کانال تلگرام

آیا برنامه نویسی ویژوال گام بعدی برای توسعه نرم افزار است؟

تاریخ : ۲۷ مهر ۱۳۹۹
نویسنده : آروین سعادت نیا
دسته بندی ها : برنامه نویسی

در طول تاریخ، بشر سعی کرده است کارها را سریعتر، آسان تر و کارآمدتر انجام دهد. نرم افزار نیز از این قاعده مستثنی نیست. نرم افزارها برای حل مشکلات واقعی زندگی مردم ساخته میشوند. در سال 1981 ، استیو جابز رایانه ها به مثابه دوچرخه ای برای ذهن ها تشبیه کرد، به این معنی که کامپیوترها توانایی تقویت مغز انسان و مدیریت سطوح بالاتر پیچیدگی را دارند.

visualProgramming

هنگامی که ما برای اولین بار با نرم افزارهای کامپیوتری کار میکردیم، برنامه نویسی بسیار سخت بود. مفاهیم موجود بسیار نزدیک به عملکرد سخت افزار بودند، برای مثال بل مفاهیمی مانند اشاره گرهای حافظه، گیت های منطقی و غیره سرو کار داشتیم. نوع خاصی از تفکر لازم بود. ما خیلی زود از نوشتن کد های سطح پایین ماشین با استفاده از زبان هایی مانند BASIC و Fortran پیشتر رفتیم و راه پیشرفت را ادامه دادیم.

با این حال، حتی با گذشت چندین دهه از پیشرفت، برنامه نویسان همچنان در حال کار با مفاهیمی هستند که برای درک انسان چندان ویژوال یا بصری نیستند و شاید کدهای نوشتاری بهترین روش برای نمایش آنها نیست. با ظهور واقعی برنامه نویسی ویژوال، اکنون این فرصت وجود دارد که راه قدیمی را تغییر داده و با کاهش موانع ورود به توسعه نرم افزار، جهشی بزرگ در بهره وری ایجاد کنیم.

انتزاع

اولین برنامه ها ساده بودند. وقتی کامپیوترهای بزرگی به اندازه یک اتاق محاسبات ساده ریاضی را انجام می دهند، مردم تعجب می کردند. اما سرانجام ، همانطور که همه ما می دانیم، رایانه ها آنقدر کوچک شدند که اکنون در جیب ما جای میگیرند  و برنامه هایی که روی آنها اجرا می شوند به گونه ای فزاینده با اتصال به پایگاه های اطلاعاتی گسترده فراتر از توانایی ما انسان هاست.

انتزاع فقط روش دیگری برای مدیریت پیچیدگی و ساده تر کردن مسائل است. انتزاع کارهای پیچیده را برای ما ساده تر میکند. در برنامه نویسی، میتوانیم با استفاده از ابزارهایی انتزاع را فعال کنیم. هرچه زمان می گذرد، ما شاهد توسعه کیت های توسعه نرم افزار، رابط ها ، API ها و کتابخانه های کد هستیم که ظرفیت بیشتری برای ما فراهم می کنند و ما را قادر می سازد با مشکلات پیچیده تر راحت تر کنار بیاییم.

هیچ کس امروزه برای نوشتن یک برنامه تجاری که قرار است اطلاعتش در یک پایگاه داده ذخیره شود، یک بانک اطلاعاتی اختصاصی نمی نویسد. حتی امروزه برخی برای طراحی وب سایت ها به جای استفاده از زبان های HTML و جاوا اسکریپت به سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس روی آورده اند. قطعا استفاده از موارد آماده کار شما را ساده تر میکند، البته معایبی هم دارد، که میتوان گفت مزایای آن بالاتر است.

منطق های موجود در کدها بصری نیستند

ما دوست داریم مغز خود را شبیه کامپیوتر کنیم. از این گذشته، ما رایانه هایی ساختیم که کارها را سریعتر و بهتر از آنچه می توانستیم انجام دهیم. در حقیقت، هنگامی که ما برای اولین بار از رایانه استفاده می کردیم، ابتدا باید مانند ماشین فکر و صحبت می کردیم تا آنها را راه اندازی کنیم.

با گذشت زمان، زبانهای برنامه نویسی جدیدی آمدند تا بتوانیم مانند یک انسان با کامپیوتر ها ارتباط برقرار کنیم و پیچیدگی ها را ساده تر کنیم. هر زبان جدید که می آمد سعی میکرد پیچیدگی های پیشینیان خود را کنار بگذارد و به طور طبیعی بصری تر باشد. میتوان ادعا کرد که محبوبیت عظیم زبانهایی مانند جاوا اسکریپت یا پایتون تا حد زیادی به خاطر ساده تر کردن پیچیدگی هاست.

پارادایم ها و روش های مختلفی برای برنامه نویسی (به عنوان مثال تابعی یا شی گرا) وجود دارد که می توانید هنگام نوشتن کدها یکی را انتخاب کنید، این روش ها منطق کدها و نحوه اجرای آنها را توصیف میکنند.

اگر از پنج برنامه نویس بخواهید که کد یک برنامه ساده را با استفاده از ++C بنویسند، تقریباً همه آنها این برنامه را به روشی متفاوت می نویسند. با این حال ، اگر از آنها بخواهید نمودار منطقی برنامه را ترسیم کنند، به احتمال زیاد همه آنها چیز مشابهی را ترسیم میکنند. این موضوع به این دلیل است که یک رویکرد بصری طبیعی تر است.

برنامه نویسی ویژوال مسیری طولانی را طی کرده است

اکثر مردم با Scratch آشنا هستند. اسکرچ یکی از اولین و معمولاً مورد استفاده ترین ابزارهای برنامه نویسی بصری یا ویژوال بود. البته، این ابزار برای ایجاد نرم افزار و رابط های پیچیده در سطح شرکتی طراحی نشده است، اما این ابزار یکی از اولین راه هایی است که جوانان سفر خود را به سمت توسعه نرم افزار آغاز می کنند.

در طول سال ها، اصطلاحاتی مانند برنامه نویسی بدون کد و کدنویسی کمتر برای توصیف ابزارهایی که دارای رابط گرافیکی برای این کار بودند، برجسته تر شده است. در گذشته، این ابزارها بسیار محدود بودند و برای تولید برنامه های بسیار ساده استفاده میشدند. اکنون، ابزارهای بصری بسیار فراتر از Scratch هستند به شکلی که میتوان برنامه های پیچیده تر را با آنها تولید کنید.

در چند سال آینده، این احتمال وجود دارد که برنامه نویسی بصری یا ویژال به روش ترجیحی جدید برنامه نویسان تبدیل شود. اگر این موضوع برای شما غیر قابل باور است، میتوانید به گذشته برگردید زمانی که برنامه نویسی به این شکل امروزی واقعا غیر ممکن بود، اما حالا بسیاری از آن غیرممکن ها، ممکن شده است.

باید الگوی برنامه نویسی جدیدی وجود داشته باشد

شاید برای برخی از شما که طرفدار تماشای فیلم های سینمایی روز هستید این موضوع آشنا باشد، شخصیت هایی از فیلم که برای ارتباط با کامپیوتر با آن صحبت میکنند. جهان هر روزه در حل مسئله و مدیریت سطح پیچیدگی ها در حال جهش است. شاید روزی برسد که فقط لازم باشد به کامپیوتر ها صحبت کنید.

برنامه نویسی بصری الگوی بعدی است که به این موضوع توجه می کند. توسعه دهندگان هر بار نمیتوانند برای انجام کاری دوباره از صفر کارها را انجام دهند. مشکل با انتزاع در سطح پایین این است که هربار باید دوباره چرخ را اختراع کنید. البته سطح انتزاع هر روزه در حال بالا رفتن است و کارها ساده تر انجام میشود.

ما هنوز به افراد متخصص نیاز خواهیم داشت

اگر فتوشاپ را به عنوان مثال در نظر بگیریم، بسیاری از افراد با استفاده از این ابزار می توانند تصاویر را به صورت جزئی ویرایش کنند، اما متخصصانی نیز وجود دارند که میتوانند از همه قابلیت های این نرم افزار استفاده کنند.

یکی از چالش های برنامه نویسی ویژوال این است که ابزارهای بدون کد در گذشته فقط قادر به اجرای کارهای ساده بوده اند و هنوز کارهای سنگین با نوشتن کدها امکان پذیر است. پس هنوز به افرادی که در زمینه برنامه نویسی متخصص باشند نیاز داریم.

در کل میتوان گفت گام بعدی برای توسعه نرم افزار، برنامه نویسی ویژوال است، هر ساله زبان ها و ابزارهایی ابداع میشوند، که کار برنامه نویسان را ساده تر میکنند، اما هنوز هم کسانی هستند که کدنویسی را ترجیح میدهند، با این حال جهان رو به سادگی در حال حرکت است.
 

مقالات پیشنهادی

مشاهده همه مقالات
ثبت دیدگاه

برای ارسال دیدگاه لازم است ابتدا وارد سایت شوید