5 نشانه مهم توسعه دهندگان ارشد

اخیراً من مقاله ای درباره برخی علامت ها و عادات توسعه دهندگان بی تجربه نوشتم. درست مانند علامت هایی که برای افراد بی تجربه وجود دارد، عادات و نشانه هایی نیز وجود دارد که نشان میدهد، شما یک توسعه دهنده ارشد هستید. در این مقاله قصد داریم در مورد این نشانه ها صحبت کنیم.

ممکن فکر کنید برای رسیدن به این سطح از توسعه باید سال های متمادی به برنامه نویسی بپردازید، اما واقعا این طور نیست. برخی از توسعه دهندگان موفق می شوند در عرض 3 سال به سطح ارشدیت در توسعه برسند، این در حالی است که برخی این دوره را در زمانی 10 ساله طی میکنند، در این میان عده ای حتی به این سطح دست پیدا نخواهند کرد.

topDeveloper

اما خب این طبیعی است که توسعه دهندگان تازه کار از تجربه کمتری برخوردار بوده و سال های کمتری برنامه نویسی کرده اند. چیزهایی که میتواند شما را به یک برنامه نویس ارشد تبدیل کند، صرفا مهارت کدنویسی نیست، بلکه شما نیاز به مهارت های بالاتری خواهید داشت. در اینجا پنج نشانه وجود دارد که به شما می گوید شخصی میتواند یک توسعه دهنده ارشد باشد و یا خیر، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کدنویسی

وقتی به یک توسعه دهنده ارشد فکر می کنید، برنامه نویسی یا همان کدنویسی معمولاً اولین مهارتی است که به ذهن شما خطور می کند، این نوع نگاه از نظر برنامه نویسان کم تجربه تر منطقی است اما واقعا این طور نیست. توسعه دهندگانی با تجربه کمتر معمولاً کارهای ساده ای دارند، که فقط به رفع اشکالات و پیاده سازی ویژگی ها محدود می شوند.

بیشتر اوقات تمام کار آنها نوشتن کد است بنابراین از دیدگاه آنها یک توسعه دهنده ارشد باید یک نابغه واقعی در کدنویسی باشد. توسعه دهندگان ارشد نه تنها میدانند که باید چطور کدهای تمیز بنویسند بلکه آنها همچنین می دانند که موارد بیشتری وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

یک توسعه دهنده ارشد می داند که چگونه الگوهای طراحی را پیاده سازی کند، می تواند تصمیمات معماری بگیرد، توانایی نوشتن تست های مناسب را دارد و امنیت و عملکرد را در نظر میگیرد. اگرچه توسعه دهندگان ارشد باید درک خوبی از نحوه نوشتن کد ها داشته باشند ، اما این مورد تنها نشانه یک توسعه دهنده ارشد نیست. حتی داشتن مهارت عالی در کدنویسی نشانه این نیست که شما یک توسعه دهنده ارشد هستید.

مانیتورینگ و نظارت

توسعه دهنده ارشد معمولا کسی است که وقتی با مشکلی رو به رو میشوید به او مراجعه میکنید، معمولا اعضای تیم و یا سرپرست آنها به توسعه دهنده ارشد مراجعه میکنند. البته شاید این روش ایده آل نباشید، اگرچه برنامه نویسان کم تجربه تر میتوانند به سراغ میز برنامه نویس ارشد بروند و از او کمک بخواهند، اما راه بهتری نیز وجود دارد. روش دیگر برای مشاوره می تواند بررسی کدها باشد.

زمانی که یک توسعه دهنده کم تجربه تر، کاری را به پایان می رساند، مروری توسط برنامه نویس ارشد روی کدها انجام میشود. بحث هایی در این میان پیش می آید و بازخوردی که توسعه دهنده کم تجربه دریافت می کند، به آنها کمک خواهد کرد تا به خوبی پیشرفت کنند.

اما نه تنها می توانید هر زمان که دچار مشکل شدید میتوانید از توسعه دهنده ارشد کمک بخواهید بلکه توسعه دهنده ارشد همچنین باید بتواند به سوالات مربوط به مشاغل و مشتریان پاسخ دهد. یک مزیت بزرگ کمک به توسعه دهندگان کم تجربه این است که با این کار میتوان کیفیت کاری تیم را افزایش داد. با ارائه بازخوردها می توانید به طور مستقیم بر نحوه نوشتن کدها تأثیر بگذارید و به رشد سایر توسعه دهندگان کمک کنید.

در ذهن داشتن کسب و کار

بر خلاف توسعه دهندگان کم تجربه و جدید، توسعه دهندگان ارشد، کسب و کارهایی که برای آنها به توسعه میپردازنند را به خوبی درک میکنند و می دانند چگونه ارزش مداومی برای آنها به ارمغان بیاورند.

توسعه دهندگان با تجربه کمتر بیش از حد روی فناوری متمرکز هستند و دلیل این مورد نیز این است که آنها هنوز بر پشته ای از فناوری که میخواهند از آن استفاده کنند، تسلط ندارند. اگر چه تسلط بر زبان ها و فناوری اهمیت بالایی دارد، اما شما به عنوان یک توسعه دهنده ارشد، باید کسب و کار و ارزش هایی که باید برای آن به وجود بیاورید را در ذهن داشته باشید. باید بدانید چرا برنامه ای را توسعه میدهید.

یک توسعه دهنده ارشد می داند که موارد دیگری غیر از جنبه های فنی کار وجود دارد. توسعه دهنده ارشد نسبت به کسب و کار و فاکتورهای اقتصادی مرتبط با آن از آگاهی بیشتری برخوردار است. توسعه دهندگان ارشد وقت خود را برای چیزهایی که واقعا برای کسب و کار مهم نیست هدر نمی دهند.

سوالی که آنها به طور مداوم از خود می پرسند این است: آیا کاری که من در حال انجام آن هستم، ارزشی را برای کسب و کار مربوطه ایجاد میکند؟ به طور خلاصه، توسعه دهندگان ارشد کسب و کار مربوطه را در ذهن خود نگه می دارند در حالی که توسعه دهندگان کم تجربه تر سعی میکنند که مهارت های خود را بیشتر افزایش دهند.

تصمیم گیری

توسعه دهنده ارشد کسی است که درباره کارهایی که انجام می دهد کاملا فکر می کند. واقعیت این است که اکثر توسعه دهندگان بدون اینکه زیاد به چیزی فکر کنند، فقط از دستورالعمل ها و قراردادها پیروی می کنند. توسعه دهندگان ارشد در مورد همه چیز به خوبی فکر میکنند، آنها از معماری مناسب برای کدنویسی استفاده میکنند که در آینده بتوانند برنامه را به خوبی نگهداری کنند. با توجه به این که توسعه دهندگان ارشد از تصویری بزرگتری از پروژه را در ذهن دارد، در نتیجه راحت تر میتواند تصمیم گیری کند.

ارتباطات

همانطور که قبلاً گفته شد، یک برنامه نویس عالی بودن شما را به یک توسعه دهنده ارشد تبدیل نمی کند. مهارت توسعه دهندگان ارشد بسیار فراتر از کدنویسی است. برقراری ارتباط یکی از مهمترین مهارت های آنهاست. بهتر است بدانید که مهارتهای ارتباطی به همان اندازه مهارتهای برنامه نویسی اهمیت دارند. یک توسعه دهنده ارشد به نظر سایر توسعه دهندگان تیم احترام می گذارد.

یک توسعه دهنده ارشد باید به ایجاد یک فضای باز کمک کند تا همه اعضای تیم بتوانند نظر خود را بیان کنند. همدلی با نظرات دیگران مهم است. اگرچه یک توسعه دهنده ارشد باید به نظر دیگران نیز توجه کند، اما آگاهی از این واقعیت که بیشتر اعضای تیم دانش کمتری دارند چیزی است که باید مورد توجه قرار گیرد. 

وقتی صحبت از ارتباط با مشتری می شود، معمولاً یک توسعه دهنده ارشد، باید به خوبی این قضیه را مدیریت کند. توسعه دهنده ارشد مشکلاتی را که مشتری دارد درک می کند و می تواند برای حل این مشکلات طرحی ارائه دهد.

دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید

اطلاعات مقاله

تاریخ انتشار : 25 مهر 1399
مولف : حمید رضا ملکی
دسته های این مقاله : برنامه نویسی
اشتراک گذاری در :

هدف لرن سورس

لرن سورس با هدف ایجاد یک مرجع کامل و جامع در زمینه آموزش دوره محور زبان های برنامه نویسی و وب پا به عرصه وب گذاشته است.

ما در لرن سورس همیشه سعی خواهیم کرد تا نیاز های آموزشی شما کاربران عزیز را در قالب آموزش های مختلف پاسخ دهیم.

بخش های اصلی

با استفاده از لینک های زیر میتوانید به بخش های اصلی سایت دسترسی داشته باشید:

راه های ارتباطی

شما کاربران عزیز میتوانید با هر کدام از راه های ارتباطی زیر با تیم آموزشی لرن سورس در ارتباط باشید:

کلیه حقوق مادی و معنوی وبسایت متعلق به لرن سورس می باشد.