کانال تلگرام

چرا مهندسان باید روی مهارتهای ارتباطی خود کار کنند؟

تاریخ : ۳ مهر ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی

مهندسان نقش مغزی بزرگ را در دنیای شغل های مختلف دارند. ما مهندسان به عنوان حلال مشکلات شناخته می شویم و این چیز خوبی است. اما شاید چیزی که در آن مهارت نداریم، توانایی صحبت کردن است. این نقطه ضعف بزرگی است زیرا ما، به عنوان مهندس، دانش خوبی داریم که می توانیم به اشتراک بگذاریم.

اگر در دانشگاه و یا در طول تحصیلات مهارت های ارتباطی را یاد نگرفته اید، به این معنا نخواهد بود که در آینده نتوانید این مهارت را بدست آورید. احتمالاً از خود می پرسید که چرا باید وقت بگذارید و یاد بگیرید چگونه سخنران بهتری باشید. در زیر دلایلی برای این موضوع آورده شده است.

ConversationSkill

سخنرانان بهتر در آمد بیشتری بدست می آورند

باور نمی کنید؟ لحظه ای به تعداد برنامه نویسان در دنیا فکر کنید. طبق اطلاعات بدست آمده، 23.9 میلیون برنامه نویس در سال 2019 در این حرفه مشغول بوده اند. اکنون به این فکر کنید که چه تعداد از این برنامه نویسان برنامه های توسعه داده اند که بسیار مطرح شده است. شاید تعداد آنها به اندازه انگشتان دست شما باشد. چه چیزی این افراد را از بقیه جدا می کند؟ چرا به نظر می رسد برخی مهندسان مدام پیشرفت میکنند ولی برخی دیگر عقب گرد دارند؟

هوش بالاتر هیچ تضمینی برای موفقیت در یک شغل نیست. بله شما باید درک کاملی از کاری که میخواهید انجام دهید داشته باشید، همیشه باهوش ترین مهندسان نیستند که بالاترین حقوق را دارند. من مهندسان بسیاری را می شناسم که از هوش بالایی برخوردار هستند اما صرفا از درآمد بالایی برخوردار نیستند.

در اولین شرکتی که که مشغول به کار شدم، برنامه نویسی بود که چندین سال برای شرکت کار میکرد. وقتی از یکی از همکارانش پرسیدم که چرا او تاکنون ترفیع نگرفته است، پاسخش این بود: "او خوب با دیگران ارتباط نمیگیرد".

او به وضوح نرم افزار را به خوبی می شناخت و مدت زمان کافی در آنجا بود تا بتواند مجموعه مهارت های خود را به نمایش بگذارد، با این حال او نتوانسته بود به سطح بعدی برود، زیرا توانایی او در برقراری ارتباط با دیگران پایین بود. مهندسانی که می توانند مهارت های فنی خود را با توانایی خوب صحبت کردن ترکیب کنند، کسانی هستند که پتانسیل درآمد بالاتری دارند.

برخی از برنامه نویسان فکر می کنند یادگیری چگونگی خوب صحبت کردن مربوط به آنها نیست، گویی ارتباط خوب استعدادی است که فقط در مورد فروشندگان باید وجود داشته باشد. داشتن ارتباطات خوب با دیگران برای یک برنامه نویس لازم و ضروری است.

مهندسانی که از مهارت ارتباطی خوبی برخوردار هستند، هرگز نگران ارسال رزومه خود نیستند. این گونه افراد فرصت های بیشتری برای رشد دارند. شما در حال حاضر سخت کار میکنید پس چرا مهارت های ارتباطی خود را افزایش نمیدهید تا درآمد بیشتری کسب کنید.

با آموزش دادن سریعتر یاد می گیرید

زمانی که من در بخش پشتیبانی فنی کار می کردم، اغلب مجبور بودم برای مشتریان توضیح دهم که چرا نرم افزار از کار افتاده است. در نتیجه، من مجبور میشدم در مورد عملکرد سطح پایین نرم افزار دانش خود را افزایش دهم.

گاهی هیچکدام از این اطلاعات در اسناد فنی موجود نبود، بسیاری از آنها را باید از توسعه دهندگان میپرسیدم. من همه این کارها را انجام دادم زیرا می خواستم تا میتوانم به مشتریان اطلاعات بدهم. مطمئناً مشتری نیازی به دانستن من نداشت، اما می خواستم در صورت سوال بیشتر از من، همیشه آماده باشم. این آماده بودن دانش مرا ارتقا داد.

اکنون، احتمالاً با خودتان فکر میکنید که "من یک برنامه نویس هستم و با مشتری به صورت مستقیم در ارتباط نیستم، بنابراین لازم نیست نگران آموزش دادن به کسی باشم"، باید به شما بگویم که بیش از آنکه به مشتریان آموزش دهم، معمولا در حال انتقال اطلاعات خود به همکارانم بوده ام. بنابراین اگر ارتباطات در حیطه کاری شما هم نباشد، باید تا میتوانید آن را در خود تقویت کنید.

تصور کنید که رئیس خود را برای استفاده از یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) جدید ترغیب میکنید. این درخواست شما پذیرفته می شود و شما IDE جدید را بر روی رایانه خود نصب می کنید. شما با خوشحالی در حال نوشتن و رفع اشکال کدهای هستید که رئیس شما با درخواستی به شما مراجعه می کند. او از شما می خواهد که برای بقیه اعضای تیم نحوه استفاده بهینه از IDE جدید را ارائه دهید. فکر نمیکنم اینجا راه حلی جز یک ارائه خوب داشته باشید.

جهان باید پیام شما را بشنود

به عنوان یک مهندس این وظیفه شماست که مشکلات جهان را حل کنید. هرگز میزان تأثیرگذاری سهم خود را برای حل مسائل دست کم نگیرید. در جایی از مسیر، ایده ای خواهید داشت که می تواند زندگی دیگران تغییر دهد. شاید این راه حل درمانی برای سرطان نباشد، اما در دوران حرفه ای خود با توجه به حوزه ای که در آن مشغولید، میتوانید زندگی دیگران را ارتقا دهید.

ممکن است اشکالی را در یک نرم افزار کشف کنید که می تواند بدون هشدار باعث تصادف یک وسیله نقلیه شود. ممکن است نقطه آسیب پذیری را کشف کنید که می تواند امنیت یک بانک را به خطر بیندازد یا ممکن است روشی را برای کاهش زمان آزمایش یک نرم افزار کشف کنید تا به جای ساعتها، این کار چند دقیقه طول بکشد.

به هر حال، پیام مهمی برای اشتراک گذاری با جهان خواهید داشت. با این حال داشتن یک ایده عالی کافی نیست. به یاد داشته باشید که ایده های خوب یک روی سکه هستند. روی دیگر سکه برقراری ارتباط خوب با دیگران و ارائه ایده مورد نظرتان است. پیام شما مهم است و شما باید آن را به گونه ای ارائه دهید که مخاطبان شما از آن استقبال کنند، به همین دلیل است که شما باید مهارت های گفتاری خود را تقویت کنید. 

از برقراری ارتباط نترسید

من قصد دارم شما را تشویق کنم که مهارتهای ارتباطی خود را تقویت کنید. اگر قبلاً به آن عادت نکرده اید، برای شما بسیار ناخوشایند خواهد بود، اما با تمرین می توانید بر آن غلبه کنید. به عنوان مهندس، ما اغلب به این فکر نمی کنیم که چگونه می توانیم تغییری ایجاد کنیم زیرا تصور می کنیم که همیشه در پشت صحنه خواهیم بود.

نحوه برقراری ارتباط را بیاموزید تا بتوانید دانش خود را به اشتراک بگذارید. شما از این موضوع بهره مند خواهید شد زیرا این امر شما را مجبور به تبدیل شدن به یک متخصص می کند. قطعا برای رشد خود نیاز به ارتباطات قوی دارید.
 

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید