کانال تلگرام

5 دلیل برای یادگیری زبان برنامه نویسی GO

تاریخ : ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
نویسنده : حمید رضا ملکی
دسته بندی ها : برنامه نویسی

 قبل از اینکه بفهمیم چرا باید زبان برنامه نویسی GO را یاد بگیریم، احتیاج داریم بدانیم زبان برنامه نویسی GO چه زبانی است؟ در زیر نام های مختلف زبان برنامه نویسی GO آورده شده است :

"Go", "Go Programming Language", "Go-Lang", و "Google Go".

go

زبان GO در سال ۲۰۰۷ در گوگل توسط رابرت گریزمر، رابین پیک و کن تامپسون طراحی و پشتیبانی شد. این کار برای حمایت از مقیاس پذیری و کارایی انجام شد. GO یک زبان برنامه نویسی برای توسعه دهندگانی است که بر روی سرعت زبان های پویا همچون پایتون کار می کنند و میخواهند از مزایای کارایی و امنیت در زبان هایی همچون C و ++C بهره ببرند. زبان برنامه نویسی GO سریع و کامپایلری است.

زبان برنامه نویسی GO منبع باز  است و این بدان معناست که سورس اصلی آن آزادانه در دسترس عموم قرار دارد. این زبان رسا، مختصر، کاربردی و کارآمد است. در این مقاله به به پنج دلیل برای یادگیری زبان GO اشاره خواهم کرد.

مدیریت و نگهداری کد های زبان برنامه نویسی GO بسیار ساده است

قاعده نوشتاری زبان GO بسیار شسته و رفته بوده و درک آن آسان است. زبان GO در مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی بسیار متفاوت است . زبان GO همچون زبان های C و ++C بسیار کارآمد بوده و نوشتن کد در آن به سادگی زبان های Ruby/Python است. در زیر به برخی از ویژگی‌های اشاره خواهم کرد که در زبان GO وجود ندارد :

  • در این زبان کلاس وجود ندارد. هر چیزی در این زبان در پکیج ها تقسیم بندی می شود. زبان GO به جای کلاس ها تنها شامل ساختار هاست.
  • این زبان از وراثت پشتیبانی نمی کند، این ویژگی باعث می شود ویرایش کدها آسان تر شود. در زبان های دیگر برنامه نویسی همچون جاوا و پایتون اگر کلاسی به نام ABC از کلاسی دیگر به نام XYZ ارث بری کند و بخواهید تغییراتی را در کلاس XYZ ایجاد کنید. این تغییرات باید در کلاس هایی که از این کلاس ارث بری کرده‌اند نیز اعمال شود. با حذف قابلیت ارث بری فهم زبان GO آسان تر شده است.
  • در این زبان سازنده وجود ندارد.
  • در این زبان جنریک لیست ها وجود ندارند.
  • در این زبان استثناها وجود ندارند.

زبان برنامه نویسی GO بسیار قدرتمند است

کار و بهره برداری از قابلیت های چند منظوره و اجرای همزمان برنامه بزرگترین چالشی است که امروزه اپلیکیشن های مدرن با آن روبرو هستند. زبان برنامه نویسی GO دارای چنین قابلیت چند منظوره ای است. این قابلیت به اپلیکیشن اجازه می دهد با هزاران بازیگر اجرا شود، بدون اینکه مشکلی در عملکرد برنامه به وجود آید.

زبان برنامه نویسی GO دارای واژگان کلیدی مشخصی است

برخی از زبان های برنامه نویسی دارای کلمات کلیدی بیشماری هستند که توسعه دهنده باید آنها را به ذهن بسپارد. تعدادی از این کلمات کلیدی برای پشتیبانی از مفاهیم برنامه نویسی طراحی شده که دهه های اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به اینکه زبان برنامه نویسی GO از همه این مفاهیم استفاده نمی‌کند، کلمات کلیدی آن کاهش یافته‌ است. تعداد کلمات کلیدی در این زبان حدود ۲۵ مورد است که در مقایسه با زبان های همچون جاوا و سی شارپ بسیار کمتر است.

زبان برنامه نویسی GO دارای قوانین محدوده ای ساده است

بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی انعطاف پذیری زیادی را برای توسعه دهندگان فراهم می آورند و از این طریق اطمینان حاصل می کنند که متغیر ها و توابع می توانند از قسمت های دیگر برنامه پنهان شوند. زبان برنامه نویسی GO دارای سه سطح محدوده ای خیلی ساده است.

  • متغیر های محلی تعریف شده داخل توابع فقط در همان بلاک قابل دسترس هستند.
  • متغیر هایی که در سطح پکیج هستند اگر با حروف کوچک آغاز شود در همان پکیج قابل دسترس هستند.
  • متغیرهایی که در سطح پکیج هستند اگر با حروف بزرگ آغاز شود به صورت عمومی در دسترس هستند.

زبان برنامه نویسی GO دارای مدیریت کننده زباله درونی است

مدیریت زباله های حافظه کاری سخت و پیچیده است. مدیریت دستی حافظه وقت و انرژی زیادی را از توسعه‌دهندگان می‌گیرد و به همین دلیل است که توسعه دهندگان زبان GO به یک مدیریت کننده ی زباله درونی در این زبان نیاز داشتند. زبان GO دارای یک garbage collection است که می تواند در هزینه ها صرفه جویی قابل توجهی انجام دهد.

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید