کانال تلگرام

4 زبان برنامه نویسی که در سال 2020 در حال مرگ هستند!!

تاریخ : ۱۸ مهر ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی

امروز در جستجوی بهترین زبان های برنامه نویسی برای سال 2020 بودم. وقتی در حال پیمایش میان صفحات وب بودم به زبان های برخورد کردم که میتوان گفت در حال منسوخ شدن هستند و بهتر است اگر تازه میخواهید برنامه نویسی را شروع کنید، از آنها صرف نظر کنید.

به عنوان یک برنامه نویس بهتر است از این زبان ها آگاهی داشته باشید. در این مقاله به 4 زبان برنامه نویسی اشاره میکنم که دیگر ارزش یادگیری ندارند. برای درک بهتر شما از سقوط این زبان ها برخی شاخص ها مانند Google Trends،  PYPL و یوتیوب را نیز مورد بررسی قرار میدهم.

deadlanguage1

شاید از خود بپرسید که چرا YouTube کمک میگیریم. تعداد بازدید ها و یا فیلم های آموزشی که در یوتیوب در مورد یک موضوع گذاشته میشود نشان دهنده میزان محبوبیت آن است، پس میتواند انتخاب مناسبی برای کاری باشد که میخواهیم انجام دهیم. اجازه دهید بدون مقدمه به سراغ زبان های مد نظر برویم.

1. زبان برنامه نویسی Perl

زبان برنامه نویسی Perl از نظر محبوبیت کاهش چشمگیری داشته است. پرل از سال 2004 تا سال 2009 بسیار فعال بود و پس از آن دچار افت شدیدی شد. اگرچه در زمان کنونی نمیتوان گفت این زبان دیگر نفس نمی کشد، اما مطمئنا دیگر فعال نیست.کمتر جستجویی در یوتیوب و گوگل برای زبان پرل وجود دارد وجود دارد. در شکل زیر ویدئویی از این زبان را مشاهده میکنید که 4 سال پیش بارگزاری شده است و فقط 240K بازدید داشته است.
PerlYoutube
همچنین شاخص PYPL حاکی از افت این زبان در سال جاری است. پرل در حال افت است بنابراین بهتر است برای یادگیری به سراغ آن نروید
img-responsive
در شکل بالا خط قرمز رنگ زبان پرل را نشان میدهد که با زبان پایتون مقایسه شده است. پرل تقریبا به کف نمودار چسبیده است.

2. زبان برنامه نویسی Haskell

یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی در حال مرگ Haskell است، البته قبلا بسیاری از شرکت ها مانند فیسبوک و IBM از آن استفاده میکرده اند.
HaskellGoogle
شکل زیر نتیجه جستجوی Haskell در یوتیوب را نشان میدهد، یک ویدیو از این زبان  5 سال پیش بارگذاری شده است و 535 هزار بازدید داشته است.
HaskellYoutube
نتایجی که گوگل از این زبان در اختیار ما قرار میدهد شبیه زبان پرل است، همانطور که مشاهده میکنید، در اینجا برای زبان Haskell از رنگ آبی و برای پایتون از رنگ قرمز استفاده شده است. شما روند محبوبیت پایتون را میبینید که مدام در حال افزایش است، در حالی که Haskell کاملا در یک خط به کف نمودار چسبیده است.

3. زبان برنامه نویسی Objective-C

زبان برنامه نویسی Objective-C بر اساس شاخص PYPL محبوبیت بیشتری پیدا کرده است روند محبوبیت این زبان 0.2٪ افزایش یافته است که مقدار قابل توجهی نیست.
ObjectiveCGoogle
البته هنوز هم افراد زیادی هستند که از Objective-C استفاده می کنند، اما مدت زیادی است که سوئیفت جایگزین این زبان شده است و اگر میخواهید شغلی در این راستا پیدا کنید، بهتر است سوئیفت را یاد بگیرید.
ObjectiveCYoutube
همچنین ویدیوی بارگذاری شده از زبان Objective-C در 5 سال پیش تاکنون 250 هزار بازدید داشته است که نشان از مرگ این زبان دارد. البته هنوز مشاغلی برای Objective-C وجود دارد و البته برنامه نویسان آن نیز درآمد خوبی دارند.

4. زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک

ویژوال بیسیک در سال 2004 به بالاترین میزان محبوبیت خود رسید، اما بعد از سال 2009 به بعد به صورت مداوم از محبوبیتش کاسته شد. اگرچه ما در مدرسه برای یادگیری زبان برنامه نویسی از ویژوال بیسیک استفاده میکردیم، ولی امروزه این زبان در بستر مرگ است. گوگل شدت افت این زبان را در شکل زیر به خوبی نشان میدهد. دشوار است که نظاره گر این میزان افت از یک زبان باشیم.
VisualBasicGoogle

در حال حاضر پایتون به پادشاهی خود ادامه میدهد

در حال حاضر دوست دارم زبان برنامه نویسی پایتون را یاد بگیرم، زیرا زبانی قدرتمند و ساده است. این زبان دارای فریمورکی به نام جانگو است که بسیاری از کارها را برای شما ساده تر کرده است. اگر میخواهید در سال 2020 خیلی سریع کار پیدا کنید، بهتر است پایتون را یاد بگیرید.
PythonQues
پایتون طبق شاخص PYPL روند صعودی حدود 2.9٪ را تجربه کرده است و فیلم های مرتبط با این زبان در یوتیوب در بازه زمانی بسیار کمتر نسبت به زبان های دیگر دارای بازدید های میلیونی هستند.

سخن پایانی

زبان های برنامه نویسی ذکر شده در مقاله بر اساس برخی شاخص ها مانند Google Trends ، PYPL و یوتیوب است. با این حال هنوز برنامه نویسانی هستند که از آنها استفاده میکنند. در واقع این افراد به دلیل مهارت در این زبان ها، به خوبی کار خود را پیش میبرند. اما در هر حال این زبان ها از رده خارج میشوند.

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید