش های مربوط به نرم افزار را کنترل کند.

بنابراین، سازمان ها ممکن است به دنبال یک متخصص با تجربه در زمینه تولید نرم افزار، مدیریت سیستم و شبکه، امنیت اطلاعات و سایر جنبه های یک شرکت دیجیتال باشند. اولین کارفرمای من دقیقاً اینگونه بود.

در شرکت ما، فقط یک متخصص داخلی حضور داشت که برنامه های نرم افزاری را توسعه می داد، از تمام زیرساخت های فناوری اطلاعات شرکت پشتیبانی می کرد و مسئول امنیت فیزیکی و مجازی بود. در این گونه موارد شما در هیچ کدام از بخش ها به صورت عمیق نمیدانید، بلکه از هرچیزی به قدر کافی میدانید.

اگر به جنبه های مختلف دامنه توسعه نرم افزار علاقه مند هستید و قصد ندارید در یک فناوری خاص تخصص داشته باشید، میتوانید به این سبک برنامه نویسی بله بگویید. اما اگر به یک بخش از توسعه نرم افزار علاقه دارید و دوست ندارید، در همه جنبه های آن درگیر شوید، بهتر است این سبک برنامه نویسی را تجربه نکنید.

کار انفرادی یعنی اینکه فقط روی خودتان حساب باز کنید

حتی بعضی اوقات وقتی در یک شرکت بزرگ استخدام می شوید، مجبورید گاه و بی گاه به تنهایی کار کنید. در اینجا چند نمونه وجود دارد که این سناریو را امکان پذیر میکند. 

 • یک متخصص بدون درگیر کردن تیم خود وارد یک پروژه میشود.

 • یک متخصص در یک تیم کوچک کار می کند و مسئولیت یک فناوری خاص را برعهده دارد و هیچ متخصص دیگری تخصص مشابهی ندارد.

برای برخی از برنامه نویسان ، این سناریوها به چند دلیل می تواند خوب باشد :

 • آنها نیازی به رقابت با همکاران خود با تخصصی مشابه را ندارند.
 • آنها می توانند اطلاعاتی که یاد گرفته اند را در پروژه های پیچیده به کار گیرند.
 • آنها می توانند با تیم های جهانی همکاری کنند و در ارتباطات فرامرزی تجربه پیدا کنند

اگر در حوزه ای که در حال کارید، مسلط هستید و آماده اید بدون کمک همکاران دیگر مسئولیت های مربوط به پروژه را بر عهده بگیرید، میتوانید کارهای انفرادی را قبول کنید، اما در غیر این صورت بهتر است از این کار بپرهیزید.

موارد ضروری برای موفقیت در یک کار فردی

زندگی یک توسعه دهنده نرم افزار مستقل چندان آسان نیست و چالش های بسیاری را برای کسانی که آن را انتخاب کرده اند به ارمغان می آورد. بنابراین یک توسعه دهنده نرم افزار خوب و مستقل چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشد؟

یکی از بزرگترین چالشهای کار به تنهایی، به عهده گرفتن نقش متخصصان مختلف است. بنابراین جدا از اینکه یک حرفه ای هستید، باید مهارت های خود را با مهارت های نرم از جمله ارتباطات و مدیریت زمان گسترش دهید، همچنین اگر یک فریلنسر هستید فرایندهای گزارشگری و حسابداری خود را تقویت کنید. 

در عین حال، شغل انفرادی فرصتی عالی برای متخصصان نرم افزار است تا خود را در حوزه های مختلف توسعه نرم افزار امتحان کنند، مهارت های سخت و نرم خود را تقویت کنند و صلاحیت های منحصر به فرد را بدست آورند. شما به عنوان یک توسعه دهنده از فشار کار تیمی و رقابت دور هستید، می توانید با کارهایی که انجام می دهید نتایج چشمگیرتری بدست آورید و شاد باشید.

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید